Jump to content

Funcționarea acestui site este susținută de cele 3-4 firme ce afișează bannere între posturi. Ar fi o plăcere pentru noi dacă ar fi adăugat site-ul nostru în lista de excepții ad-block. Ne-ar ajuta foarte mult susținerea acestei comunități. Promitem și veți vedea că nu avem reclame intruzive și nici deranjante. Mulțumim! :) 

cosmin_lille

Recensamant Jetta

Jetta V sondaj  

472 voturi

1. 1. 1. Motorizari

• 1.6 I 102 CV
      90
    • 1.6 I 115 CV FSI
      11
    • 1.4 I 122 CV TSI
      18
    • 1.4 I 140 CV TSI
      19
    • 1.4 I 170 CV TSI
      7
    • 2.0 I 200 CV FSI
      4
    • 1.9 TDI 105 CV
      175
    • 1.9 TDI 105 CV DPF
      46
    • 2.0 TDI 136 CV
      4
    • 2.0 TDI 136 CV DPF
      1
    • 2.0 TDI 140 CV
      53
    • 2.0 TDI 140 CV DPF
      17
    • 1.6 TDI 105 CV
      27
  2. 2. 2. Versiuni

• Trendline
      120
    • Comfortline
      275
    • Sportline
      50
    • versiuni speciale (B2B, Comfortline business, Trendline busines, Sportline business,...)
      27

322 postări în acest subiect de discuţie

sportage42

S-o stapanesti sanatos! Cat priveste senzorii de parcare sau alarma suplimentara, este indicat sa le pui la distribuitorul de unde ai luat masina. Altfel, daca "se parajeste" calculatorul de bord nu beneficiezi de garantie si e pacat. Sunt un pic mai scumpe (1-2 mil la senzori si ceva mai mult la alarma in functie de complexitate) dar merita fiindca nu te doare capul. La Porsche Nord gasesti tot ce vrei dar ai ceva de asteptat dupa programare. Bafta! :offtopic:

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
geo_golf

Multam sportage :)

Pai eu as vrea doar senzori, ca alarma ma multumesc cu aia cu care am luat-o (e adevarat ca nu piuie cand dai in ea).

Am luat-o de la Nurvil Tg Jiu, dar service au doar in Valcea deocamdata.

Link către postare
ivd

daca esti din tg.-jiu stiu pe cineva care instaleaza senzori de parcare(acum 3 luni cand am intrebat costa2.5 mil) cu display pe oglinda. zici ca ai luat masina din tg.-jiu? eu am preferat sai ocolesc. multi km fara probleme

Link către postare
geo_golf

eu sunt din bucuresti, dar acolo am reusit sa obtin un discount mai bunicel si de aceea am luat-o de acolo. pana acum a fost ok, nu am ce sa le reprosez.

senzorii o sa merg sa ii pun ori la pitesti, ori la valcea ca in bucuresti am vazut ca sunt ceva mai scumpi si oricum nu prea ii am la inima pe porsche.

sper sa fie intradevar multi kilometri fara probleme, cu toate ca am mai scris pe alt topic, se pare ca s-ar putea sa am ceva probleme cu volant.

acum caut un service prin zona sa imi pun senzorii si sa verific si problema asta.

Link către postare
WooZie

Salutare,Tedy e numele meu mic si m-am prezentat aici deoarece vreau sa prind cateva hinturi despre jetta.Astept si eu o jetta 1.4 TSI 140CP,in functie de aprobarea creditului,cam 2-3 saptamani.Dupa datele tehnice cred ca e buna masina nu? Nu am mers deloc cu ea,doar m-am urcat intr-o masina in showroom si mi-a placut cum arata la interior.O fi chiar asa cum zice lumea? ca urla motorul inauntru de te scoate din masina ?

Link către postare
Popa Iulian

Salutare! Din noiembrie 2007 , dupa 3 luni de asteptare, am intrat in posesia bijuteriei care am asteptato. Este o Jetta Trendline 1.9 TDI 105CP cu ceva optiuni (ESP, volan multifunctional, incalzire in scaune, BC plus, cotiera, pachet de drumuri grele, si inca cateva). Pana in prezent am acumulat aprope 4000km si sunt foarte multumit de ea. Atasez si cateva fotografii cu bijuteria mea.....

post-7906-1201972679_thumb.jpg

post-7906-1201972749_thumb.jpg

post-7906-1201972863_thumb.jpg

post-7906-1201972915_thumb.jpg

post-7906-1201972963_thumb.jpg

Link către postare
shakalu_0476

Salutare Tedy! Am 1,4 TSI 140cp din dec 2007, si inca nu am auzit inca "urlatul" de care vb unii. Toarce ca un diavol tazmanian. MAsina are suficienta forta cat sa nu stai la rand . Consumul mediu este de 7,3-7,6. Ai facut o alegere perfecta.

Link către postare
WooZie

Sarumana ! :rolleyes:

Link către postare
whitespring

Jetta Comfortline / 2.0 litri TDI / 140 CP + jante aliaj + pachet scaune fata confort (memorie) + pachet volan multifucntional + RCD300 cu MP3

Link către postare
florin r.
Jetta 1.6, Comfortline, culoare wheatbeige metallic, Alarma antifurt "Plus" si scut metalic. Culoare tapiterie: bej.

Spune-mi, te rog , cum te decurci cu tapiseria bej? greu de intretinut? dupa 6 luni de utilizare te gandesti ca era mai bine o culoare inchisa sau nu?

Link către postare
teoneo

Salutare tuturor!

Jetta 1,9 TDI 105CP, grey platinum, Trendline, luat pe leasing prin firma (dar o folosesc mai mult in particular)... Luata de pe stoc (decizia a fost luata in mai putin de 5 min si a constat in culoarea masinii)! Din aceasta cauza acum, daca mai imi trebuie ceva trebuie sa mai astept...

Fata de dotarea standard mai am cateva optiuni ca:

- Aer conditionat "Climatronic", cu reglare automata si doua zone separate de temperatura;

- Priza 230 V consola centrala spate-inclusiv cotiera centrala fata cu spatiu de depozitare;

- Radio CD cu functie MP3 "RCD300", cu 8 incinte acustice fata/spate,4x20 Watt.

De aceasta ultima optiune nu sunt sigur. E drept, am ascultat MP3-uri inregistrate pe CD, insa nu stiu cate incinte acustice am pe utilaj.

Fiind un fan Formula 1, dau mare importanta cauciucurilor (practic ele sunt interfata noastra cu drumul): de vara, Continental SportContact2. Cica sunt f bune pe uscat, pe ploaie si la viraje. Pt cele de iarna am remarcat preferinta majoritatii spre Dunlop. Urmeaza sa ma decid pana la iarna urmatoare.

Din 24 ian 2004 nu am umblat asa mult pe cat mi-as fi dorit. Am luat-o la 24 km si acum are 1006 km parcursi. Sunt super multumit. Cam jumatate din distanta am parcurs-o noaptea (cel mai frecventat traseu: Tg-Mures - Ludus, pe E60, trafic intens). Zgomote ciudate n-am.

Alimentarile cele mai multe: de la Petrom (vis-a-vis de Metro TgM) Diesel Top Nordic Euro4: nu sunt multumit insa, se pare ca motorul raspunde mai greu si se aude mai tare la turatii mai mari. Am alimentat si de la Rompetrol Ludus cu Super Diesel Euro5 care, in ciuda pretului mai mare, duce la un comportament mai bun al masinii si motorul toarce mai silentios! Sunt tare curios de varianta Diesel Euro5 de la OMV (nu stiu daca sunt statii PetromV prin zona)...

Profilul meu: 40 ani, necasatorit inca!, studii superioare tehnice;

Asa. Si, odata cu mine si-au mai preluat masinile (varianta CL) doua persoane: de 41 ani si de aprox 50-54 ani, casatoriti, cu copii, studii superioare. Se pare ca odata cu noi se cam strica media de varsta pe cap de Jetta! :-|

Link către postare
catalinpol76
Salut Amadeus! Sigur ca am avut si aceasta curiozitate (dupa ce am parcurs 3000km) sa vad consumul la 140 km/h si pot sa te asigur ca la un moment dat ramane la un 9-9,5l. Spun la un moment dat deoarece el coboara undeva de la 11,5-12l. Eu sunt de parere ca acest consum este in primul rand instantaneu si este influentat de multi factori externi nu numai de stilul de condus .Baza ramane media consumului care cel putin la mine nu scade sub 7,3l. In ceea ce priveste folosirea tr VI pot sa te asigur ca raportul de transmisie este f bun si permite elegant la 80km/l si in plus ai si demaraj de aici pt o depasire( nu la mustata). Eu sunt f incantat de cum merge. La un moment dat cineva pe forum spunea ca la un minim de efort impinge passatul . Am experimentat cu un 2,0 tdi. Tipul a avut dreptate.Singura problema apare la stabilitate . Parca este cam usurica ptr forta motorului.

Salutare.Ptr.cei cu motor 1.4 tsi 140 cp va dau si eu cateva date referitoare la consum si anume:

-100-110 km/h 6%(pe autostrada)

-160 km/h 9%(pe autostrada)

-in oras intre 8,8-12,5% in functie de trafic

-iar la o viteza medie de 140 km/h pe care am avut-o ultima oara adica vineri pe autostrada Bucuresti-Pitesti 11,5% si fac precizarea ca aproximativ 30 km am mers cu 200km/h

-mai pot spune ca la 200km/h masina s-a comportat destul de bine

-consumul mediu pe ultimii 2000 km este de 8.8% majoritatea km facuti in oras

In concluzie vrei sa ai cosum bun in afara orasului m,ergi linistit pana in 120km/h si ai un consum minunat,apelezi la puterea celor 140 de CP nu mai ai consumul din cartea tehnica sari lejer de 10%,in oras n-ai ce face .

Dupa parerea mea motorul tsi este reusit ca performante cat si ca zgomot fata de un disel.

Link către postare
WooZie

Gata...am devenit proprietar.Ieri am luat-o si deocamdata sunt mut.Mai astept vreo 1000 km ca sa vin cu impresii obiective,ca acum n-as face decat s-o laud....cuplul m-a dat pe spate.Am luat-o cu 18km labord de la Nurvil SRL Rm Valcea.Multumit pe deplin

Link către postare
Nik

M-am transferat si eu de aproximativ 1 luna ca vechi proprietar de Jetta 3 (Vento :frigbaitata: ) la Jetta 5 TDI BKC 105 CP varianta CL, cumparata din Germania ( am ramas in familie :D).

Dotari principale: ESP, Climatronic, scaune incalzite, BC si un RCD 300 cu boxe doar pe fata. La primavara o asteapta celalalt set de incaltari pe 17''.

Consumul mediu din Germania pana in Bucuresti a fost de 4,6% iar in oras se duce undeva la 8%.

Mi-a placut modelul acesta inainte sa o cumpar dar acum i just love it :)

Link către postare
Alex71

Salut,

Sper ca in curand :) voi intra in posesia unui VW Jetta 1,4 TSI comfortline pe comanda pentru ca i-am mai pus pe ici pe colo cate ceva si am de asteptat cica 6 luni pana vine din Mexic si am si eu o intrebare pentru posesorii unei jette pe comanda cam cat se asteapta de regula pentru ca 6 luni mi se pare cam mult dar ei nu au vrut sa riste sa imi dea un termen mai strans. Daca are cineva faruri bi-xenon adaptive as dori sa aflu ceva impresii. Doar doar imi voi alina dorul de noua masina :Driver: . Am vrut sa iau de pe stoc in decembrie 2007 dar nici macar un model nu avea ESP ca de bi-xenoane nici nu se punea vorba asa ca am dat comanda si acum astept de mi se cam lungesc urechile. Era programata sa intre pe linia de fabricatie in saptamana a 7a din acest an dar din pacate asta tocmai a trecut si dealerul nu a catadicsit nici macar sa ma anunte daca au fabricat-o sau nu.

Link către postare
Velocity_Warrior

Noroc si bine ai venit printre noi. Initial si eu am vrut o Jetta si termenul de asteptare pt un TSi de 122 cp cu cateva dotari printre care era si ESP dar nu si xenoane era de aproximativ 3 luni si jumatate. Sincer 6 luni mi se pare foarte mult, incearca si alt dealer si vezi ce zice. Sa fie oare o cerere asa de mare de Jetta ?! :icon_thumright:

Link către postare
teoneo

@Alex71: Am vrut sa iau de pe stoc in decembrie 2007 dar nici macar un model nu avea ESP

Daca era dupa mine, as fi dat si eu comanda, mai mult pt ca mi-as fi dorit ESP, BC+, pachet asistenta parcare, faruri ceata, etc. Si acum sunt putin mahnit ca nu le am. Masina mea e luata de pe stoc (comandata in dec 2007). De fapt, nici nu prea am putut sa aleg decat culoarea (din vreo 3 variante)... Dar acum ce sa zic: eu o conduc deja.

La o adica, am inceput sa ma obisnuiesc cu ideea ca se poate conduce si fara ESP, cu mentiunea ca trebuie sa evit situatiile in care acesta ar fi "util" (viteza redusa pe mazga, deraparile). Sper sa nu intru in polemica cu nimeni, dar daca ajungi sa folosesti des ESP-ul inseamna ca ori soferul conduce la limita sigurantei lui si a celorlalti (conducere sportiva) ori e de-a dreptul neexperimentat (sa nu zic prost). Daca ne bazam pe facilitatile astea relative de asistenta inseamna ca lasam preventia deoparte si ne bazam pe ele sa ne scoata din probleme...

Acum ca e lansata treaba nu-ti doresc decat asteptare usoara si bucura-te de ea cand va veni. E mai bine sa stii ca ai ceea ce ti-ai dorit, asa ca... lasa urechile sa se lungeasca... :icon_thumright:

Link către postare
ivd

Alex71 la mine(fara bi-xenon) nici nu au vrut sa spuna un termen de sub 4 luni si am primit-o in.........3 luni FIX. de 7luni nu am auzit la nimeni, si stai linistit interesati de tine sunt inainte ca dupa......

p.s. te compatimesc pentru perioada de asteptare. doamne ce greu a fost!! dar a meritat!

Link către postare
crst

La mine s-au miscat superbine:comanda in august 2007, ridicata de la dealer pe 25 octombrie 2007. (Multumiri inca o data dealerului!).Cat despre dotari, am vrut si eu ESP dar nu aveau nimic pe stoc, iar xenoanele, initial puse, le-am sacrificat pt. DSG. Am mai luat si senzori de parcare.(din pacate la Jetta sunt numai pe spate; foarte utili).Asteptarea e foarte grea si frustranta, dar merita cu prisosinta!

Link către postare
WooZie

Pai din spusele tale nu prea ai luat ce ai comandat,ai luat din stoc de aia s-au miscat bine.Asa am patit si eu,am facut comanda si mi s-a oferit altceva din stoc....apropiat de cerintele mele si am acceptat 1 luna in loc de 5.

Link către postare
Alex71

Din pacate am sunat azi la dealer ca nu m-am putut abtine si m-a expediat din cateva vorbe (cred ca era mai interesant un client nou caruia nu-i luase inca banii) si mi-a spus ca nu s-a fabricat si ca ma anunta ei ce si cum. Ideea este ca eu daca tot am avut de asteptat 6 luni am pus cam tot ce imi doream si imi puteam permite adica ESP, Bi-xenoane, senzori parcare, pachetul cu volan multifunctional in piele, computer de bord plus,climatronic si ceva cu sacul de ski si snowbord, pachetul de lumini cu coming-home leaving home si oglinda retrovizoare antiorbire, alarma din fabrica si daca mai stau mult uit si ce am pus :lol: dar ideea este ca daca tot e bal am zis ca putin rasfat nu strica dar m-a lovit la greu atitudinea dealerului care pe principiul ca odata ce ti-a luat banii nu mai esti interesant se comporta cu multa nepasare ceea ce intotdeauna doare cand cineva isi bate joc de tine pe banii tai.

Am ales culoarea neagra si tapiteria crem si cred ca o sa fie cea mai faina pisicuta din parcare dar ma consolez cu ideea ca in ziua in care va veni ma voi bucura din plin de ea.

Dar de vorba lui Mircea Badea "traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul" asa ca o sa apelez la tutun si rabdare si o sa astept impresii despre cum se comporta motorul TSI de 140 cp ca nu sunt asa de multe pe piata. Ca sa nu mai zic ca eu momentan conduc un matiz pe care il iubesc dar aveam nevoie de o masina care sa fie folosita si in afara orasului si tarii in conditii optime si de siguranta.

Multumesc pentru incurajari si revin cu amanunte cat ce le am.

PS: Si sper ca nu intra intre timp nici mexicanii, nici vapoarele si nici trailerele in vreo greva ca altfel mi-o aduce mos Craciun :Driver:

Modificat de Alex71

Link către postare
crst

@WooZie- Am comandat configuratia respectiva!! Masina -Jetta- cu ESP pe stoc nu cred ca gasesti la nici un dealer din Romania. Ori masina mea are si ESP, si DSG, si senzori de parcare. Am o configuratie foarte utila, tinand cont de nevoile personale. Referitor la Alex71 pot sa-ti spun ca varianta aleasa de tine , culoare neagra si tapiterie crem, sunt extraordinar de frumoase si elegante atat timp cat sunt curate! Dar avand copii(cazul meu) si traind in Romania(praf la GREU) este foarte dificil de intretinut o astfel de combinatie. Eu am ales Bluegraphit si tapiterie antracit. Culoarea caroseriei e f. frumoasa, dar la spalatorie daca nu o sufla bine pana acasa are deja urme de praf sub oglizile laterale.

Link către postare
Alex71

Referitor la Alex71 pot sa-ti spun ca varianta aleasa de tine , culoare neagra si tapiterie crem, sunt extraordinar de frumoase si elegante atat timp cat sunt curate!

Stiu asta dar pana la urma am cedat ca si varianta pentru ca nu am copii(inca) si sper sa reusesc sa o intretin cat pot de bine in conditiile date. Am vrut sa iau interior gri dar pana la urma am cedat la combinatia cu crem chiar daca o sa fie gru de intretinut....de arata prea bine asa. O sa fie tare eleganta micuta :lol:

Link către postare
Serdo

Salut.

Desi sunt membru de peste 1 an pe forum datorita calitatii oamenilor de pe-aici si a Passat-ului personal, pot spune ca de acum incolo voi fi interesat si de aria aceasta pt ca am primit ca masina de serviciu o Jetta.

Cum am mers doar cativa km(acum masina are 35) nu pot spune mare lucru despre ea dar promit ca revin cu detalii si, de ce nu, pt cei interesati cu ceva comparatii(masina personala vs Jetta). Poate ajuta ceva colegi care stau in cumpana: masina noua sau SH de o alta clasa/cu alte optiuni.

Bafta.

Link către postare
Acolosha

Salut, azi e prima zi in care am dreptul sa postez mesaje in forum. Am de 10 zile un VW Jetta 1.9 TDI DPF Trendline sh luata din Austria printr-un dealer membru Weltauto. Inca sunt pe numar provizoriu pana termina leasingul inmatricularea. Ca dotari optionale: climatronic bi-zonal, cotiera centrala cu racire, ESP-ASR-ASC. Dupa 300 km facuti cu ea mi se pare OK. Ca informatii de utilizator (am vazut ceva in niste posturi anterioare): 34 ani, casatorit, un copil, accesez internetul zilnic macar 4-5 ore. Am mai avut legatura cu site-ul acum cateva lui cand am facut o comanda de stickere.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.