Jump to content
Daniel M

Se Pot Amesteca 2 Uleiuri De Motor?

106 postări în acest subiect de discuţie

calin.g

Nu te speria la diesel se innegreste uleiul imediat in cateva sute de km,nu asta este problema.Daca este nivelul bun merge fara probleme.Drumuri bune!

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
claaau

salut mi-am facut schimbul de ulei in luna iunie si am avut pierderi mari, am dus-o la mecanic si mi-a schimbat garnitura de la bateria de la filtru de ulei ca pe acolo pierdeam, azi am completat ulei dar nu sunt sigur daca e acelasi ulei pe care l-a folosit cei care au facut schimbul, uleiul de schimb a fost 10w40(banuiesc ca e de la Eneos) si acesta care l-am luat eu este tot 10w40 Eneos,

• Upvote 1

Link către postare
Mumus.

Verifica din cand in cand, deschizand busonul de umplere, sa nu faca spume, daca totul pare ok, lasa-l asa.

Link către postare
danmicu

Salut,

Am in motor ulei Castrol 5w30.

Pot sa completez cu ulei Castrol EDGE 5w40, 300 ml?

Multumesc

• Upvote 1

Link către postare
andrei_221

nu e chiar asa drastic

poti completa cu orice ulei, orice vascozitate. Decat fara ulei, mai bine cu orice ulei. cat despre schimb, depinde cat completezi. Cu 200-300 ml de 5w40 pus peste 5.30, nu se intampla nimic in motorul ala

• Upvote 1

Link către postare
soila

se pot amesteca uleiurile fara probleme, dar depinde de vascozitate.. nu poti pune 20w-60 peste 5w-40 :D

dar din aceiasi norma se poate pune oricat fara probleme, pe termen scurt nu afecteaza nimic... decat fara ulei, mai bine cu ulei de producatori diferiti

pe termen lung dauneaza amestecarea asta, motorul nu va avea aceiasi ungere, fiecare producator variaza substantele din uleiuri, mai ales la cele sintetice

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.