Jump to content

Skoda Octavia Tour Sport


Flaviu
 Share

Postare recomandată

@crisman angel eyes sunt acele inele luminoase care sunt puse in locul luminilor de stationare ale masinii(pozitii)-se pot pune pe foarte multe modele de masini, si dupa parerea mea arata mult mai frumos decat beucrile de pozitie initiale. Uita-te spre exemplu cum arata pozitiile de golf standard, si compara-le cu cele din poza existenta in postul de mai sus-sigur vei vedea diferenta..iar daca te uiti la mai multe masini cu angel eyes si le compari cu stock sigur te prinde microbul :vaidecapulmeu:

Am vazut si simtit pe tour scaunele, dar sper ca pe tour sport nu doar imbracamintea lor sa difere..

Ai comandat alarma la masina?

Voi cand ati comandat masinile nu v-ati uitat pe lista de optionale? Scrie clar scaune fata sport. E clar o diferenta fata de tour-ul obisnuit. Insa mare lucru nu e de scaunele alea decat ca au sezutul mai iesit in fata (cel mai bine se vede) si sprijinul lateral parca mai bun.

@crisman din cate stiu eu pe octavia tour 101 cp sunt motoare AXR-am vazut pe o octavia tour- pe tour sport nu stiu ce motoare sunt. Tu stii sigur ca ai AVB?

Din cate stiu nu e nici o diferenta de motorizari intre tour sport si tour, decat diferente de accesorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 111
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Flaviu

    29

  • n0reRs

    12

  • Alextz

    9

  • Diesel

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din cate stiu nu e nici o diferenta de motorizari intre tour sport si tour, decat diferente de accesorii.

Tour Sport vine doar cu motorizarile 1.9TDI-PD 101CP si 1.8T 150CP.

Tour are si 1.4 16v 75CP so 1.6 8v 102 CP...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pfuai da' greu trece vremea cand astepti ceva(mai am 2-3 saptamani-sper doar atat si sa nu intervina dealerul cu vreo "surpriza" de pasti).. e prima masina noua, dar cred ca va fi si ultima..decat sa-mi mananc nervii asa, mai bine o iau sh din Germania..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Doru ia baga un ochi aici. In afara de 1.4 au motoare comune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alextz, ce face Marketing-ul...au inlocuit 1.9TDI 90 cu 1.6MPI 102 pe Tour Sport. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma se intra in linie dreapta pana la sosirea masinii...mai am maxim 2 saptamani de asteptat..si dup-aia :lol:

Eu n-am comandat inca 4 (sau 2) difuzoare suplimentare-cele in usile din spate. Ce argumente ar putea sa-mi aduca dealerul(eventual de pe contract sau daca nu cel putin legale) ca daca imi montez muzica la altcineva pierd garantia pe partea electrica? Mie tot nu mi-e in clar cu treaba asta.. oricum n-as putea accepta sa raman doar cu difuzoarele de pe usile din fata.. si cu cd-playerul care ti-l fac cadou de la reprezentanta.. :D Deci daca stie cineva vreo metoda sau vreun argument care mi-l poate oferi dealerul ca sa raman cu sistemul audio stock sau sa-l montez la ei(doar alarma este 1,8-2 mil montajul-alarma cumparata de oriunde altundeva-un sistem audio cu sub si amplif si boxe aftermarket cu siguranta ajunge pe vreo 3-4 mil montajul-si asa n-am rezolvat nimic) sau ce argumente pot sa-i ofer eu pentru a-mi sustine punctul de vedere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
interesant este ca vei plati taxa de prima inmatriculare cand termini leasingul. Adica te va rupe atunci, cine stie ce li se mai nazare astora. Asa ca daca poti, ia numere normale si nu de leasing. Exista si aceasta posibilitate. Motorul e e4 sau e3?

godoroja, in afara de firma renault, nimeni nu mai vinde euro 3! interesul poarta fesul. discutia e lunga....;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau ce argumente pot sa-i ofer eu pentru a-mi sustine punctul de vedere?

Pai daca nici tu (care stii exact ce vrei) nu ai argumente care sa-ti sustina punctul de vedere atunci e clar...te lupti cu morile de vant.

70 euro nu era o suma care sa te scoata din casa pentru inca 2 tweetere si 2 mid bass montate si cu instalatia trasa din fabricatie (chiar daca ulterior le schimbai chiar tu)...

Montatul lor after sale te costa cel putin 220 lei (cu cablurile tale).

Dar uite, iti dau un pont...la Ambiente-le meu le-am montat folosind pt manopera bonusul primit pt recomandarea mea unei persoane care a comandat o Skoda (50euro -pe vremea aia euro era cam 4.2 lei). Am montat niste boxe pe componente separate Pioneer si rezultatul a fost excelent. Masina nu era in garantie si m-am dus la ei sa le monteze ca sa nu dau bani din buzunar in alta parte...

Deci daca mai gasesti 2-3 cunostinte amatoare sa cumpere o Skoda iti accesorizezi masina folosind bonusurile in lucrari oferite de dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost instiintat ca masina mea a fost construita in 12.04.2007.

Varog, sa imi spuneti(din experienta) cam cit dureaza pina voi intra in posesia ei.

de asemenea, va rog sa imi spuneti, care este modalitatea prin care pot sa plec din showroom cu asigurare CASCO, deoarece nu concep sa misc masina fara CASCO.

Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a durat cam 3-4 saptamani de cand a fost fabricata. Ideea e in felul urmator: in Curtici ajunge cam intr-o saptamana - depinde cand au transport programat de la fabrica. Dar de acolo, o preiau romanii. Dealerul mi-a spus ca din momentul in care se face vama (atunci se facea - nu stiu acuma ce formalitati se fac, ceva import tot trebuie sa faca), au termen 3 zile parca sa o urce pe trailer s-o aduca la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi,20.04.2007,orele 14.30, am fost instiintat ca masina este in tara si pe 24 sau 25 voi putea sa o ridic. :Driver: :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de asemenea, va rog sa imi spuneti, care este modalitatea prin care pot sa plec din showroom cu asigurare CASCO, deoarece nu concep sa misc masina fara CASCO.

Va multumesc anticipat.

Esti speriat rau... :Driver:

Singura procedura este sa gasesti un inspector de asigurari care sa te insoteasca la momentul ridicarii masinii, sa aiba la el, polita chitantierul si un aparat foto... :Driver:

Cred ca pentru comisionul ce-l primesc ar trebui sa faca acest lucru...din oficiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt speriat deloc, ci doar am vavut destule.De exemplu aici in Sibiu un Renault cind a iesit din showroom a fost lovit.Marea majoritate a showroom-urilor sunt pe D.N.1 :Driver:

Modificat de Alextz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hopa, hopa... a venit masina :) vineri(13 aprilie) am luat-o de la dealer.. Prima impresie-buna, in general; muzica stock-daca ar fi nota de la 1 la 10, nota ar fi 4..cu indulgente 5.. lipsa difuzoarelor spate cu siguranta nu m-a influentzat deloc in apreciere- chiar si persoane din interiorul companiei mi-au spus ca nu am procedat rau prin nealegerea ca dotare optionala.. consumul-ok pentru rodaj(6,5% mediu), deja are aprox 500km :D . Tinuta de drum este ok, lumina bordului parca e un pic prea verde.. dar este o culoare care nu te oboseste deloc-lucru foarte important la drumuri lungi, incep sa ma obisnuiesc cu ea.. sunt curios cat va veni prima rata(include rata pt prima inmatriculare)-oricum se invarte la 1000€ ..apoi in functie de bugetul ramas am in plan cateva "ajustari" prin care masina va deveni mai zgomotoasa-sper zgomot de calitate :) si de asemenea cu garantia 100% valabila :). Tot la capitolul ajustari voi adauga si o alarma ca sa pot dormi noaptea linistit-tot numai in asa fel incat garantia sa ramana 100% valabila. :) Apoi, un micutz :) chipuletz si dup-aia :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca cipuletzu te poate lasa fara 100% garantie. De ce nu ai pus alarma de fabrica?

Oricum sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiindca insasi parerea dealurului a fost ca nu merita alarma de fabrica-este ca si inexistenta-din ce-am inteles, numai in cazuri de forta majora isi face simtita prezenta. Oricum, dat fiind faptul ca voi mai investi ceva bani in masina si tot datorita faptului ca momentan isi petrece noptile sub cerul liber, trebuie o alarma sanatoasa ca sa pot dormi linistit..nu se stie niciodata..desi Clujul este un oras linistit..

cipuletzul se poate scoate inainte de revizie si nu se vede nici o urma(are motor cu cod axr;am inteles ca are edc15..daca bine retzin denumirea..adica soft dinala care se poate rescrie de mai multe ori si nu apare niciunde :) -asta e explicatia care mi-a venit pe moment) deci teoretic n-ar trebui sa fie probleme.. pai daca o luam asa, si muzica montata in alta parte te poate lasa fara garantie, cu alarma la fel..deci practic ar trebui sa ma plimb cu masina stock 2 ani.. lucru care sigur n-o sa se intample.. tocmai pe motivul ca voi pune ulterior alarma, muzica etc n-am optat sa aleg optionalele respective in plus..sau motorul 1,8t de 150cp :) pt ca si cu diesel se ajunge la puterea respectiva..ce-i drept nu doar cu tuning soft, dar oricum se poate, iar ca si consum, nici nu incape discutie

Modificat de flaviu1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am alarma de fabrica, si dealerul ti-a pus sa nu iti iei de fabrica pentru ca-i mai intra mai multi bani lui direct in buzunar. Alarma de fabrica urla doar cand e nevoie, oricum nu cred ca-ti doresti ca masina ta sa tipe la orice camion care trece,asta neaducandu-ti nici un avantaj ba mai mult dezavantaje. Masina mea sta pe strada de 2 ani si nu a patit nimic,basca am mai uitat si CD-playerul in ea cateodata...

In alta ordine de idei ,faza cu chipu era o gluma pentru ca vroiai sa pari asa de atent la garantie si o bagi pe asta cu chipu....

In rest ti-am zis ....sa te bucuri de ea si sa o stapanesti fara probleme....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de urari, sper s-o folosesc fara probleme si fara costuri mari de intretinere.. :lol:

ps:referitor la alarma, am dorit neaparat sa fie cu pager, adica sa stiu cat mai exact care e situatia masinii, oricum alegeam varianta fara alarma din fabrica chiar daca nu imi spunea dealerul. La varianta ca ramane cu mai multi bani dealerul nu m-am gandit, eu ma gandeam ca ar trebui sa-si promoveze produsele chiar daca nu sunt foarte performante..mi s-a parut un pic ciudat comportamentul cand am intrebat daca sa aleg alarma, dar acum m-am lamurit. Insa sunt curios care e mecanismul prin care daca nu pui dotari la masina dealerul ramane cu mai multi bani- aici sunt in ceata :lol:

Inca o data, multumesc de urari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la dotari...ramane cu un procent in buzunar, pe cand tu asa ii dai bani pe manopera + daca cumperi de la el ii mai dai la adaos... la fel si la boxele din spate ( la astea te inteleg pentru ca si eu vreau sa le schimb, dar pe toate).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

An inteles acum motivele. Sa vedem ce se poate face pentru a micsora cat mai mult costurile ulterioare. Din discutia avuta la ridicarea masinii, montarea unei alarme=3-400 ron.La dealer. De muzica n-am intrebat. Eu sper sa ajung la un acord in privinta montajului muzicii si alarmei. Din ce-am citit si pe forum si din discutiile avute in general, muzica din Octavia I este jalnica. S-au facut progrese enorme la Octavia II. Dar pentru pretul ei(O-Tour), masina este foarte buna, iar raportul calitate/pret este mai mult decat onorabil, dupa parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare motorul de 90 TDI cand a disparut de la octavia tour? ca am vazut ca acum sunt numai de 101 TDI dar stiu ca inainte erau si de 90 cai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorul de 90 cp a disparut din oferta skoda, la momentul la care guvernu' a decis ca noi nu ne putem permite decat euro 4... ALH-ul fiind euro 3

casco intra in vigoare la 48 de ore de la semnarea politei....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alh-ul de 90 de cai s-a scos dupa 1 ian, datorita taxei de inmatriculare foarte mare, tin minte ca am fost in decembrie la dealer si incercau din toate puterile sa vanda tot ce-a mai ramas de 90 de cai pe stock. Mai ca nu mi-au bagat pe gat una de-aia :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da nu se mai importa ALH din cauza taxei de inmatriculare putin mai mare la o masina noua dar si pentru ca este E3. Oricum puteai sa alegi si motorul ala si stai linistit....chip+duze ~ 145 cp....cu investitii minime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca schimb la asta de 101cp duzele si pun chipu'? :lol: la cat ajung? :lol: si cat ar fi investitia totala(nu stiu cat costa duzele)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!