Jump to content

Skoda Octavia Tour Sport


Flaviu
 Share

Postare recomandată

Salutare!

Am deschis acest topic intrucat de curand am comandat o Octavia Tour Sport si as avea nevoie de cateva sfaturi cu privire la masina-eventual cateva pareri despre ea, sa stiu exact la ce sa ma astept. Mentionez ca inainte de aceasta am avut un Opel Astra 2.0Dti -tot de 101cp, dar de care m-am despartit-cam greu-de aprox 2-3 luni.

Desi sunt nou pe forum-ca user, pot spune ca il citesc de o buna bucata de vreme. Dupa cum spuneam, am comandat de curand o Octavia Tour Sport la Compexit, iar pe langa optionalele pe care i le-am pus(climatronic, cotiera, stergator luneta si culoare met-black magic) am uitat(asa consider acum) sa-i pun inchidere cu telecomanda(cheie briceag). Dupa cateva zile, dintr-o discutie cu dealerul am aflat ca de fapt nu voi avea o astfel de cheie-briceag. Oricum, ii voi pune alarma aftermarket-cea din fabrica am inteles ca este aproape ca si cand n-o ai.

Deci in aceste conditii, as dori sa stiu care ar fi fost rolul cheii briceag-bineinteles pe langa cel estetic- daca oricum va avea alarma-sper viper-doar ca nu stiu modelul -inca.

Din cate am inteles masina va veni pe sfarsitul lunii martie-nu mi s-a oferit o data exacta-sper sa se tina de cuvant, oricum, de cand am facut comanda, timpul parca trece de 2 ori mai incet..intrebarea e:in conditiile in care -din ce-am citit pana acum- octavia 1 are tendinta sa devina "barcuta" in curbe, cat de mult se simte asta in mers si de la ce viteza?

In afara de kitul sport(eleron, bara fata sport, scaune sport, volan, schimbator si frana de mana imbracate in piele, jante alu-practic un pachet vizual) exista imbunatatiri la motor, suspensii, sau altceva la masina? Sau e tot o O1 tour dar pachetul asta ca sa arate mai bine ? Dealerul mi-a spus ca mai sunt ceva imbunatatiri in afara de astea, dar nu stie exact sa-mi spuna care.. :rolleyes:

Sper ca nu am gresit deschizand un nou topic, de asemenea sper ca prin intrebarile puse nu am deranjat pe nimeni. (inainte sa deschid topicul mai aveam si alte intrebari, dar nu mi le amintesc acum-cred ca vor veni pe parcurs)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 111
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Flaviu

    29

  • n0reRs

    12

  • Alextz

    9

  • Crisman

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu, nu are alte imbunatatiri ci doar pachetul asta sa-ti ia ochii. Nici un model la sfarsit de cariera nu va avea imbunatatiri. Asta e tehnica vanzatorilor de masini sa abureasca clientul. Ai pachetul de drumuri grele? Cati bani ai dat pe ea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-am pus pachetul de drumuri grele pt ca am zis ca daca tot e barcutza, n-o fac vapor :) ;in ideea ca pachetul resp-din ce-am citit pe forum are incluse suspensiile inaltzate am considerat ca nu e necesar, acest lucru facand-o si mai instabila in curbe-scutul ar fi fost bun, dar fac eu rost de unul..oricum, pana e in garantie nu-mi fac probleme daca se intampla ceva din cauze care nu tzin de mine-are si casco-deci e ok..

e 1.9tdi pd 101cp , pret de dealer 16100 parca..nu mai retin exact, dar am negociat un discount de 2,5% si a iesit pe 15600 :) eu zic ca e bine..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e o alegere buna dar la 16000 nu intra in calcul si o octavia 2 ?

proiectoare de ceata i-ai pus ?

Later edit : un trend doar cu vopsea 1,9 tdi 105 cp am vazut ca e 17000 DDP. Deci era sus inseamna

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e o alegere buna dar la 16000 nu intra in calcul si o octavia 2 ?

proiectoare de ceata i-ai pus ?

Later edit : un trend doar cu vopsea 1,9 tdi 105 cp am vazut ca e 17000 DDP. Deci era sus inseamna

la aprox aceleasi dotari-O2 trend nu are spoilere, scaune sport, jante-aste imi vin in minte acuma- dar ce-i drept care are climatronic bi-zonal-dar care pt mine sincer nu e o necesitate, trece bine de 17000, diferenta dintre cele 2 fiind de mai bine de 2000 de euro...exact aceeasi varianta mi-a propus-o si dealerul-am facut o configuratie similara si rezultatul a fost cel de mai sus; iar ca pret, e mult un pic si 15000, dar 17000(sau 17500)? la banii aia aveam varianta cu golf V comfortline, tot cu jante, climatronic, etc, aceleasi dotari :) ala era si mai tentant (negociasem reducere de 5% din pretul de la dealer). :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine ca ai obtinut si discount la ea, cu banii jos ai luat-o?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat-o in leasing avans 40% , pe 5 ani, rata 198 euro/luna :) +valoare reziduala de 20% :) -tare greu va fi sa dau banii aia la sfarsit.. dar, sa nu uitam TVA recuperabil(e pe firma)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hm, ferice de tine, la urmatoarea masina daca va fi skoda in leasing o sa ma tin tare la negocieri...cand am luat-o eu nu se dadea nici un discount.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) negocierea am reusit-o in conditiile in care am luat 2 masini pe aceeasi firma:un tour si un tour sport. Oricum, 2,5% pe fiecare masina sunt in jur de 750-800 euro. Dar s-ar fi putut si numai cu o masina sa negociez-cunosc o persoana care a reusit asta, ce-i drept cu discount mai mic -2%.

Si totusi, chiar nu e nici o diferenta decat la nivel optic intre tour si tour sport?..speram sa fie cu suspensiile intarite putin..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interesant este ca vei plati taxa de prima inmatriculare cand termini leasingul. Adica te va rupe atunci, cine stie ce li se mai nazare astora. Asa ca daca poti, ia numere normale si nu de leasing. Exista si aceasta posibilitate. Motorul e e4 sau e3?

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la Compexit sa duc inca un act necesar-desi primisem acceptul de leasing, mai era nevoie de inca ceva- si stupoare- imi spune ca in 9 saptamani vine masina-pfuai ca am vrut sa renunt la ea..La semnarea contractului imi spusese ca vine inainte de Pasti sigur, iar acum-sigur nu. Am plecat dezamagit, dar totusi sper vor sa-mi faca o surpriza placuta si sa apara inainte de data respectiva..

Referitor la numere, vor fi nr de b xx xxx -deci nr negre, iar taxa de inmatriculare se plateste acum.

Poate cineva sa-mi spuna daca am procedat bine cu cheia(fara briceag) si cu alarma montata dupa livrare?

Cheia cu briceag mai are vreun rost daca pun alarma(nu cea din fabrica)-de ex viper?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit cu cheia aia. Poti sa-ti cumperi si de pe forum cheia. Asa cum ai zis alarma de fabrica e slabutza.

Ai luat masina la un pret extraordinar. Cam atat am dat eu pe oct tour a mea in august 2005. Desi tour-ul nu mai este cea fost oct 1, la banii astia si cu pachetul ala sport chiar daca e numai vizual, masina este muult peste octavia 2 trend. Parerea mea.

S-o stapanesti sanatos :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cat timp e normal sa ajunga masina? Mie mi-au dat 9 saptamani(=63 de zile, din care au trecut 11) dar unei colege de la munca i-au dat 5 saptamani-tot Compexit. Masina colegei a fost comandata in 7 ian si a sosit saptamana trecuta. Ce-i drept ca este tour nu tour sport-dar asta n-ar trebui sa influenteze lucrurile..cel putin asa cred.. oricum, 9 saptamani mi se pare imens de mult..pai asa mai bine mergeam cu un prieten in Germania si aduceam la 15000 un seria 3- 320d..ce-i drept nu nou..dar seria 3.. dar aveam masina "la scara" in maximum o saptamana..incep sa ma gandesc ca e cam tzeapa cu asteptarea asta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspunsul nu poate veni decat TOT de la dealer. Ar trebui sa iti spuna cand s-a dat comanda si saptamana cand s-a planificat fabricatia masinii. In functie de aceste date se pot face estimari cat de cat realiste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@flaviu1 - exista si masini pe stoc - probabil cazul colegei :) nu si cazul tau :) Asteptare usoara! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cat timp e normal sa ajunga masina? Mie mi-au dat 9 saptamani(=63 de zile, din care au trecut 11) dar unei colege de la munca i-au dat 5 saptamani-tot Compexit. Masina colegei a fost comandata in 7 ian si a sosit saptamana trecuta. Ce-i drept ca este tour nu tour sport-dar asta n-ar trebui sa influenteze lucrurile..cel putin asa cred.. oricum, 9 saptamani mi se pare imens de mult..pai asa mai bine mergeam cu un prieten in Germania si aduceam la 15000 un seria 3- 320d..ce-i drept nu nou..dar seria 3.. dar aveam masina "la scara" in maximum o saptamana..incep sa ma gandesc ca e cam tzeapa cu asteptarea asta..

Masina colegei poate fi o comanda la care cineva a renuntat si de aceea sa fi ven

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cat timp e normal sa ajunga masina? Mie mi-au dat 9 saptamani(=63 de zile, din care au trecut 11) dar unei colege de la munca i-au dat 5 saptamani-tot Compexit. Masina colegei a fost comandata in 7 ian si a sosit saptamana trecuta. Ce-i drept ca este tour nu tour sport-dar asta n-ar trebui sa influenteze lucrurile..cel putin asa cred.. oricum, 9 saptamani mi se pare imens de mult..pai asa mai bine mergeam cu un prieten in Germania si aduceam la 15000 un seria 3- 320d..ce-i drept nu nou..dar seria 3.. dar aveam masina "la scara" in maximum o saptamana..incep sa ma gandesc ca e cam tzeapa cu asteptarea asta..

Daca nu ma insel in contractul standard e prevazuta o perioada maxima de 8 saptamani nu 9!!! Citeste cu atentie contractul si daca ai scris 8 saptamani atunci pe baza lui poti sa te duci la dealer si ... sa rezolvi macar o saptamana.

Eu am asteptat 7-8 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru raspunsuri, stiu aproape sigur ca colega respectiva n-a avut masina pe stock, fiindca si-a pus tot felul de optionale (suport lombar, esp-genul de optionale cu care nu prea stau masinile pe stock). Ramane varianta sa fi existat o masina identica cu a iei in Cehia..Chiar 100% nici ea nu stie :) . Voi lua contractul sa-l citesc, dar oricum ,mi se pare mult si 8 saptamani.. La vw erau 5-maxim-asa mi-a spus dealerul. Acuma eu nu cred ca la skoda se misca de 2 ori mai incet muncitorii fata de vw.. Plus ca in 9 saptamani au timp inginerii de la skoda sa proiecteze o noua masina..deci cand va veni a mea va fi cu 2 generatii in urma.. O sa devin investitor la taxi pana atunci :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest luckyhome

trebuie luat in vedere si faptul ca Skoda Octavia Tour se afla pe locul 2 in topul modelelor de import, ceea ce implica un volum mult mai mare de masini produse, de unde iesi si acest termen de livrare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte interesant clasamentul, doar ca acolo nu se specifica daca este vorba despre octavia I sau II. Tind totusi sa cred ca este vorba despre octavia II.(locul 3 din peste 150 modele este un loc foarte, foarte bun)

As avea o noua intrebare pentru cei care au mai luat masini in leasing:pana la primirea acceptului pentru leasing toate contractele trebuie sa ramana la dealer? Dealerul mi-a luat contractele si mi-a spus ca le voi primi dupa primirea acceptului de leasing si dupa ce fac plata avansului-dar nu a mai sunat pentru a ma anunta ca pot merge dupa ele-desi am primit ok-ul pt leasing si am platit si avansul. Ceva nu mi se pare ok..poate gresesc..

(spuneam intr-un post ca voi lua contractul sa-l citesc dar uitasem ca de la dealer am plecat doar cu calculatia de leasing.. :huh: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat leasingul pe persoana fizica si nu am lasat nici un original acolo - carte de munca, buletin. Mi s-a facut copie si cu asta basta. Suna si vezi - sub nici o forma nu lasa acte originale! Asta e asa o regula generala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte interesant clasamentul, doar ca acolo nu se specifica daca este vorba despre octavia I sau II. Tind totusi sa cred ca este vorba despre octavia II.(locul 3 din peste 150 modele este un loc foarte, foarte bun)

They say...'3. Skoda Octavia

Old-gen Octavia, a masterpiece of dependability'.

deci clar Octavia1.

Am fost in UK chiar in aceasta luna si mi s-a confirmat pe strada ceea ce citisem in reviste: Skoda e o marca apreciata si chiar indragita in UK.

Dovada sunt multele Skoda Fabia (aproape fara exceptie vRS TDI), multele Octavia 1 ( TDI si vRS)...

Iar atunci cand in cartierul Notting Hill din Londra ajungi sa vezi 2-3 Octavia 2 pe ora (parcate sau in trafic)...iti dai seama ca nu e un brand de neglijat.

Mai ales ca in UK sunt fabricate multe modele de autoturisme (inclusiv multe japoneze, Vauxhall si Ford, Rover etc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pt alegerea facuta!Eu cand am facut contractul mi-au zis tot 8 saptamani..dar a venit in 6!In general dealerii isi iau o marja pt fiecare masina comandata..deci s-ar putea si a ta sa vina mai repede!Si eu am avut cam aceleasi optiuni,situatia fiid deci asemanatoare!Eu am primit unul din cele 3 contracte...si timp de 6 saptamani m-am uitat la contract..macar daca dadeam banii..sa am si hartia la mana,nu?Mai bine ca nu ti-ai luat de la ei alarma ca e de 2 lei!Felicitari inca o data si sa o conduci sanatos cand o veni!Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!