Jump to content

Ridicare Automata Portbagaj


FantomA
 Share

Postare recomandată

As vrea sa apas butonul de deschidere a portbagajului si acesta sa se ridice singur. Aveti idee de vre-un kit care sa faca acest lucru si de unde poate fi achizitionat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 170
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • clpos

    31

  • F l o r i n

    21

  • C o s m i n

    16

  • Borisake

    11

Eu am asta din fabrica pe a mea, si toata jmecheria e din cele doua pistoane care imping capota in sus si care sint foarte puternice. Daca ai butonul de descuiere al portbagajului pe telecomanda cred ca va fi suficient sa inlocuiesti pistoanele respective.

Dar, atentie, nu este valabil decit pentru berline ce ti-am spus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca telescoapele sunt in buna stare si balamalele nu sunt ruginite (strambe), la caroseria in 4 usi (sedan, berlina cum vrei tu sa-i spui), cand apesi butonul din mijloc de pe telecomanda mai mult de 1 sec, capacul de la portbagaj ar trebui sa se ridice singur. Al meu se ridica numai de la jumatate in sus, dar astept vara sa-l "inviorez" (vezi ca mai e un topic cam cu acealsi subiect).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rumplestilskin: adica vrei sa zici ca la berlina cand tii apasat butonul de portbagaj de pe telecomanda el sare din incuietoare, dar nu se ridica. De ridicat, doar cu mana. Telecomanda te scuteste sa mai pui mana pe manerul de sub capacul portbagajului si sa-l actionezi, dar nu il ridica la verticala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este si la mine (cum zice 75NOR), porbagajul doar "sare" din incuietoare...nu se ridica pana sus. Si amortizoarele sunt in buna stare. Cred ca nu la toate masinile a fost gandit sa se ridice. Am vazut la Mercedes asa ceva, dar alea parca au ceva ca o contragreutate pe unul sau ambele brate de la "balama"....sau arcuri/amortizoare puternice facute pentru acest scop.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este.daca tii apasat pe butonelul ala din mijloc (vb la passat b5.5) se deschide portbagajul dar usa nu se ridica automat in sus.Nu am vazut asa ceva la nici un passat pana acuma, si nici la berlina si nici la combi.

am vazut la un coleg la un mercedes faza aceasta, parca si audi.dar oricum nu prea ma incanta cine stie ce, na ori il ridic eu cu mana ori se ridica singur imi este tot una mie.mai bine vedem de ale lalte :suspensii, turbina,injectoare aha cate nu sunt mai importante.bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici la mine nu se idica doar sare din incuietoare, ar fi frumos s-a se ridice pana sus mai ales cand ai masina murdara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la A8 am vazut ca se ridica singur pana sus si daca apesi un alt buton coboara si se inchide singur. Nu se "tranteste", coboara lin si pac, se inchide peste incuietoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A8 si cati bani a costat ala cand a fost nou si cati bani a costat un passat? :) chiar asa comparatie :)

nu este o treabz asa coplicata zic eu faza aceasta dar astia de la vw nu si-au mai batut capul si cu asta

tu vrei sa ai aceleasi chichite ce le are una A8 pe un passat.

mai ales cu faza de inchis la loc................oho

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e vorba de clase diferite de masini, cu public cu pretentii diferite.

vorbim de o familiala medie si una de lux, varful tehnologiei. si de vreo 10kg in plus pe masina numai din faza asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun am inteles.si cum tu vrei sa ai aceasta treaba pe un amarat de passat.da cu banii domle.......... :)

nu inteleg comparatia?are A8 si te intrebi de ce nu are passatul nu?pai daca iti spune sa mai dai 1000 euroi pe treaba asta cand iti cumperi masina noua , ai da?eu nu as da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista sau nu vre-un chit de la vre-un producator care sa ridice automat portbagajul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un coleg are b6 si se ridica automat, o sa ma uit mai atent daca are vreo contra greuntate sau daca totul se face din amortizoare.

m-ar interesa si pe mine sa se ridice automat, pana acum am facut la B5 meu sa se deschida automat la apasarea unui buton

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prea multe comentarii fara rost. Sunt masini mult mai ieftine ca un "amarat de passat" si unii baga in ele mii de euro nu in chipuri motoare si turbine ci in diferite optiuni. Asa ca ar fi bine sa nu mai fim asa "romani" cum suntem si sa lasam comentarile de genul acesta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut! Referitor la deschiderea automata a portbagajului la b.5 si b5.5 berlina am gasit un link...poate iti va fi de folos.

E vb doar de o parte mecanica si se pare ca inlocuieste amortizoarele existente la portbagaj

http://www.passatplus.de/umbauten/heckklap...usine/index.htm

Modificat de andricei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta da modificare

. Si merge si la variante http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=226054. Azi ma duc sa incerc recodarea sa vad daca imi deschide si nu doar imi descuie hayonul din butonul de pe telecomanda.

PS : am un coleg cu passat variant care a schimbat telescoapele de la hayon si vreau sa zic faptul ca atunci cand apasa pe butonul la hayon, il impinge efectiv hayonul spre deschidere.

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vicius_the_one si eu sunt interesat de deschiderea portbagajului automat la variant, asa ca daca stii mai multe sau daca vei face treaba asta poate vei scrie pe aici. Stiu ca sunt mai multi pe forum cu golf 5 care au asa ceva dar e vb despre ceva mecanic care se monteaza pe telescopul respectiv si presupun ca se activeaza si separat cu vag com..habar n-am. Am cheie cu 3 butoane si butonul din mijloc nu face altceva decat sa descuie haionul. Acele amortizoare sunt inca ok dar au uzura..nu te impinge atunci cand apesi clapeta. Asa ca astept si eu rezolvarea. Codul modulului comfort e:

Address 46 -------------------------------------------------------

Controller: 1C0 959 799 B

Component: 10 Komfortger

Modificat de andricei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
vicius_the_one si eu sunt interesat de deschiderea portbagajului automat la variant, asa ca daca stii mai multe sau daca vei face treaba asta poate vei scrie pe aici. Stiu ca sunt mai multi pe forum cu golf 5 care au asa ceva dar e vb despre ceva mecanic care se monteaza pe telescopul respectiv si presupun ca se activeaza si separat cu vag com..habar n-am. Am cheie cu 3 butoane si butonul din mijloc nu face altceva decat sa descuie haionul. Acele amortizoare sunt inca ok dar au uzura..nu te impinge atunci cand apesi clapeta. Asa ca astept si eu rezolvarea. Codul modulului comfort e:

Address 46 -------------------------------------------------------

Controller: 1C0 959 799 B

Component: 10 Komfortger

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alexabruzzi, nu e nevoie de mecanism pentru deschidere, deoarece aceasta modificare se face cu vag-comander. Singura problema e ca amortizoarele nu sunt destul de puternice pentru a ridica capota portbagajului/hayonul. Rezolvarea, la variant, ar fi inlocuirea amortizoarelor cu enele mai puternice, gen a6. Cineva aici pe forum a facut modificarea si ii merge foarte bine. Eu am incercat dar la mine nu a mers modificarea cu vag-comander, sau nu a stiut exact baiatu ce sa faca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interesanta ideea poate intra acel cineva sa ne dea ceva detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexabruzzi, ce ai pus tu acolo e automatizarea deschiderii. Tu la B5 nu ai asa ceva. Dar deja s-a rezolvat aici.

Pentru ridicare automata, e nevoie de mult mai mult de atat. Cum... as fi curios si eu sa aflu o varianta fiabila si fara modificari majore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Variant ce codari trebuie facute cu vag-comul ca sa arunce portbagaju din incuietoare ?:| la mine deschide doar incuietoarea si atat, fata de berlina, unde-l si ridica un pic.

eu ma gandesc la modificarea asta pentru ca as vrea sa-i fac "clean look" si nu vreau apoi sa nu mai pot deschide portbagaju :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!