Jump to content

Inchidere centralizata Fabia


Florinel
 Share

Postare recomandată

Nu se deschide imediat. S-a intamplat si dupa 25 min sa se descuie. Ingeneral dupa mai bine de 10 min, dar nu se descuie mereu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 342
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    57

  • Carmina

    20

  • kelu

    18

  • VwAudiGroup

    18

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu pare sa fie de la lipituri.... scaneaza si vezi daca gasesti eroarea stocata, pe usa respectiva - daca da, astept sa imi zici ce eroare ai gasit stocata, sa vedem ce e de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la skoda fabia 1 am si o alta problema.Cand inchid de pe cheie nu palpaie  ledul de pe usa.Mentionez ca am problema specifica cu lipiturile reci si cu switch ul din yala.Oare au astea legatura cu ledul respectiv?

Cablul si mufa am verificat o dar mufa e curata iar cablul nu pare intrerupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acolo se trage, acel led cand nu functioneaza indica o defectiune la sistemul de inchidere centralizata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok,multumesc, atunci v a trebui sa desfac yala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scanat si nu am gasit nici un cod de eroare. Deci este ceva dubios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi demonteaza broasca si verifica lipiturile pe placa .De la caldura si vibratii este posibil sa joace feste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ideea aceasta m-am gandit si eu. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am desfacut intre timp broasca stanga-dreapta fata si am refacut lipiturile.Acum functioneaza ok,se aprinde si ledul de pe usa.

Am observat ceva ciudat:nu conteaza care usa o deschid pe fata se aprind becurile de pe ambele usi.

E normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fabia 1 asa se comporta. E normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut supun atentie voastre o problema la o fabia 2001 are inchidere din telecomanda . drama este ca se inchide din telecomanda dar nu se deschide . din butuc cu  cheia merge normal deschis-inchis . am demontat cheia , am desfacut butonul pentru deschis l-am masurat , curatat si este bine dar,,,, tot nu descide din telecomanda . ceva sfaturi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vb de inchiderea originala  - verifica in blocurile de masura, daca iti vede cand apesi butonul de la telecomanda.

 

daca ai a doua cheie tot cu telecomanda, verifica daca si cu aia face tot asa - daca nu, atunci problema este  din telecomanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da inchiderea originala . nu am doua chei . o sa masor asa cum zici daca vede butonul . mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea e ca vede butonul de deschidere de pe cheie, trebuie curatat colectorul motorasului din yala, asa am patit si eu, si nu mai avea putere sa deschida, doar sa inchida

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la el e alta problema, nu sunt broastele defecte

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recitind postul tind sa cred ca ai dreptate, nu a specificat daca vreo usa misca ceva cand apasa pe deschidere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, 

Am citit acest topic si desi banuiesc care ar putea fi problema, va intreb poate ma ajutati sa elimin din posibilitati. 

Am alarma Maat 679 pe SDI-ul meu. Pana ieri inchideam si deschideam masina de pe telecomanda alarmei. Ieri s-a intamplat sa apas pe butonul de deschidere de pe telecomanda si am trait surpriza ca usa de la sofer nu s-a deblocat (cele altele 3 usi deschizandu-se normal). Am intrat prin dreapta si am deschis usa din interior si am putut intra normal. 

Am verificat sa vad ce se intampla daca inchid din masina de pe butoanele de Deschidere-Inchidere (de langa cele care actioneaza geamurile) si am observat ca portiera soferului se inchide normal si se deschide la fel de normal. Deci atata vreme cat o inchid si o deschid in mod normal din interior, o pot deschide si din exterior. Problema apare cand o inchid si vreau sa o deschid de pe telecomanda alarmei.

Mentionez ca tzamburusul ala de sare si intra din/in fata portierei nu mai exista la mine pentru ca in trecut cand am dat fata interioara a portierei (pe care este prinsa macaraua, s-a rupt plasticul ala in care se tinea tija aia cu tzamburus cu tot de pe broasca si nu l-am mai pus la loc (oricum nu-l foloseam, ca de inchis masina o faceam mereu de pe buton). 

 

Intrebare: Merge schimbat butucul de pe stanga cu cel de pe dreapta (adica inversat)? Cand bag cheia in cel de la sofer, desi intra, nu-mi permite sa intorc cheia in niciun sens, si ma gandeam sa fac o rocada (daca merge), ca oricum prin dreapta nu prea are sens.

 

Alarma e buba?

Modificat de Romyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butucii sunt in oglinda, nu se pot muta dupa o parte pe cealalta decat mutand mecanismul din ei. Problema la tine poate fi din broasca in sensul ca alarma o scoate din safe dar nu o deblocheaza complet. Trebuie desfacuta broasca si vazut ce este in neregula acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine facea cam la fel de la colectorul motorasului murdar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, pana nu o demonteaza, nu are de unde sa stie de la ce este....

 

oricum, daca o demonteaza - curata colector, reface lipituri si inlocuieste switch-ul.... dupa care este ca noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ola, mersi de raspunsurile rapide. Aveti idee unde/cine ma poate ajuta cu treburile astea ca nu prea ma pricep la refacut lipiturile si inlocuit switch-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi la prestari servicii, vad ca esti din Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!