Jump to content

Inchidere centralizata Fabia


Florinel
 Share

Postare recomandată

salut

am si eu o fabia din 2001 si e cam blana in dotari mashina(asha a luat-o mai ieftin) si nu are inchidere centralizata sau alarma. mi-am cumparat o inchidere centralizata+alarma R Type universala si ash vrea sa shtiu daca merge montara. ashtept raspunsurile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 342
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    57

  • Carmina

    20

  • kelu

    18

  • VwAudiGroup

    18

Top Posters In This Topic

Posted Images

Fiind universala, ar trebui sa mearga, nu? Dar sa nu te astepti sa platesti manopera tot atat de putin cat ai platit pentru kit-ul ala de doi bani. Ideal ar fi fost sa apelezi la un service specializat in montarea sistemelor de alarma si cu siguranta ai fi beneficiat de servicii si echipamente de o mai buna calitate.Cunosc multe cazuri in care clientii si-au cumparat si apoi au incercat singuri sa-si monteze alarmele, ca, pana la urma, costurile sa depaseasca suma ce ar fi platit-o unui service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Monteaz-o linistit ca merge fara probleme, eu am montat exact acelasi lucru pe Fabia mea de aproape un an si nu am probleme, iti trebuie un electrician bun si intr-adevar multa rabdare,operatia poate dura doua zile ,vezi ca sunt discutii concludente in acest forum legat de montarea inchiderii centralizate si a alarmei.Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

E posibil sa mearga doar din alarma. Nu si din cheie. Asa am eu pe ea de 1 an. E ok... La montaj m-a tinut vreo 6 ore. E vorba de tabla care dubleaza usa... Acolo e problema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am o nelamurire la inchiderea centralizata Fabia. Weekendul trecut dupa votare am fost la cumparaturi. Cand e masina plina o inchid din interior sa fie 'mai sigur'. Toate bune (se aude cum se inchide ), pana cand ajung acasa, si pasagerul din spate deschide usa. Si usa se deschide normal... fara a debloca si restul usilor. Cand o deschid de la sofer sau de la pasagerul din dreapta se deblocheaza si restul usilor. Este bug la mine sau asa este la toate modelele Fabia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MarlboroMan

Nu este bug. La mine la fel functioneaza, deschiderea uneia din usile din fata descuie si restul usilor, iar cele din spate se deschid separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca se poate adapta cu vag com deschiderea usilor, din cate stiu se poate recoda, dar nu mai tin minte exact (cel putin din telecomanda, sa se deschida una, doua, sau toate 4), dar posibil ca usile din spate sa nu declanseze deschiderea pe toate usile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am o problema: din telecomanda (tip briceag) nu se inchid automat usile intotdeauna. Deschiderea, in schimb, fuctioneaza intotdeauna. Oricat de aproape as fi nu asculta si, din graba, trebuie sa inchid introducand cheia. Altfel, daca astept cateva secunde, pana la urma se inchid la o noua apasare de buton. Masina e nou nouta, bateria din telecomanda noua (sper). Daca stie cineva vreo cauza si imi raspunde, multumesc anticipat.

Modificat de fabro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca s-a rezolvat problema: folosesc cheia cealalta, astalalta, probabil decand mi-a cazut din mana face figuri.

Modificat de fabro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cum , cu o cheie merge intr-un fel si cu cealalta altfel? Ciudat tare. Usile se deschid individual daca tragi de 2 ori si usa fata le deschide pe toate.Stie cineva vreo setatre vag-com pt fabia sedan,astfel incat portbagajul sa nu poata fi deschis din interior cand usile sunt incuiate? Modelul meu are parghia de deschidere din interior langa scaun,langa cea de deschis buson carburant, am vazut ca alte sedanuri nu o au.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o cheie este buna iar alta nu prea. Si eu am sedan si nu am parghie pt portbagaj. Dar nici nevoie de ea. Am buton in exterior pt deschidere, iar pt incuiere/descuiere inchidere centralizata. Pe cheie este un buton numai pt descuierea portbagajului, in situatia in care vrei sa ramana celelalte 4 usi incuiate, iar dupa ce trantesti la loc portbagajul se incuie singur automat.

La multi ani marian_c la un an de vwforum!

Modificat de fabro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o nelamurire legata de inchiderea centralizata. Dupa vreo luna de la cumpararea masinii mi-am dat seama ca nu am incercat niciodata sa deschid sau inchid usile cu cheia. Cand am incercat nu stiu ce am facut, cum am miscat cheia in usa si dintr-o data s-a deschis geamul soferului. Care-i faza ? E defect sau asa ar trebui sa fie (sa zicem in caz ca e inghetata incuietoarea) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal. Masina ta are calculator de comfort, deci e desteapta si stie sa isi ridice/coboare geamurile din cheie. Cum? Daca ai geamurile deschise, si ai coborat din masina si vrei s-o incui, si ai observat ca geanurile nu sunt inchise, bagi cheia in butuc, rasucesti, si menti cheia rasucita in pozitia de inchidere. In 2 secunde geamurile vor incepe sa se ridice. Mentii cheia in poz. de inchis pana se ridica de tot, si apoi scoti cheia din butuc. Pentru coborare...operatia e identica, doar ca pozitia e de deschis. Incearca...eu m-am distrat copios cand am descoperit asta prima data! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am si eu o Skoda Fabia 2002, are inchidere centralizata dar as dori sa ii pun una la telecomanda. Ceva sugestii?? Sa nu fie chestii foarte scumpe, cred ca max 100 euro. Eu am vorbit cu unul si a zis ca imi monteaza alarma + dechidere cu telecomanda la 300 Lei (+dispozitiv). Chestia e ca nu stiu ce imi pune...dar totusi, vi se pare rezonabil pretul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Se poate activa din modulul confort al masinii sa se inchida geamurile cand tii apasat butonul de inchidere de pe telecomanda ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

heloo !!!

e cineva acasa?

chiar nimeni nu stie ?

unii zic ca se poate programa modulul confort altii zic ca nu, mai sunt unii care zic ca nu e din modulul confort ???

o lamurire, va rog

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu la modelele mai vechi de 2004 nu se poate programa direct din modulul confort, ci doar cu ajutorul alarmei. La modelele dupa 2007 se poate programa doar la masinile care au echiparea Elegance si cu alarma OEM. Programarea se poate face doar cu VAS-ul din reprezentante. Nu merge programat cu VAG-COM-ul. Din experienta stiu ca nu toate reprezentantele stiu sa programeze acest lucru. La reprezentanta din Bacau stiu sa programeze, dar la cea din Piatra Neamt, nu. Trebuie sa intrebi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut,

Am si eu o problema cel putin ciudata ref la inchiderea centralizata. Acum ceva timp niste "baieti" mi-au spart butucul de la usa soferului. Pina sa rezolv problema am inchis masina de la usa pasagerului. La aceasta usa in schimb nu functiona feature-ul cu inchisul si deschisul geamurilor, pina la un moment dat, cind aceasta usa a inceput de la sine sa aiba comportamentul celei de la sofer...Acum am schimbat butucul si constat ca usa de la sofer se comporta ca cea de la pasager dinainte de spargerea masinii...E ca si cum functiile usilor s-au inversat, culmea fara sa fac nimic altceva decit sa inchid si sa deschid masina de mai multe ori de la usa pasagerului.

Exista vreo posibilitate sa "inversez" cumva comportamentul usilor la inchiderea cu cheia?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In mod normal functia de inchidere comfort a geamurilor e valabila din ambele yale (stanga-dreapta), nu doar de la sofer (sau numai de la pasager)

Fa-i si tu un scan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Astazi am costatat urmatoarea problema la fabie la inchiderea centralizata: Masina a stat deschisa tot timpul in curte cu cheia inauntru, acum cand sa deschid usa vad ca erau toate incuiate iar acel led rosu nu clipea. Noroc ca eram acasa si am luat a doua cheie dar nu am putut deschide decat usile fata manual, in continuare inchiderea centralizata nu functioneaza si nici dinauntru. Ce poate sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calculatorul de comfort a luat-o razna, mai ales ca n-ai nici alarma montata aftermarket pe masina (altfel s-ar fi largit considerabil spectrul defectelor posibile).

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ca s-a descarcat bateria sub un anumit nivel si din cauza respectiva merge aiurea calculatorul de confort. Daca lasi masina deschisa timp indelungat, calculatorul de confort nu adoarme (nu intra in "sleep mode") si are consum mai mare.

Daca bateria e totusi e ok, un reset hard la calculator ar putea sa ajute. Decupleaza borna negativa de la baterie timp de un minut.

Mai poti sa verifici sigurantele circuitului de confort (parca 4, 31,49).

Sau sa mergi la un service Skoda :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci oricum Cristi, joi sunt programat din nou pentru ca nu aveau piesa pe stoc si dureaza pana o comanda. Macar au reusit sa-mi deschida si usile din spate si portbagajul dar partea proasta este ca nu pot fi inchise, dar nu e o problema asta. Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!