Jump to content

Inchidere centralizata Fabia


Florinel
 Share

Postare recomandată

sigurantele le-ai verificat ?

pune o scanare completa a masinii - nu doar codurile de eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 342
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    57

  • Carmina

    20

  • kelu

    18

  • VwAudiGroup

    18

Top Posters In This Topic

Posted Images

sigurantele ? sunt mai multe ? masina este fabia 2 din 2009/10 .am gasit doar o siguranta 45 scanare o sa -i fac din nou si pun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
On 15.05.2016 at 7:41 PM, Akos09 said:

Am mai citi in legatura cu problema mea si ar fi de vina modulul de inchidere centralizata.

Care este cel pt. inchidere centralizata din cele doua?

6Q1 937 049 B

sau

6Q0 959 433 C

Buna seara! Dintre cele două module ale căror coduri sunt mai sus, care dintre ele trebuie să memoreze cheile briceag (originale ale masinii)? Cheile mele nu mai functioneaza de cateva luni, astfel încât inchid masina din butuc. A încercat cineva cu o interfață sa le memoreze din nou dar nu a reușit, diagnosticul fiind modulul confort defect.  Mai nou, nu se mai deschide decât usa șoferului, iar celelalte  se deblochează cand pun contactul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut si La multi ani!

Acum cca. 5 ani s-a defectat o cheie din cele doua cu telecomanda pe care le am (originale).

Acum cateva zile m-a lasat si cea de a doua cheie, in sensul ca apas degeaba pe buton, nici ledul de pe ea nu se mai aprinde - de descuiat/incuiat masina nu mai spun.

Am pus baterie noua, degeaba.

Am ramas fara nicio telecomanda, m-am resemnat, nu-i bai. Descui bagand cheia in usa.

Dar intrebarea este: cum dezactivez alarma? Pentru ca atunci cand descui manual bipaie de 2 ori cand se descuie, apoi dupa ce deschid portiera incepe sa sune alarma la cateva secunde. Mereu ma grabesc sa bag cheia si sa pun contactul cat mai repede, sa nu trezesc vecinii.

Merci!

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau cumperi o telecomanda sh si o adaptezi.....altfel, modificat eepromul la modulul confort, pt a dezactiva alarma. Dar pt o suma modica....eu zic ca e pacat sa nu rezolvi cu telecomanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca merg pe varianta cu dezactivarea alarmei, nu gasesc telecomanda la fel (ca sa ii pot atasa lamela mea).

Cine ma poate ajuta cu modificarea eeprom-ului si cat costa?

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suntem mai multi colegi in Bucuresti, care te putem ajuta . In aria Oferte Extinse - prestari servicii, gasesti detalii. Restul informatiilor, se pot discuta prin mesageria privata sau telefon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Buna seara colegi ! La multi ani ! 

Am o problema la o Fabia din 2004 la inchiderea centalizata si poate ma ajuta si pe mine cineva ! Parca o ia razna ! Cand deschid usa soferului celelante usi de inchid si se deschid de mai multe ori ... adica usile se blocheaza si se deblocheaza incontinuu pana ce nu inchid usa soferului !!! Mentionez ca am si alarma pe ea dar nu cred ca din cauza asta face asa !

Cand deschid usa soferului incepe nebunia :) ... incep usile sa se blocheze si sa se deblocheze de mai multe ori !!! Mi-e teama sa nu se strice ceva !? Alarma este Cobra si se activeaza din cheia masinii ! Cateodata si dupa ce intru in masina si inchid usa soferului toate usile se blocheaza si se deblocheaza de mai multe ori !!!

Daca imi puteti da un sfat ... va multumesc foarte mult !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

icris_02, am patit ceva foarte asemanator, cand blocam din telecomanda, se blocau cele 3 portiere iar ce-a de la sofer ramanea deblocata, cand deblocam, se bloca ce-a de la sofer si se deblocau celelalte 3. Problema a fost motorasul din inchiderea portierei de la sofer. Avea carbunii uzati. Am schimbat broasca cu totul iar acum e ok.

Modificat de Negresa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Si 2 chei as putea sa le programez( chip blank cu remote) sau pot folosii chipurile mele deja scrise in immo vechi si sa adaptez doar partea de remote pe immo donator ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg amestecarea immo cu remote...la acest model.

Se scriu cipurile existente,  la adaptarea cu pin. 

Dupa adaptare, poti face mai multe cipuri.

Remote...alta mancare de peste....vorbim de modul confort, etc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pot sa iau din dezmembrari niste telecomenzi pe care sa le adaptez pe masina mea impreuna cu transponderele vechi. 

Modificat de VwAudiGroup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adresa 46: Confort        Eticheta: ROJ\6Q0-959-433.clb
   Numãr VAG: 6Q0 959 433 A A mea a venit cu chei normale fara telecomanda din fabrica. Pot lua un modul cu inchidere centralizata sh? Cum il identific daca se potriveste la mine la mufe.
   Component: 04 Komfortgerát     0002  
   Codare: 00067
   Atelier: WSC 13765  
   VCID: 39799BE523599582D2-4B18

 

Adresa 09: Electr. centralã        Eticheta: ROJ\6Qx-937-049-B.clb
   Numãr VAG: 6Q1 937 049 
   Component: BORDNETZ-SG.        1S30  
   Codare: 09362
   Atelier: WSC 13765  
   VCID: 78FF5EE158D34C8AED-515A
 

 

 

Adresa 46 e calculatorul de confort, iar pe 09 e modulul de confort, trebuie schimbate ambele daca nu corespund la mufa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 09 e centrala, pe 46 confort.

Cumperi confort compatibil, cheile aferente, muti cipuri, adaptezi telecomenzile,  tragi antena

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum determin care calculator de comfort e compatibil ?  6Q0 959 433 A e al meu si a venit fara deschidere din telecomanda de fabrica. E neaparat sa fie electronica aceluilas calculator de comfort sau pot lua orice electronica si sa mut cipurile mele in ea ?

 

La ce te referi prin tras antena ?

Modificat de VwAudiGroup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice radio receptor are nevoie de o antena. Asa si modulul confort, pt receptia telecomenzilor..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde se afla 6Q0 959 433 A, ca sub bord am gasit doar centrala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot sub bord, deasupra pedalei de accelerație, spre tunel central

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu calculatorul acesta 6Q0 959 433 A  voi putea sa-mi programez cheile cu telecomanda sau modelul meu e fara ? Pot lua unul cu ? De exemplu cu terminatia G /H care sa cuprinda aceasta functie ?

 

Am niste chei de vw cu id48 si au ele circuitul, mut cipul din ele daca merge asa. Electronica telecomenzii sa fie compatibila( 1jo 959 753 Dj )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge cu actualul. Cauta la dezmembrări sa iei unul cu telecomenzile pereche. Nu merg niste chei.... ci trebuie sa fie compatibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge pentru ca nu exista functia pe aceasta revizie de modul ( in cazul meu A) ? Sa iau unul cu G, H care ar avea ? Cheile ti le da cu tot cu contact, nu am gasit altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No, din pacate nu am mereu timp sa explic detaliat fiecare raspuns al meu...

 

Nu merge deoarece acest modul nu are partea hardware de receptie a telecomenzilor...si nici software.

E duminica, nu am de unde sa iti verific la acesta ora, care modul e cu recepție radio. Am vazut intrebarile tale....o sa iti caut si raspund maine, in limita timpului 

 

Mai departe, cum te descurci sa le cumperi...cu sau fara...etc...vezi tu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primesc raspunsurile destul de repede avand in vedere ca sunt gratuite. Sunt multumit si au fost foarte de folos. Maine in jur de 12-13 vreau sa merg la dezmembrari sa iau un modul compatibil ( doar in acel interval orar am timp) si de aceea am pus intrebarea pentru ca cei de acolo nici nu stiau de existenta acestui modul la fabia si se pare ca nici eu nu-l gaseam desii stiam ca exista. 

 

Modul meu are 2 mufe, doar cele cu 3 mufe ar avea functia de receptive radio ?

Modificat de VwAudiGroup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat un modul cu terminatia C si o cheie aferenta lui, dar pentru a 2-a cheie am incercat una cu codul DJ la final si nu merge, merge doar din butuc. Sa inteleg ca nu are frecventa corespunzatoare ? De care sa caut pentru modulul cu C in coada ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 6Q0 959 433 C trebuie cu 433 Mhz sau cu 434 Mhz ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!