Jump to content

Inchidere centralizata Fabia


Florinel
 Share

Postare recomandată

A specificat ca merge avertizarea de lumini aprinse si ca broasca sofer functioneaza in parametri. Poate fi o problema pe cablaj sau modul cf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 342
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    57

  • Carmina

    20

  • kelu

    18

  • VwAudiGroup

    18

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si a editat postul intre timp.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat. Era de la siguranta nr. 31. Ulterior am gasit planul tabloului de sigurante si asa am rezolcat. Va multumesc pentru amabilitate.

 

PS. Editarea am facut-o la un minut dupa postare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare . 
am o skoda fabia pe care am montat de ceva timp (4-5 ani ) o inchidere centralizata (thunder).
de cateva zile a aparut o problema , atunci cand inchid masina din telecomanda si geamul este deschis , masina se inchide iar geamul ramane deschis .
pana acuma se incuia si masina si se inchideau si geamurile automat daca erau deschise .
daca stie cineva cum pot rezolva problema ? astept sfaturi .

 

mentionez ca din cheie functioneaza si inchiderea , deschiderea geamurilor.

Modificat de cj.silviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

centralizata aftermarket este de vina - ce are ? din pacate nu iti putem raspunde cu exactitate ... deci trebuie sa te apuci de verificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am schimbat centralizata ....problema persista .

Modificat de cj.silviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca spui ca modulul masinii de inchidere merge cu cheia in usa, la fel si geamurile si ai schimbat modulul aftermaket cu altul cred ca nu ar strica sa verifici legaturile pe firul din usa.

Modulul aftermarket sigur e okay?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modul nou functioneaza ok .

o sa dau fata de usa jos sa verific si legaturile 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema rezolvata.

fir verde intrerupt in burduful dintre usa si stalp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Vreau să pun pe fabia(2007) închidere centralizată, cine îmi explică și mie?o zi buna

post-114028-14398136504902_thumb.jpg

Modificat de geoland87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare! La usa sofer, cand inchid masina din telecomanda la sofer uneori nu mai coboara cocosul, ramane descuiata. Deschid usa, apas un pic pe el, o inchid iar, dau din telecomanda si merge (in 98% din cazuri). Posibil sa fie coincidenta, insa am observat ca face asta numai cand masina e rece. Vreun sfat ceva? Ca si completare, butonul de pe cheie nu mai merge asa ca inchiderea se face cu o telecomanda separata, insa nu stiu ce modificari a facut. Ce stiu sigur este ca e un cablu in plus pe usa (se vede ca nu e de-al ei) cu 2 fire spre broasca, iar pe telecomanda scrie "H.Lucas"

 

 

d3d63d1034c90f23d5a697ecd1b54ccf-5430986

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da jos yala si desfa-o. Curata colectorul la motoras, refa lipiturile de pe placa yalei si eventual schimba-i si switch-ul... daca tot o desfaci. Astfel o sa fie ca noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci se lasa cu maini inghetate :))) Switch-ul mi-l gaseste usor la magazinul auto cu certificatul in mana? Ca logic ar fi sa il cumpar inainte sa ma apuc de desfacut :)

 

 

EDIT: Am urmarit un tutorial cu demontatul yalei... Prea multe pot merge prost, prefer sa astept sa am niste banuti si sa merg la un mecanic. Nu vreau sa ma trezesc ca nu mai pot deschide usa nici din int, nici din ext...

Modificat de Austinel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ti-l gaseste deloc, la magazin auto - doar la cele cu electronice... tme.eu, adelaida.ro... astea pe net.

 

in rest, merge relativ ok, daca nu apar complicatii - nu stii niciodata, pana nu desfaci - in mod normal, dureaza in jurul la o ora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu-i recomand sa se apuce personal daca nu are experienta fara un garaj incalzit si cu lumina. Spun din propria experienta ca dureaza mult mai mult pentru cineva neexperimentat si te apuca seara usor. Frigul poate fii un obstacol major cand trebuie realizat ceva de finete. Nu mai zic ca se poate lasa cu usi blocate daca se uita un amanunt mic...

 

Recomandarea mea e cineva cu experienta in yalele astea sau sa astepte caldura daca nu are un spatiu optim pt. lucru. Dar fiecare face cum stie pana la urma.

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua,

Am o Skoda Fabia 1.4TDi din 2006 si am o problema cu telecomanda auto, cheia este normala , ca in pozele atasate.

Mai exact ce se intampla din doua telecomenzi una fuctioneaza si una nu(pp trebuie setata frecventa pe telecomanda);

cea care functioneaza are o problema tre sa apas pe butoane inchis/deschis ff aproape de portiera sofer ca sa execute comanda, cateodata nu-mi bat capul si inchid cu cheia.

Are cineva idee ce poate fi , in afara de a schimba bateria( asta deja am facut si e la fel), bateria este CR2025 .

Telecomanda are o raza maxima de emitere a semnalului catre receptor , care e aia ? Specific faptul ca masina o am de 1 an si ceva si tot timpul a fost la fel referitor la distanta de comanda.

Merci de informatii!

post-142457-0-43294300-1451465676_thumb.

post-142457-0-67229700-1451465910_thumb.

Modificat de lucian2014
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie vazut ce tip de alarma/modul inchidere este si sa cauti manualul utilizatorului, sa gasesti procedura de sincronizare a telecomenzii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa ajungi la modulul ei... cutiuta cu fire... si vezi ce scrie pe ea - marca/model

 

de obicei se monteaza sub bord, pe partea soferului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La pg.2 a acestui topic este un user "Stilo" care are/a avut acelasi modul si cheie cu a mea, cu aceleasi prob. doar ca nu stiu cum le-a rezolvat.

De ex. vreau sa sincronizez o cheie : 1. bagi cheia in contact pe 0 ; 2.apesi pe telecomanda ambele butoane pana ledul rosu ramane aprins continuu, aprox 12 s;  3.dau cheie , atunci cand se aprin martorii in bord si apas de 3 ori cate o sec pe un buton, normal daca cheia se sincronizeaza clipesc avariile; dar nu se intimpla asa ceva.

Idei sfaturi? Merci

La multi ani 2016!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, 

Pe Fabia mea am inchidere centralizata si o alarma Maat. Pana acum totul frumos. De ieri, deschid masina de pe alarma si surpriza este ca usa soferului nu se deschide. Dupa ce o descui pe partea cealalta si dau sa verific, la inchidere se inchide normal (tot de pe telecomanda alarmei). Deci de inchis se inchide normal, cand vreau sa o descui, usa soferului nu se descuie... 
Aveti idee care ar fi problema?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica firele in stalpul dinspre motor, daca totul este ok, jos cu yala, si refa lipituri, schimba switch, curata motoras. Ideala ar fi  scanare in prealabil. Dar daca elimini alarma si incui/descui din cheie e totul ok sau la fel se comporta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kelu, am incuiat si descuiat din cheie (dar de pe partea pasagerului, ca pe partea soferului nu mai intra cheia de tot, cred ca e dus butucu') si se intampla acelasi lucru, adica usa soferului ramane blocata.

Unde se regasesc firele in stalpul dinspre motor,.... ca nu prea le am eu cu astea! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!