Jump to content

Inchidere centralizata Fabia


Florinel
 Share

Postare recomandată

salut,

de cand am achizitionat masina am observat ca nu pot deschide portbagajul decat dupa ce sting pozitia sau faza scurta.adica daca am lumini in far aprinse nu pot deschide portbagajul.este ceva standard din fabrica sau este cumva din cauza alarmei?mai nou inchid masina din telecomanda se armeaza alarma(se aprind avariile si piuie alarma cum facea si de obicei) dar apoi chiar daca o deschid cu cheia din yala sau ii dau picioare pe la roti sau fortez vreo yala nu mai functioneaza alarma.ma poate ajuta cineva cu o parere?eu am ajuns la o parere ca alarma este posibil sa fie legata prost iar acum daca tot nu mai urla la nici o miscare e posibil sa nici nu mai functioneze.daca aveti vre un sfat nu ezitati sa-mi spuneti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 342
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    57

  • Carmina

    20

  • kelu

    18

  • VwAudiGroup

    18

Top Posters In This Topic

Posted Images

alarma este una Maat dar nu stiu modelul exact.dupa forma telecomenzii nu am gasit nimic pe internet.ma gandeam sa fac rost de o schema electronica.telecomanda arata ca cea de Maat 679 dar are doar 3 butoane si sunt dispuse in linie pe diagonala telecomenzii si un led rosu care se aprinde la apasarea fiecarui buton, cred ca este o varianta mai veche decat aceasta.nu am nimic ambalaj sau altceva de la ea.cred ca va trebuii sa achizitionez alta si sa merg la un services specializat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

nu sunt contacti imperfecti . pur si simplu sa slabit cablul. si eu am avut aceeasi probelme. o asta solutie mai este sa apesi putin pe stema de deasupra senzorului de deschidere cand incerci sa o deschizi. cum ar veni avezi de usa si in acelasi timp pe butonul de deschidere(senzor de deschidere) ;)

as dori sa stiu daca are cineva o schema a masinii pentru inchiderea centralizata. mentionez ca am inchidere centralizata la masina , fabia 1 , si am o inchidere fast r. multumesc.

are cineva asa ceva ?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva vreo sugestie de marca la cheile briceag+ preturi montaj. Am inchidere centralizata pe masina, dar parca m-am saturat sa tot bag cheia in broasca.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Toate modulele AM cu cheie briceag, sunt o apa si un pamant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

A mai aparut aici o problema similara cu a mea, dar nu s-a revenit cu rezolvare, deci va cer sfatul.

Din cand in cand dupa descuiere Fabia mea se inchide si deschide singur. Face asta doar pe 3 usi, pe partea dreapta fata ramane deschisa. Cand inchid si deschid din telecomanda, se inchide si se deschide si cea din dreapta fata.

Macar sunt sigur ca nu raman cu cheia blocata, totusi este enrvant. Nu o face regulat, ci total aleator. Cateodata, ca si azi de multe ori in scurt timp. Cateodata trece si o luna si nu face.

Ce ar trebui sa verific?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine facea aceeasi treaba, in plus am gasit-o dimineata si cu geamurile jos.....in prima instanta, am crezut ca e de la vreo ,,supradoza", dar dupa vreo saptamana am gasit-o la fel, am trecut pe ceva mai ,,slab".... :lol: eu i-am dat jos bornele, am invatat-o inapoi, cum trebuie sa stea geamurile dupa ce am inchis-o, am vorbit frumos cu ea.....deocamdata...ascultatoare..... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare la toti !!!!! Mai nou am descoperit ca numai imi merg geamurile electrice si nici oglinzile , am mers cu ea la elecricaian si mi-a zis ca imi trebuie motorasul din partea stanga de la usa soferului , am geamuri elecrice fata , spate si oglinzi . Incerc sa postez o poza cu motorasul poaer are cineva sa ma ajute :Driver:

Modificat de ylyuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt calculatorul de usa....dar sunt corp comun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@ylyuta- incearca in dezmembrari pentru ca nou este foarte scump, un coleg cu fix aceeasi problema se confrunta de cateva luni, si in magazin i-au dat un pret de 750 ron, iar in dezmembrari nu prea a gasit pe langa bucuresti.poate la tine in zona esti mai norocos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta in aria Dezmembrari. Avem un coleg care se ocupa mai mult cu dezmembratul de Skode. Pe SH trebuie sa fie in jurul la 200 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am problema bine cunoscuta de toti cu contactul de la usa soferului care sesizeaza ca usa este deschisa. Inainte de reparare sau inlocuire am facut o scanare cu vag cum-ul. Aici intervine partea interesanta. Usa soferului apare inchisa indiferent de pozitie, celelalte usi in momentul in care sunt deschise afiseaza ca doar usa pasagerului se deschide. Deci chiar daca deschid o usa spate vag comul vede usa pasager fata dreapta deschisa. In situatia data problema este de soft sau este defect micro contactul din broasca. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai verificat daca, pe pinii mufei de la yala, pleca bine semnalul de la switch ? adica daca lucreaza. Daca da, trebuie plecat pe circuit....spre calculatorul de usa.

Legat de cealalta problema, se pare ca centrala a luat-o un pic pe aratura....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat deja mufa din stalpul A am pus pinul la masa si nu s-a intamplat nimic. Banuiala ca problema este din soft pare sa se confirme. Cum se rezolva defectiunea? Se poate doar cu rescrierea softului sau se lasa cu inlucuiri de module? Multumesc pentru raspunsul prompt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care mai aveti interventii la swich-urile din usi va rog sa la masurati lungimea,latimea si inaltimea ca am gasit pe net un model si as vrea sa stiu daca se potriveste ca marime.si postati marimile pe forum.

Modificat de liviu242006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VEzi ca e un topic dedicat cu poze si tot ce e nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@liviu242006-am inteles sa traiti......

lungime 2 cm, inaltime 9mm, latime 6mm

nu inteleg la ce iti trebuie dimensiunile cand se gasesc peste tot.ai folosit functia "SEARCH"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..si nu te ajuta cu nimic dimensiunile, daca pin-ul lui e amplasat aiurea. Asa cum au zis si colegii, am pus (noi) o gramada de modele de switch-uri care merg....de la cele originale pana la cele de 1 leu. Cauta in posturile anterioare si o sa gasesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Revin cu problema mea. Cum am mai spus, nu cred ca problema este la switch. Dupa simptome in prima faza asa am crezut, dar dupa testare nu mai sunt sigur. La test cand deschid usile din spate arata ca se deschide usa pasagerului fata. Am verificat, asa cum ati sugerat si continuitatea contactului switch-ului. Conduce indiferent de pozitia usii inchis/deschis si nu stiu daca este normal. Astept sugestii daca se mai pot face si alte verificari inainte de a merge la service. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat daca inchide/deschide circuitul, in mufa yalei ? daca da, si permite inchiderea circuitului continuu, chiar daca yala e deschisa sau inchisa....inseamna ca ceva nu e bine...nu e bine pus sau e defect. Cand usa e deschisa, trebuie sa permita trecerea curentului...daca yala e inchisa, trebuie sa intrerupa circuitul. Rezolv-o pe asta, dupa care mergem mai departe.

Legat de problema cu restul usilor, pare sa fie din centrala electrica sau CAN. incearca o recodare a CAN-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verificarea am facut-o fara sa demontez fata de usa si nu stiu starea fizica a contactului. Pe schema am vazut si eu ca starea contactului trebuie sa fie inchis doar la usa deschisa. Verificarea am facut-o desfacand mufa din stalpul A, verificand continuitatea circuitului prin contact. Simularea de usa inchisa am facut-o actionand manual broasca de pe lateralul usii si contactul se pare ca ramane inchis. Facand toate aceste verificari am vrut sa evit demontarea fetei de usa, deoarece simptomele imi spun ca nu ar fi de acolo. Este corect cum am verificat contactul?

Multumesc.

Si in plus, daca contactul de la usa este inchis corespunzator pentru usa descisa de ce vag-comu vede usa inchisa. Centrala ar permite incuierea usilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai geamuri electrice pe fata sau manuale ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

geamuri electrice.

Ca istoric prima defectiune pe inchidere a fost arderea sigurantei de la deschiderea portbagajuliu.

Dupa inlocuire la o saptamana nu se deschidea usa portpagajului. Am crezut ca, la fel, s-a ars siguranta. Dar nu se deschidea din cauza usii de la sofer. Si in plus din 2007 Aprilie de cand este masina am schimbat 2 baterii. (100 000 km)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

semnalul de la switch, intra in calculatorul de usa. Acesta il "traduce" si il trimite pe CAN....ca informatie. Deci, tu nu ai verificat switch-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!