Jump to content

Actionare Oglinzi Electrice


lucianD
 Share

Postare recomandată

salut

şi eu am o problemă cu joisticul de la oglindă

atunci c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 235
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    11

  • F l o r i n

    9

  • WNS

    8

  • Marian

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

@PiltZu - Dupa ce dai fata de usa jos, o sa vezi ca sunt niste cleme care-l tin pe loc. Nu e complicat.

@misuG4 - e ceva normal, asa am crezut si eu initial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar, nu pot fi fortate un pic clemele respective in vre-un fel ca sa pot scoate modulul fara a da jos fata de usa? Am citit in topic ca cineva a incercat dar cam a lasat urme in jurul locului unde pui modulul...imi e numai de frigu de afara sa stau sa dau usa si sa o montez la loc....pffff inghetz...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu recomand sa fortezi fara sa dai jos fata pt ca ai sa regreti, o sa ramana cu urme in plastic de la fortat. Astepti si tu pana se-ncalzeste altfel :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine cand am luat masina oglinzile se reglau separat ....dupa ce am schimbat sticla celor 2 oglinzi , cand vreau sa reglez oglinda din standa se regleaza si cea din dreapta. se s-a intamplat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, m-am documentat acum si stiu ce am de facut...numai ca vremea (frigul asta) nu ma lasa. Probabil cand mai da soarele :D

Revin dupa ce instalez "jucaria" cu poze si indicatii...

P.S. Nu se poate instala rabatarea electrica a oglinzilor pentru G4? (stiu, nici eu, ca si voi, nu am vazut niciodata un G4 cu rabatare el. a oglinziilor...sau ma insel?!?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P.S. Nu se poate instala rabatarea electrica a oglinzilor pentru G4? (stiu, nici eu, ca si voi, nu am vazut niciodata un G4 cu rabatare el. a oglinziilor...sau ma insel?!?)

Sunt si mk4 cu rabatare electrica a oglinzilor, s-a mai discutat si aici: Rabatare Oglinzi Golf Iv

Ca sa te convingi priveste acest filmulet:

http://pics.tdiclub.com/data/3050/10161FoldingMirror.MPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine cand am luat masina oglinzile se reglau separat ....dupa ce am schimbat sticla celor 2 oglinzi , cand vreau sa reglez oglinda din standa se regleaza si cea din dreapta. se s-a intamplat ?

S-o crezi tu ca e asa, cred ca nu ai observat de la inceput. E normal sa se comporte asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-o crezi tu ca e asa, cred ca nu ai observat de la inceput. E normal sa se comporte asa.

NEGATIV!

Am aceeaşi problemă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit pana acum G4 la care atunci cand reglezi stanga sa nu se regleze si dreapta. La tine e o problema ca atunci cand reglezi dreapta se regleaza si stanga, eu cred ca ar fi din butonul de reglaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat, eu la ambele golfuri care le-am avut (cu actionare el a oglinzilor), se puteau regla separat, niciodata impreuna (chiar si cand am scos borna de pe baterie, tot asa mergeau)...

Probabil se activeaza ceva din vag si cand scoti borna revine la setarea din fabrica (repet, la mine nu am patit asta)...altfel nu imi pot imagina de ce intr-o zi merg ambele, a 2-a zi nu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut. eu la g4 din 2001 am incalzire in oglinzi? cum pot sa verific?

mersi.

cand las butonul de la reglarea oglinzilor pe 0 nu mi se incalzesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@PiltZu

Si eu tot golf 4 am, cea din stanga ii impreuna cu cea din dreapta si cea din dreapta se poate misca separat.

@laur

Asta cautam si eu astazi pe forum si cam toti ziceau ce a zis si WNS. Am sa incerc maine sa vad daca functioneaza.

Modificat de neohq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Stie cineva care este siguranta pentru actionarea electrica a oglinzilor? Am cautat in manual fara nici un rezultat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat sigurantele,totul e ok dar din pacat ambele oglinzi nu mai pot fi actionate.Alte verificari mai pot fi facute inainte sa ajung cu masina la service?Nu-mi vine sa cred ca ambele se pot defecta in acelasi timp!Un sfat e binevenit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, butonul sa nu fie pe 0. Ci pe L sau R.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care problema mai omule ? :icon_thumright:

Asa este din fabrica : cand reglezi oglinda din stanga se regleaza si cea din dreapta !

Este o dotare standard a masinii si n-ai cum sa o " repari " .

Faptul ca tu ( la fel ca mine la inceput :D ) n-ai sesizat ca se misca amandoua oglinzile odata , nu inseamna ca e defect ceva .

Acum intelegi de ce am zis ca n-avea rost sa intrebi ? ;)

hello hello,

legat de topicul asta cu oglinzile vreau sa spun ca nu vin asa din fabrica, si la mine la inceput se reglau individual, acum de ceva timp cand reglez stanga

se misca si dreapta. Am sunat la reprezentanta si mi-au spus ca e o problema la panoul electric, sincer inca nu am fost cu masina, dar intentionez ca nu imi place de fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte interesant!

Fie e o problema electrica atat de intalnita incat au trecut-o in manual sub numele de "sincronizarea oglinzilor" fie e o dotare. Tu ce crezi? Mentionez ca in momentul in care reglezi stanga instinctiv te uiti la ea deci e fff posibil sa nu fi vazut ca se misca si dreapta. In ceea ce priveste raspunsul celor de la reprezentanta, pot sa iti spun sigur ca sunt paraleli cu tot ce inseamna mecanica daca nu au in fata un soft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trei masini golf 4 mi-au trecut prin mana si toate au efectul paradoxal de reglare a oglinzilor in oglinda, dintre care uneia i-am schimbat si switch-ul de reglaj.

Cat despre panoul electric ... mare mi-ar fi mirarea sa fie un scurt circuit undeva asta ar fi un caz de bug deghizat in feature

@florinash - Daca ai drum, mergi pana acolo si tine-ne la curent ca dupa cum vezi parerile sunt impartite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine oglinzile se reglau individual pana cand oglinda stanga (doar geamul) a fost sparta in urma unui accident cu un motociclist (stateam la stop). Mi-am luat geamul de la un magazin de piese si de atunci cand reglez stanga se misca si dreapta, iar dreapta se misca individual.

Nu stiu care o fi faza, dar eu le-am lasat asa. Mare deranj nu este. Cel putin pentru mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi se miscau separat pana astazi cand am citit acest topic si m-am dus in masina si m-am uitat la oglinda din dreapta cand o reglam pe cea din stanga! Haideti sa fim seriosi! Cum poate schimbarea oglinzii sa activeze o functie ce tine de modulul comfort?!? Exista din fabrica! Nu degeaba apare in manualul masinii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

sunt putin offtopic dar trebuie sa intreb totusi

sub butonul asta magic care se tot rupe ..., direct pe maner exista butoanele de blocare/deblocare usi

la unul dintre butoane, mi s-a infundat iconita aceea alba cu simbolul butonului

intrebare: cum pot sa scot acel buton ? pot sa trag mai tare de el ? ca nu vreau sa-l rup si apoi ...

am atasat si o poza de pe net .. cu butonul "magic" ..

post-68319-1280528486_thumb.jpg

Modificat de stefanutz30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!