Jump to content

Actionare Oglinzi Electrice


lucianD
 Share

Postare recomandată

LE:

Masina este condusa doar de mine, asa ca nu mai e deloc utila functia. Vreau neparat sa scap de ea.

Nu e activata pe toate masinile, sunt destule Golf si Bora fara aceasta functie. Asadar, stie cineva ?

Modificat de unknown_web
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 235
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    11

  • F l o r i n

    9

  • WNS

    8

  • Marian

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca vrei sa reglezi doar dreapta, atunci se misca doar dreapta!!! Vezi ca stanga nu mere deodata cu dreapta, asa chiar ca ar fi aberant!

Modificat de TitvsCaivs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este condusa doar de mine

Atunci de ce reglezi oglinzile atat de des incat te deranjeaza asta? :) Sunt doar curios... eu le-am reglat o data si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

Da, dar tu nu esti incepator :lol:. Si nu ai emotii cand te apropii de vreo bordura, stiind ca ai 2 cm de la janta la asfalt :).

Oricum, nu imi place functia asta :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrieti o scrisoare la Volkswagen AG, sa scoata functia asta desteapta, ca noua nu ne place sa facem lucrurile pe varianta lor mai usoara, ii mai romaneste daca faci ceva de doua ori pana ce iese bine. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;)

Da, dar tu nu esti incepator ;). Si nu ai emotii cand te apropii de vreo bordura, stiind ca ai 2 cm de la janta la asfalt ;).

Oricum, nu imi place functia asta ;).

O sa scapi de ea (functia) cand o sa treci la GV, O2...generatie mai noua. La acestea se poate dezactiva "pacatoasa" asta de functie. ;)

Cred totusi ca este doar o ambtie (ca sa nu-i zic "piticut" pe creier ;) ); daca nu o aveai, o gaseai foarte utila si logica. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

;) Acum catva timp am scris ca la mine nu merge functia asta dar ... nu stiam de ea si pur si simplu n-am observat-o . Dupa ce am citit aici am testat-o si o gasesc chiar utila .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Deci acum o saptamana mi-am dus masina la vopsit. Totul era bine in privinta oglinzilor, adica se miscau independent

Ieri am luat masina de la vopsit si acum se misca impreuna cand reglez oglinda stanga.

Aveti vreo idee? Cei de la vopsitorie zic ca asa mergeau si inainte dar nu am observat eu. Abureli ca sa scape de gura mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

falcone2002 , daca inainte de a posta ai fi citit macar ... ultimele 10 posturi , sunt sigur ca aflai raspunsul la intrebarea ta si nu mai erai nevoit s-o scrii . :(

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

falcone2002 , daca inainte de a posta ai fi citit macar ... ultimele 10 posturi , sunt sigur ca aflai raspunsul la intrebarea ta si nu mai erai nevoit s-o scrii . :(

:D

esti sigur?

ia citeste-le tu si zi-mi si mie cum sa rezolv problema?

( am citit tot postul de 2 ori pana sa pun intrebarea si in afara de "mie imi merge...mie nu imi merge" nu am gasit )

mai precis...ce fire mi-au legat pe invers ?

Mulumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ falcone2002, spune-mi si mie de ce te deranjeaza defapt aceasta functie??? In loc s-o consideri o dotare a masinii(de care probabil nu ai stiut inainte), tu iei chestia asta ca pe un defect. Ii chiar asa nasol daca nu e nevoie sa reglezi fiecare oglinda separat? Iti ia prea putin timp sa-ti reglezi oglinda? Care-i problema voastra cu aceasta functie? Hmmm... deja am pus prea multe intrebari. Dar inca una.. Nu ar fi mai bine sa fie reglaj manual? la ce draq ne trebuie' atatea electrice?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am observat aceasta problema la masina mea, insa cand vreau sa reglez oglinda din dreapta merge doar sus-jos si nu vrea sa mai micsoreze sau sa mareasca unghiul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca o fi buna sau rea functia asta, cititi ce spune producatorul in manual:

oglinziee5.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
:D

esti sigur?

ia citeste-le tu si zi-mi si mie cum sa rezolv problema?

( am citit tot postul de 2 ori pana sa pun intrebarea si in afara de "mie imi merge...mie nu imi merge" nu am gasit )

mai precis...ce fire mi-au legat pe invers ?

Mulumesc

Care problema mai omule ? :rolleyes:

Asa este din fabrica : cand reglezi oglinda din stanga se regleaza si cea din dreapta !

Este o dotare standard a masinii si n-ai cum sa o " repari " .

Faptul ca tu ( la fel ca mine la inceput :D ) n-ai sesizat ca se misca amandoua oglinzile odata , nu inseamna ca e defect ceva .

Acum intelegi de ce am zis ca n-avea rost sa intrebi ? :D

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright:

esti sigur?

ia citeste-le tu si zi-mi si mie cum sa rezolv problema?

( am citit tot postul de 2 ori pana sa pun intrebarea si in afara de "mie imi merge...mie nu imi merge" nu am gasit )

mai precis...ce fire mi-au legat pe invers ?

Mulumesc

nu prea puteau sa inverseze fire ca oglinzile eu mufa care se "demufeaza" pur si simplu. poate doar daca au smuls ceva fire si au facut o tiganie dar nu cred.

cat despre miscatea sincron tind sa cred ca tine de functia comfort...cei care nu au aceasta functie la masina au reglaj individual stg dr.

cat despre reglajul lor este super usor...reglezi stg cum vrei tu ignorand ce face dreapta in acest timp...si dupa ce stg e in pozitia dorita comuti numai pe dreapta si o reglezi si pe asta. in momentul in care ai nevoie de una din ele sa vezi o bordura lasi comutat pe stg si reglei in aceasi timpe pe amandoua indiferent pe care parte e bordura. sunt rare situatiile in care in dreapta trebuie sa vezi o bordura si cu stg trebuie sa vezi altceva care e mai sus...si atunci se aplica prima parte a reglajului...

Dan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu n-am stiut de aceasta functie si nici n-am observat pana n-am citit aici. Eu prima data reglam oglinda din stanga si apoi aia din dreapta, poate de asta n-am observat pana acum (sau poate ca am masina doar de o saptamana). Mi se pare super utila aceasta functie, mai ales la parcari sau la alte manevre cand vrei sa urmaresti bordura sau alte repere. Dintr-o singura miscare reglezi ambele oglinzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Kitaro: Incearca sa explici asta si la ceilalti, care nu inteleg la ce e buna functia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea uneori este condusa si de prietena mea. Mie imi place ca oglinda din dreapta sa fie orientata putin mai jos ca sa vad bordura din dreapta (utila la parcari0. @TitvsCaivs de ce mi-ar fi utila functia atata timp cat nu are o memorie ca oglinzile de la masinile mai scumpe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e utila functia. Daca tu ai reglat ok oglinzile pt. tine cand se urca pritena ta trebuie sa regleze doar o oglinda cu functia de reglaj comun. Teoretic daca regleaza ok sa spunem stanga cea din dreapta e la randul ei ok. Asta din cauza ca ele se regleaza sincron.

Daca tu vrei ca una sa bata sus iar alta jos si prietena ta vrea sa bata ambele pe mijloc atunci reglajul sincron nu prea mai ajuta.

Oricum oglinzile trebuie reglate ca sa ai vizibilitate optima in mers, nu pentru parcare. Eu cel putin asa le am reglate. Prefer sa am maxim de vizibilitate in mers. Consider ca costurile datorita unei manevre gresite ce o faci in plin mers nu se compara cu atinsul unei roti de bordura. Cand parchez fie estimez spatiul pana la bordura fara sa o vad (si merge de obicei) fie imi ajustez oglinda din dreapta putin. La cea din stanga nu prea umblu ca altfel vezi obiectele de pe partea soferului. Iar in cazul cand nu se vede bordura deloc datorita intunericului sau altor motive "pipai" cu cauciucul bordura. Si pana acum nu am avut nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Mie mi se reglau individual ,pana mi-a dat-o unu in parcare peste cap ,si de atunci cand reglez stanga se misca si dreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca postez unde trebuie, daca gresesc rog moderatorii sa stearga postul, nu am gasit pe nicaieri problema mea......saptamana trecuta am fost la o spalatorie, in excusia mea prin Moldova, si cand am ajuns acasa, am observat ca dobitocii de la spalatorie mi-au rupt butonasul ala din care reglez oglinzile......ajutati-ma cu un sfat ceva, trebuie schibat tot ansamblul ala cu maneta de deschidere a usii? gasesc numai butonasul pe undeva ? costa mult ? orice idee aveti va rog sa-mi spuneti.

si inca o chestie, cand reglam oglinzile erau 4 poziti L;0;R si inca o pozitie...care daca nu gresesc ar trebuii sa alinieze oglinzile pe langa masina(sa le inchida, nu stiu daca ma exprim cum trebuie este tarziu) la mine in pozitia aia nu se intampla nimik....la voi cum este ? este ceva defect la mine ?

mersi de raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am observat ca dobitocii de la spalatorie mi-au rupt butonasul ala din care reglez oglinzile......ajutati-ma cu un sfat ceva, trebuie schibat tot ansamblul ala cu maneta de deschidere a usii? gasesc numai butonasul pe undeva ? costa mult ? orice idee aveti va rog sa-mi spuneti.

Incearca la Volksman! Mai mult ca sigur trebuie sa aduca. Stai linistit, ai nevoie numai de butonas. Nu cred ca te va costa f mult.

cand reglam oglinzile erau 4 poziti L;0;R si inca o pozitie...care daca nu gresesc ar trebuii sa alinieze oglinzile pe langa masina(sa le inchida, nu stiu daca ma exprim cum trebuie este tarziu) la mine in pozitia aia nu se intampla nimik....la voi cum este ? este ceva defect la mine ?

Nu stiu ca la Golf 4 sa existe pliere electrica a oglinzilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:huh: Nu cumva era pozitia pentru dezaburire (diametral opusa cu pozitia 0)? Sorry da nu stiu exact cum e la Golf pt ca nu am unul...da am vazut la unele masini ca dezaburirea este pe pozitie separata nu pe 0. Poate daca pui o poza cu semnele ne putem da seama (chiar daca butonasul este rupt, semnele sunt pe capacul ala de plastic de pe usa)...sau o sa iti spuna cineva care are si stie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa arata butonul de la reglare oglinzi acum, deci pentru ce este a 4-a pozitie ?

post-3918-1186521848_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pozitia pentru rabatare automata a oglinzilor la incuierea masinii . Daca are asa ceva ...

Inclin sa cred ca butonul este de la alt model care dispune de functia respectiva . :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!