Jump to content

Actionare Oglinzi Electrice


lucianD
 Share

Postare recomandată

ionut.fratila99

Salut! Stie cineva daca parghia aceea alba marcata in poza se gaseste sa se schimbe sau schimb tot motorasul. La mine e rupta una dintre ele, cea care regleaza oglinda pe inaltime sus jos. 

s-l1600.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 235
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    11

  • F l o r i n

    9

  • WNS

    8

  • Marian

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 7 months later...

Buna ! stiu ca este un topic destul de vechi dar am o problema si nu prea stiu cum as putea sa o rezolv :).

Am un vw bora din 2000, cand am cumparato nu mergea reglajul oglinzilor ( dezaburirea functioneaza perfect), ulterior ( acum vreo 1 luna ) am inlocuit oglinzile cu totul cu altele aftermarket ( Alkar ).

Mentionez ca si joystickul a fost inlocuit tot cu unul aftermarket, celalat dintr o incercare stupida de a vedea daca oglinzile se rabateaza l am dat peste cap si sa rupt.... asta pe care il am acum are si functia de rabatare oglinzi. 

Din pacate dupa ce am inlocuit toate astea oglinzile tot nu se regleaza, nu se intampla absolut nimic nici pe L nici pe R... exista cumva o schema a sistemului electric pentru a stii unde sa verific mai cu indeamanuntu problema? :) 

Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune testerul pe ea si vezi in blocurile de masura daca comutatorul lucreaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut, revin dupa foarte mult timp ( din pacate nu am reusit sa fac testul decat de curand) cu problema mea la oglinzi. 

Am testat cu vag si sper sa se vada in poza de jos detaliile necesare. 

Mentionez ca am facut un log fie, format csv in care erau trecute coordonatele pozitiilor in care am mutat eu butonul, deci vede butonul si miscarile lui dar imi apare ca "not installed". 

La adaptation nu am gasit sectiunea sa pot activa aceasta functie, nici la basic settings, erau doar chestii de inchidere centralizata. 

In cazul in care problema mea este ca functia e inactiva si trebuie activata, care ar fi procedura? 

Mentionez ca am reusit sa accesez doar modulul de comfort, nu si central electrics. 

IMG_20180213_171527.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa te induc total in eroare (am avut un G4 cam de vreo 4 ani si am uitat), dar intra in coding si acolo ai niste cifre, lasi mouse-ul pe cifrele alea fara sa dai click si-ti apare un meniu de genul aluia din poza. Cred ca de acolo poti sa aduni cifra sau sa modifici numarul corespunzator pentru a activa butonul.

volkswagen_golf_door_warning_light_rear_vcds_04.gif

Mai o poza unde semnul intrebarii corespunde cu cifra care trebuie modificata

InstrumentCluster_EU.png

Nu gasesc din pacate de usa Bora sau Golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU induce omul in eroare, la G4 nu poate accesa calc de usa separat, ci doar modulul 46. Si aici nu are ce sa activeze sau dezactiveze legat de oglinzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa accesez modulul de usa dupa cum spui tu @Aerofan, dar @Al Bundy are dreptate si nu se poate accesa decat modulul 46 :(. Iar in modulul 46 ai optiuni pentru coding majoritatea pentru inchiderea centralizata, tot felu de functii ciudate.

Credeti ca ar fi o solutie sa schimb butonul ? Avand in vedere ca actualul e aftermarket, dar si oglinzile tot aftermarket sunt :).

Sunt dispus si sa imi iau altele de la dezmebrari, de data asta cu un buton de passat b5, din cate stiu e compatibil. Dar pentru mine ramane un mister ca niste oglinzi noi, cum or fi ele aftermarket nu merg deloc desi butonul e recunoscut. Si totodata ma gandesc sa nu le cumpar de la dezmembrari degeaba, initial cand am cuparat masina tot nu mergeau dar oglinzile erau oem, si butonul la fel.

Sa incerc sa ma uit spre partea electrica ? Ma refer fizic sa verific cablajele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cel mai bine.

Daca ai nevoie, iti dau diagramele, sa vezi circuitul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua! Se pot monta oglinzi de golf v pe bora? sau a mai facut cineva chestia asta? As dori sa schimb oglinzile astea ca nu au vizibilate prea buna. Multumesc! 

 

IMG_20180217_174608_653.jpg

Modificat de augustin16
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele de G5, nu merg. Sunt oglinzi care le copiaza pe cele de Golf 5, special facute pt Golf 4. Cauta pe Google, sigur le gasesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!