Jump to content

Actionare Oglinzi Electrice


lucianD
 Share

Postare recomandată

Am si eu aceeasi problema cu butonul!

la mine cred ca este scos si pierdut si nu rupt pentru ca am o chstie de platic de vreo 2 centimetri iesita in afara cu care pot regla usor oglinzile. doar comutarea intre pozitiile stanga, dreapta si neutru o fac cu un pix!

Daca iau numai butonul si nu tot panoul se poate sa mearga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
  • Replies 235
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    11

  • F l o r i n

    9

  • WNS

    8

  • Marian

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

am si eu o problema,

de curand am observat ca daca vfreau sa reglez oglinga stanga se misca oglinda dreapta (pe toate directiile). la reglarea oglizii drepte nu exista aceasta problema si se regleaza normal. pe pozitia neutra functioneaza de asemenea normal (nu se misca nimic chiar daca trag de buton). solutia de moment am gasit-o (reglez intai stanga si apoi dreapta). ma poate ajuta cineva sa-mi spuna daca a mai patit asa ceva si de la ce e problema....

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nici o problema. Asa si trebuie sa functioneze! Daca se suie altcineva in locul soferului e suficient sa regleze stanga si se regleaza si dreapta.....iar cand revii tu la volan la fel....

Modificat de Eleanor28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Curios. Eu pt ca am 195 si vreo 125 kg, ma cam doare spatele (baschetul..deh) am diferite pozitii de condus (adica diferite adancimi la care reglez scaunul). In consecinta reglez destul de des oglinzile si se regleaza fiecare in parte (adica nu se misca simultan).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Si la mine se regleaza oglinzile individual . N-am reusit sa reglez oglinda stanga si sa se miste in acelasi timp si dreapta , asa cum zice Eleanor. :(

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine merg amandoua odata. desi parca la inceput cand am luat masina si reglam oglinda stanga sa vad bordura nu am observat miscarea asta... cred ca eram prea concentrat. ulterior m-am gandit ca asa este normal.

oricum nu le reglez asa des pentru ca mi-am pus o minioglinda sferica bombata aplicata direct pe oglinda stanga si astfel am marit unghiul de observatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine cand reglez stanga se misca si dreapta. Prima oara am crezut ca face niste contacte proaste la buton. Dar dupa am citit pe vwforum. Oricum puteti regla stanga bine, dupa comutati pe dreapta si o puneti cum vreti si pe aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La VW GolfIV asa este normal (asa sunt din fabrica) - cand reglezi oglinda din stinga se misca si cea din dreapta , cind reglezi oglinda din dreapta aceasta se pace individual !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine e la fel: se misca si oglinda din dreapta cand reglez oglinda din stanga. La unele Golf/Bora se regleaza separat - cred ca este vorba de anul de fabricatie (2003 in cazul meu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu stiu ca este normal sa se miste ambele cand e selectata oglinda din stanga. eu am bora din 2000 si la fel e si la mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci de ce pe unele masini nu se poate ? E vreo setare ascunsa din calculator ? :D

Eu as vrea sa le reglez separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand o reglezi pe cea din stanga, se misca automat cea din dreapta in sens opus. Daca nu-ti convine, o poti seta ulterior. E setare din fabrica pt.comoditate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma alatur si eu celor care li se misca ambele oglinzi. E cam ciudat. La inceput parca nu facea. daca dau sa reglez stanga fata-spate dreapta se misca invers. Adika daca aduc oglinda stanga spre interior(joystic in fata parca) , se misca si cea din dreapta tot spre interior(care ar trebuie sa fie joystick spate). Asta cam exclude varianta unui scurt circuit.

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa e si la mine: cu joystick-ul in pozitia "oglinda-stanga" raspund la comenzi ambele oglinzi. Daca-l comut pe "oglinda-dreata", raspunde numai oglinda respectiva. La punctul mort (pe mijloc), nu am nici o reactie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La VW GolfIV asa este normal (asa sunt din fabrica) - cand reglezi oglinda din stinga se misca si cea din dreapta , cind reglezi oglinda din dreapta aceasta se pace individual !!!

la mine se misca individual fiecare. dar la Octavia familiei e setarea asta cu amele in acelasi timp. si e naspa. parerea mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici mie nu imi place. Cum se poate scapa de aceasta functie ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine se misca individual..cand misc oglinda din stanga se misca numai cea din stanga si viceversa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se miscau individual...dar un incepator mi-a luat intr-o noapte oglinda din stanga, am schimbat-o se pare ca nu era la fel de originala..si acum se misca aiurea...eu cred ca normal e sa se miste individual...altfel nu vad rostul joystick-ului cu optiunile R si L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf IV - se misca individual de cand am luat masina, sh(intre timp a fost atinsa oglind dreapta si pusa alta noua)- la 2 ani tot individual se misca

Golf V - se miscau individual acum 1 an, nu a fost atinsa nicio oglinda de niciun stalp/copac/"sofer" si de ceva timp se misca dreapta in contra-directie la stanga.E nasoala daca este o setare...facuta de cine?cel putin eu vb de masina mea....in care n-a umblat nimeni fara sa stiu ce face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La passat b5.5 din 2003 stiu sigur ca atunci cand modifici oglinda din stanga, cea din dreapta se modifica si ea. E posibil sa fie vreo setare din calculator dar parca asa e bine, sa se modifice amandoua :D

:D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se misca individual si asa mi se pare logic sa fie indiferent ca e golf,bora,pasat sau sharan.Cum spunea cineva inaintea mea, ce rost ar mai avea R si L -ul ala. Altceva vreau sa-ntreb daca nu se supara initiatorul topicului ca ma bag peste el :se poate face vreo setare sa se rabateze singure dupa ce scot cheia din contact? (daca doar opresc motorul sa ramana la locul lor). Uit mereu de ele si stau pe o straduta cu risc mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine se misca amindoua odata, dar cea din dreapta e mai lenesa, trebuie sa o reglez dupa ce le misc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot intreaba lumea care-i scopul... scopul este simplu: sa zicem ca conduce masina o femeie si-un barbat, barbatul fiind mai inalt. Cand se schimba soferii nu trebuie reglata decat oglinda din stanga, cea din dreapta miscandu-se "in oglinda".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu intrebam cum se poate scoate aceasta functie :). Are cineva vreo idee ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca poate fi scos

Si mie mi se misca oglinda dreapta deodata cu cea stanga, si ii foarte comod in cazul setarilor, cum a spus si Ice_2k. Am impresia ca nu intelegeti idea si vi se pare ca ar fi mai comod sa se miste fiecare doar individual? :) Cum a spus Ice' in cazul in care este o masina condusa de doua persoane diferite, este mai comod sa reglezi doar o oglinda decat ambele.

2. "ce rost mai are L R" ce intrebare?! pentru ca unii vor sa vada mai mult din spatele masinii in oglinda dreapta si unii mai putin, sau unii vor sa vada mai mult marginea drumului, altii vor sa o aibe mai mult in directia jos, etc. L&R se foloseste la reglarile de baza, dupa care nu mai este necesara o reglare separata a oglinzii dreapta.

Ganditi-va ca tre sa intrati cu spatele pe un pod ingust intr-o curte, evident veti lasa oglinda mai jos(in mod normal ar fi indicat amandoua), deci va trebui sa faceti doar odata reglarea. Dar mai este si varianta cu deschis usa si scos capu'(cred ca-i ceva traditional romanesc asta?!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!