Jump to content

Actionare Oglinzi Electrice


lucianD
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Poate cineva sa-mi spuna cum pot sa desfac blocul de comanda pt oglinzile electrice ? E nevoie sa dau jos panoul de usa ?

De cateva zile am observat ca daca selectez oglinda din dreapta , functioneaza ok , insa daca selectez oglinda din stanga , practic se misca ambele , sincron :shock: ; e destul de frustrant sa fac tot felul de combinatii pana le reglez pe amandoua ... :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 235
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    11

  • F l o r i n

    9

  • WNS

    8

  • Marian

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

hehe, nu-i nimic stricat, asa-i facut comanda oglinzilor. o reglezi intai pe cea din stanga, apoi pe cea din dreapta. La urmatoarele reglaje teoretic ai nevoie doar sa o reglezi pe cea din stg pt ca dreapta vine sincron cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e logic ce spui tu , ar putea fi inclusa in lista de optionale ;) , insa pana acuma functionau independent ;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, Bog, la Golf oglinzile au reglaj separat, spre deosebire de Fabia, unde se regleaza S+D, D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici la FABIA n-au fost consecventi - unele au, altele n-au acest "feature", destul de aleatoriu.

Probabil si la Golf la fel, sau totusi e o defectiune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golful meu se regleaza amandoua odata deci tre sa reglez intai Stanga si dupa Dreapta, da m-am obisnuit si cum conduc numai eu masina nu prea le folosesc des ;)

P.S. Obisnuintza e a doua natura ;) ;) ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si la a mea se misca amandoua; din cate imi aduc aminte scrie si in manualul de bord.

foni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine oglinzile se regleaza simultan s+d si d separat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Si la al meu Golf oglinzile se regleaza: stanga+dreapta sincron, dreapta independent.

In schimb, vin cu o intrebare suplimentara: pe langa pozitiile standard L, O, R de pe joystickul de la care se regleaza oglinzile, mai am o pozitie diametral opusa fata de punctul "O" care, din cate stiu eu, foloseste la plierea electrica a ambelor oglinzi. Ei bine, aceasta functie "nu functioneaza" :lol: . Mentionez ca motorasele sint in stare de functionare, in sensul ca reglarea ambelor oglinzi se face (electric) fara probleme.

Este posibil ca:

1. contactul de la pozitia "pliere" sa fie oxidat, intrerupt etc?

2. fostul proprietar (neamt - masina a fost adusa de mine personal din DE)sa fi rupt/stricat joystick-ul si la inlocuire sa fi pus setul exterior de componente (ma refer la capacul de plastic cu inscriptiile L, O, R si la joystick) de la modelul cu functia de pliere? (putin plauzibil :? )

Consider ca functia respectiva este relativ utila, pt. ca se poate evita "plierea manuala" a oglinzilor, care am senzatia ca in timp va crea un joc intre oglinda si suportul de prindere, cu consecinte neplacute la viteze mari (zgomote, "f

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, la Golf nu exista functia de pliere electrice a oglinzilor :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In poza atasata se vede cum arata blocul de comanda oglinzi al golfului meu.

Daca ma uit foarte atent, se vede o usoara urma de surubelnita pe capacul din poza, in partea dreapta. Asadar cel mai probabil vechiul proprietar a inlocuit (inclusiv) capacul blocului de control al oglinzilor. Si daca ceea ce zice BogMW

Din cate stiu eu, la Golf nu exista functia de pliere electrice a oglinzilor

este adevarat, inseamna ca acest capac provine de la alt tip de VW.

Cu prima ocazie am sa demontez acel capac si am sa incerc sa-mi dau seama daca exista contact pt. pozitia de pliere.

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Este posibil ca:

1. contactul de la pozitia "pliere" sa fie oxidat, intrerupt etc?

2. fostul proprietar (neamt - masina a fost adusa de mine personal din DE)sa fi rupt/stricat joystick-ul si la inlocuire sa fi pus setul exterior de componente (ma refer la capacul de plastic cu inscriptiile L, O, R si la joystick) de la modelul cu functia de pliere? (putin plauzibil :? )

si eu cand am luat masina de la fostul proprietar in 2000 avea butonul de reglat oglinzi rupt. Cand l-am schimbat mi s-a pus din acela cum ai si tu - cu fuctie de pliere a oglinzilor. Dar masina nu are asa ceva .. deci functia aia in plus e degeaba. Nu te stresa sa desfaci fata de usa sa vezi ce e sub buton ca sigur e butonul schimbat si atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci voinea, se pare ca sint in aceeasi situatie ca si tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am comis-o.am rupt butonul de reglare al oglinzilor electrice.stiti cumva daca se poate inlocui si cam cat costa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

preghicialex

de inlocuit de poate sigur ... doar ca nu stiu la ce pret poate ajunge sau daca au asa ceva pe stoc la reprezentante

PS: cum ai reusit asa ceva ... mai ales ca pare destul de solid butonasul ala :( :( :( :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pare solid dar nu prea e.chiar acum cand planuisem sa-i maresc putin puterea s-a intamplat beleaua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta la dezmembrari.. gasesti sigur... cate sute de mii... teoretic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de inlocuit de poate sigur ... doar ca nu stiu la ce pret poate ajunge sau daca au asa ceva pe stoc la reprezentante

PS: cum ai reusit asa ceva ... mai ales ca pare destul de solid butonasul ala :( :( :( :D

Nu e deloc solid, este chiar una din piesele rupte frecvent la spalatorii... parca lui alexrosiu i l-au rupt chiar la spalatoria de la porsche si i l-au schimbat, poate mai tine el minte cat costa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

weclome to the club! un buton nou este 1.300.000, iar la dezmembrari nu gasesti. daca totusi gasesti da un semn.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot le schimbatzi , macar punetzi modelul de pe passat B5, din cate stiu eu se potriveste si nici nu se mai rupe :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a rezolvat .am luat unul nou cam 1.300.000(l-a cumparat taica-miu)

este si pentru oglinzi incalzite si pentru pliere ceea ce eu nu am la masina da nu cred ca e o problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a rezolvat .am luat unul nou cam 1.300.000(l-a cumparat taica-miu)

este si pentru oglinzi incalzite si pentru pliere ceea ce eu nu am la masina da nu cred ca e o problema

<{POST_SNAPBACK}>

Nu e sigur nici o problema. Si al meu a fost inlocuit de primul proprietar si cel nou are si functia de pliere, care, evident... nu merge...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutari pe la toata lumea , sunt nou pe ici asa ca sa o luam un pic mai usor :D . Deci am un vw g4 tdi(nu rosu :screwy: ) din 2000 si iarna asta am reusit dupa lungi incercari sa imi rup butonul ala de plastic care cotroleaza pozitia oglinzilor electrice, s-a rupt exact chestia din plastic , acum as vrea tare mult sa aflu cum as putea ajunge sa il schimb , adica cum ajung la el si daca trebuie sa-mi cumpar intreg sitemul care actioneaza oglinzile sau pot sa inlocuiesc doar butonul........?

P.S . stiu ca asta s-a mai discutat pe un topic dar am readus discutia pentru ca acolo nu a explicat nimeni cum se poate schimba acesta ............ :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba asta a fost postata de mmneg pe un topic de pe la anunturi referitor la cum se demonteaza... poate te ajuta:

sunt 7 suruburi:

3 torx jos sub fata de usa

1 cap cruce PH pe lateral langa tweeter

3 torx sub manerul de care tragi sa inchizi usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!