Jump to content

Actionare Oglinzi Electrice


lucianD
 Share

Postare recomandată

Intrebare (scuzati daca sunt offtopic): Bora are acelasi model de oglinda stanga cu Golf 4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 235
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    11

  • F l o r i n

    9

  • WNS

    8

  • Marian

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Siguranta arsa, mufa uitata scoasa (asta daca nu am mers niciodata)... mai putin probabil switch-ul, joystickul ala.

mai multe detalii.

dintr-o data, azi si-au dat drumul, merg, ciudatenie bora asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

In cazul asta e un cintact inperfect sau siguranta intrerupta, stiu ca suna ciudat dar am cumparat un set de sigurante de alea, ieftine, si ea parea buna desi era intrerupta cu toate ca la inceput era buna. Siguranta era folosita pt. circuitul de la amplif.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

O problema am si eu aici: Oglinda de pe stanga se misca odata cu cea de pe dreapta cand le reglez.Adica trebuie sa o asez prima pe cea de pe stanga,apoi pe cea din dreapta,invers nu.Si nu mere incalzirea in cea de pe stanga.Asta ma deranjeaza mai mult,mai ales iarna sau cand ploua.Ce as putea face.

Vb unui tovaras:Vinde-o.Eu as vinde-o,Dar cine o mai ia? :D.

Programul Rabla,ca numai are mult pana la 10 ani. :Driver: :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Hai ca-ti dau eu o mie de eur pe ea. Apropo, e normal sa mearga deodata. Dupa care reglezi pe cea din dreapta. Scchimba oglinda, 40ron pe producator si nu se cunoaste diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-l dau eu pe broscoiul asta zgarcit :lol: !Dupa ce l-am oblojit atat:Kit distributie,Kit accesorii.caseta noua,discuri noi,placute noi,stergatoare noi.Dupa atatea sacrificii merita si o oglinda noua.De abia astept sa urc pe transfagarasan si sa-i dau drumul la vale! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat ca rabatare electrica a oglinzilor nu se gaseste pe Golf IV. Intrebarea mea e alta, rabatarea manuala e posibila? Intreb pentru ca am incercat (nu foarte insistent ce-i drept) si nu s-a urnit din loc oglinda. Ar trebui sa fortez putin, sau pur si simplu nu se pliaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pliaza fara nicio problema. eu numai asa o las in parcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Intrebarea mea e alta, rabatarea manuala e posibila?

Da, dar trebuie sa impingi mai tare de oglinda. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah, am sa mai incerc maine (azi) sa o fortez, ca am incercat sa apas ceva mai tare... dar tot nu s-a urnit. Sper ca n-o sa se rupa :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu le pliez cand las masina mai mult timp, sau daca o las aproape de trotuar

am vazut eu cu ochii mei, copchii si alti oameni care se mai proptesc pe oglinzi, da peste ele din greseala

sau chiar pensionari care se odihnesc si se sprijina de oglinzi

dar totusi aveti grija, daca le pliati de 10 ori pe zi, se uzeaza si o sa se plieze singure cand urcati o panta :rolleyes:

asa a patit vecinul meu la o bora

apropo, cat ajunge o oglinda stanga de golf4, electrica, heliomata si incalzita ?

nu am probleme, dar ma strange in spate cand stiu cat de scumpa este

originala am inteles ca ajunge la 300-400 euro :)

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

originala am inteles ca ajunge la 300-400 euro :)

Nici chiar asa, una originală completă cu brat, geam și carcasă este aprox 150, maxim 200 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carcasa oglinzii - 85.45 ron + tva

bratul oglinzii cu reglaj si incalzire electrica. -361.16 + tva

geam de culoare albastra. - 71.06 + tva

De mentionat ca aceste piese sunt pentru partea dreapta tip UK, cea mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul meu pentru cei care doriți să schimbați oglinda din dreapta, cu una mare, este să faceți comandă după codurile de la modelele fabricate pentru piața americană.

Cele de pe piața UK au altă poziție, unghiul brațului oglinzii este diferit datorită postului de conducere de pe partea dreaptă. Iar la aceste oglinzi, din cauza poziției diferite a brațului, după ce le veți regla, veți observa că geamul oglinzii stă prea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

azi le-am dat drumul ca nu eram sigur daca merg si cea dreapta mai mica ca suparafa s-a incalzit bine de tot, pe cand cea stanga mai mare nici nu stiu daca era calda sau nu. parca era calduta...

care ar fi cauza? Rezistenta sa fie slabita in cea stanga? contact/fir dus in bratul oglinzii? siguranta sa fie? sunt pe sigurante diferite sau ambele pe una?

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva niste poze cu mecanismul de reglare a oglinzilor,cum e in interior?m-ar interesa pentru golf V dar cred ca nu e mare diferenta fata de IV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trage geamul afara si o sa vezi doua mici motorase. Mi-am montat oglinda mare de Anglia si nu vad aproape nimic , ce modificari sa-i fac stie cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa iei de USA, aia de Anglia are alt unghi deoarece soferul e in dreapta. Nu prea ai ce sa faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am citit tot topicul si nu am vazut un raspuns concret. Se poate scoate pana la urma chestia din poza de mai jos fara sa dau jos fata de usa ? Multumesc de orice interventie.

post-50992-1253007061_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca o sa reusesti ceva asa,cel mai bine demontezi fata de usa,nu dureaza decat 5-10 min si atunci o sa vezi exact cum sta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deadly, intradevar se trage infata de el, dar trebuie ajutat din "spatele" intrerupatorului unde are niste urechiuse, ceea ce implica desfacerea fetei usii. Poate ar merge daca il fortezi, dar risti sa iti zgarii plasticul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fortat iese si in fata,insa schimbi butonul rupt si te alegi cu niste zgarieturi urate in jurul butonului,indiferent ca pui o panza pe surubelnita.asa cum ,spun si colegii mai sus,scoate panoul si impinge prin spate butonul :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Am sa scot fata de usa dar atunci, pentru ca nu vreau sa risc sa o zgarii. Multumesc. :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna!

Am si eu problema cu joystickul de reglare a oglinzilor, este rupt...

Am citit TOT topicul (8 pagini 149 posturi) si nici macar cum se scoate acel ansamblu nu am aflat; numai ca sa gasesc un raspuns concludent in ultimele 4 posturi.. :icon_rambo:

Se potiveste de pe passat (par asemantoare, butonul putin mai mare)? (stiu ca cele de pe bora/golf 4/audi A3/Skoda se potrivesc)

In ce consta ansamblul care trebuie schimbat mai exact?

De gasit am gasit sa cumpar...35 Ron ;)

*Apropo cu actionarea individuala sau simultan a oglinzilor, mie imi merg separat ambele (nu impreuna cand actionez cea din stanga).

Atesaz o poza cu "beleaua":

130120101166f.th.jpg

Modificat de PiltZu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!