Jump to content

Probleme modul confort (inchidere centralizata, geamuri, etc)


motorand
 Share

Postare recomandată

Buna,am o problema la sharan de cind e caldura asta mare nu mi se mai deschid usile de pe spate din telecomanda doar cele de pe fata,daca sta in garaj unde e racoare functioneaZa perfect iar pe tester da urmatoarea eroare

Address 09: Cent. Elect.

Control Module Part Number: 7M3 962 258 R

Component and/or Version: Multifunkt.Einh 0001

Software Coding: 16385

Work Shop Code: WSC 00020

1 Fault Found:

01145 - Can't Decode, CODE File Not Loaded!

29-10 - Can't Decode, CODE File Not Loaded! - Intermittent

la ce sa ma uit sa descoper problema

A reusit cineva sa repare acest gen de problema? Ma confrunt si eu cu ea. Cat e iarna merge bine inchiderea. Cum se incalzeste vremea putin patesc si eu ca in postul colegului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    32

  • transilvanu

    20

  • adrianf

    15

  • 143225

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am reusit,la mine mai facea o figura nu mergea tot timpu semnalizarea pe partea stinga,rezolvarea a fost sa refac toate firele din usi si mia ramas defectu cu semnalizarea care sa rezolvat prin inlocuirea modulului de confort adica asta 

 

 

post-36318-0-77665500-1396033608_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut.

Am o problema majora, asa ca apelez si la aceasta forma de ajutor.

E vorba de un sharan 2005 4 motion caruia  nu i se mai inchid usile (spate si pasager) nici din cheie nici de pe usa si cateodata nici din interior (fiecare usa). Nu cred ca e problema de fire. A fost demontata tapiteria fata sofer, s-au verificat firele...se pare ca nu-i nici o problema. Geamurile electrice fata-spate functioneaza fara probleme. Haionul si usa de la sofer se incuie.Care e problema? Vreun sfat? Sau vreun electrician/electronist bun in Bucuresti?  

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva coduri de defect ai? Ai verificat cablurile pe fiecare usa? Daca nu atunci verificale pe toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt acum langa masina si sincer nu mai stiu de coduri a dat. Am inteles ca trebuie schimbat motorasul de geam de la sofer (sper sa fi inteles eu bine) ca are legatura cu inchiderea. asa sa fie? Geamurile erau ok. Firele au fost verificate toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut daniel,eu zic ca daca iti merge geamul electric de la sofer,nu are rost sa il schimbi motorasul.Eu am avut o problema la fostul passat si era din manuchiul de fire din usa unde se deschide, adica unde e burduful de cauciuc .Cauta si acolo cu un electrician

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au scos tot manunchiul de fire din burduf si au verificat fir cu fir. Nici o problema. S-au dat vreo trei electricieni pe langa ea. Ei zic ca e ceva din "modulul..."  de pe usa sofer (sau nu stiu exact cum ii spune) sau ceva care controleaza si geamurile. Mentionez ca pana sa cada de tot a avut o perioada cand ba se inchideau 2 usi, ba 3, ba toate, ba trebuia sa dau de mai multe ori ca sa se inchida. Asta cred ca nu e de fire, cred ca mai mult e partea electronica ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La toate usile au verificat firele???Pai roaga un coleg cu sharan din bucuresti sa-ti dea modulu de pe masina lui sa vezi daca de acolo e problema,poza cu modulu ai in postu 53,se schimba relativ repede dar tu bagi doar mufele in ala bun si nu da nici un cod de defect pe diagnoza???

Modificat de adrianf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca era broasca usa spate dreapta. Schimbat...functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ca ai gasit defectu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca trebuie sa imi schimb sharanu', deja are prea multe bube. Doar ca nu ma prea tine cureaua.

 

Cand descui, deschid usa sofer sau haionul, se aprind luminile din interior, dar usile se incuie inapoi dupa aprox. un minut, ca si cum nu as fi deschis nimic. De unde poate proveni chestia?

Modificat de transilvanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva coduri de defect ai? Daca nu ai, verifica electrica din broasca de la usa sofer sau desfa toate panourile si scoti pe rind din fiecare usa mufa de la broasca si dai sa inchizi sa vezi care e defecta,dupaia dai broasca jos si o faci bucati sa vezi ce si cum(lipituri reci,motorasu sa nu aiba scurt etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorasul dreapta-spate stiu ca nu merge. De fapt in usa aia se si aude un "uîc" scurt, care se repeta la 20-30 de secunde, si doar atunci cand nu se incuie masina. Deci am "avantajul" ca stiu dinainte ca nu se va incuia :D Atasez si un log. Am o gramada de prostii, dar nu vad nimic legat de problema asta. Sau poate nu stiu eu sa fac suficiente conexiuni. 

Acu', ca tot vine vremea buna, o sa ma apuc de desfacut. Astept intai pana repeta figura si incerc sa deconectez usa dreapta spate, sa vad cum reactioneaza. 

LOG 28.03.2014.zip

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca si scoate mufa dintre stilp si usa spate(cind bagi mufa inapoi o sa te chinui dar desfaci plasticu de pe stilp si vei reusi cu chinuiala mare) si apasa sa inchizi masina,daca merge si nu face figuri uitate la manunchiu de fire atent dupa care te uiti la tot motorasu de inchidere sa vezi cei acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite un log de acum 5 minute, cu o versiune de vag mai actuala. Acum imi zice si de usi:

 

-------------------------------------------------------------------------------
Address 09: Cent. Elect. Labels: None
Part No: 7M3 962 258 G
Component: Multifunkt.Einheit 0001
Coding: 16385
Shop #: WSC 00788
VCID: 3E73D87A3AD7B8EEA6F-5106
3 Faults Found:
01145 - Central Locking Motors; Unlock Rear Doors
29-10 - Short to Ground - Intermittent
00955 - Key 1
09-10 - Adaptation Limit Surpassed - Intermittent
01141 - Luggage Compartment Unlocking Switch (E165)
29-00 - Short to Ground
-------------------------------------------------------------------------------
 
Poate iti e mai clar tie ce spune VAG-ul. 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai trebuia sa dai traducere si ai asa

Scurt la usa spate si haion,faci ceam scris mai sus plus deschizi haionu si te uiti pe partea dreapta la firele ce vin din habitaclu spre haion si vezi cei peacolo.(eu sustin ca ai baiuri la firele din burdufe)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, multumesc. No, urmeaza ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am avut service-ul de 98000 km . Printre altele , o problema este si deschiderea geamului din fata-dreapta . Am constatat ca au dreptate , nu functioneaza de la niciun buton !. Eu chiar nu am incercat asta , fiind destul de frig afara :D

Am inteles din celelalte discutii ca ar fi necesara verificarea firelor . Sper sa reusesc sa ajung la ele .

Dar....va tot aud ca cititi codurile de eroare . Ce interfata (laptop-uri am destule) ar trebui sa folosesc si unde pot gasi softwer pentru a ma introduce si eu in chestia asta . Nu ma pricep , dar recunosc ca suna incitant .

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lumea prefera VAG COM, interfata de diagnoza cu software dedicat, pt gama de masini VAG (VW, Aud, Seat, Skoda). Poti sa comanzi original, daca stai super grozav cu banii, sau poti sa comanzi o clona, care face acelasi lucru, aici pe forum la vreun coleg. Da-mi un PM daca doresti detalii, sa nu poluam topicul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

 Sharan 2001.Va rog sa-mi dati si mie o relatie, unde gasesc butoane pentru geamuri electrice. Am unul carbonizat, la usa dreapta spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Google,dezmembrari,forum-aria vanzari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SA nu crezi ca n-am cautat, dar nu am gasit pana acum nimic si nici nu am avut mult timp. Multumesc, poate gaseam aici pe cineva care are de vanzare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vao mai caută așteaptă ca trebuie sa apară la vanzare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca toate VAG-urile au asa ceva, am gasit la un sh o consola de la sofer de Skoda asemanatoare cu a mea. Cred ca si Skoda are asa butoanele ca si alte VW. Sper sa gasesc. Multumesc pentru interes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!