Jump to content

Telescoape / Arcuri


calin13
 Share

Postare recomandată

Si chiar nu te poti apasa pe o parte sa vezi daca topaie...normal daca te ai apasa pe ea intr o parte(muchia aripii) ar trebui doar sa o poti apasa nitel si atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suspensia la golf 4 a fost gandita  catre comfort pentru a absorbi mai bine denivelarile din sosea.Producatorii de amortizoare recomanda inlocuirea lor la 4 ani sau 60 000km la o uzura normala.Din experienta proprie cele OE duc lejer 7 ani sau 100 000-120 000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Testul e sfant, nu toti conduc masinile cu grija si doar pe drumuri (relativ) bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Stie cineva dacă arcurile SPATE de golf 4 break se potrivesc pe golf 4 scurt? Merge cam pe burtă cand il incarc. Telescoapele sunt noi... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi depinde cat incarci...ele sunt facute pentru 3 persoane plus ceva bagaj desi cred ca stiai asta.

 

Nu se potriveste pentru ca cel de break are mai multe spire chiar daca la hatch sunt mai subtiri iar la variant sunt mai groase deci lungimea difera.Deci ori ai arcuri calcate moarte ca altfel nu mi explic cauza.Diesel ori benzinar inaltimea garzii la sol pe spate cu arcuri/telescoape ok ar trebi sa fie de 19.5 cm de la buza jantei pana la muchia aripii(205/55 r16 fiind dimensinea anvelopei).Poate te ajuta cu ceva.

Modificat de sdR+
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideia este că și gol este lasat. Aș pune cu spirala mai groasa dar am vazut ca sunt diferite lungimi. Cele lungi au spirala mai subțire cele mai scurte au spirala mai groasă. Aș pune de break da nustiu dacă se potrivesc... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De potrivit se potrivesc insa nu stiu cat de inalta/joasa va fi masina ta Hatch cu arcuri de Variant. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am schimbat  azi amortizorii si flansele fata la golf 4.la sfarsit cand sa strang piulitele de prindere de sus am constatat ca una s-a infiletet la rasul tijei iar cealalta a trcut 4-5 filete.este normal?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă nu ai montat ceva greșit ,mergi așa vro 2 zile și încearcă sa o mai stângi pe cea care e la M . Posibil sa nu fi se fi așezat flanșe bine pe partea aia puțin conica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca am montat ceva gresit.masina se comporta normal,nu sunt sunete ciudate la denivelari si nu deviaza de la traiectorie

 

Modificat de stancu iulian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine vezi de sub aripa daca ridici masina pe cric si tragi in jos de aparatoarea(acordeonul ala) telescopului. Se vede daca totul e asezat corect. Desi daca sunt telescoapele identice nu stiu daca totul e asezat corect, ar trebui sa fie identic. Banuiesc ca nici nu ai cum sa pui capacul ala de plastic peste ciuperca telescopului.

aici am dat detalii mai multe: 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totul este pus la locul lor.am mai intrebat persoane inclusiv un mecanic si sunt si situatii din astea dar nu stiu motivul.Asa ca se mai adauga o fila in pagina golfului meu.Am ramas cu zgomotul din dreapta spate pe care nu reusesc sa-l rezolv,am schimbat amortizoare si flanse dar degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit eu am mers asa cu variantul meu 6 ani , am schimbat si flanse si amortizoare etc ...si tot asa a ramas zgomotul .Un sunet de lovitura infundata .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe spate poți să ai zgomote și de la bucșele de la punte daca sunt foarte uzate.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca idee poate ajuta pe cineva: Am schimbat si flanse + rurmenti + arcuri...nimic.

Am mers la un mecanic si in 30 de secunde a miscat masina stanga - dreapta prin balans.Ce sa vezi: bucse vara stabilizatoare. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de raspunsuri.dupa doua zile de mers amortizorul s-a asezat mai bine si am putut sa strang piulita pe ax ca si la celalalt,acum nu mai am decat zgomotul dreapta spate dar il rezolv si pe asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAnd ceva pare in neregula, cel mai probabil e :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. Știe cineva un cod pentru arcuri  spate cu spirală mai groasă.. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut, in urma unui incident mi s-a scurs amortizorul pe dreapta spate. Intrebarea mea e urmatoarea: eu am suspensie reglabila pe ea, exista vreo varianta de amortizor pe care o pot pune sau trebuie sa imi caut niste amortizoare de reglabila/sport?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

trebuie sa vezi ce model sunt si daca furnizorul livreaza doar o bucata. Teoretic poti pune amortizor de orice fel, dar nu e recomandabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna seara.

Imi puteti recomanda ce arcuri pentru  puntea spate si telescoape,pot monta pe Golf 4 1,9 TDI 130 CP variant.Vreau lungimea si grosimea maxima pentru arcurile elicoidale.

Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am inlocuit tot pe spate,bucsele la punte sunt noi si lemforder,amortizoare kyb insa la unele denivelari mai ascutite (spre exemplu pe un drum din placi betonate cand intalnesc una cu cativa cm mai inalta decat precedenta) se aude o bataie infundata pe spate,mai mult pe dreapta dar si pe stanga.Zgomotele dispar in totalitate daca masina e incarcata(spre exemplu sa am rotile de iarna in portbagaj si lada cu scule,adica minim 50 kg).Am crezut ca ajung amortizoarele in cap si de aia se aude asa dar nu mai stiu ce sa cred,au deja 15tkm  si degeaba,zgomotul a fost prezent inca de la inceput si este si in ziua de azi dar repet,numai la anumite denivelari.E aiurea sa am zgomote avand in vedere ca amortizoarele inlocuite erau cele originale ,240tkm si 15 ani,erau de forma nu mai amortizau nimic iar bucsele puntii nu mai aveau lipit cauciucul de bucsa interioara de metal,erau zob-e,cu toate astea nu se auzea absolut nimic,era doar barca:)).Oare sa fie amortizoarele kyb de kko?au fost ieftine si am ales gaz,imi place ca masina sa fie mai rigida.Ele amortizeaza bine,masina e chiar rigida ,tind sa cred ca sunt inca bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arcurile sunt schimbate?

Eu cu Bilstein nu am zgomote suspecte pe drumuri de genul, se aud doar anvelopele.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,arcurile sunt originale si arata foarte bine,nu sunt rupte sau ruginite.Eu am fost mai norocos,am cumparat kyb care fac zgomot...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!