Jump to content

Budapesta


leo_cumeteo1
 Share

Postare recomandată

Inca o intrebare, daca se poate: In aprilie o sa merg la Budapesta cateva zile. Cazare am gasit in centrul Pestei, intr-un apartament in regim hotelier. Parcarea va fi de resedinta, in strada. E ok acest lucru? Parcare cu plata nu prea e in zona si ma gandesc ca ar fi mai bine sub balcon decat la 1 km distanta. Exista experiente cunoscute cu vandalism la adresa masinilor cu numere de RO? Nu am auzit nimic in sensul asta, nici ca da, nici ca nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Eu am auzit de vandalism dar numai in ziua meciului de fotbal Romania-Ungaria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut,

urmeaza sa fac o plimbare de cateva zile. 

ruta: bucuresti - sibiu (o noapte) - arad - budapesta (o noapte)- viena (o noapte, nu stiu sigur daca va fi la dus sau la intors)- praga (3-4 nopti).

inteleg ca trebuie vigneta pt unguri (cat costa, pe ce perioada se poate lua?), in rest mai sunt taxe?

ceva de ce trebuie tinut cont (reguli, ruta) pe sosea? 

de vizitat, vom cauta pe site-urile de specialitate, sunt sigur ca avem ce vedea peste tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie vigneta pt Hu ; doar o platesti , nu exista sticker , ci doar chitanta / bonul .

Preturi si valabilitate : http://e-autopalyamatrica.hu/ro

se poate achita si on-line

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale,

Vigneta de Ungaria se poate lua si din benziariile Mol din Ungaria. Platesti in lei, tot cam atata cat e pretul oficial al vignetei in HU si nu te mai complici sa opresti in benziarii in Ungaria sa cumperi vigneta. Nu stiu daca se comercializeaza in toate benzinariile Mol din tara, dar la Cluj si in alte orase din Transilvania este.

Modificat de Laurentiu M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vigneta de Ungaria se poate lua si din benziariile Mol din Ungaria

ai vrut sa zici din Ro ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, merci de observatie :) ...deci vigneta de Ungaria se poate cumpara  si din benzinariile MOL din Ro.

Modificat de Laurentiu M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o poti lua   inainte de a intra in vama... sunt f multe chiosculete care au asa ceva!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Cel mai simplu se cumpara vignieta din orice benzinarie Mol din Ro. Se evita aglomeratia la chioscurile de langa granita si fara griji la drum lung.

Am facut pentru a doua oara Budapesta. Prima oara au fost cateva zile ca oprire intermediara pana la Viena, acum a fost punctul final. Am stat 4 zile. Recomand cine poate sa faca Bucuresti - Budapesta dintr-o bucata. Plecat la 4 dimineata din Bucuresti se ajunge acolo la 1 jumate- 2. Ma refer la condus regulamentar.

Am avut o garsoniera rezervata de pe booking.com aflata in districtul V (practic la 2 strazi de parlament si foarte aproape de Dunare). Districtul 5 este ultracentral. Aici vine si reversul..parcarea. Am lasat masina intr-o parcare subterana la cateva strazi distanta. 58euro a fost pe 4 zile. Deloc putin, dar central si protejata. Pe strada nu se poate parca cu zilele, decat sambata-duminica. Asta din ce am observat eu.

Recomand achizitia unor bilete de tip hop on hop off http://www.city-sightseeing.com/tours/hungary/budapest.htm?set-currency=EUR&set-lang=en

Am luat doar pe 48h si cu 2 plimbari de o ora pe Dunare. In restul zilelor am luat-o la pas pentru ca merita, inclusiv de mers pe strazile laturalnice. Pe langa obisnuitele atractii turistice (se pot gasi pe acel site), am vizitat un muzeu mai inedit, miniversum. Practic Budapesta si cateva orase importante din Ungaria reduse la scala, plus Viena cu cateva orase din Austria si Germania. http://www.miniversum.hu/en/budapest-family-programme?gclid=Cj0KEQjw3ZS-BRD1xu3qw8uS2s4BEiQA2bcfM1zLzoG9w8RtIXT-Hu-rMlqHkISlGOZZiUZA0oqsOR8aAlKo8P8HAQ

De mancare, am luat de 2 ori streetfood (KOLBice si Burrita Bar)- pe ambele le recomand ca food on the go. Legat de asta, cei mai buni Kurtos Kolacs http://kurtoskalacs.com/en/

Ca restaurante ne-am ghidat dupa Trip Advisor. Recomand Ket Szerecsen, mai ales pentru mic dejun, dar si pranz, cina. Am mai mancat la Aurum Bistro, scump, dar de luat mai degraba bucataria internationala si desert, nu papricas. Cam asta e ce imi vine in cap.

Cateva poze

https://onedrive.live.com/?authkey=!ADPuPbJ5g9MIkf4&id=E84674FEDAD9576D!228398&cid=E84674FEDAD9576D

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut!

Reimprospatez si eu topicul pentru cateva intrebari. As vrea ca in jurul Rusaliilor romanesti sa merg pentru o saptamana la unul din centrele de agrement cu apa termala din zona Budapesta, insa practic nu stiu ce sau unde sa caut.

Daca ati fost sau stiti astfel de parcuri acvatice (nu stiu cum sa le spun) va rog sa ma ajutati cu sugestii.

Cateva site-uri cred ca ar fi suficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost de zeci de ori la foarte multe parcuri acvatice, dar mai aproape de granita cu Romania. Ar trebui sa spui daca mergi cu copii mai maricei. Unele sunt mai potrivite pentru odihna si au putine topogane, iar unele sunt mai pentru tineret. Aproape fiecare orasel din Ungaria (pe langa granita cu Romania) are un parc acvatic cu apa termala si la majoritatea auzi vorbind romaneste. Uneori romanii sunt 1/2 din clienti.

La Szeged este un parc mare cu multe bazine, saune, topogane, unele cu lift, potrivite pentru persoane active:  http://www.napfenyfurdoaquapolis.com/ro/topogane/  sau http://amfostacolo.ro/hotel9.php?id=5019   Alte parcuri cu topogane mai putine unde sunt si multi pensionari sunt la Oroszhaza, Mako-odihna, spa, pensionari, Gyula, etc. La cateva parcuri au pliante, liste de preturi, etc. in romana.Am intalnit si vanzatoare de la receptie care stiau romana, in rest engleza.

La Budapesta am fost doar o singura data la un parc acvatic in 2015.    http://www.aquaworldresort.hu/ro/hotel/packages/invitazie_budapesta?gclid=EAIaIQobChMIhsKa4Jvn2AIVAmQZCh2Y6wtgEAAYAiAAEgI7x_D_BwE     Nu am stat la hotelul lor, am platit bilete de intrare. A fost frumos.

   Sa ai grija, ca atunci cand este o sarbatoare nationala in Romania si oamenii au liber, ca un caine scapat din lant toti se reped afara din tara, asa ca se sta la granita si cate 2-4 ore. La 30 nov. (a fost liber 30.11 si 1 dec) pe la 10 dimineata am stat la vama la Cenad 2h. Am mers la un parc acvatic la Morahalom-potrivit pentru pensionari. ( doar 2 topogane, dar multe bazine acoperite sau in aer liber, cu apa termala). Tot in 30 nov. am auzit ca autostrada-centura Budapestei era blocata de masini cu numere de RO-se circula bara la bara.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la Aqua world an fost si eu, foarte ok. iar hotelul vecin, Ramada. Totul la superlativ. Eu am fost iarna, insa puteai sa iesi in bazinele exterioare prin culoar de apa. afara -10 grade, insa apa avea 20 grade.

Singurul minus - mult clor in apa.

Drumul ok, atentie pe centura Budapetei la camerele radar fixe ( fotografiaza si din spate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!

Nu voi merge cu copii, sunt 4 adulti si nu cautam neaparat topogane, insa nici ceva exclusiv pentru oameni in varsta nu mi-ar placea. O sa ma uit pe link uri si o sa vad ce mi se potriveste mai bine.

Ps: la aquaworld am trimis deja cerere de oferta acum 15 minute, dupa ce l-ati recomandat si voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru bai cu apa termala in Budapesta iti recomand Gellert Spa and Bath. Au multe piscine cu apa la temperaturi diferite, cladirea este senzationala, are in jur de 100 de ani, o arhitectura deosebita.  Piscina in aer liber trebuie de asemenea incercata. Orasul trebuie vizitat la pas si plimbarea pe Dunare cu vaporasul este un "must", iar seara un gulas si un vin rosu unguresc, inainte de culcare :P  . 

11.jpg

Danubius-Hotel-Gellert-Budapest-maxi1015.jpg

Gellért-Baths-Photo-by-Chiara-Salvadori2.jpg

tour_img-231171-148.jpg

Modificat de corad0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Rog colegii care au mai mers spre Budapesta în ultima vreme dinspre Moldova să îmi ofere o părere:

Care ar fi varianta cea mai convenabilă de traseu Bacău-Budapesta? Ultimele dăți am mers Bacău-Roman-Vatra Dornei-Bistrița-Baia Mare și vamă în Satu Mare. Aș avea o variantă mai economică ca timp? Sau măcar mai ok ca și calitate a drumului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bacau-Budapesta am plecat pe ruta Bc-Onesti-Bv-Sb-Deva-Tm-Arad-Nadlac.

La 3 dimineata plecare, la 6 eram in Bv, la 7.15 in Sb si de acolo doar autostrada pana in Budapesta, exceptand portiunea de vreo 40 de km intre Tm- Arad. Drumul e mai liber daca pleci mai de dimineata iar la 12-13 esti in Budapesta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  De acord, dar sa stii ca este autostrada si intre Timisoara si Arad. Atata doar ca este prost semnalizata si trebuie sa fii atent si la culorile cu care sunt scrise orasele. Adica trebuie sa urmezi indicatorul de Arad sau Nadlac care are sub el simbolul de autostrada, nu Arad scris cu albastru care inseamna drum normal. Urmaresti simbolul: ( fara G6 ala care asa s-a copiat de pe internet si nu inseamna nimic). Pentru Ungaria cumperi vigneta de la benzinaria MOL sau internet   https://portal.tpark.ro/plata/page/vigneta-ungaria.html

g6-autostrada-600x600.png

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super! Cred că waze îmi va arăta și bucățica de autostradă lipsă (cei 40 KM)... Mulțumesc. Cât privește vigneta, mereu am luat-o de la MOL de la noi ca să nu mai stau să caut după aceea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la Sibiu nu e autostrada pana la Budapesta. Exista o portiune lipsa intre Deva si Margina, aprox 62 de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cât ar trebui să coste vinieta pentru Ungaria? Pt 10 zile... Golf 6? Tocmai am venit de la o benzinărie MOL și am plătit doar 3 EURO??? Am întrebat de 3 ori...și mi s-a zis că atât costă pt 7 zile. Pt mine e ok și prețul și durata, dar... eu mereu plăteam undeva în jur de 50 RON și mereu pt 10 zile. De vinietă în Ungaria pt 7 zile nu auzisem. S-a mai schimbat ceva? Știe vreun coleg care a fost recent? Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am facut zilele trecute pe 10 zile la Mol, am platit aproximativ 48 Lei.

Nu am auzit de varianta pe 7 zile. 

3 Euro pe 7 zile este vignieta pentru Romania :) Fa o poza la ce ai primit de la Mol, sunt chiar curios.

Portiunea de la Deva la Margina (cea fara autostrada), este foarte aglomerata si foarte rea. Recomand ca de la Deva sa vii in Arad, pe DN7 si de la Arad intrii pe autostrada. 

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gândit și eu la asta, însă nu reușesc sa deslușesc acel Hungary de pe bon...ori dra respectiva m-a trecut ca fiind eu din Ungaria?

Si mulțumesc de recomandare!

FBA013D3-282A-479F-B494-E0C309610E11.jpeg

Modificat de c_A_b
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Ia-ti matrica de Ungaria de acasa.  https://portal.tpark.ro/plata/page/vigneta-ungaria.html   . Minim pe 10 zile. Daca ai cerut rovigneta, ti-a dat de romania fireste. Deci 100%, fara nici o indoiala ai cumparat o rovigneta.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bănuiesc că pe site-ul respectiv, cu golf 6 mă încadrez la D1?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-a dat de Romania. Nu aveai vignieta deja? Sistemul te atentioneaza daca este si este valabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!