Jump to content

Lumini de bord Fabia


Florinel
 Share

Postare recomandată

pai intrebarea ta e foarte sugestiva...

adica "cat de intens lumineaza bordul la noi"? cum sa dau raspunsul? ca daca nu il masuram cumva (sa ai un raspuns in "candele") atunci depinde de ochiul fiecaruia, de adaptarea ochilor la intuneric, de sensibilitate cromatica... sunt multi factori aici.

cred ca cel mai usor ar fi daca iesi cu colegii la o intalnire cu fabiile (sau cu un alt prieten care are are o fabie) si compari cu ce are el pe bord.

de exemplu, pentru mine intensitatea luminii mi se pare ok, dar ii reglez intensitatea la drum lung in functie de mai multi factori: daca drumul e aglomerat si am multe faruri care imi bat in ochi din fata (sau in oglinda retrovizoare) am nevoie de lumina mai multa pe bord... in schimb, daca sunt pe drum mai "laturalnic" am nevoie de putina lumina (altfel devine deranjant) si atunci mai reduc intensitatea din dimmer...

ma indoiesc insa ca cineva poate sa iti raspunda obiectiv la intrebare fara o masuratoare.

"la minim e aproape stins" - si la mine e la fel daca ma uit la bord seara cand stau cu masina sub un stalp de iluminat public :Driver:

Modificat de mihai_sarb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ mihai sarb, am eu un mp3 kenwood pe skabie si din meniu poti selecta ce culoare vrei la taste: verde sau rosu. Ma gandesc ca poti gasi modele de mp3 care sa permita din meniu mai multe culori la ledurile tastelor :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_sarb:

la mine niciodata lumina la bord nu devine deranjanta pentru ochi, indiferent de situatie.

iar cand spun ca "la minim e aproape stins", intensitatea e foarte foarte scazuta, chiar si pe intuneric complet.

din pacate nu am nici un amic cu FABIA, sa pot face o comparatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bandrei2501: Incearca sa ajungi la una din intalnirile membrilor VWFORUM din Iasi. Poate vei gasi si colegi de forum cu Fabii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

M-am gandit sa mai inviorez putin luminile din bord si as vrea sa schimb culoarea din alb in rosu la acele indicatoare pentru viteza si turometru.

Acum intrebarea mea este cum sa fac : sa schimb doar acele leduri din alb in rosu, sau sa cumpar 2 ace indicatoare de la vRS care sunt rosii ???

Ce e mai simplu ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Nu ma ajuta nimeni ? :emthdown:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bebeko parerea mea sa schimbi si led si sa pui si limbi rosii. Daca pui doar ledurile ziua o sa se vada limbile spalacit, dar noaptea se vor vedea ok. Uitate in poza postata de mine, aia e poza facuta noaptea dar ziua abia se vede, cu toata ca am pus leduri cu o intensitate ff ridicata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca schimb doar limbile nu este suficient ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vreau sa scot afara ceasurile de bord, este necesara deconectarea bateriei ? Sau mai trebuie si altceva ?

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna baieti...am nevoie de ajutor.

Acum un an cineva mi-a schimbat iluminatul din bord la fabia. Dupa cum stiti sunt becuri SMD.

Acum mi s-au ars becurile de la apa si ulei si nu se mai aprind.

As vrea sa demontez bordul sa le schimb.

Stiu toate procedurile mai putin una:

Am vazut cand mi-a scos ceasurile de bord ca in momentul cand a scos acele de turometru/vitezometru a invartit cateva ture de ele in sens opus sau ceva de genu si cand le-a montat la fel ( cica e o tactica speciala ca altfel daca nu o respecti cand le montezi merg anapoda) eu banuiesc ca e ceva ce tine de calibrare sau stiu eu ce.

Ma poate ajuta cineva cu chestia asta?ca sa ajung la leduri e nevoie sa desfac afisajul si sa scot acele....multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rvacaru ,Saboteur.....nu-mi ziceti ca nu stiti sa-mi dati un raspuns la problema de mai sus:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca acele se calibreaza din vag com, din instruments. Schimbatul ledurilor nu stiu cum se face. Am ajuns doar pana la faza de vazut acele date jos. Daca tot dai jos poti sa faci o poza sa vedem daca este led pentru martorul de centura de exmplu? Sau cel de la senzorul pentru spalat parbrizul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa incerc sa fac poza dar nu pot sa scot acele pana nu stiu sigur care e procedura.....nu vreau sa risc sa imi mearga aiurea.

mai asteptam putin poate ne ajuta cinevba cu o detaliere a procedurii de scoatere a acelor si remontarea lor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegul bebeko a incercat sa isi puna ace rosii, iar dupa montarea lor am facut procedura din vag gom. Modulul 17 Instruments - output tests. Bine, probabil saboteur stie cel mai bine daca el si-a schimbat luminile de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vazut o chichitza simpla.....aia cu invartitu acelor......mi se pare simpla si aia o vreau!....

o sa schimb ledurile arse relativ la bloc....n-am unde merge apoi sa pun masina pe aparat sa calibrez acele

daca stie cineva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi le pui pe masina fara sa pui carcasa si dai output test si ele trebuie sa se opreasca la 3000 si 100 km/h. LA fel si cele de la combustibil si apa trebuie sa se opreasca la 1/2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bai deci sincer, fatzi un semn cu creionu pe plasticu ala de la ceasuri cu cadranele desenate si cum le scoti asa le pui

N-am facut nici o procedura speciala si merg bine acele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zicea cineva sa dau acele pana in capat inainte sa le scot......pana un capat la valoarea minima sau maxima?..care capat?

ce inseamna sa dau out put pls?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Output test e o functie din vag com. Daca faci output test pe modulul instruments dupa ce pui acele, acestea vor merge pana la 3000 rpm si 100km/h, la fel si celelalte 2 ace si ti se vor aprinde martorii din bord. Asta e output test si din cate stiu acele nu trebuie date pana la capat, doar tragi de ele afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles....dar asta ziceam,ca nu am aparat VAG nici posibilitatea sa ajung la el.

Vreau sa imi fac un semn sau ceva.

Oricum,am o problema la care imi poate raspunde un electronist sau cineva care stie cu ce se mananca circuitele din bord.

deci....

Dupa cum stiti mi-s arse ledurile de la apa si ulei (celelalte merg) si as vrea sa le schimb.

Am constatat ca de cateva ori la shokuri,cand dau intr-o groapa se aprind acele leduri de la apa si ulei o fractiune de secunda.

Ce poate fi?

1 sa fie mufa de la cesuri miscata?

2 sa fie dezlipit un bec de pe circuit si sa faca scurt?

Cine ma poate ajuta cu un raspuns? ,as fi de mare folos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha...si oare apa si uleiul e pe aceeasi mufa cu turometru si vitezometru sau are mufa separata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De vreo doua zile incoace au inceput sa-mi mearga iarasi luminile de la apa/benzina.

Interesant

Ce sa fi fost oare?......ca ledurile nu-s arse daca merg iarasi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!