Jump to content

Zgomote ciudate suspensie


toni
 Share

Postare recomandată

Iata ca dupa ceva timp de mers prin gropile noastre draga mea suspensie a inceput sa scoate niste sunete.

Primul este un scartait care se aude cand merg cu viteza mica peste denivelari, pentru ca banuiesc bucsele de la bara stabilizatore (lucru care mi-a fost confirmat si de cei de la service, cum ca ar fi cam duse).

Al doilea sunet, aparut mai de curand, se aude tot in partea fata, si apare din cand in cand, daca merg cu viteza mica pe drumuri putin denivelate.

mmneg mi-a aratat cand am vopsit etrierele niste bucse care cred eu a sunt de la bascula inferioara(?!), oare ele sa fie de vina.

Zgomotul e ceva ca si cum as merge pe sticle de plastic :) suna ciudat stiu, dar chiar asa se aude.

bucsele care zic eu ca ar fi de vina. Oare ele sa fie de vina.

6787IMG_0027.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scartaitul de caruta il am si eu. Si eu suspectez bara stabilizatoare. In vacanta sper ca o rezolv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am scartaitul!!! :-((

apare totusi din cand in cand !?!??

si eu o sa incerc sa-l remediez.... daca rezolvati voi mai repede, postati!!! ;-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu scartaitul eu sunt lamurit, s-a mai discutat pe forum, asarban parca a avut aceeasi problema. Solutia = schimbarea bucselor de la bara stabilizatoare. Eu unul nu ma grabesc prea tare sa le schimb. M-am linistit mai mult acum cand stiu ca nu singurul :D . E oare vreo masina pe platforma de Golf4 care sa le mai aiba intregi?!

Problema mea mai mare e cea cu "calcatul pe sticle de plastic" :) ca nu stiu sigur de unde provine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu scartaitul eu sunt lamurit, s-a mai discutat pe forum, asarban parca a avut aceeasi problema. Solutia = schimbarea bucselor de la bara stabilizatoare. Eu unul nu ma grabesc prea tare sa le schimb. M-am linistit mai mult acum cand stiu ca nu singurul :) . E oare vreo masina pe platforma de Golf4 care sa le mai aiba intregi?!

la cati km a aparut acest scartzit la voi?? la mine pe la 65k km..

nici eu nu ma grabesc sa le schimb, dar o sa trebuiasca intr-un final sa fac asta ;-)

o sa schimb si bucsele si bieletele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine la 48000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine dupa vreo 2000km pe drumuri romanesti :)) . Masina are vreo 117k acum si cred ca sunt cele originale, ca doar a circulat in .de pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine a aparut un scirtiit, de vreo saptamina. Chestia e ca eu mi-am schimbat bucsele respective acum vreo luna, si de atunci am facut doar vreo 6500 km (cea mai mare parte in afara tarii, pe autostrazi). Oare merge sa dau cu spray wd40? sau ataca materialul (cauciuc)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am schimbat bucsele de la bara stabilizatoare.

Si am schimbat si cele doua din poza ta. stanga + dreapta.

In general bucsele din fata de la bascula se duc mai greu.

bucsa.jpg

Cel mai simplu mod de ati dea seama daca bucsa in cauza este dusa, bagi o surubelmita mai mare sau un levier intre bascula si sasiul masinii si misti in plan orizontal, stanga dreapta.

Daca bascula se misca destul de mult sau joaca inseamna ca trebuie schimbata, daca se misca putin si pare rigida e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia = schimbarea bucselor de la bara stabilizatoare. Eu unul nu ma grabesc prea tare sa le schimb. M-am linistit mai mult acum cand stiu ca nu singurul :))

Parerea mea este ca ar trebui sa le schimbi cat mai repede pentru ca daca folosesti masina mai mult timp asa, bara stabilizatoare joaca si se formeaza uzura in dreptul bucsilor. Daca s-a uzat bara vei pune bucse degeaba, pentru ca iti va apare scartiitul destul de repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva preturi? Sa stim la ce sa ne asteptam. Bucsele de la bara stabilizatoare stiam ca sunt in jur de 1-1.5 mil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers la un magazin piese auto import, nu la reprezentznta !!!!!! si am dat pentru 2 bucse bara stabilizatoare aprox.350000 anul trecut in vara. Sunt inca si acum pe masina si nu am probleme.

Iar pentru cele de la bascula (cele din poza) 650000 dar tot anul trecut.

Daca vreti ma pot interesa si va spun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la Augsburg au parca pana in 3 mil bucse bara stabilizatoare + bielete... am intrebat eu, vreau sa le schimb...

cat despre uzura barei stabilizatoare...??? cum sa se uzeze?? se uzeaza plasticul, dar numai putin, cat sa ai un mic joc si scartzaiala respectiva... plasticul nu are cum sa uzeze bara.....

daca totusi nu le schimbi... sa se toceasca tot plasticul... atunci ajungi la uzura de bara.. dar cam greu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chidbieletele de ce vrei sa le schimbi? eu stiam ca astea se schimba numai daca sunt indoite, si asta nu se intampla chiar usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva preturi? Sa stim la ce sa ne asteptam. Bucsele de la bara stabilizatoare stiam ca sunt in jur de 1-1.5 mil.

pe mine bucsele din imagine m-au costat intre 900 000 si un milion(amindoua). Mai scumpa fost manopera, care a inclus si reglarea geometriei. Daca imi aduc bine aminte, vreo 3 milioane cu totul. Din cite am aflat ulterior pe forum, am platit cam mult pentru reglarea geometriei (1.5 milioane). Asta s-a intimplat la metrotehnica, luna trecuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat despre uzura barei stabilizatoare...??? cum sa se uzeze?? se uzeaza plasticul, dar numai putin, cat sa ai un mic joc si scartzaiala respectiva... plasticul nu are cum sa uzeze bara.....
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aproopo de mecanici si chiar de reprezentanta, in cazul asta TESS

Inca si acum mai gasesti "meseriasi" prin reprezentante.

http://forum.vwforum.ro/forum/download.php?id=1432

Romanul tot roman !!! Pana nu pune ciocanul si clestele nu se lasa.

Exista o presa speciala care in timp ce inpinge pistonul il si invarte.

Altfel nu il poti presa. Mecanicul putea sa ciupeasca garnitura de protectie a pistonului in orice moment.

In final toti suntem multumiti ca problema s-a rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chid bieletele de ce vrei sa le schimbi? eu stiam ca astea se schimba numai daca sunt indoite, si asta nu se intampla chiar usor.

aaa... pai asa mi-a zis la service ca trebuie sa le schimb.... nu trebuie??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In ultima vreme am fost mai atent de unde vine zgomotul acel de "mers pe sticle de plastic"; el se aude din spate, partea stanga (sau cel putin asa mi se pare mie).

Stie cineva daca sunt ceva buicse la puntea spate care se schimba?

Zgomotul se aude numai la viteze foarte mici <20km/h si numai daca drumul are ceva denivelari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ultima vreme am fost mai atent de unde vine zgomotul acel de "mers pe sticle de plastic"; el se aude din spate, partea stanga (sau cel putin asa mi se pare mie).......

Sa fie "tecile" de plastic ale amortizoarelor? Daca au joc, lovesc in corpul amortizoarelor si scot asa un sunet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pot sa le verific in vreun fel fara sa ajung in service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu fie cumva valva gravitationala de la rezervorul de combustibil. Bila metalica se loveste cu zgomot destul de mare de corpul valvei cind mergi la viteza mica si constanta pe drum cu denivelari.

Eu am captusit peretele interior al valvei cu material spongios pentru a izola zgomotul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fie "tecile" de plastic ale amortizoarelor? Daca au joc, lovesc in corpul amortizoarelor si scot asa un sunet.

M-am uitat la amortizoarele spate si exista acolo niste "teci" de plastic care se misca. Dupa ce le-am miscat cu mana sa vad cam ce zgomot ar face, ele se aude ca niste lovituri usoare plastic pe plastic, nu ca un sunet continuu cum se aude la mine.

Mai caut, poate reusesc sa aud mai bine de unde vine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

ender: poti sa detaliezi putin cu valva aceea, nu prea stiu despre ce vorbesti. Cum ajung la ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!