Jump to content

Curatarea Turbinei - Motoare Tdi


WRC
 Share

Postare recomandată

Marius, din cate vad eu, inelul tau nu e zgiriiat de vane, prea rau. Curata-l chimic, nu abraziv (poate la o pisla ). Cred ca o sa ias lucrare buna. Asa arata dupa ce ai demontat turbo, sau dupa o oarecare curatare ?

Am vaz turbo(geometria) care aratau mult mai rau si dupa 3 ani de curatare merg struna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@misu tdi poza lui marius1982.11 nu este de la turbina sa ci este luata de aici http://www.technologie-entwicklung.de/Gast...nt15-turbo.html pentru a putea omul sa explice la ce se refera :somnmare:

Ceva interesant aici privind curatarea turbinelor VNT 15 si VNT 17 cu poze http://pics.tdiclub.com/data/500/Drivbiwir...edure_small.pdf

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect ,poza era exemplificativa, deci nu stiu la ce sa ma astept la mea.

vicius_the_one : cum nu se vede spatele inelului cu vane? ca doar se vede clar in mai multe poze si pare ca asa s-a "nascut" cu vanele alea acolo,nu surub ,nu nit, nimic. Deci impresia mea este ca acele vane nu pot si demontate.

Cat despre antigripantul minune, am gasit la 33 de lei asta http://www.permatex.com/documents/tds/Automotive/80078.pdf

Merita sa folosesti chestia asta (nu e de 1200* numai 890* dar cred ca nu o fi acolo asa temp mare ca la formula1) mai ales daca intentionezi sa-l mai desfaci si altata data, fara chinuieli si sa mai prelungesti durata funtionarii vanelor fara agari si uzura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@marius1982.11 Unde ai gasit la 33lei ? o sa caut la meteor, e si la mine in oras :question:

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit la Ciclop, dar asta e valabil numa aici in TM. In rest nu am gasit in oras sau la reprezentanta VW.Oricum in Buc crec sunt de toate felurile, recomand Loctite 8009.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata filmuletul; sper sa mearga... la poze inca ma mai chinui ca nu stiu unde sa le uploadez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la curatar se pune smirchel pe un geam si se misca circular geometria variabila pe cea suprafata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am zis si eu pt ca stiam de la tine ,eu m-am dus la profesionisti la Brasov curatat cu solutii ,sablat, tehnica de ultima ora ce mai si cost 600 ron,ma tinut fix 15000 km ,concluzie foarte mult documentat ,luat inima-n dinti sunat la Cipos + Swat Cat ,informat, desfacut singur turbo,curatat,rezultat excelent ,multumiri celor doi ,ce sa va mai zic La multi ani la toata lumea !

Modificat de Matei Ciprian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci e de aruncat :( ... atunci o dau la fier vechi la primavara ca acum e prea ieftin fieru' :P

La cat e de grea poate imi scot macar efortul sa o demontez de pe masina.

Gata m-am hotarat! O dau pe bucati cine vrea un actuator ieftin, sau furtunul de la scurgerea de ulei sau orice mai e bun pe ea .....astept mesaje :sbine:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu ma grabesc, nu zisei ca astept sa creasca pretul fierului :sbine:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cipos la postul #58 ai zis ca geometria variabila se freaca circular de smirghel pus pe un geam. Ce ai vrut sa zici? Dupa demontarea geometriei variabile de pe turbina, vanele se rotesc(ca in poza) in asa fel incat partea mai lunga a fiecarei vane(acea parte care intra prima in contact cu gazele de evacuare) sa fie accesibila prin cercul interior al inelului de vane si acolo se pune smirghelul pe sticla pentru a fi rectificata planeitatea vanelor prin miscari circulare ?

post-15891-1230838383_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vanele trebuie puse cu "cantul" pe smirghel. Adica partea care freaca in carcasa. Exact suprafata care o vezi in fata ochilor in poza pusa de tine. Blochezi cu degetele parghiile vanelor si invarti circular tot corpul pe smirghel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: buna . am si eu o rugaminte . sunt nou pe forum.. imi cer scuze ca scriu aici. stieu ca nu e "regulamentar" dar am si eu o problema si nu gasesc unde si cui sa scriu. vreau sa deschid si eu "new post" si nu ma lasa.. zice ca nu am voie.. bla bla.. vreun moderator daca imi poate raspunde. multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles care e partea care trebuie rectificata la vane insa nu am inteles exact cum ajungi la acea suprafata(ce freaca pe inelul de vane) sa o freci cu smirghelul. Dupa cum vad eu dispunerea vanelor si lungimile lor, singura posibilitate ca sa le poti smirghelui este sa le rotesti la 180 de grade fata de pozitionarea lor normala. Astfel accesul la suprafata ce trebuie smirgheluita se va face prin partea interioara a inelului de vane, pentru ca pe exterior nu permite lungimea lor. Vanele au 2 lungimi asimetrice(una care intra in contact cu gazele de evacuare si care e mai lunga si a doua care se apropie de axul turbinei si care e mai scurta). Astfel prin rotirea lor cu 180 de grade am putea avea acces la prima parte mai lunga, dar doar prin partea interioara a inelului de vane. In poza am incercat sa ma fac inteles. Cu rosu e marginea interioara a inelului pe unde am avea acces la vane prin rotirea lor. Asa se face sau nu ?

post-15891-1230928483_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca colegii nostri se refera la faptul ca sa fie curatata suprafata intre vane si corpul turbo-ului. Adica "deasupra" lor si asta: post-34985-1230930362_thumb.jpg

Se sugereaza ca aceste suprafete sa nu fie date cu smirghel ci cu ceva solutii fie de curatat carburator si injectoare fie de curatat funingine si arsura impreuna cu burete dur gen "scotch brite verde" :D pentru a impiedica formarea microzgarieturilor in care se pot reforma foarte usor depunerile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect marius. Se mai pot curata cu pisla, aceasta lasa in urma o suprafata lucioasa.

Modificat de misu tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul asta ar fi foarte usor de rectificat toate vanele deodata. Pui inelul care le actioneaza pe toate in serie pentru a le bloca pe toate in aceeasi pozitie si invarti toate vanele pe acel burete verde. Dar nu cred ca asta e de fapt operatiunea de rectificare a planeitatii. marius in poza pusa de tine e nevoie doar sa cureti bine acolo si atat. Raman la ideea ca vanele se pilesc putin (0,2mm -vorba lui cipos) pe portiunea unde ele ating inelul. vedeti aici postul nr. #7 http://vwforum.ro/index.php?showto...mp;#entry352755

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carcasa din imaginea lui Marius trebuie si ea curatata pana la luciu. La vane, suprafatele colorate de mine cu verde trebuie date pe smirghel pana devin lucioase peste tot. Sa nu ramana portiuni mai inchise la culoare. Si NU AI PENTRU CE SA MISTI vanele. Ele le fixezi intr-o pozitie cu mana, altfel te vor incurca la polishare. 07vtgringxb1.th.jpg

Referitor la acei 0.2mm, eu mi-am curatat in primavara turbina si n-am luat nici o sutime de mm mai mult decat a fost necesar sa apara luciul pe tot "patul" vanelor. Si am deja vreo 30.000 de km fara nicio problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@c o s m i n

se poate freza 0,01mm la un atelier de strungarie la o freza?zic si eu asa ca freza este singura masina care poate sa faca planeetate sigura in acea piesa,si totodata si partea cealalta a inelului se poate rectifica 0,01 mm cu garantia ca nu se mai poate zgaria locul ca atunci cand se face asta cu smirghel,este clar ca la freza treaba asta este sigura si nu da gres

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inteleg dc tot va complicati.... folositi un smirghel de 200 pt vane.... si nu trebuie sa le blocati intr-o pozitie.... dupa folositi unu de 400....

daca vreti sa-l planati ca la chiulasa(cu piatra) riscati sa strambati vanele si sa iasa neuniform

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte corect Swat cat. Nu va complicati. O sa rupeti vanele si e buna de aruncat turbina. Iese perfect pe smirghel. Sa nu va inchipuiti ca aveti de frecat o jumate de zi. In 5 minute e perfect plan. E vorba de microni. Cipos stie mai bine ce smirghel merge, dar stiu ca e foarte fin. Ramane ca oglinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Got it !!! :) Eu intelesesem altceva. Ok merci mult. Asta pentru cand voi avea nevoie sa fiu pregatit teoretic. Nu inteleg aia de la reprezentante de ce nu fac aceasta curatare de turbina si doar inlocuiesc. Ar avea de castigat la cei cu masinile in garantie. De aia fuge lumea de ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mai lejer ;). Plus ca ,cred ca nu le arunca ei (asta daca sunt destepti).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!