Jump to content

Accesorii New Leon, Altea, Altea XL, Toledo


vincentsv
 Share

Postare recomandată

Salutare, spuneti-mi si mie va rog ce jante de tabla sa-mi caut pentru SEAT ALTEA 2007, sa-mi pun cauciucurile de iarna pe ele.

Am pe 16", 5 gauri, dar ce dimentiune este intre prezoane? 112 ?

Ce dimensiuni trebuie sa caut ?

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 449
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • alteacupra

    37

  • Cristi_fx

    31

  • mirceagsm

    29

  • TIBI_84

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pt Alea 5P, jante 16":

Latime 6J

Nr. prezoane: 5

Distanta intre prezoane: 112mm

Diametru gaura centrala: 57mm

ET (dezaxare): 50

Daca vrei de 15", aceleasi date de mai sus cu diferenta doar la ET: este 47 in cazul jantei de 15

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm cele spuse de Cowboy, tocmai mi-am luat un set de jante de tabla, 15', 5x112 6J ET47 PCD 57.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

S-a mai discutat, nu gasesti grila fagure cromata fara emblema care sa aiba si acelasi fagure cu celelalte grile. Eu iti recomand sa-ti confectionezi tu una. Iei o grila normala, tai interiorul ei, iei fagurele de la o grila centrala jos si o bricolezi sa se potriveasca in rama cromata de la grila normala, apoi le lipesti impreuna, cureti si vopsesti, daca e cazul.

Pe mine oricum nu ma incanta cromul, asa ca daca mi-as schimba vreodata grila, ar fi una cu emblema dar fara crom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate si colanta,valabil si pt o grila refacuta cu ''plasa cu faguri'' cat si-n cazul tau Cristian ;)

Sau poti opta pt modelul cupra :P si ai scapat de crom.Eu asa facusem in urma cu ceva vreme,pana sa ajung la grila actuala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate colanta, intr-adevar, insa rezultatul nu e acelasi, nu ai cum s-o colantezi sa nu se vada de aproape. Eu ma gandesc la altceva, bara fata de Cupra R, arata foarte bine si poate reusesc cu ocazia asta sa montez si senzorii de parcare fata, sa fac si modificarea din PDC (park distance control) in OPC (optical parking control), in combinatie cu un RCD510 sau RNS310. Astea sunt doar planuri, deocamdata cheltuielile cu echiparea masinii pentru iarna mi-au cam terminat bugetul de modificari pe anul asta.

Am constatat cu dezamagire ca Leonul nu are spatiu pentru luminile de picioare in partea de jos a fetei de usa, deci modificarea asta o taiem de pe lista.

PS: Noroc ca masina mea e destul de dotata si nu am ce sa mai pun pe ea, altfel deja aveam o lista lunga de lucruri de facut la masina.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca cea din poza este confectionata si nu achizitionata?

Intreb deoarece in weekend, la o spalatorie, unul din baieti a apasat mai tare pe S-ul din grila si a reusit sa-i rupa urechile de prindere din grila... As incerca cu ceva super-glue... dar tind sa cred ca nu voi avea foarte mare succes...

Cromul l-as prefera, deoarece mai am ornamente din crom si sincer o grila fara ar arata ca nuca-n perete...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai fagurele ala nu se pune in spatele grilei normale... :D .. Hm mai caut... daca nu vad eu cum o scot la capat...

Stiti cumva cat costa o grila originala... cu S-ul pe mijloc :10[1]:

Modificat de Zhe_Fox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, stai ca iti pun instructiunile de montare de la grila mea:

post-5905-0-74905200-1353350691_thumb.jp

post-5905-0-41145700-1353350724_thumb.jp

post-5905-0-88539200-1353350762_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se pune in spatele grilei originale, dar te deranjeaza cu ceva daca tai liniile verticale din grila originala si ramai cu grila fagure, bricolata sa incapa in locul liniilor verticale? Se poate rezolva si sigla, se decupeaza suportul din liniile verticale si se taie fagurele astfel incat sa integreze suportul siglei.

Oricum, ce spun eu inseamna lucru manual si trebuie sa te pricepi, eu as face-o doar daca as avea o grila oem de rezerva.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva cat costa o grila originala... cu S-ul pe mijloc :10[1]:

Iti spun eu,cat nu face! :( mai ales daca vrei modelul linea r ~500lei pe un plastic ordinar chiar nu voi da.

La fel cum nici cotiera pt 1p,capacul de fapt ,nu merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns... Sincer nu stiu ce sa fac... O grila originala fara S pe mijloc arata foarte nasol, sa-i pun fagurele in spate fara S iar nu e nici o smecherie, nu stiu cat ma tine superglue daca lipesc sigla, mi-e ca la o spalatorie la un jet mai puternic mi-o zboara... si de asta as fi preferat o sigla fara S dar cu fagure, macar sa aiba o continuitate (masca de jos avand fagure)... Masina nu e neagra sau alta culoare inchisa ca sa mearga o grila fara crom (mata). Masina are culoarea ca cea din articolul acesta http://autowizja.pl/...php?extend.7886 . Pe masina am un body kit altea si sincer cu crom ar da frumos...

Ma mai documentez, daca nu sa caut la dezmembrari... :(

LE: uitandu-ma pe e-bay am dat peste http://www.ebay.com/itm/SPORT-GRILL-for-SEAT-LEON-ALTEA-TOLEDO-new-/271096466261?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item3f1e9bcb55 si peste http://www.ebay.com/itm/2009-SEAT-ALTEA-STYLANCE-UPPER-BUMPER-GRILL-/280697643213?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item415ae220cd sau http://www.ebay.com/itm/Seat-Leon-II-1P-Altea-5P-LineaR-Grill-bumper-new-/400152892879?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item5d2af895cf

Modificat de Zhe_Fox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea LineaR arata foarte bine, insa pretul e enorm si fagurele nu e acelasi cu cel de la celelalte grile.

Cea din primul link e ok, doar ca trebuie vopsita in culoarea masinii, din cate inteleg din descriere, apoi trebuie integrata sigla in fagure.

PS: exista adezivi mult mai buni decat superglue.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la superglue ma refer la locktite si restu de materiale mai profi nu la picatura sau ce mai e prin comert la 2 lei :D...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In weekend am reusit, cu ajutorul lui X-Ecutor, sa montez footrestul din plastic care apare in paginile anterioare. E destul de complicat, trebuie taiat mult din mocheta, altfel nu intra cele 3 gheare de pe spatele foot restului care se prind direct in tabla. De asemenea, mai trebuie facuta o taietura in mocheta in partea stanga a footrest-ului, acolo unde acesta se prinde in surub. Am folosit tutorialul urmator: http://jettagolf.blogspot.ro/2009/04/how-to-install-foot-rest-dead-pedal-for.html

dsc6649r.th.jpg

dsc6651j.th.jpg

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

de ce nu ti-ai pus footrestul de cupra? arata mai bine din punctul meu de vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am de gand deocamdata sa imi cumpar si pedalele, si cu pedalele de plastic nu arata foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, Leonul meu nu a venit cu asa ceva din fabrica. Tu ai asa ceva? Leonul lui X-Ecutor, din 2008, a venit la fel, fara foot rest, urmeaza in weekendul asta sa-l montam si la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar au venit, numai ca dupa un an au sistat montatrea footrestului de plastic.

La Altea mea a fost pus din fabrica.

Modificat de alteacupra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, am avut ceva dificultati in a fixa footrestul, pana cand ne-am dat seama ca trebuie taiat ceva mai mult din mocheta pentru a putea culisa footrestul. La a doua incercare as reusi in 10 minute sa-l montez, prima incercare a durat o ora. :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!