Jump to content

Variator Lumini Bord


SORAN
 Share

Postare recomandată

Al, sa-mi fie cu iertare, dar nu am inteles nimic din schema aia. Ia-ma usor si explica-mi, te rog, asa ca pt prosti ce fir trebuie tras unde pt ca variatorul aladin buton sa mearga.

Apropo, schema pt beculde proiectoare a fost brici. Multam fain :offtopic:

post-26163-1267645262_thumb.jpg

post-26163-1267645269_thumb.jpg

post-26163-1267645274_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A, cu poza asta e mai explicita treaba, uite schema

Pages_from_light_sw.pdf

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

nu mi se mai aprinde becul de la check engine cand pun contactul, e posibil sa fie ars???? se poate schimba??? stie cineva cum rezolv problema???

Quote inutil

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau si eu sa mi se aprinda ceasurile din bord imediat dupa ce pun contactul, fara sa aprind eu manual pozitiile. Stie careva pe ce fir trebuie sa pun tensiune in comutatorul Euroswitch? Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

se pare ca este mai vechi subiectul...a reusit careva dintre voi sa lege variatorul? eu am legat 4 fire pe culorile celui vechi si mi-a ramas firul gri cu care nu stiu ce sa fac,unde sa-l leg.am unteles din schema de mai sus ca merge undeva la ceasuri,dar unde...ce fir trebuie sa anulez ca niciunul nu este gri,unde vine legat. mentionez faptul ca pe firul gri vine 12.3Vcu pozitiile aprinse. toata stima,multumesc anticipat celor care imi pot oferii ajutorul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am încercat si eu montarea acestui variator însă am rămas cu al 5-lea fir pe care nu știu unde sa l leg. Ma puteți ajuta?

Mulțumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.cine ma poate ajuta si pe mine cu montarea variatorului,cum intreba si colegul de mai sus,unde trebuie tras cel de-al 5 lea fir ?in ce mufa?si ce mai trebuie facut?Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, eu am reușit dar îmi funcționează doar lumina la ceasuri o sa ma uit mâine sa ti spun exact unde legi al 5 lea fir, ar mai trebui făcut ceva ca sa meargă tot ce înseamnă lumina la bord însă nu am reușit.

Se leagă pe un fir de la mufa albastra a ceasurilor de bord o sa ti spun mâine ce culoare are firul

Se leagă pe un fir de la mufa albastra a ceasurilor de bord o sa ti spun mâine ce culoare are firul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog tare mult,macar ceasurile sa mearga,ca oricum alea ma deranjeaza cel mai mult,ca am schimbat ledurile,si acum ma sparg la ochii.Multumesc

Modificat de B 71 NWW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din același motiv am făcut si eu treaba asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept cu mare interes sa imi zici si mie ce culoare are firul acela,ca sa fac operatiunea azi. 

Modificat de B 71 NWW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imediat ca asta făceam acum

Mufa cea noua pt variator are 5 fire(maro,maro cu alb,galben,gri si gri cu albastru) le legi la culoare cu celelalte care vin de la instalația originala a mașinii.

Firul maro este legat cu toate celelalte 3 fire maro care vin spre blocul de lumini iar firul nr 5 cel pe care nu găseai sa i-l legi este gri cu albastru si merge la mufa ceasurilor de bord mai exact cea albastra si se leagă pe un fir care este tot gri cu albastru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos pentru tot ajutorul acordat,insa eu am facut altceva si acum merge reglata intensitatea luminii in toata masina.Eu am facut asa:am legat cele 4 fire la culoare maro cu maro,maro/alb cu maro/alb,galben cu galben,gri/albastru cu gri/albastru si firul gri care este in plus,si este notat cu 58 la variator,il legi cu firul gri cu mov(acest fir gri cu mov care duce spre instalatia masini se anuleaza) care intra in blocul de lumini notat tot cu 58(este al doilea de sus de la stanga la drepta,vedeti sa nu gresiti ca mai este unul de aceeasi culoare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare....am si eu o skoda octavia 1 benzina 1.6 si am schimbat ledurile la bord si sunt prea puternice.

cum pot gasii in magazine acel variator de lumini de bord ???

nu il gasesc pe nicaieri....ma poate auta cineva??? eu am pe masina doar pe cel simplu pentru reglare faruri....il pot adapta cu unul si pentru lumina din bord inlocuindu-l???..

Multumesc anticipat !! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti, dar trebuie sa modifici un pic cablajul, ca sa faci conexiunea.

 

cauta la dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Quote

si firul gri care este in plus,si este notat cu 58 la variator,il legi cu firul gri cu mov(acest fir gri cu mov care duce spre instalatia masini se anuleaza) care intra in blocul de lumini notat tot cu 58

 

Daca se anuleaza acest fir gri cu mov, nu se intrerupe alimentarea de la lamkpile iluminare numar inmatriculare, conform schemei?

Schema lumini VW BORA.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu inteleg din schema, ca pinul 3 din variatorul de lumini culege +12V prin contact lumini pozitie, iar pinul 5 (gri albastru) este cel de pe care iese tensiune reglabila

ce alimenteaza iluminarea bordului . Deci ar trebui taiat firul gri albastru ce pleaca din instrument cluster si legat la acest pin 5.Celalat capat taiat (opus celui din mufa instrument cluster pe care s-a legat pinul 5), care pleaca spre instalatia masinii, se izoleaza/ramane neconectat, pentru ca pe el vine +12V ce alimenteaza la intensitate maxima iluminarea IC si nu mai este nevoie de el.

     E bine ce zic ?

Modificat de AndreiSKD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In instrument cluster af fi pinul 20 din mufa cu 32 pini ALBASTRA : instrument cluster illumination terminal 58b (culoare gri-albastru)

Modificat de AndreiSKD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi raspund singur, tocmai l-am montat si functioneaza, se regleaza luminozitatea Instrument Cluster-ului (nu si a celorlalte din butoane geamuri electrice/oglinzi consola centrala bord) ca si la instalatia de fabrica . Cine vrea sa experimenteze cu firul mov pin 16 cum zicea cineva mai sus sa il taie , experimenteza pe cheltuiala lui !!

Pinul 3 gri, din variatorul de lumini trebuie legat la blocul de lumini pe pinul 16 (85 scris in mufa blocului in interior). Pinul 5 gri albastru se leaga la pinul 20 din mufa albastra 32 pini instrument cluster, la partea mufei - se taie firul gri albastru si partea ce se duce mai departe in masina/bord se izoleaza, partea ce ramane in mufa 32 pini albastra, se leaga la pinul 5 din variator lumini .

:P

Te rog sa intri si sa-ti corectezi singur postul din punct de vedere ar gramaticii ( virgula, punct, litera mare....) 

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

M-am blocat la mufa asta și nu înțeleg unde trebuie legat firul gri (58) care vine din variator.

1501065299219-1956387246.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut. Va rog, daca se poate, sa scrieti "ca pentru prosti" ce cifre de pe variator si de pe mufa de 32p se leaga intre ele. Nu am fir gri.

Pe partea cu 3 pini a variatorului am asa:

58d- bleu cu 2 dungi albastre;

58 - bleu (simplu)

31 - maro

Pe partea cu 2 pini a variatorului am asa:

G - maro cu 2 dungi albe;

58b - galben

Multumesc

 

thumbnail.jpg

thumbnail2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/11/2016 at 10:18 AM, AndreiSKD said:

Pinul 3 gri, din variatorul de lumini trebuie legat la blocul de lumini pe pinul 16 (85 scris in mufa blocului in interior). Pinul 5 gri albastru se leaga la pinul 20 din mufa albastra 32 pini instrument cluster, la partea mufei - se taie firul gri albastru si partea ce se duce mai departe in masina/bord se izoleaza, partea ce ramane in mufa 32 pini albastra, se leaga la pinul 5 din variator lumini

Am urmat pasii. Merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!