Jump to content

Pasat Vs Paladine Vs Mazda6 Vs Avensis Vs Acord Vs Nissan


Santo
 Share

Postare recomandată

SALUT

IN PRIMUL RAND SUNT DIN PITESTI. AM TESTAT IERI TOYOTA COROLA ( FACELIFT) 2 L 126 CAI MOTORINA . RECUNOSC CA INCA NU AM TESTAT SI PASSATUL CICA NU IL AU PENTRU TEST DRIVE SI TRE SA VINA , DAR MASINUTA ASTA INCA O MAI VISEZ.....NU PREA IMI PLACE CUM ARATA ....DAR IN SPATE AM LOC SUPER DESTUL....SI PE CUVANTUL MEU CA AM ALERGAT-O DE MA-AM PLICTISIT ....AM TURAT-O SI AM SCHIMBAT VITEZELE NUMAI LA 5000 SI PESTE .....FUGE DE RUPE PAMANTUL ....COMFORT ....AM FORTAT MASINA IN CURBE SI ASTA DE LA FIRMA ZICEA: DAI MAI TARE ......LA 80 IN A 5 CONSUMA 3 L...... SI MAI ARE UN SISTEM SUPER DESTEPT ITI ARATA IN CE TREAPTA ( OPTIMA) AR TREBUI SA FI ......PENTRU CEI CARE CUNOSC ZONA MASINA AM ALERGAT-O PE AUTOSTRADA SI APOI DREAPTA SPRE OARJA PE UN DRUM ...NU CU GROPI DAR CU FFF MULTE PLOMBE SI EU NU AM CE SA-I REPROSEZ. LA 140 LA ORA AM PUS FRANA SI NU S-A MISCAT NICI IN STANGA NICI IN DREAPTA ...MIE UNU AM FOST MULTUMIT DE MASINA ...PACAT CA NU ARATA BINE.

ACUM PRETURI SI COST REVIZII:

MODEL TESTAT VARIANTA LUNA 19.282 EURO

BENZINA 1.6 124 CAI PRET 16.957 VARIANTA LUNA SI DACA ALEGI LUNA M/M AI SI PALETE DE SCHIMBAT VITEZA PE VOLAN CA LA FI

REVIZII:

-BUJIILE LE SCHIMBA LA FIECARE 45000 KM...COST 16 EURO ...LA FEL SI LA 90000 KM

IN REST NU SCHIMBA DECAT FILTRU ULUI , POLEN , AER, ULEI MOTOR SI TRANSMISIE, LICHID FRANA ( FIECARE LA UN ANUMIT NR DE KM.

LA 15000 KM COST REVIZIE.....64 EURO

LA 30000 KM 143 EURO

LA 45000 KM 86 EURO

LA 60000 KM 180 EURO

LA 75000 KM 64 EURO

LA 90000 KM 159 EURO

DISTRIBUTIE PE LANT L;A TOATE MODELELE

SI ACUM CITITI CE AM GASIT PE FORUM DESPRE PASSAT NOU DE LA CEI CARE L-AU CUMPARAT LA INCEPUT ( ACUM NU STIU CUM O FI)

http://vwforum.ro/index.php?showto...16114&st=40

SCUZE DE SCRIS...:(

cum o fi fratilor........ca o iau razna :P

Pe viitor nu mai scrie cu CAPS LOCK apasat

Modificat de bluehunt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 185
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rvacaru

    40

  • d-rive

    23

  • Akebono

    17

  • NetFlow

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tu te-ai uitat numai la topicul "Ce va deranjeaza la noul Passat". De ce nu ai luat in considerare si pe cel numit "Ce va place la noul Passat"? Iti spun ca astfel de topic-uri poti deschide (daca nu chiar exista) si despre Toyota si despre Honda si despre Mazda sau Peugot.

Cred ca pe actualul topic au fost exprimate destule pareri referitoare la masinile in cauza, suficiente ca sa-ti formezi o parere. Eu nu mai zic nimic, ca iar imi atrag criticile colegilor :(

Dar inainte de a lua o hotarare definitiva eu te sfatuiesc sa faci un test-drive si cu noul Passat, ca sa poti decide in deplina cunostinta de cauza. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu siguranta asta o sa fac ....:D

dar passat reprezinta totusi o firma cu pretentii......

poate imi poti spune un forum de marimea asta pt toyota pt ca eu nu am gasit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate aici nu stiu ce sa-ti zic, ca nu m-a interesat subiectul. Daca nu gasesti nimic cu Google ... asta e. Dar sa nu consideri ca lipsa unui forum dedicat unei marci este similara cu lista de probleme intalnite de marca respectiva.

Iar la Passat, multe dintre punctele din topicul "Ce va deranjeaza ..." erau chestii de genul ca nu are indicatoarele de langa gurile de aer conditionat luminate, ca nu are reglajul volanului electric, ca are o singura lampa de ceata si una de marsarier sau ca nu place design-ul partii din spate, ceea ce, pana la urma, sunt mofturi. In afara de 2-3 colegi de pe forum care au avut probleme serioase cu Passat-ul (vezi @imircea, de exemplu) in rest nu as putea spune ca au fost necazuri notabile. Si gandeste-te ca forumul are peste 8000 de membri, iar Passat B6 s-au vandut mii de bucati in Romania. Daca era o masina proasta sau cu probleme eu zic ca s-ar fi iscat mai multe zvonuri, mai ales ca e o masina destul de scumpa a unei marci cu traditie si cu pretentii. Ca unii zic ca nu e mai reusita decat modelul precedent ... ce sa zic ...are si plusuri, are si minusuri. Eu am 13.500 km cu a mea si merge foarte bine, nu am probleme, sunt multumit de ea.

Despre japoneze, cum zicea un coleg de pe forum, cate Toyota, Honda sau Mazda ai vazut cu peste 400.000 km? Ca VW gasesti mai multe zic eu. E si asta un indicator, pana la urma. Nu inseamna ca sunt marci slabe, Doamne fereste! Fiecare masina are avantaje si dezavantaje. Trebuie sa pui in balanta toate acestea si sa iei in calcul ce te intereseaza si ce ti-ai dori mai mult si, dupa un test drive cu fiecare dintre ele, sa tragi o concluzie.

Pana la urma la masinile din segmentul acesta de pret e si un pic de loterie, cu toate ca nu ar trebui, dar asta e. Cunoasc oameni care au avut necazuri destul de mari cu masini gen LandCruiser, Volvo S60, Audi A4. Asta nu inseamna ca respectivele sunt niste masini proaste sau cu probleme. Se mai intampla.

Ca un mic exemplu, unul din sefii mei din Belgia si-a luat ultimul model de Renault Espace, aproape full-option, nou-nouta, 33.000 euro. La suma asta te asteptai sa primesti totusi o masina buna. Ei bine a avut probleme cu franele (si mai exact cu cilindrii de la frane, ceea ce e destul de grav zic eu), cu ambreiajul, cu aerul conditionat ... si toate astea in primul an! Si masina nu facuta pentru Europa de Est, ca unii colegi sustineau ca sunt loturi diferite calitativ pentru este si vest. Era din Belgia. Si totusi, 33.000 euro pe o janghina de masina.

Bafta si sa ne spui si noua ce ai ales in final.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau, dar nu poti Santo sa compari corola cu passat din nici un punct de vedere, corola este din alta clasa. Cat despre acele preturi ale reviziilor daca le ai de la Toyota Pitesti, nu te increde in ele eu am auzit ca reviziile costa mult mai mult. Singurul lucru bun este ca la 20000 k poti cumpara o corola mult mai bine echipata decat un passat, un passat 1.6 fsi 115 cp este 17815 euro fara tva in varianta de echipare comfortline.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Hai sa zic si eu ceva !

Passat - are locul lui pe care nu il ia nimeni

Paladine- nu l-as cumpara deloc

Avensis - in ciuda fiabilitatii ( in functie de noroc ) este un model invechit chiar daca i-au tras un face-lift, deci nu as da banii pe ea

Nissan - nu ca si-au dat cu firma in cap si s-au cuplat cu Renault

Mazda 6 - design dragut si in rest ma abtin ca nu stiu mai multe

Honda Accord - una din iubirile mele ascunse , motoare exceptionale

In final m-as lupta a alege intre Passat si Accord. Problema cu piesele de negasit este valabila pentru Mazda si Accord pentru ca Toyota in chestiunea legata strict de piese nu are asa mari probleme.

Din cele asa masina ideala este Passat-ul cu oricare din motoarele Accord-ului.

Ce sa mai tura-vura ! Ia Passatu' ca-i mai bine ! Succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este ...

lupta se da intre honda si passat ...oricum am vazut ca honda este iubirea ascunsa a peste 95% din cei care au scris aici .....:P o sa vad ce aleg si o sa ma mai interesez cum fac rost de piese de schimb si in cat timp( la passat nu sunt probleme evident)

ce stiti de motorul de la skoda 1.8 l benzina turbo si 150 cai .....mi-a sarit in ochi prin cautarile mele ...este bun de ceva ? il mai au si altii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau, dar nu poti Santo sa compari corola cu passat din nici un punct de vedere, corola este din alta clasa. Cat despre acele preturi ale reviziilor daca le ai de la Toyota Pitesti, nu te increde in ele eu am auzit ca reviziile costa mult mai mult. Singurul lucru bun este ca la 20000 k poti cumpara o corola mult mai bine echipata decat un passat, un passat 1.6 fsi 115 cp este 17815 euro fara tva in varianta de echipare comfortline.

Te inseli sau ai auzit prost.Preturile reviziilor trebuie sa fie cele care le primesti de la dealer!Acum 2 sapt am fost la revizie cu Avensis 2.2 diesel 15000 km si a costat 370 ron total(tva inclus).

Dintre masinile insirate as alege accord,cu toate ca si 407 ii frumos dar nu-mi inspira incredere.Totusi intereseaza cum ii service-ul Honda in orasul tau.Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am constatat ca pentru multi de aici si mai ales pentru mine Acord-ul este masina care ne-o dorim destul de mult dar sa ne-o intretina altii ! Ce bine ar fi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce stiti de motorul de la skoda 1.8 l benzina turbo si 150 cai .....mi-a sarit in ochi prin cautarile mele ...este bun de ceva ? il mai au si altii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!