Jump to content

Pasat Vs Paladine Vs Mazda6 Vs Avensis Vs Acord Vs Nissan


Santo
 Share

Postare recomandată

Puterea

multumesc de raspuns, banuiesc ca ai fost ultimul, adica cel care stinge lumina :D puterea... cuplul... chestii diferite, o afirmatie de genul care ai facut-o mai devreme cu moristile isi are locul pe un forum reno unde doar acolo poti sa gasesti asemenea exprimari tehnice, no offence :P

@elikratos, masina m-a dus la 24 aproape si am luat-o cu 22 si un pic, era deja in showroom si nu e chiar asa cum am vrut-o eu dar e ok, am luat-o intr-o zi deci s-a meritat sa fac concesia asta, plus ca eu am luat-o ca sa car cu ea si nu ca limuzina de plimbare, sa traiasca mult si bine ala care a decis sa puna usa la portbagaj si nu o mica capota :P deci caracterul utilitar a fost foarte important la mine, la aceeasi bani puteam sa imi iau un Passat echipat similar dar nu aveam accesul asa de bun la portbagaj.

Daca citesti cu atentie ce am scris eu ai sa observi ca avem acelasi punct de vedere :P

@rvacaru, astept sa imi arati, chiar nu stiu de masinile alea :D

Modificat de d-rive
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 185
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rvacaru

    40

  • d-rive

    23

  • Akebono

    17

  • NetFlow

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

uite o curba de cuplu la 1.8 i-vtec

1800ivtec_graph.jpg

Are cuplul maxim la 4000+ RPM da, dar are cuplu decent si la 2000, deci masina trage bine. De cele mai multe ori se interpreteaza gresit ca o masina trage sus, inseamna ca la turatii de oras e moarta. Este moarta comparativ cu felul cum trage la turatiile inalte, dar atat.

Comparativ cu un motor turbo benzinar de 2.0 si 165cp. Care crezi ca este mai placut la condus?

curba20ttb5.th.jpg

multumesc de raspuns, banuiesc ca ai fost ultimul, adica cel care stinge lumina :P puterea... cuplul... chestii diferite, o afirmatie de genul care ai facut-o mai devreme cu moristile isi are locul pe un forum reno unde doar acolo poti sa gasesti asemenea exprimari tehnice, no offence ;)

Toti avem limitele noastre in discutiile tehnice... nu e nici o rusine daca te pierzi mai repede ;) no offence;)...

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Turbo vs aspirat, SDI vs TDI si povestea se repeta. Daca amesteci pere cu mere ...

Scoate turbo-ul de pe acel motor si vezi cum se comporta. Si in plus repet, poate n-ai fost atent acela era 1.8 vtec, nu 2.0 care are cam aceleasi figuri insa deplasate mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta ziceam, ca Honda inca nu a sesizat tendinta pietei europene, aceea de a cere benzinare turbo in locul moristilor. Exact cum a disparut SDI-ul asa va disparea si benzinarul aspirat in 4 cilindrii, adica sub 2.5.

Piata nu te iarta doar ca te numesti Honda, VW sau Renault. Va alege tot timpul cea mai potrivita oferta.

Crezi ca ii pasa cuiva ca motorul X e mai slab pentru ca nu foloseste turbina cu geometrie variabila? Nimeni nu o sa aprecieze eroismul unui diesel aspirat de a tine pasul cu un common rail de generatia y. Si la fel si cu benzina. Crezi ca pe mine ma doare capul ca Honda a scos din 1.8 o putere de 1.4 cand taxele le platesc dupa cilindree si consumul la fel?

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand spuneam moristi ma refeream la cele care scot puterea din turatie, nu din cuplu. E bine pe motociclete de 200kg si pe Stihl-ul de la tara cu care tai lemne de foc. Una este sa poti face 50-200km/h in viteza a-4-a si alta este sa treci din 2 pana la 5. Iar daca ai si masina incarcata , doar nu suntem pe circuit unde e doar soferul, nu mai zic nimic.

Iar intre Mondeo/Passat/Accord/Vectra/Laguna nu este nici o diferenta, eventual anii lansarii, Mondeo si Laguna fiind din 2001, Passat si Accord fiind cele mai noi.

Uite ti-am dat quote la tot mesajul, mai inainte am glumit dar acum nu mai glumesc, explica-mi si mie ce ai vrut sa spui... eu nu ti-am zis nimic de limitari si alte chestii, am facut observatia doar ca sa tinem discutia la un nivel tehnic corect si nu de altceva... zi-mi si mie cum e cu puterea din cuplu... cu aia ca scoti puterea din turatie am inteles-o dar aia cu puterea din cuplu nu prea pricep eu ce ai vrut sa spui, ori poate scoti puterea din rapoarte de transmisie sau ce, la ce putere te-ai referit, la puterea motorului, la puterea transmisa la roata, la ce putere ?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu se mai poate cumpara cu PD130, doar 116 parca.

Adevarat, Extended vine cu TDI-PD 116CP Euro 4, disparand cele de 101/131CP. Cel din prezent are EGR electric si un filtru suplimentar imediat dupa catalizator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici BMW nu a sesizat (decat la gama ultrasuperioara). Si moristile BMW sunt tot aspirate ;) 1.8l si 115 CP, 2.0 si 143 CP... nici ei nu au sesizat... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la BMW e altceva, nu stiu despre ce 1,8 litri si 115 cai vorbesti sau 2.0 si 143 de cai....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite ti-am dat quote la tot mesajul, mai inainte am glumit dar acum nu mai glumesc, explica-mi si mie ce ai vrut sa spui... eu nu ti-am zis nimic de limitari si alte chestii, am facut observatia doar ca sa tinem discutia la un nivel tehnic corect si nu de altceva... zi-mi si mie cum e cu puterea din cuplu... cu aia ca scoti puterea din turatie am inteles-o dar aia cu puterea din cuplu nu prea pricep eu ce ai vrut sa spui, ori poate scoti puterea din rapoarte de transmisie sau ce, la ce putere te-ai referit, la puterea motorului, la puterea transmisa la roata, la ce putere ?!?

Citeste postul 72 unde am explicat ca din ala intelege oricine.

nici BMW nu a sesizat (decat la gama ultrasuperioara). Si moristile BMW sunt tot aspirate ;) 1.8l si 115 CP, 2.0 si 143 CP... nici ei nu au sesizat... ;)

La BMW este si traditia. Tractiune spate, motoare aspirate. 520 cu motor de 2.2 tot de dragul traditiei, si asa mai departe. Motorul de pe 318 este practic de 2 litri si tot asa.

Dar surprizele se tin lant... asteapta sa vezi intr-un an sau doi cum o sa arate oferta de benzinare...

Sau condu anul asta un benzinar aspirat si unul supraalimentat si ai sa vezi la care te opresti :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@r&d, in fine, initial in postul ala ai scris doar "puterea", ca ai re-editat ulterior asta e altceva, ti-as face eu niste comentarii si la editarea ta dar aici topicul este despre altceva si nu vreau sa poluam aiurea cu discutii despre motoare ;) Ca idee, eu sunt benzinar convins, cu toate astea nu accept decat motoare pe benzina BMW si sa fie musai in 6 cilindri, restul nu prea ma atrag, repet este parerea mea, am un motor similar cu al tau, pe Megane1 coupe 16v si la 2l are 147~150 de cai si nu zic ca nu merge bine dar nu are nimic in comun cu un motor de BMW, fie si in 4 cilindri, la benzinare ma refer.

moama ce mai reediteaza lumea pe aici ;)

Modificat de d-rive
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu personal am sa ma opresc la cel care consuma cel mai putin si se intretine cel mai simplu. La mine (mai "zgarcit" asa ;)) placerea de a conduce dispare la primele contacte cu service-ul ;)

Uite un bondar/morisca/rasnita/polizor (limitat la 64 CP de legile japoneze referitor la kei cars)

Mazda-AZ-1

ENGINE 660cc alloy, 3 cylinder, 12 valve DOHC, turbocharged, fuel injection, mid-mounted

GEARBOX 5 speed close ratio manual

FRONT SUSPENSION MacPherson strut, lower wishbone, anti-roll bar

REAR SUSPENSION MacPherson stru, anti-roll bar

WHEELS & TYRES 4.5x13 multi-spoke alloys with 155/65 13 radials

POWER 63 bhp @ 6500 rpm

TORQUE 65ft lbft @ 4000 rpm

TOP SPEED 100 mph

0-60 9.1 secs

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ei si tu acum... oare cum iti statea intr-un 1,4 TSI si 170 de cai.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tendinta pe viitor va fi probabil din cauza taxelor sa se introduca motoare mai mici supra-alimentate.

VW deja a facut pasul cu TSI, si il va face cu 1.8TFSI pe audi.

Opel (GM) va scoate un 1.6 turbo de 180cp si exemplele pot continua.

Timpul va spune cat de fiabila este aceasta tehnologie, pana una alta ceea ce avem azi de la Japo este confirmat. Mie tare mult mi-ar placea ca TSI-ul sa confirme premiul de motorul anului, dar unii colegi trebuie sa-si ia motor azi-maine, nu peste 2 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu personal am sa ma opresc la cel care consuma cel mai putin si se intretine cel mai simplu. La mine (mai "zgarcit" asa :P) placerea de a conduce dispare la primele contacte cu service-ul ;)

Ala e cel mic cu turbina ;). Condus linistit o sa-ti consume mai putin decat unul aspirat de aceiasi cilindree (turbina creste randamentul, practic din gazele de evacuare colecteaza energia pierduta si o transforma in energie utila), iar daca ii ceri mai mult o sa-ti ofere senzatiile unui motor de putere mare cu un consum hmmm... pentru puterea respectiva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu riscul de a fi off-topic - imi cer scuze daca da - propun un time out, un moment de "reverie".

Moment de reverie

Benzinar aspirat sau turbo... hmmm, aspra comparatia si mai ales relevanta. Porsche sau Unimog?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tendinta pe viitor va fi probabil din cauza taxelor sa se introduca motoare mai mici supra-alimentate.

Asa pare la prima vedere dar e de ajuns ca sa bage astia taxa pe cat CO2/KM si sa vezi atunci belea, sau ca in Franta pe putere... fac pariu ca se prind astia si vor modifica actuala modalitate de calcul a impozitelor si a altor taxe.

Din punctul meu de vedere o masina mai putin puternica este o masina mai nesigura, din toate punctele de vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si exact cum la BMW e traditie, si la japoneze este tot traditie (si filozofie probabil) ;) Iti ofera o masina configurata bine, cu 1-2 motoare si o iei si iti vezi de treaba. Cum se puncta mai sus... la ce bun ca imi ofera 1.6 102 CP pe Passat sau A4 Avant?? La ce bun ca e o lista imensa de optionale la care daca nu sunt atent, ma frige dealeru de raman mut (combinatii ciudate de jumbobox cu pachetul KXS2, pachetul 63Xe3 care nu merge fara pachetul 3dsd35, etc). Eu sper din tot sufletul sa nu se globalizeze si piata auto, e destul ca ne globalizam in alte domenii ;)

Japonezele se adreseaza unui anume segment de piata, francezele altui segment, si asa mai departe. Daca la Dacia producea BMW, sunt convins ca Megane era o Cenusareasa in RO, nu? Ca nu ar fi cumparat-o nimeni SH de afara pentru veleitatile sale deosebite. Sunt piete si piete. As vrea sa vad Renault Megane ce vanzari are pe piata japoneza, comparat cu vanzarile Civic in Franta de exemplu. Sunt chiar curios :-)

Da, probabil ca odata cu avansul tehnologic, si reducerea necesarului de produs fiabil, o sa se generalizeze turbo si la benzinare. Sunt curios ce se va intampla atunci cu turbodiesel :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca lumea merge pe capacitati cilindrice mici, vor merge cu taxele pe putere sau pe emisii, desigur. Cu emisia ii limiteaza la norme, sigur vor merge pe putere. Pana acum cilindreea era oarecum sinonima cu puterea, dar times are changing.

Ce se va intampla cu turbodizel? Se va introduce ceva similar cu BlueTec pentru emisii si va consuma si mai putin. Benzinarul turbo va consuma mereu mai mult, este in natura lui ;).

Modificat de Akebono
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@d-rive: urmaresc indeaproape TSI, sunt f interesat de evolutia lui (ma intereseaza exclusiv durabilitate si lipsa probleme, performant e clar ca e), dar nu pe Golf. Il asteptam cu interes pe Octavia (asta a propos de portbagajul de Octavia de care ziceai mai sus si care in cazul meu arunca Golful "in corzi") ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Megane nu va fi niciodata pe piata din Japonia si SUA. Acolo va fi Megane-ul de la Nissan, doar pentru asta a avut loc fuziunea.

Oricum, atata timp cat va exista cerere pentru aspirate, ele o sa existe. Dar ca si n cazul dieselului, cererea va scadea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si exact cum la BMW e traditie, si la japoneze este tot traditie (si filozofie probabil) :P Iti ofera o masina configurata bine, cu 1-2 motoare si o iei si iti vezi de treaba. Cum se puncta mai sus... la ce bun ca imi ofera 1.6 102 CP pe Passat sau A4 Avant?? La ce bun ca e o lista imensa de optionale la care daca nu sunt atent, ma frige dealeru de raman mut (combinatii ciudate de jumbobox cu pachetul KXS2, pachetul 63Xe3 care nu merge fara pachetul 3dsd35, etc). Eu sper din tot sufletul sa nu se globalizeze si piata auto, e destul ca ne globalizam in alte domenii :P

Japonezele se adreseaza unui anume segment de piata, francezele altui segment, si asa mai departe. Daca la Dacia producea BMW, sunt convins ca Megane era o Cenusareasa in RO, nu? Ca nu ar fi cumparat-o nimeni SH de afara pentru veleitatile sale deosebite. Sunt piete si piete. As vrea sa vad Renault Megane ce vanzari are pe piata japoneza, comparat cu vanzarile Civic in Franta de exemplu. Sunt chiar curios :-)

Da, probabil ca odata cu avansul tehnologic, si reducerea necesarului de produs fiabil, o sa se generalizeze turbo si la benzinare. Sunt curios ce se va intampla atunci cu turbodiesel ;)

la prima vedere pare configurata bine o japoneza, cum ziceam, iti ofera sistem audio dar nu Harman Kardon sau Bose, cel putin in Ro, eu am vrut sa iau Toyota si le-am cerut cu JBL si au zis ca nu se poate... daca nu se poate sa isi ia iei masina aia, eu nu o iau precum cumpar la supermarket nu stiu ce chestie fara importanta, este o masina totusi si iti doresti anumite lucruri la ea, la japonezele comercializate in Romania NU ai voie sa iti doresti nimic pentru ca pur si simplu nu se poate, jenant zic eu. Am sa fac o exprimare fortata si am sa zic ca japonezii sunt cei mai tari in globalizare, in a oferi produse bune dar fara indentitate, fara spirit, fara sare si piper, ceva care doar isi face treaba si atat, o masina este mai mult decat un mijloc de locomotie, ca daca e sa fie asa imi iau LOGAN ;)

Japonezele se bat cel mai mult cu francezele si cu gama non premium de la nemti. Megane nu exista pe piata japoneza dar Mercedes, BMW si AUDI da, oare de ce? Oare de ce BMW, Mercedes si Audi sunt cele mai "tari" masini oriunde in lume, cele mai ravnite. Sunt cele mai tari pentru ca fac diferenta dintre un bun de larg consum si o masina adevarata, ceea ce erau odata toate masinile, aveau spirit, aveau ceva in ele, exprimau ceva, acum majoritatea masinilor, inclusiv cele japoneze exprima ce exprima un aspirator, aragaz sau masina de spalat, bun de larg consum, frigiderul deja e adjudecat :P

L.E. mesajul meu a fost scris inainte de ultimele 3 posturi, asta ca am vazut dupa ce am postat ca au fost scrise deja cam aceleasi idei :P

Era o necesitate, era ceva logic sa se treaca la turbo pe benzinare, este mersul firesc al lucrurilor sa se intample asa, dieselul va ramane la locul lui si va fi tot mai cautat in continuare. Beleaua era ca deja anumite diesele depasisera in performante suratele lor benzinare, chiar cu mult la unele capitole, diesel a ajuns sa fie motor de masina de competitii, a si castigat, asta spune multe despre ceea ce este un motor diesel.

@rvacaru mesajul asta nu ti se adreseaza in mod personal, am folosit doar textul tau, corect de altfel :P

Modificat de d-rive
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca lumea merge pe capacitati cilindrice mici, vor merge cu taxele pe putere sau pe emisii, desigur. Cu emisia ii limiteaza la norme, sigur vor merge pe putere. Pana acum cilindreea era oarecum sinonima cu puterea, dar times are changing.

Ce se va intampla cu turbodizel? Se va introduce ceva similar cu BlueTec pentru emisii si va consuma si mai putin. Benzinarul turbo va consuma mereu mai mult, este in natura lui ;).

dar ce fac ei cu impozitul pe putere cand iei 90 si-l duci la 180 cu orice modificari implica asta. Ii fraieresti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista Bose pe Mazda, fara nici o problema ;) Cat despre un OEM JBL pe o masina comparat cu ce si-a facut Fusco e cale lunga nu? Daca vrei calitate de sunet in masina nu cumperi instalatie de renume OEM pe masina, o faci tu dupa aia... parerea mea ;)

De ce nu punem aici o lista concreta si clara: Un Passat 2.0FSI (acu inainte de a fi scos din productie pt "calitatile" sale) versus Accord 2.0 Si adaugam la ambele tot ce se poate pune (de la reglaj electric la scaune, piele si ce mai e pe acolo). Si vedem ce iese.

Eu am fost sambata sa ma interesez de un A3 SB 1.6 MPI!! Si avea jante de tabla, fara tempomat, pret 29500 :P

Eu la Audi nu mai intru curand poate sa fie mama masinilor. Daca la vanzare e jaful acesta, cum e in service nu vreau sa stiu ;)

d-rive: ce iti exprima tie un Audi 1.6 102 CP sau un 116i sau un Mercedes A150 ??? Chiar si un bmw e46 316i :P

Nu crezi ca o Honda Civic iti expima mai multe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar ce fac ei cu impozitul pe putere cand iei 90 si-l duci la 180 cu orice modificari implica asta. Ii fraieresti...

Hihi, godo, aici ajungem intr-un subiect delicat si mai ales pe acest forum. Eu cand imi aleg o masina ma uit sa fie cat mai performanta cu privere la fiabilitatea unui motor stock, nu ma intereseaza ca mi-o pot modifica din 90 la 180 prin diverse artificii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmmm, pai stau si ma gandesc ce mare fraier sunt eu ca am dat 55k pe un BMW cand puteam sa imi iau 8 frigidere... nu, e clar, nu face banii astia...

pai tu compari Audi la pret cu ce.... totusi eu zic ca te inseli si prezinti deformat realitatea. Un BMW seria 1 cu 2.0d 177de cai echipat binisor, climatronic, jante aliaj RFT, Xenon etc, e drept fara tempomat, ajunge undeva la 26k DDP. Ca sa ai tempomat trebuie sa iei volan multifunctional, la BMW nici nu exista tempomat ca optiune singulara, comanzi volan multifunctional si atunci ai automat mai multe chestii incluse printre care si tempomatul.

Vailei m-ati innebunit cu reeditarile astea, nici nu termin mesajul de scris ca voi ati si reeditat ;) Eu nu concep Audi, Mercedes sau BMW cu motorizarile alea, mai ales la BMW nu concep motor in 4 cilindri, prefer Skoda decat Audi sau nu stiu ce, chiar sunt bani dati aiurea, sa imi iau una din aia ca sa zic ca sunt smecher si am BMW, nu e tipul meu, prefer o Skoda bine dotata decat in BMW vai mama lui.

Eu am mers cu A3 2.0TDI 140 de cai si am ramas impresionat, i-am dat scartz si la a 3-a si nu am fortat masina aiurea, plus ca tinuta de drum si toata ambianta nu a avea nimic in comun cu Skoda mea care la o adica are cam acelasi motor. Audi era cu 10 clase mai sus decat Skoda, din pacate si la bani la fel.

Subscriu la ce a zis @akebono, am preferat sa imi iau un motor de peste 200 de cai decat sa iau unul mai mic si sa il remapez si apoi sa stau cu frica in san ca daca imi pocneste turbina sau nu stiu ce se intampla.

Modificat de d-rive
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!