Jump to content

E Bine De Stiut


alxrro
 Share

Postare recomandată

A venit acasa un aviz pentru o scrisoare recomandata de la politie. Probabil e amenda... Asta e procedura? Se trimite prin scrisoare recomandata?

daca ai refuzat sa primesti procesul verbal de contraventie sau sa-l semnezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Asa este. Am postat inainte un scan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Asa este. Am postat inainte un scan.

ART. 2 din legea 61/1991 spune asa

Constituie contraventie savirsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sint comise in astfel

de conditii incit, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:

1) savirsirea in public de fapte, acte sau gesturi, obscene, proferarea de injurii, expresii jignitoare

sau vulgare, amenintari cu acte de violenta impotriva persoanelor sau bunurilor acestora, de natura

sa tulbure ordinea si linistea publica sau sa provoace indignarea cetatenilor ori sa lezeze

demnitatea si onoarea acestora sau a institutiilor publice;

nu am inteles prea bine din pv de contraventie ce scrie , decat ca a-

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici dupa PV original nu prea se intelege ... asa e scris. Iti pot traduce eu:

" In ziua de 06.02.2007 ora 19:40, locul BUCURESTI, MIHAI BRAVU a savarsit urmatoarele: Susnumitul la data ,ora si locul mentionat mai sus a avut un comportament violent adresand injurii, expresii jignitoare, amenintand cu persoane sus puse, invocand neintemeiat motivul legitimarii sale.Faptele comise sunt prevazute de art. 2 pct 1 din lg 61/1991 .......... sanctionate de art 3 lit b din lg 61/1991".

Asta scrie acolo. Cuvintele cu litere inclinate sunt scrise de "agentul constatator".

LE: In PV scrie ca am avut comportament violent, am injurat si am amenintat cu persoane sus puse, dar nu scrie pe cine! Si domiciliul il am in sect 3, nu in sect 2 cum scrie in PV.

Modificat de road warrior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici dupa PV original nu prea se intelege ... asa e scris. Iti pot traduce eu:

" In ziua de 06.02.2007 ora 19:40, locul BUCURESTI, MIHAI BRAVU a savarsit urmatoarele: Susnumitul la data ,ora si locul mentionat mai sus a avut un comportament violent adresand injurii, expresii jignitoare, amenintand cu persoane sus puse, invocand neintemeiat motivul legitimarii sale.Faptele comise sunt prevazute de art. 2 pct 1 din lg 61/1991 .......... sanctionate de art 3 lit b din lg 61/1991".

Asta scrie acolo. Cuvintele cu litere inclinate sunt scrise de "agentul constatator".

asa banuiam si eu insa faptul ca nu a fost invocat si articolul referitor la refuzul legitimarii si insotirii la sectie este o scapare din partea lor si un motiv in plus pt a putea fi anulat mai ales ca ei motiveaza ca amenintarile si injuriile au survenit in momentul in care au vrut sa va legitimeze , deci exista concursul de contraventii dar v-au sanctionat numai pt art. 2 pct 1 , asa ca incadrarea este gresita

problema mai interesanta este cum au ajuns sa va legitimeze daca circulati cu masina si nu a-ti incalcat regulile de circulatie sau ceva mai grav?

aveau atributii referitoare la supravegherea traficului rutier?

nu stiu cum e in Bucuresti dar in orasul in care locuiesc eu stiu precis ca echipajele de la ordine publica nu au voie sa opreasca masini in trafic decat in cazurile exeptionale iar atunci exista recomandarea sa solicite concursul echipajelor de la rutiera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca i-ai injurat la telefon de te-au oprit in halul ala.

Problema ta principala ramane lipsa martorilor.

Atat. Daca aveai asta, aia puteau zbura din Politie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca gindesc corect, eu as merge la politie cu o camera ascunsa si as cere numele agentilor care te-au oprit, dar sa fie si ei acolo, sigur ar face urit si i-ai putea avea ca dovada a comportamentului lor.

poate mai scoti si ceva de la ei sa se scape si sa se dea singuri in primire

si un OFF TOPIC: ai un nik predestinat :D ;) << asta sa-ti ridice moralul ;)

Modificat de leo_cumeteo1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa banuiam si eu insa faptul ca nu a fost invocat si articolul referitor la refuzul legitimarii si insotirii la sectie este o scapare din partea lor si un motiv in plus pt a putea fi anulat mai ales ca ei motiveaza ca amenintarile si injuriile au survenit in momentul in care au vrut sa va legitimeze , deci exista concursul de contraventii dar v-au sanctionat numai pt art. 2 pct 1 , asa ca incadrarea este gresita

problema mai interesanta este cum au ajuns sa va legitimeze daca circulati cu masina si nu a-ti incalcat regulile de circulatie sau ceva mai grav?

aveau atributii referitoare la supravegherea traficului rutier?

nu stiu cum e in Bucuresti dar in orasul in care locuiesc eu stiu precis ca echipajele de la ordine publica nu au voie sa opreasca masini in trafic decat in cazurile exeptionale iar atunci exista recomandarea sa solicite concursul echipajelor de la rutiera

Totul in acest PV este ambiguu! Locatia nu este bine definita (soseaua Mihai Bravu se intinde pe doua sectoare, respectiv 2 si 3, iar ei erau competenti doar in sectorul 2), persoana fata de care am manifestat comportament violent si i-am adus injurii nu este definita (Stau cam prost cu gramatica baietii), iar motivul legitimarii nu e trecut. Nu au trecut nici faptul ca m-au condus la sectie luandu-ma cu forta din masina!! Nu aveau atributii de supraveghere a traficului, erau de la ordinea publica!

@leo_cumeteo1: Proba video nu se accepta in instanta! O sa solicit in scris la sectia 8 numele acelui agent si atributiunile care ii revin! O sa merg numai impreuna cu un prieten pentru a avea martor la eventualele noi abuzuri, sau poate facem o miniadunare vwforum si mergem impreuna.

Modificat de road warrior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi... merita sa o ai, nu se accepta ca proba, dar de ce nu, nu stii ce vor zice cind apari la ei, eu sint pe principiul dovezilor, daca ai inregistrare o legatura de a ajunge unde trebuie se gaseste, chiar de ar fi sa ajunga la tv, avem colegi ce lucreaza in televiziune, poate are cineva un minicam si ti-l imprumuta

Modificat de leo_cumeteo1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie doar sa te hotarasti - vrei sa-i anulezi PV-u, sau vrei sa-i areti ce inseamna sa lucre pe bani tai, si a mei, si a nostri. Un asemenea handicapat nici mancare de la puscarie nu merita sa primeasca - care e tot din banii nostrii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si una si alta! In primul rand vreau sa anulez procesul verbal pt ca e facut pt o fapta care nu exista, dupa care trebuie pedepsit si agentul. Daca scapa nepedepsit va continua sa faca astfel de abuzuri, abuzuri de care va puteti lovi si voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din procesul ala nici nu reiese ca ai fost oprit in trafic, nici ca ai fost condus la sectie ca ultimii borfasi. Martorii tai sunt pana la urma cei de la Politia Rutiera, care ai zis ca erau langa masina ta cand ai fost adus inapoi. Dar...nici de acolo nu stii nume, si alte detalii.

Poate fi si asta un drum.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost astazi in audienta la corpul de control al Politiei unde am dat un mail in care spuneam tot ce s-a intamplat. Am fost audiat si mi s-a luat o declaratie. Am si numar de inregistrare la respectivul memoriu. Sper sa se rezolve ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine ca avansezi. Trebuie sa faci valuri. Cand le va ajunge cutitul la os, vei simti asta.

Telefoane, influentari... Abia atunci vei sti sigur, ca s-a ajung unde ti-ai dorit.

Tine-te tare si Bafta Multa!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu acelasi lucru imi doresc. Poate vor intelege sa inceteze sa mai foloseasca metodele ceausiste! Acea vreme a apus demult! Pentru aceasta libertate unii au platit cu vietile! Astept in continuare alte propuneri si sugestii!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rabdare si tutun momentan :) - sa vedem ce raspunsuri primesti. Si daca nu primesti, la un semn se-aduna cu totii... :) .... sa vezi tu atinci cum se va face ordine si disciplina.

Trebuie sa dispara mentalitatea ca cetateanul e un fraier, si asta nu o vom putea face de unul singur (fiecare dintre noi) - pt ca structura lor "mafiota" e bine definita de multi ani si stiu sa-si apere "outele" impreuna. Dar, vorba cantecului, unde-s multi puterea creste - si se va-nvarti roata - o vom invarti.

P.S. Sa inceapa o data schimbarea (a lor bine-nteles).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact !! Nu se mai poate sa isi bata joc de noi in halul asta! Ei se aduna toti pe cate unul din noi, ne dau amenda si gata, noi o platim ca suntem prea mici sa luptam cu ei! Va trebui sa dispara mentalitatile comuniste mostenite din militie! Gata!!! Au ajuns sub orice critica! Unui coleg de serviciu i-au luat carnetul pe nimic ( au zis ca il baga la neacordare de prioritate pietoni ) si i-au cerut 300e sa i-l dea inapoi. Nu i-au facut PV in prima faza. Dupa 2 zile (adica azi) l-au sunat de la politie sa ii spuna sa vina sa ia dovada. Luni o sa depun plangerea impotriva PV. Daca e mergem mai multi atunci sa vedem ce mai zic domnii agenti! Poate recunosc ce s-a intamplat si va pun martori la proces ca au recunoscut. Sper sa nu citeasca vreun militian forumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CORECT - apropo, l-ati vazut la stiri pe militica ala de i-a cerut spaga la unu, si ca daca nu da ii schimba "incadrarea" din MARTOR in COMPLICE. Ma ce scoala avea ala, eu zic ca era la prima incercare ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit raspuns azi de la IGPR , Directia de inspectie interna in care mi se comunica urmatoarele: "Actiunea politistilor din cadrul Sectiei DGPMB, Sector 2 - sectia 8 Politie, precum si sanctionarea contraventionala a dvs conform prevederilor Legii nr. 61/1991, s-a efectuat cu respectarea normelor legale."

Asta este Romania oameni buni! Ei procedeaza corect cand te iau la sectie din masina sa iti dea amenda ca asa vor muschii agentilor !! Spor la platit impozite!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu mai poti face nimic? Ramane asa, tu cu amenda platita si ei cu norma de amenzi facuta?

Nu-l putem ajuta nicicum pe colegul nostru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu incerci si in media, la vreun ziar sau vreo televiziune. Cineva parca zicea aici de OTV, cred ca mai degraba una mai serioasa. Eu unul asa as face stiindu-ma nevinovat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta este rezultatul anchetei interne. In continuare, poti da in judecata Politia pentru abuz. Pentru asta insa, trebuie sa te pregatesti temeinic si sa ceri ajutorul unui avocat. Iti trebuie dovezi, martori... Ar trebui sa te interesezi si de motivele care au condus la aceasta decizie (in caz ca vor sa ti le comunice). A fost facuta o ancheta fara ca tu sa fii intrebat despre ce s-a petrecut, etc... Daca in continuare esti hotarat, poti cere motivele... Oricum ei mizeaza si pe faptul ca deranjul este mare de obicei pentru a face acest lucru si birocratia descurajeaza pe multi...arata-le ca se inseala

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu televiziiunea nici nu se pune problema. N-am timp de asa ceva si nici chef de aparut pe sticla.

@Rapier: Chiar vroiam sa cer motivele, dar nu stiu unde si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare foarte foarte rau de ce ti s-a intamplat.

1) In UK ma ajuta un prieten negru mai demult sa ma mut. In spatele nostru a aparut o masina de politie condusa de doua politiste. Cum o vede in oglinda, injura si imi zice : "iar o sa ma opreasca sa imi dea un "producer", si chiar nu am vreme sa merg saptamana viitoare". Acesta e un document prin care ti se cere in decurs de o saptamana(parca) sa mergi la sectia de politie x si sa arati actele masinii si carnetul de sofer. Eu ii zic: de ce? Cum sa te opreasca? Esti nebun! In Anglia nu opreste politia doar asa... Mai face vreo 300-500m si masina din spate isi pune sirena si ii face semn sa opreasca!! Am crezut ca mor de nervi! Locuisem intr-o zona unde se distrugea o masina pe saptamana si politia nu era in stare sa le faca nimic acelor - din pacate tot negri :rolleyes: care faceau asta. S-a dat jos din masina, m-am dat si eu jos din masina revoltat. La inceput nu am zis nimic, "fetele" l-au intrebat unde merge sau ceva asa. Eu m-am simtit responsabil ca venise sa ma ajute pe mine sa ma mut si din cauza mea patea toate astea. Am inceput sa vorbesc: le-am zis stati putin, prietenul meu ma ajuta sa ma mut. Am locuit in locul x si acuma ma mut aici. Acolo am vazut masini distruse cu gramada, cred ca am chemat politia de 10 ori cel putin numai eu. Voi patrulati pe aici, ca pe acolo va e frica si acuma il opriti asa aiurea? De ce il opriti? Vreau eu sa imi spuneti de ce l-ati oprit. La care prietenul meu imi zice din nou :" vezi, ti-am zis ca o sa imi dea un producer". In fine, am mai diuscutat cateva minute cu politistele legat de ce se intampla in zona x (unde in mod evident stiau si ele cate e de nasol) dupa care au zis ca "l-am oprit pentru ca semana cu cineva pe care il cautam" si " de data asta iti demonstram ca nu iti vom da un producer" . pe naiba! NICI NU L-AU VAZUT LA FATA!

2)Veneam de la supermarket cu inca 3 romani intr-o masina NASHPA, cu 2 usi... In spate duba politiei. Eu (nebarbierit :P ) stau in spate si ma uit la ei, ca erau in spatele nostru la stop. Vorbesc ceva despre ei, insa in romaneste deci nu puteau sa imi citeasca ce am zis (nici nu mai tin minte). Ne urmaresc inca vreo 500m dupa care isi aprind sirena si ne opresc. Au sarit din masina vreo 6 politisti si politiste inarmati toti si NE-AU SCOS CU FORTA din masina. Pe mine de pe locul din spate m-au tras de mana sa ies! Ne-au luat SEPARAT pe toti si au inceput sa ne intrebe unde stam, ce facem in tara asta, de unde suntem si culmea, daca am cerut azil politic.

Ma pufnea rasul ca cica isi luau notite la ce ziceam. Si nu scrisesera mai nimic! Normal ca nu erau in stare nici numele sa ni le scrie ca habar nu aveau.

In final ne-au lasat si eu iarasi eram revoltat de ce ne-au oprit. Si prietenii mei erau. Au zis ca nu aveam centurile IN SPATE puse si ca de data asta ne iarta de amenda..

Ma rog. asta a fost pretext, insa eu personal m-am simtit nasol pentru ca am vazut cum incercau cu rahatele lor de dube sa urmareasca masini furate si nu erau in stare de nimic, insa de oprit opresc aiurea masini care circula regulamentar doar ca sa "faca ceva". Mai mutl nu puteau....

Sincer nu stiu care a fost motivul in cazul tau, insa POATE ai fost confundat.

In UK l-au EXECUTAT pe brazilianul ala in metrou atunci cu teroristii COMPLET aiurea. NU AVEA NIMIC suspect la el. Acuma s-a vazut pe camerele video. Au venit politia cu minciuni ca nu a oprit la somatie si ca avea o geanta, sau ceva. NU AVEA NIMIC SUPECT! Au povestit martorii din metrou cum un MI5 a mers in fata lui si i-a zis stai jos si l-a impins pe scaun! El s-a ridicat si a zis de ce?? Erau TOTI politisti civili!Dupa care i-a repetat ramai pe scaun. Si omul a ramas. La cateva secunde din stanga lui a venit un alt MI5 care l-a dat la o parte pe cel care ii spusese sa stea jos, a scos pistolul si l-a executat, tragandu-i in piept. Descriau martorii ca respectivul trasese FOARTE precis focurile in organe interne bine stiute pentru a-i provoca moartea sigura. Tot ce a facut guvernul englez a fost sa zica: SCUZE, insa intelegeti si voi ca eram "streasati" !! Nici macar seful politiei care a dat ordinul sa fie impuscat pe baza unei identificari de genul " cred ca e asta, nu sunt sigur" nu a fost demis. Daca l-ati fi vazut in poza pe pakistanezul/indianul pe care il cautau cum arata in comparatie cu brazilianul omorat, diferenta era ENORMA. Semanau la mai nimic!

In lume se intampla 100000000000000000 de nedreptati. In UE la fel! DA, poate in Romania politia face mai multe. Ce sfat sa iti dau? As fi foarte fericit sa ti se faca dreptate cumva. Insa cum zicea cineva poti fi fericit ca nu ai patit mai rau! Doamne fereste ce ti se putea intampla pentru simplul motiv ca ai fi putut fi confundat cu cineva... Esti sigur ca probele video nu sunt considerate in instanta? Eu stiam ca probele audio doar. Spun asta pentru ca nu vad atunci rostul camerelor video de securitate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!