Jump to content

E Bine De Stiut


alxrro
 Share

Postare recomandată

Am obtinut audienta la d-l Tutilescu. La ora 10:30 sunt acolo. Wish me luck.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Good luck si sper sa ti se faca dreptate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eh acum sa te tii suspans. Nu te duce prea sigur ca va face Tutilescu ceva, asta ca sa nu te intorci si mai dezamagit decat cand ai plecat.

Dar nu uita, ca mai ai o solutie si asta suntem noi, cei de pe VWFORUM.

Bafta si te asteptam cu detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te du din prima cu grupusorul, o sa zica ca ultaj si alea alea. O sa zica ca voi ati inceput, si asa mai departe, o s-o dea la intors.

Du-te cu avocat prima data, si in functie de ce ti se spune si cuim se comporta cu tine, organizam un "linsaj".

P.S. Mai aveam un prieten, care avea un frate, si locuiau undeva la tara (comuna). Si militica din comuna l-au batut pe frate-so, asa, ca erau ei la "costum" si se plictiseau. A intrat omu in sectie si i-a batut (erau vreo 10) de i-a lasat lati pe toti, nu mai zic ce a facut acolo, s-a dus acasa, si-a luat pasaportu, si dus a fost. S-a intors in tara doar dupa ce i s-a prescris fapta, si ghiciti unde a mers prima data :ceuameni:.

Haiduc ma fac cand cresc mare. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alo, :) omul incearca ceva pasnic si legal, nu "texas", chiar daca "traim in romania si asta ne ocupa tot timpul".

Din cate am inteles este la:

Chestor principal de politie, Director General al Politiei Municipiului Bucuresti

MARIAN TUTILESCU

Adresa: Bucure

Modificat de angel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost in audienta, i-am expus d-lui Tutilescu problema (se face un memoriu care ramane la ei) si a spus ca am dreptate si ca in nici un caz nu se procedeaza asa. A spus ca va face cercetari. Am uitat insa sa intreb cum aflu rezultatele anchetei ... Stie cineva procedura? Acum nu stiu ce as mai putea face in continuare ... astept sugestii .... As merge in audienta la seful sectiei 8 ... nu stiu ce sa spun .... O sa merg asta seara in zona Iancului poate gasesc martori .... O sa ajung si la intalnirea vwforum cu vladpo asta seara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde ai depus memoriul, la el sau la registratura, ti-a dat numar de inregistrare ?? Cum s-a purtat, cum a vorbit, detalii... La faze din astea de obicei se chema agentu bip sa dea explicati....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a fost dat numar de inregistrare. Memoriul a ramas la d-l Tutilescu, nu la registratura. S-a purtat ok, mi-a dat dreptate si a spus ca o sa faca cercetari. Acum nu stiu in ce masura o sa si faca ... A spus ca ma poate ajuta doar in legaturi cau comportamentul agentului, amenda se anuleaza numai de instanta judecatoreasca. Cum pot afla ce masuri s-au luat si care a fost concluzia anchetei dispusa de dansul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se urmeaza calea oficiala, in urma memoriului/plangerii respective, urmeaza o ancheta interna iar rezultatul acesteia iti poate fi comunicat prin posta sau personal printr-o chemare oficiala la sediul politiei. Exista si posibilitatea sa mai fii chemat pentru a descrie anumite aspecte care eventual nu au fost clarificate (declaratii ulterioare). Cum zice maxu, ar fi trebuit sa primesti un numar de inregistrare/dosar/etc si pe baza lui poti cere eventual informatii legate de mersul anchetei. Fiind insa interna, nu stiu daca iti vor fi comunicate toate detaliile ci eventual rezultatul final si masurile ce s-au luat impotriva celor vinovati.

Dupa ce ancheta este finalizata si primesti un rezultat favorabil tie (adica nu esti vinovat de ce s-a scris in PV, etc), poti cere in instanta anularea sanctiunii/amenzii si de asemenea poti cere despagubiri morale pentru ceeace ai patit si faptul ca te-au injosit. Eu le-as cere UN LEU, ca sa le demonstrez ca nu de bani am nevoie ci de dreptate si obraz din partea lor.

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este vorba de bani. Daca exista si calea aceasta sa fii sigur ca o sa o urmez. Acum sunt curios de rezultatul anchetei.

LE: Am uitat sa spun ca astazi am trimis o plangere pe mail si la direcţia de inspecţie internă. Astept raspuns de acolo.

Modificat de road warrior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa gesesti cumva un nr de telefon, la care sa suni si sa intrebi de rezultat, mai ales daca ai nr de inregistrare!

suni si zici nr si ceri un raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea cu despagubiri de un leu mi se pare geniala. Dar ar putea risca sa fie intrebat: Atat valoreaza deranjul?

Dar repet, e genial. Bv Rapier.

Atata timp cat ai nr de inregistrare e ok. Asteapta macar 15-30 de zile si apoi incepi sa suni. Dupa care mergi in instanta cu rezultatul pentru a anula procesul verbal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Conform legii sunt obligati sa-ti dea un raspuns in maxim 30 zile . Succes .

Adopt si eu ideea lui Rapier cu privire la judecata si 1 leu . :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul in care mi se da dreptate atat o sa cer despagubiri. 1 leu! Insa mai e drum lung pana acolo.

@doctorul: Am numarul de telefon de unde am sunat sa obtin audienta. O sa incerc acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a fost dat numar de inregistrare. Memoriul a ramas la d-l Tutilescu, nu la registratura. S-a purtat ok, mi-a dat dreptate si a spus ca o sa faca cercetari. Acum nu stiu in ce masura o sa si faca ... A spus ca ma poate ajuta doar in legaturi cau comportamentul agentului, amenda se anuleaza numai de instanta judecatoreasca. Cum pot afla ce masuri s-au luat si care a fost concluzia anchetei dispusa de dansul?

plangere impotriva procesului verbal de contraventie tot trebuie sa faci pentru ca numai in instanta se poate anula , dar sa nu iti faci prea mari iluzii cu ancheta interna a d-lui Tutilescu, probabil ca a uitat de tine imediat ce ai iesit pe usa .

daca va vedea ca nu ai martori sau alte probe o sa ti se comunice ceva de genul " in urma verificarilor s-a constatat ca cele semnalate de d-voastra nu se confirma "

daca in schimb ti-ar spune ca in urma anchetei interne angentul ala sau aia au fost sanctionati sau avertizati intr-un fel sau altul atunci ai mai multe sanse daca vei depune plangere penala impotriva lor

tot n-am inteles daca ai aflat cum se numesc "domnii" respectivi precum si de la ce seviciu erau, erau de la rutiera sau de la ordine publica ?

de ce nu ai facut o cerere la comandantul sectiei unde ai fost dus in care sa soliciti numele agentilor care te-au sanctionat, ce atributii au trecute in fisa postului , precum si zona lor de responsabilitate,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am aflat numele agentilor respectivi. Daca spui ca e posibil sa fac acea cerere, atunci o voi face! Daca stie cineva care este procedura si formatul acestei cereri il rog sa imi comunice. Nu stiu daca astia au fisa postului, cred ca atributiunile lor sunt reglementate de lege si oricum sunt destul de limitate, iar chestia cu zona de responsabilitate este interesanta. Din cate am inteles din ce am mai vorbit cu altii ei nici nu aveau dreptul sa ma opreasca, chiar daca comiteam o contraventie si trebuia sa cheme politia rutiera pentru ca ei erau echipaj de patrulare sau de sector, ceva de genul asta. Eu am inteles ca au dreptul de a ma opri in felul asta si de a ma conduce la sectie doar in cazul in care exista indicii clare de savarsirea unei infractiuni si in prealabil s-au facut cercetari si am fost gasit vinovat sau in cazul in care sunt dat in urmarire generala, dar eu nu cred ca ma incadrez niciunde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Sustin si semnez": Omul NEpotrivit, la locul NEpotrivit. Cam asta ti s-a intamplat tie.

Bafta in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am fost de aceeasi parere!

oricum insa, este inadmisibil!!

si oare cine era omul potrivit?!!?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca a fost initial o confuzie si cand si-au dat seama de asta au licitat in continuare pentru a te impresiona. Daca te uiti la partea plina a paharului, poti considera ca ai fost norocos. Acum cateva zile am vazut o stire la TV despre un roman impuscat mortal de carabinieri in timp ce mergea cu masina sau oameni batuti de borfasi numai ca semanau cu cate cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot ce se poate ... dar oricum ... comportamentul este inacceptabil si plus de asta am mai primit si amenda ... poate tot din aceeasi confuzie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca a fost initial o confuzie si cand si-au dat seama de asta au licitat in continuare pentru a te impresiona. Daca te uiti la partea plina a paharului, poti considera ca ai fost norocos. Acum cateva zile am vazut o stire la TV despre un roman impuscat mortal de carabinieri in timp ce mergea cu masina sau oameni batuti de borfasi numai ca semanau cu cate cineva.

dar am citit ca romanii aia au furat o masina , nu au oprit la semnalul carabinierilor , au fortat un baraj facut pt ai opri si au acidentat un carabinier atunci cand au fortat barajul . in plus mai fusesera cercetati de organele judiciare din Italia pt. diverse infractiuni.

road warrior- daca pana acum nu ai facut nimic concret si astepti raspunsul d-lui Tutilescu mai bine renunta , plateste amenda si incearca sa uiti incidentul.

daca am timp in zilele urmatoare si chiar vrei , o sa-ti fac eu un model de cerere pe care sa o trimiti mai bine direct la parchetul judecatoriei de sector care arondeaza sectia respectiva , pentru ca de la parchet tot la politie o trimit si-ti vor comunica ei rezultatul si in plus plangerea fiind inregistrata la parchet vor trebui ca cei de la politie sa-i dea curs.

depinde de tine cat de hotarat esti , cat timp si nervi esti dispus sa pierzi cu chestia asta si sa fii constient ca fara martori sau alte probe va fi greu sa ti se dea dreptate speculand doar chestiile procedurale pentru ca si astea trebuie sustinute. nici nu vreau sa te invat sa-ti "fabrici" probele sau martorii pentru ca este neprincipial si nu cred ca este o solutie .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"dar am citit ca romanii aia au furat o masina , nu au oprit la semnalul carabinierilor , au fortat un baraj facut pt ai opri si au acidentat un carabinier atunci cand au fortat barajul . in plus mai fusesera cercetati de organele judiciare din Italia pt. diverse infractiuni" > Inseamna ca eu am auzit prima stire (neverificata) in care se plangea sora victimei si spunea ca in timp ce se plimba cu masina a fost impuscat fara somatie.

Revenind la topic. Am un cunoscut in Rep.Moldova care mi-a spus ce face el cand este oprit si sanctionat de politie (aplicabil si la noi). Solicita sa se consemneze in rubrica observatiile contravenientului ca nu este de acord cu procesul verbal indiferent daca a gresit. Astfel se poate analiza ulterior o posibila cale de anulare in instanta a procesului verbal (politistul nu a semnat toate foile, nu a trecut data, nu a incadrat corect fapta ..etc.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gigi72: Sunt foarte hotarat in demersul asta pentru s-a comis un abuz grav, iar eu nu am de gand sa platesc aiurea pentru nimic. Deci ... sunt ffff hotarat si daca ma poti ajuta ti-as fi recunoscator. Nu se poate sa se intample asa ceva intr-o tara europeana!!! Ganditi-va ca vi se poate intampla si voua asa ceva oricand vrea organul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A venit acasa un aviz pentru o scrisoare recomandata de la politie. Probabil e amenda... Asta e procedura? Se trimite prin scrisoare recomandata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit PV . Va atasez un scan sa va minunati si voi de exprimarea extrem de corecta din punct de vedere gramatical. Va las sa descoperiti si neconcordantele si ambuguitatile din acest PV legate de locatie si domiciliul meu.

Mentionez ca PV este intocmit de o agenta, iar eu am fost oprit si condus la sectie de un agent.

post-3828-1171391089_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!