Jump to content

Problema inchidere / deschidere centralizata - Golf 5 / Jetta


gordonFreeman
 Share

Postare recomandată

@spido multumesc ! Am sa o las asa si voi fi pe faza cand vrea cineva sa coboare ?.

@WooZie fiind invatat cu passat'ul mi a fost mai grea acomodarea asta. La el era nevoie doar de o simpla tragere a manerului si usa se deschidea.

Modificat de Dragos24x7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand opresti sa coboare cineva, ca sa eviti tragerea violenta, apesi si tu butonul de descuiere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Am aceasi problema cu motorasele. Am desfacut portiera si cand ajut putin mecanismul functioneaza. Am gasit acest clip care explica exact tot mecanismul si problema la motorase. Cum ar trebui reconditionate motorasele? Inca nu am incercat sa le alimentez la o sursa sa vad ce se intampla.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le desfaci, cureti colectoarele cu hartie abraziva fina, speli cu alcool izopropilic si asamblezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Vin si eu cu o problema..am un prieten cu un golf 5 si nu i se mai inchide usa din spate dreapta, nu mai merge geamul, nu se mai aprinde becul din buton..am scanat cu vcds si am gasit urmatoarea eroare

Screenshot_2017-10-11-15-49-19.png

Daca incerc sa intru pe modulul usii spate dreapta zice no response from controller iar pe restul usilor imi apare urmatoarea eroare

Screenshot_2017-10-11-15-52-47.png

Modificat de Adutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica alimentarea usii respective.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S a rezolvat..erau rupte niste fire la intrarea in usa..in cauciucu ala cu mufa...alta problema ar mai fi ca uneori cand lasa jos geamu dreapta fata se ridica inapoi fara sa actioneze butonu..ar putea fi de la motorasu din usa? Erori nu avea pe usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut, am o problema legata de inchiderea centralizata din telecomanda...in sensul ca functioneaza doar din apropierea masinii si intr.o anumita directie (spre colan), mentionez ca am schimbat bateria la telecomanda, plus verificat frecventa de luce 434 mhz. Care ar fi problema si cum as putea sa o remediez?  Golf 5 1.9 tdi bkc 2005

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in general, de la telecomada este problema - sincronizeaza alta (compatibila - de Golf 2, Octavia 2, etc) si trebuie sa mearga ok.

Daca cu alta telecomanda face tot asa, este de vina modulul confort - f.rare cazurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna tuturor,

am si eu un simptom cu deschiderea usii soferului.

cateodata, indiferent de temperatura nu se deschide usa. Nici prin kessy nici prin telecomanda. Ciudat este ca se intampla aleator si se aude click-ul acela la deschidere, clipesc becurile, geamurile se lasa doar ca... nu se deschide usa soferului, portbagajul si usa pasager se deschid..

ce fac eu deobicei, incui si descui din nou masina, si functioneaza.

am citit un post-uri anterioare ca poate fi de la broasca, contacte etc.  si/sau sa folosesc un spray pentru contact. Zilele viitoare am programare la mecanicul meu si sper sa se rezolve :)

daca aveti cumva alte idei, sugestii, solutii.... chiar sunt bine venite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu ai ce sa rezolvi cu spray-ul de contacte.

Jos yala si vazut daca se poate repara - nu ai scris ce an este masina, posibil sa ai yala care nu se repara - daca masina este sub 2012, se poate face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand am postat, merge perfect. S-a deschis de fiecare data :) 

in cartea masinii scrie 2013, dar data fabricatiei e nov 2012... deci presupun ca va trebui schimbata iala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare , am o problema la usa de pe spate dreapta (golf 5 1.9 ) nu se mai incuie cand inchid masina , toate 3 se blocheaza iar Cea de pe dreapta nu ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema discutata de 10.000 ori pe tot forumul. al naiba de greu sa cititi 10 minute....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Caut si eu pe cineva in Constanta sau in apropriere pentru reconditionat yale? Ma puteti ajuta? 

 

Am anomalia la usa pasager fata stanga din telecomanda nu se inchide, manual se inchide cu cheia. Restu functiilor imi merg geamul, semnalizare dezaburire oglinda etc.

 

La fel dreapta spate baraie cnd se inchide deschide dar inca functioneaza.

 

Este vorba de o jetta mk5 2006 1.9tdi

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cautat in aria Oferte Extinse - Prestari servicii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, vad ca principala rezolvare a problemelor este curatat motorase, refacut lipituri si schimbat switch. ce nu am inteles din astea trei este : care lipituri trebuie refacute. Doar cele dintre soclul mufei si placa electronica? Daca ma puteti ajuta cu o poza voi fi recunoscator.

Bafta!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele de la mufa - dar la Golf 5 nu sunt probleme acolo, ci la colectoare motorase si switch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Eu am urmatoarele erori:

Prima data a aparut asta(nu am incercat sa o rezolv):

00931 - Locking Module for Central Locking; Rear Right (F223)

012 - Electrical Fault in Circuit

Apoi dupa aproape un an:

01552 - Motor for Central Locking; Drivers Door (v56); Lock

012 - Electrical Fault in Circuit - Intermittent

00928 - Locking Module for Central Locking; Front Driver Side (F220)

008 - Implausible Signal - Intermittent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

curata colectoarele la motorase

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema la usa spate prin curatarea motoraselor. Voi proceda la fel si pt usa sofer cand voi avea timp. Mersi Florin de sfaturi.;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut baieti , am si eu o problema . Am un golf 5 si nu se mai deschide usa nici din telecomanda nici daca bag cheia in usa , însă se aprind luminile .. nu sunt acasa cu masina , tocmai asta e problema ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La multi ani. Care din portiere nu se mai deschide? Care lumini se aprind? Incearca sa explici amanuntit problema. La g5 e cam problematic cu demontatul pe interior sa poti debloca portiera dar nu este imposibil

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/31/2017 at 6:55 PM, ionel15 said:

Salut baieti , am si eu o problema . Am un golf 5 si nu se mai deschide usa nici din telecomanda nici daca bag cheia in usa , însă se aprind luminile .. nu sunt acasa cu masina , tocmai asta e problema ..

incerca sa bati in usa in zona yalei si in aceelasi timp, apasa pe incuiat/descuiat - daca se deschide asa, trebuie demontata yala, curatat colectoarele la motorase, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!