Jump to content

Problema inchidere / deschidere centralizata - Golf 5 / Jetta


gordonFreeman
 Share

Postare recomandată

12 hours ago, R_UMIRS said:

De curand am observat un defect la masina mea, un vw jetta 1,6 pe benzina ! In sensul ca , pot inchide si deschide usile din cheie, sau inchidere/deschidere interioara, mai putin usa din fata dreapta ,care ramane deschisa ! Cine ma poate lamuri in aceasta problema ? Ce poate fi defect ?

demotezi yala, cureti colectoarele la motorase, asamblezi la loc. Daca tot desfaci yala, sa-i schimbi si switch-ul.

Dupa aceste operatiuni, trebuie sa functioneze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi , dar am rezolvat cu o alta incuietoare de la SH ! Acum merge perfect ! O sa incerc sa o repar pe cea stricata !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie de 1 saptamana nu mi se mai deschide hayonu nicicum...singura cale este din interior.Ati mai intampinat problema? cum sa o remediez ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica firele dintre hayon si caroserie, in mansonul de cauciuc. Daca nu sunt ok, trebuie refacute.

Daca sunt ok, atunci yala este de vina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat si eu de curant ca nu mi se mai inchuie deloc masina, nici din telecomanda , nici din butuc. Ce sa fie oare? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa-i o scanare si posteaza erorile...

Poate fi o siguranta,modul confort defect,etc...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate momentan am ceva probleme cu chinezaria de vcds si nu pot face, sper sa o rezolv ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand inchid sau deschid masina din telecomanda, nu imi mai clipesc semnalizarile. Ce sa fie?

Modificat de LucianT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici la descuiere ?

scoate borna pt cateva minute si vezi daca isi revine.

daca a umblat cineva pe la setari/activari, poate sa fie si de acolo.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a umblat nimeni pe la setari/activari. Chestia e ca mi.a murit bateria si am scos.o si pus.o pe redresor, si de cand am pus.o inapoi, nu mai clipesc semnalizarile la inchidere/deschidere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa iei borna iar. Daca nu merge, verifica - dezactiveaza si activeaza la loc, aceste doua functii - semnalizare la incuiere/descuiere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Postez aici cu speranta ca pot gasi o solutie la problema pe care o am. Detin un golf 5, 1.4 benzina, am cumparat-o aprox. acum 2 ani si inca de la achizitionare portiera stanga spate nu se incuia din telecomanda, ci doar din interior, de la butonul aflat pe portiera soferului, nu m-a afectat asa tare si am zis las-o asa. Insa de vreo 2 zile, nu mi se mai incuie nici portiera soferului, nici din telecomanda, nici din cheie nici din interior.. a picat subit, neavand timpul necesar, nu am apucat sa o duc la o diagnoza...s-a uitat un coleg la fire dintre portiera si stalpul masinii si erau vreo 2 puscate...le-a cositorit, lipit...insa problema persista...acel coleg mi-a spus ca a picat un acvaplan, modulatorul din portiera..are cineva idee cam care ar fi cauza problemei? Multumesc anticipat....stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa-i o diagnoza si posteaza erorile.

Posibil ca firele din manson sa nu fie legate corect,fie sunt probleme cu broasca..motorasele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca zici ca erau fire inpuscate,si le-ai refacut,incearca si  cu o alta broasca.e posibil ca broasca respectiva sa fi fost defecta dinainte sau daca nu sa se fi stricat intre timp,

Mai poti incerca sa scoti broasca afara,are un levier care se misca ,sa misti de el in directiile in care se misca el natural de mai multe ori,o montezi dupaia la loc si vezi ce face,daca asta rezolva problema iti trebuie ori alta broasca ori sa ti-o repare cineva pe asta deoarece reparatia asta de moment nu dureaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Multumesc pentru sfaturi. Se pare ca problema nu vine de la modulul confort (ce bine :) ). Am cumparat o telecomanda de pe ebay si am inlocuit partea lectornica intr-una originala. Am codat-o si functioneaza perfect. O sa procedez identic si cu cheia #2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am și eu o problema la G5, usa dreapta fata nu se inchide nici din telecomanda, nici când se închid ușile automat la peste 15 kmh, în schimb merge geamul electric,  semnalizarea...ce poate fi de vina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broasca ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se întâmplă uneori sa se închidă alteori nu,însă acum când a venit căldura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da jos yala, curata colectoarele la motorase, inlocuieste si switch-ul - si trebuie sa mearga

eventual, inainte sa te apuci de desfacut, verifica firele din mansonul de cauciuc - dintre usa si caroserie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu trei coduri pe usile fata la o Jetta 2006

01553-motor inchidere centrala usa pasager-V57-functia -LOCK -012-defect circuit electric

00929-unitate inchidere centrala -F221-pasager -008-semnal neplauzibil

Am gasit un cod si pe usa de la sofer

00096-motor de blocare-safe-usa sofer-V161  -  012-defect circuit electric

Din care am citit ar trebui sa fac curatarea motoraselor si inlocuirea swich-urilor?

Mai mentionez ca usa fata de la pasager nu se poate deschide decat de pe interior,din exterior nu merge ,in rest la sofer merge normal.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da, asta ai de facut - curatare colectoare motorase, inlocuire switch daca tot desfaci 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna seara, am și eu o problemă cu închiderea centralizată la golf 5, nu mi se inchide/deschide din telecomanda, doar manual, palpaie culoarea roșie de pe usa continuu indiferent daca e deschisa sau închisă ușă iar in bord la km apare 822 Tra, oare ce sa fie? Va multumesc.

Modificat de nekkyy3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm, fa o scanare sa vedem toate erorile stocate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa faci o resincronizare a telecomenzilor, bateria banuiesc ca e ok - daca nu stii, schimba si bateria.

Verifica si ce probleme are usa spate stanga = vezi firele dintre usa si caroserie, in mansonul de cauciuc, verifica mufa din stalp, etc

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!