Jump to content

Problema inchidere / deschidere centralizata - Golf 5 / Jetta


gordonFreeman
 Share

Postare recomandată

Multumesc pentru sfaturi, in weekend am de treaba. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, 12CZR said:

Salutare tuturor!

Ma pot lauda si eu cu eroarea asta:

1 Fault Found:

00097 - Front Passengers Central Locking (Safe) Motor (V162) 
            012 - Electrical Fault in Circuit

Ciudat este ca yala functioneaza perfect, se inchide si se deschide fara probleme si din interior si din exterior.

Care sunt riscurile daca o ignor si ce ar trebui sa fac ca s-o rezolv?

 

Multumesc anticipat.

Eu zic sa desfaci broasca si sa o reconditionezi. daca nu mai merge motorasul de SAFE, cu flexul mai deschizi usa la G5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am un prieten cu un golf 5 care la inchiderea masinii usa pasagerului nu se inchide.Sa fie broasca de vina?Sau merge facut vreo adaptare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La inchidere sau incuiere?

Daca nu se incuie-probleme cu broasca..trebuie desfacuta,curatate motorasele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da cand incui masina ,usa de la pasager nu se inchide.

Aceste sunt erorile:

2 Faults Found:

01553 - Motor for central locking: Passenger front door (V57): Lock, 012 - electrical fault in circuit

00929 - Locking module for central locking: Front passenger side (F221), 008 - Implausible signal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intai verifica sa nu ai fire rupte in mansonul de cauciuc al usii...intre usa si stalp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok.Daca trebuie inlocuita broasca,la cea noua trebuie facuta vreo adaptare,codare dupa ce o montez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-e teama daca dupa ce o curat,sa nu se inchida pe inchis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

decat sa pui o broasca SH mai bine o dai jos pe a ta si o reconditioneze: colector motoras, switch, lipituri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut dragi colegi de forum.

Pentru prima oara cand ma intalnesc cu un fapt straniu de care nu credea ca este posibil si anume sa deschid masina altuia cu cheia mea.

Se da un vw golf 5 cu inchidere centralizata si un pasat b5 cu aceeasi inchidere. Culmea suntem vecini si el momentan nu stie :)) Cobor cu un amic sa dam la lopata zapada din parcare ca mai tot omul muncitor, plus un motiv de a face vin fiert si un pic de tuica ca sa fie spor cum se spune.

La final cand dau sa inchid masina mea zaresc aceeasi clipire din faruri si de vis a vis de parcare. Ma uit dupa vecinu... am zis in gand ca a venit si el la un spritz insa nimic... dau sa mai deschid odata sa mai mermelesc ceva pe la a mea si iar zaresc alte lumini. Ceva suspect si cand incep sa ma joc cu cheia observ ca si a lui se inchide si se deschide odata cu a mea.

Ati mai patit asa ceva sau auzit astfel de cazuri ca initial am vrut sa iau seria de sasiu a lui si a mea sa le scriu celor de la Wolsburg ca nu este normal insa, cred ca si-a ascunso sau nu m=am uitat eu bine.

Habar nu am ce pot sa fac si ma gandesc ca daca vb cu vecinu poate ca recent si-a schimbat cheia pe la nu stiu ce dugheana care i-a rescris chipul si s-a nimerit cu al meu. NU as vrea sa se duca acolo sa spuna chestia asta... ca stiti pot deschide si masina vecinului si mai rescrieti odata centralizarea.

Eu nu am facut nimic la masina de cand am luato, chiele sunt originale si cipurile la fel.

Ce variante am fara sa implice costuri sau ce ma sfatuiti sa fac in situatia asta?

Merci frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic

Am patit-o si eu la fosta masina, cu cheia mea de passat b5.5 descuiam/incuiam si un polo al unui vecin. S-a rezolvat simplu: vag com pus pe masina omului, i-am memorat doar cheile lui si aia a fost

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in general nu prea se rezolva asa - masina care are o astfel de problema, o sa faca iar - problema este la modulul confort si se va ajunge la inlocuirea acestuia, daca problema persista

Eventual incercat inainte o rescriere de eeprom

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine s-a rezolvat de la sine, s-a mutat vecinu cu polo:biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:biggrin: e cea mai buna solutie... !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa ma vad cu vecinu pentru a verifica daca si cheia lui imi deschide masina. Inteleg ca daca doar eu pot s-o deschid pe a lui, la el este problema si trebuie rescrise/rememorate cheile. Eu pot sa verific daca este din cauza mea?

Reiterez faptul ca nu am facut nimic la masina, chei, modul de confort etc. 

La el momentan nu stiu insa, cei drept acum ma uit si la a lui cand o deschid pe a mea. Bine macar ca i se inchide dupa 30 de sec daca nu deschide usa.

Modificat de dumidude
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la masina lui este problema, nu la tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o intrebare, tot referitor la inchiderea centralizata. Stie cineva pe ce pin vine legat ledul galben din butonul de pe usa care se aprinde cand sunt usile inchise? Sau daca exista vreo codare referitoare la asa ceva, la mine nu se mai aprinde si vreau sa verific. Se aprind cele rosii cand aprinzi pozitiile dar cel galben la incuiere nu. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am avut o problema cu broasca de la usa dreapta spate la golful meu, in sensul ca nu se mai incuia (mi-am dat seama dupa vreo 2 saptamani de mers cu usa descuiata). Am intrebat la niste service-uri cam cat costa toata broasca si pretul mi s-a parut cam mare (300lei cu tot cu manopera). M-am dus la un prieten la care m-am mai dus si mi-a schimbat doar carbunii de la motoras, dand doar panoul fata de la usa jos. Total = 120lei. 

Deci se poate si mai ieftin, numai sa gasesti meseriasul potrivit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. la 300 lei cu tot cu manopera - iti vor monta o mizerie de yala, care nu te tine decat maxim un an

2. o yala noua originala, depaseste suma de 600 lei, fara manopera

3. foarte bine ca ai reparat yala ta - o sa tina mai mult decat cea din oferta service-ului respectiv - trebuia sa refaceti si lipiturile pe placa electrica a yalei, sa inlocuiti si switch-ul cu unul original.... si era ca noua.

4. cam atat costa o reconditionare completa a yalei (cu switch nou, curatat colectoare, refacut lipituri la placa electrica, etc), in functie de operatiuni, model masina (unele se desfac mai usor, la altele ai mai mult de munca pana demontezi yala - deci mai multa manopera - undeva in jurul la 100/150 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut dragi colegi de forum

Am si eu urmatoarea problema la un golf V:

La actionarea deschiderii usilor din telecomanda usa dreapta fata nu se deschide, nu se deschide nici de la butonul de inchidere/ dechidere aflat pe usa soferului. Doar la actionarea manuala din interior se deschide.

La o scanare apar erorile de mai jos:

Address 52: Door Elect, Pass.       

   Part No: 1K0 959 702 E

   Component: Tuersteuergeraet 09 0147 

   Coding: 0000052

   Shop #: WSC 00028 028 00001

   VCID: 316973E1A8F8C9CA76-8064

 

3 Faults Found:

00933 - Electric Window Motor; Passenger Side (V148)

            005 - No or Incorrect Basic Setting / Adaptation - Intermittent

01553 - Motor for Central Locking; Passenger Door (V57); Lock

            012 - Electrical Fault in Circuit

00929 - Locking Module for Central Locking; Front Passenger Side (F221)

            008 - Implausible Signal

si

Address 19: CAN Gateway      

   Part No SW: 1K0 907 530 E    HW: 1K0 907 951

   Component: Gateway         H09 0110 

   1 Fault Found:

01330 - Central Control Module for Central Convenience (J393)

            004 - No Signal/Communication - Intermittent

             Freeze Frame:

                    Fault Status: 00100100

                    Fault Priority: 2

                    Fault Frequency: 6

Cum pot rezolva aceasta problema?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie reconditionata broasca usii respective. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curand am observat un defect la masina mea, un vw jetta 1,6 pe benzina ! In sensul ca , pot inchide si deschide usile din cheie, sau inchidere/deschidere interioara, mai putin usa din fata dreapta ,care ramane deschisa ! Cine ma poate lamuri in aceasta problema ? Ce poate fi defect ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un motoras din broasca cu probleme, trebuie desfacuta usa si reconditionata broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!