Jump to content

Probleme Geamuri Electrice


golfina3
 Share

Postare recomandată

DE activat in centrala electrica, dar daca e din 2008, mai greu de realizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    13

  • F l o r i n

    8

  • dan 48

    8

  • b0gdan_07

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

LiviuColesnicov

Trebuie intervenit si hardware sau doar din soft?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar soft, dar nu cu VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LiviuColesnicov

Nu stiu exact ce este VCDS. Modelul de calculator pe care il conecteaza la computerul masinii? Nu am foarte multe cunostinte pe tema asta asa ca v-as fi recunoscator daca mi-ati putea da mai multe explicatii. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca ar trebui sa interpretezi fraza "e mai greu de realizat",spusa de colegul Al,ca si un indemn sa lasi geamurile cum sint,avind in vedere antecedentele colegilor de a aduce aceasta modificare la Polo 2005-2009,soldata cu esec.Au incercat destui modificarea si,cel putin,din tot ce am rasfoit eu,nu am gasit pe nimeni la care sa mearga acest lucru.Cred ca pentru asemenea modificare mai trebuie asteptat experimentele altora sau cele pe cont propriu,cu riscurile aferente.De exemplu,daca tot vrei sa iti umpli timpul,fa DRL pe masina,senzor crepuscular lumini automate,coming-leaving home,cornering,etc.Pina la urma,cu modificare hardware,se poate face si treaba cu geamurile,in cazul in care software se da gres.

Sarind peste partea in care eu delirez si revenind la subiect,modificarea software se face cu program in MS-Dos si interfata seriala,modificind adresele aferente.Daca este careva care are Polo cu aceasta functie ar fi bine sa nu mai stea ascuns dupa desktop si sa zica ceva.La mine nu a mers nimic in acest sens.Iar daca nu ai cunostinte suficiente de software,hex,dec si alte prefixe de astea,e mai bine sa le lasi asa sau sa apelezi la cineva,evitind riscul de a ramine cu modulele nefunctionale.E doar o parere,asa ca nu trageti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LiviuColesnicov

Eu ma gandesc ca din moment ce merge functia din cheie( folosind inchiderea centralizata din cheie) ar trebui sa mearga si din telecomanda. Interfata hardware e aceeasi, teoretic ar trebui activata o functie care sa permita controlul radio. Poate gresesc, dar logic asa mi se pare mie. Nu e o necesitate, dar daca se poate realiza cu o suma decenta si un efort rezonabil, de ce nu? Poate fi utila, cand uit geamurile deschise, sa nu mai intru in masina si sa pun contactul ca sa le inchid, sau sa nu mai bag cheia in broasca. Eu vreau atata timp cat se poate face, si nu implica eforturi si costuri mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutari tuturor!

La un Polo 9N an 2003 achizitionat recent nu functioneaza urmatoarele:

1. comanda geamul dreapta fata de pe usa sofer. Actionat de pe usa dreapta functioneaza normal

2. Reglajul oglinzilor electrice

3. Inchiderea centralizata pe usa sofer nici din telecomanda nici cu cheia in broasca, nici din butonul de pe usa.

      a)  ledul clipeste dupa comanda de incuiere si inchiderea celorlalte usi

      b)  daca deschid usa, plafoniera se aprinde, deci swichul functioneaza

      c)  am demontat/verfificat broasca si e functionala.

    Nu pot cobori/ridica geamurile cu cheia in broasca indiferent cat tin cheia in pozitia corespunzatoare. Aici recunosc, nu stiu daca are sau nu aceasta functie.

La diagnoza am gasit :

1 Fault Found:

01336 - Data Bus for Comfort System

            80-00 - Single-Wire Operation

Astept sugestii, poate a avut cineva asemenea probleme. Multumesc!

Modificat de vasilegl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu depistarea problemelor enumerate mai sus.

Cu ajutorul unei lanterne si a unei oglinzi din dotarea sotiei, am vizualizat mufele "tata" de pe stalpul masinii si surpriza: un pin indoit si inca trei lipsa fata de mufa dinspre portiera cu firele corespondente. E clar ca a mai umblat cineva pe acolo care, ori nu a depistat ori nu s-a obosit sa rezolve problema. Mai departe ramane sa ma documentez cum demontez si cum pot reface acea mufa.

Sper sa scap de toate acele defecte dupa refacerea mufei.

Modificat de vasilegl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se scot pinii din mufa cu o scula speciala (depinator) , se taie si cu ajutorul unui cleste de sertizat pini, se sertizeaza pini noi pe cablurile de pe care s-au taiat cei vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Al Bundy. Ciudateniile continua la mine. Am constatat ca am mai multe fire in mufa centrala dinspre usa fata de cea de pe stalp si ca sa ma zapaceasca de tot, doar la randul de jos coincideau culorile firelor la ambele mufe. Am schimbat firele celelalte in mufa pentru a le potrivi pe culori, (cele "in plus" nu "se pupa" cu nimic) si acum imi merge inchiderea centralizata din telecomanda si din buton usa cu exceptie cu cheia  in broasca.  In continuare nu merge reglajul oglinzilor si comanda geam dreapta de pe usa sofer. Are cineva o schema cu cablajele celor doua mufe centrale corespondente? De ce am mai multe fire in mufa dinspre usa?

Modificat de vasilegl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

 

Unei cunostinte cu un Polo a inceput in timp ce mergea cu masina sa-i coboare singur geamul de pe dreapta cate jumatate de cursa. Ce a observat ca comanda geamului nu mai functioneaza de pe partea soferului, in schimb de pe usa dreapta merge fara probleme. Acum a incetat sa mai coboare singur dar butonul de pe partea soferului care comanda acel geam tot nu merge. Aveti ideee ce poate fi? Butonul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, intai verifica firele din mansonul de cauciuc dintre usa si stalp - pe partea dreapta - dupa aia incepi verificarile la usa soferului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut,

 

Im cer scuze ca readuc acest topic in atentie, dar am o intrebare catre cunoscatori, si ma gandesc ca aici pot primi putin ajutor.

 

Am un polo 1.2 din 2006, si de cate ori deschid masina din telecomanda, geamurile fata, cele electrice, coboara la jumatate.

N-ar fi mare problema vara, din contra, e ok, dar iarna de cate ori ninge toata zapada de pe geamuri cade inauntru cand deschid masina.

Aveti idee cum pot sa renunt la "beneficiul" asta cu deschiderea automata a geamurilor?

 

Multumesc frumos!

Modificat de andrei76
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai o alarma/inchidere aftermarket, montata pe masina ? 

 

daca nu, fa o scanare sa vedem ce erori sunt stocate pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai alarma aftermarket.Ai o bucla de fir negru de vreo 2 cm pe modul.Taie bucla si izoleaza capetele.Sau ai jumperi pentru setari,verifica si pozitia acestora.

Modificat de dan 48
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

de vreo 3 zile geamul se deschidea cateodata da, cateodata nu. daca opream motorul isi revenea si geamul functiona. acu nu mai functioneaza deloc.

am incercat sa inchid geamurile din cheie, ne merge.

am incercat din butuc cu lama, nu merge.

am incercat si cu cealalta cheie, la fel.

am acos borna masinii si am pus o inapoi si a mers doar o cursa sus- jos, pe urma nu.

nu am identificat siguranta s o verific dar tind sa cred ca nu e de vina ea.

Modificat de b0gdan_07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

vezi mufa care merge la commutatorul pt. geam.

 

si eu am acut problema asta si imi era oxidata mufa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai omul zice clar ca nu merge nici din butucul inchiderii,deci care mufa?!? Mai degraba lipseste vreo alimentare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi a pus cineva un vcds. a sters erorile stocate. geamurile au mers vreo jumatate de ora pe urma iar nu au mai mers. cred ca e defect modulul. stiti pe cineva care repara module?

Modificat de b0gdan_07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am verificat si modul confort. e bun. ce ar mai putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ai verificat modulul de confort ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la electronist sau cum s o numi...

Modificat de b0gdan_07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut!

Cum nu pot crea un nou topic( nu stiu de ce) postez aici.

Am un polo9n 2001-2002 la care mi s-a rupt clema de la geamul electric fata-stanga.

Problema e ca nu gasesc separat cleme. Am gasit doar cu macara cu tot(dezmembrari online 150lei).

Aveti idee unde gasesc si eu un set de cleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am calculatorul de geam defect. Pe el este trecut urmatorul cod:

TEMIC

440775EW

401350A7

30.06.06

HW:001

SW:02xx

TSG-PQ24 290 758 04 A

Ce cod trebuie sa iau sa se potriveasca?

Modificat de b0gdan_07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!