Jump to content

Probleme Geamuri Electrice


golfina3
 Share

Postare recomandată

Multumesc mult , Dan 48 , astept sa se incalzeasca vreamea ca sa pot sa incerc sa rezolv defectele, am uitat sa zic ca si consumul in gol al bateriei este de cca 250ma si sunt nevoit sa scot zilnic borna de la baterie ca sa nu se descarce

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    13

  • F l o r i n

    8

  • dan 48

    8

  • b0gdan_07

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Atunci ai putea sa scoti alimentarea de pe confort sa vezi daca mai ai acel consum,siguranta SB 31-25A sa vezi ce consum mai ai dupa aia in gol.Ai putea sa verifici sigurantele in prealabil,ca temporizatorul stergatoarelor are siguranta separat,butonul e putin probabil sa se fi deteriorat,anume SB 16-10A,e in comun cu stergatorul spate(apropo,ala de spate merge?).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

buna si ue am avut probleme cu geamul de la usa fata sofer,cand cobora nu mai urca sau mergea foarte greu

intr-o zi nu a mai vrut sa urce deloc si am incercat sa il trag sus cu un patent.va dati seama ca sa spart in interior

cu 250 lei lam pus dar baiatul care mata geamul mia spus-domnule ai contact defect vrei sa il fac ?ok

si dupa ce a desfacut contactul de pe portiera cu un mic patent ascutit a indreptat contactul si merge ok si acum

ma rog iam dat si lui ceva pentru treaba asta dar nu am luat un contact nou

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Multumesc, SI eu caut la dezmembrari da fara succes deocamdata :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am verificat sigurantele problema este ca pe ele nu scrie nimic si nu gasesc functia lor . stergatorul din spate functioneaza de asemenea si dezaburitorul lunetei.Nu stiu insa unde se gaseste modulul confort si daca cel din fata de langa motor este centrala .Daca puteti sa ma ajutati cu ordinea si cu functia sigurantelor va multumesc anticipat

.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna.

Am si eu o rugaminte si o intrebare. Am un Polo 9NZ an fabricatie 2004. Poate cineva sa imi spuna ce parametrii trebuie modificati din calculatorul de bord pentru ca in momentul in care inchid masina din cheie sa se inchida si geamurile automat?

Multumesc mult de tot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea ca fiind din 2004 sa nu merga activat roll up in modulul de confort cu vdspro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut. Am si eu o problema la al meu Polo 9n, de doua zile incoace nu mai merge modulul confort la geamul soferului, dar il pot cobori/urca fara probleme daca tin apasat pe buton. Ar trebui sa demontez fata usii sa vad cum sunt contactele sau e o problema mai mare decat niste contacte imperfecte?

Vreau sa precizez ca am un Polo 9n din 2003 cu geamuri electrice doar fata.

Modificat de X-LiTe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu contactul pus, geamul sus, tine 5-10 secunde, apasat pe buton, in pozitia inchis. Daca nu isi revine, repeta procedura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu contactul pus, geamul sus, tine 5-10 secunde, apasat pe buton, in pozitia inchis. Daca nu isi revine, repeta procedura.

Multumesc mult. Ma duc sa incerc si revin cu feedback.

LE: Am incercat si din pacate nu merge.....

Modificat de X-LiTe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

imi puteti spune va rog cum pot sa desfac placa de butoane ale geamurilor electrice de pe usa soferului pentru a curata contactele. vreau sa ajung pana la placa unde sunt contactele imperfecte, deoarece la apasare scurta sus, geamul stanga fata nu are reactie, trebuie sa ii dau apasare lunga, atunci merge pana sus de tot, apoi sa ii dau in jos cat vreau sa vine.

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie desfacute cateva surubele , cu un torx . Daca constati ca ai nevoie de ceva de prin interior sa-mi spui ca am o astfel de placa desfacuta bucati .

Spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de sfat.

am desfacut-o, torx T6 trebuie.

inauntru era foarte curat, pentru ca este un fel de membrana de cauciuc care nu lasa sa intre praful.

totusi am curatat toate contactele cu spirt, tifon si betisoare de urechi, am pus totul la loc si acum merg toate comenzile :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Fratilor, am mare nevoie de ajutor ... si foarte repede! Intrebare: se poate pune pe un Polo 9N3 din 2007 care are geamuri manuale fata usa+macara+motoras+computerul de comfort de pe un polo 9N. Deci sa trec de la geamuri manuale la geamuri electrice pe fata? V-as fi recunoscator daca mi-ati raspunde repede. Va multumesc!

Modificat de ciucuadrian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara. am si eu un polo 9n si vreau sa va cer ajutorul

1. cum scot geamul din stanga spate, cum iese el din piesa aia alba.

2. cum scot bucata aia de tabla ambutisata care tine boxa si mecanismul macaralei, am scos toate suruburile si tot sta intr-o chestie de la maner.

3. ati mai schimbat sufele alea de la macaraua electrica?

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Ştie cineva daca este vreo diferenţa între macaraua de polo 9n în două portiere şi cea de 9n în 5 portiere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se potrivesc,garantat. La Polo 9N in doua usi, usa fiind mai mare si panoul interior de care este fixata macaraua este mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
david_marius_2013

VA SALUT! AM SCHIMBAT DE CURAND MACARAUA ELECTRICA DE LA USA DREAPTA FATA, SI LA MONTAJ MI-A RUPT MECANICUL UNA DIN CELE DOUA CLEME DE PLASTIC IN CARE STA GEAMUL PENTRU URCARE/COBORARE. AVETI IDEE UNDE GASESC NOI/SECOND, SAU MA POATE AJUTA CINEVA CU O PERECHE DE CLEME SAU MACAR CEA MICA DE CATRE BOXA? FAC CINSTE, PLATESC ... NU SE PUNE PROBLEMA!!! MULTUMESC SI LA MAI MARE!!! MARIUS- Rm. Valcea ... 0764.044.102,   suiram_30 (YM)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 @ david_marius_2013  In primul rand nu ai precizat daca masina ta este in doua sau in patru usi. Eu am masina in doua usi si pentru piesa incercuita in poza am fost obligat sa cumpar macaraua cu totul (SH). La mine a fost pe stanga.post-10189-0-41859800-1383071874_thumb.j

Modificat de ionel.d.2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut.la polo 9n3 este cu geamuri fata electrice,de la un timp nu imi mai functioneaza geamurile electrice ,dar inchiderea centralizata functioneaza doar de la butonul de pe usa din interiorul masinii(cu cheia pe dinafara in broasca nici o reactie) si nici becul rosu(security)de pe usa fata stinga nu se mai aprinde?cablurile din usa sunt toate intregi.imi poate da cineva un sfat.mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu inchiderea care nu mergea decat din interior am avut si eu probleme. Am rezolvat schimband broasca cu totul si mai apoi am montat o inchidere centralizata cu telecomanda separat ca sa scap de inchiderea cu cheia. Geamurile e posibil sa nu iti functioneze din acelasi motiv(broasca), insa nu stiu sigur. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LiviuColesnicov

Scriu aici pentru ca nu am gasit cu "search-ul" in alta parte. Am un polo benzina din 2008, geamuri electrice fata. Am functia confort pentru geamuri dar pe cheie, cand tin cheia rotita in portiera de la sofer urca si coboara in functie de sensul in care rotesc. Ce ar trebui facut ca sa mearga functia si de pe telecomanda masinii? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!