Jump to content

Distantiere roti :: pro sau contra?


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

- largirea ecartamentului in scopul cresterii stabilitatii masinii.

Pentru ultimul scop trebuie luata in calcul diferenta de ecartament fata/spate, si retinut ca in cazul unui vehicul cu tractiune fata si motor in fata, al carui comportament rutier este in mod natural subvirator, ecartamentul fata este in avantaj fata de spate pentru a compensa (aderenta mai buna a puntii fata). Spre exemplu, Seat Leon 1M are o diferenta de 20mm intre fata si spate (1506mm/1486mm cu janta de 17", pana la 1511/1491mm daca se folosesc alte jante)

~Nautilus

Masina mea (anvelope 195/50 r15, BBS standard din fabrica) are diferenta de ecartament fata-spate, de 16mm (conform tabelului). Caracterul e unul subviratoriu cum a spus Nautilus.

Daca eu ma apuc sa pun distantiere pe spate (15-20mm) in scop estetic, cresc stabilitatea puntii spate, dar ce se intampla cu fata , sau mai exact cu relatia fata+spate ? Am impresia ca se va accentua caracterul subvirator si voi avea de pierdut dpdv al performantei. (intrebarea mea se refera strict la cazul in care pun distantiere doar pe spate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Ma bate un gand sa imi pun si eu distantiere pe fata si pe spate.Momentan am 205/55/16 cauciucurile.De unde as putea cumpara tot chitul inclusiv prezoanele si ce model imi recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat si eu distantiere, am schimbat jantele, de la ET 35 am trecut la ET45 + distantiere de 15mm. Arata si se simte ok!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu inca nu am reusit sa trag o concluzie... este bine sau nu sa ai distantiere. Eu vreau sa pun doar pe spate pentru a alinia rotile. Partea cu stabilitatea am inteles-o dar fiabilitatea?! Eu am jante Santa Monica 17" incaltate cu 225/45/R17. Astept pareri daca distantiere de 1,5 cm pe spate au rol negativ mai ales asupra sigurantei. Multumesc!

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Din cate am auzit eu , daca iti pui distantiere o sa schimbi rulmentii mult mai des ..o sa ai o stabilitate mai mare si cam atat..

Si eu am distantiere FK 15 mm , tip B pe care astept sa le pun cand montez jantele de vara :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Lamuriti`ma si pe mine acum...

de curand am trecut la jante pe 17' BBS Riva - Classixs cu anvelope 225/45/17, problema este ca aceste jante au ET 54, si rotile imi stau cam mult sub aripa, cel putin astea dupa spate nu prea imi plac cum arata, le vreau mai inafara.

Ma gandeam la niste distantiere de 10 mm ( nu vreau sa exagerez ), e ok alegerea mea ? voi ce imi propuneti ? aa si trebuie sa schimb si prezoanele sa inteleg... am vazut mai sus postul lui voinea care zicea k la un cuplu mai mare de 300nm treb schimbate, tip B !

Rotile de pe fata le pot lasa asa sau sa pun si acolo unele de 5mm ca sa le readuc la starea initiala cand aveam jantele pe 16' cu ET 50 ?

De unde pot cumpara 2 distantiere si prezoanele necesare, ce producator recomandati ?

Modificat de B32FDY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ma bate un gand sa pun si eu distantiere insa doar de 10 mm , ar mai fi cazul sa schimb prezoanele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai jos este un citat din manualul distantierelor mele H&R. In caz ca nu ai deja prezoane ceva mai lungi, mai mult ca sigur trebuie sa le inlocuiesti pe cele actuale. In citat gasesti cerintele minime de siguranta pentru fiecare tip de prezon (minim de rotatii la infiletare). Treaba e ca eu cu prezoane originale pe jantele de otel sunt cu o rotatie sub ce cer ei acolo, dar oricum sub 4-5 rotatii nu cred ca e acceptabil pentru orice prezon.

Bafta.

For the current tightening torques (pay attention to possible differences between aluminum and steel

wheel rims), refer to the information provided by the vehicle manufacturer concerning the attachment

of series-production wheels, or, if using special-purpose wheels, refer to the specifications of the

wheel manufacturer, as well as the parts certificate concerning wheel spacer. Verify the minimum

thread reach of the elongated wheel bolts:

Thread M12x1.25 = at least 8.0 rotations = approx. 10 mm of load-bearing thread

Thread M12x1.5 = at least 6.5 rotations = approx. 10 mm of load-bearing thread

Thread M12x1.75 = at least 6.5 rotations = approx. 12 mm of load-bearing thread

Thread M14x1.25 = at least 9 rotations = approx. 12 mm of load-bearing thread

Thread M14x1.5 = at least 7.5 rotations = approx. 11 mm of load-bearing thread

Thread 1/2

post-13132-1277672181_thumb.jpg

Modificat de Acidutzul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
cosmin cautis

Salut unde pot sa gasesc sau sa cumpar niste distantiere spate pentru un g2? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 9 months later...
  • 3 weeks later...

Am vazut ca sunt mai multe tipuri de prezoane pe siteul CSR. Cum imi dau seama care s-ar potrivi cu capacele originale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am distantiere de 30mm/roata, de mai bine de 7 ani, H&R si nu am avut nicio problema cu ele:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

as putea sa imi pun distantiere daca trec de la jante cu et37 la et 41? la masina din semnatura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca faci asta,nu ramai cu roata la acelasi distanta fata de aripa?Maresti ETul,roata intra sub masina....distantierul o scoate...e ca si cum ai face (-1)+1.... :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare ... Am un tiguan cu jante pe 19 , cauciucuri 255 40 r 19 si vreau sa imi pun si eu distantiere de 20 mm sau 30 mm ... spuneti - mi si mie va rog daca risc sa imi uzez anumite componente si va rog sa imi spune-ti o firma care are distantiere cat mai de calitate ... cel putin prezoanele sunt foarte importante pt ca eu conduc mai sportiv si nu as vrea sa am probleme... :) ... multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Condusul sportiv + distantiere de 20-30mm nu se impaca bine. 

Daca totusi vrei eu ti-as recomanda de la H&R Trak+ DRA. Nu iti vor trebui prezoane mai lungi pt ca sistemul este tip flansa si vine cu prezoanele lui care se fixeaza de butuc. Prin prezoanele oem tu te fixezi de flansa.

http://www.trakplus.com/what

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am pus si eu pe leul meu niste jante aliaj 16 vara aceasta cu ET41, fata de rotile iarna ce le aveam cu ET38, deci implicit rotile au intrat mai mult sub aripa, in special cele spate se vad cam urat.

Am tot citit despre distantierele astea sau flanse cum li se mai zice ( sau ar exista si distantiere gen saibe pe surub ? oricum nu-mi suna profi si sigur deloc),  si se pare ca as avea nevoie de ele. Ma gandeam la o idee de 10 mm pe fata si 15 20 pe spate insa curiozitatea mea e , cum va mai sta roata pe butuc ? ca de fapt dupa ce pui acel distantier, roata nu mai prinde pe butucul central, va sta numai pe suruburi ? Sau exista model de distantiere si plate si cu butuc prelungit ?

Ar fi ok distantierele la dimensiunile la care ma gandesc ?

Nu-s adeptul racingului sau condusului agresiv incat sa prezinte pericol, insa pacat de jantele frumoase sa arate asa urat infipte sub masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Un sfat cam spre ce distantiere sa ma orientez? 

 

Vreau 10mm pe fata si 12mm pe spate. Am gasit de la H&R.

Problema mea ar fi prezoanele. Ok, clar iau altele, dar trebuie sa fie suficient de lungi cat sa prinda, dar nu prea lungi cat sa blocheze roata. Apoi am vazut ca sunt mai multe modele, conic sau "ball". Jantele oem banuiesc ca au nevoie de conice daca nu ma insel.

 

Apoi ar fi compatibile cu antifurtul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca tot te-ai orientat la H&R, gasesti si prezoane tot de la ei:

 

all 1998+ Audi and VW vehicles (Q7 and Touareg excluded) use a 14x1.5x28mm ball seat lug bolt. If purchasing bolts for use with spacers add the spacer thickness to 28 to find the optimal length (15mm spacer would be 15+28=43 for a recommended 43mm length)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-am intrebat pe cei care vand H&R si au zis ca momentan nu au, dar ca pot sa imi ofera distantiere NJT pe dimensiunile cerute, cu buza pt centrare la 180ron. Comparativ cu cele H&R care sunt aproape 400ron. Prezoanele mai lungi compatibile cu jantele oem 9ron bucata si pt antifurt inca 100ron set de la OZ care merge cu acele prezoane.

 

Sincer NJT nu-mi zice ceva.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele oem sunt cu prindere Ball iar mai toate jantele AM vin cu prindere conica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer NJT nu-mi zice ceva.

 

N-am auzit in viata mea de astia... Sit-ul e doar o pagina de forma: NJT-Tuning , par a fi o subsidiara sau partenera  JOM. Daca mergi pe JOM.de si cauti configuratorul de distantiere o sa te duca la pagina NJT.

 

pt antifurt inca 100ron set de la OZ

 

 

Poti da niste detalii sau pune o poza cu antifurtul de la OZ ? Nu stiam ca OZ au asa ceva si m-ar interesa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat legatura cu cei de la TIMtuning,  http://www.racelook.ro/index.php.

"Va putem oferi antifurt OZ special pt distantierele de la sus la 110 lei/set, la comanda".

 

Intai sa vad rotile pe masina si apoi ma hotarasc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat pe pejo-ul prietenei niste distantiere pe spate, de pe un alt forum de tuning, insa erau no-name(ma rog, s-ar zice ca sunt Simoni racing insa am dubii) si sunt foarte bune si ieftine, de aluminiu.

Intrebare catre cunoscatori: care e diferenta intre astea si niste H&R(tot de aluminiu). Initial avea doar pe spate H&R-urile astea, pe care le-am mutat pe fata si pe spate leam pus pe astea cu o idee mai late :) pt ca schimbasem jantele cu altele cu ET mai mic, pe franceze fiind OEM jante cu ET mic.

Ele merg bine, nu inteleg de ce diferenta de pret uriasa? unde e avantajul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!