Jump to content

Alarma OEM


Dobry
 Share

Postare recomandată

Salutare din nou , nu va spetiti sa mi raspundesi la postatea de mai sus cu pozele de la volumetrici ca am fost ieri la dezmembrari si am mai gasit 6 perechi de senzori cu tot cu butoane de dezactivare. 😅😅 
In afara de chestia asta vreau sa intreb alta chestie , (nu stiu daca mi raspunde cineva.... in fine );

Am instalat senzorii, dar nu i recunoaste modulul confort , am schimbat modulul cu altul de pe un seat toledo care merge perfect, cand bag mana in masina sare alarma , dar nu merg geamurile urcat/coborat si nici reglajul oglinzilor. Asa ca l am scos si l am montat din nou pe cel care l aveam. 
Sa inteleg ca or fi asezati pinii in alt mod la seat? Modulul are acelasi numar de piesa. 

 

 


Am vazut pe internet ca se vorbeste de vcds pro si ca ar merge cu acest program sa pot modifica parametrii de la modulul actual de pe masina ca sa poata recunoasca noii senzori volumetrici , de unde as putea sa l descarc ??? Salutari

Modificat de filipbogdtds
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca postezi cu asemenea introducere e posibil ca alti useri sa nu iti mai raspunda.... 

 

Trebuie sa editezi dump eeprom, ca sa functioneze senzorii de volum, nu are legatura cu pinout ul.

 

Vds pro il poti scoate de pe mhhauto sau alte site uri.

Cu ajutorul lui modifici adresele, nu parametrii.

Cel de seat nu avea roll up, roll down activat, se poate face, tot cu vds sau alte softuri, gasesti procedura pe forum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, vezi ca merge si cu alte programe si interfata usb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, dar de moment nu dispun decat de vcds , lumea wv este noua ptr mine , abia ma descurc!!!😝

Pe forum se gaseste informatie , de multe ori incompleta din cauza timpului care a trecut de cand a fost publicata , poze sterse ....... dar ne conformam cu ce este !!!😉

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da..si modelul vechi, rar mai stam sa dezvoltam lucruri noi, pt acesta platforma. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare din nou @F l o r i n , omule bun , nu gasesc sa descarc de pe pagina care mi ai zis programul vcds pro si nici cu actualul nu gasesc roll up/down. Nu ma pot conecta la 35 inchidere centralizata, ca mi se pare ca de aici se activeaza , sau cel putin asa vad prin tutoriale ( scuze ca de la alarma s a trecut la alt subiect)

Cum pot sa fac sa functioneze butoanele de la geamuri si joistyc oglinzi ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, pe 46 convenienta, la modelul tau. O sa iti mai caut si pun eu linkuri, dar cand am un pic de timp. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seara bina familia , m am gandit sa schimb goarna aia din portbagaj de la alarma ca suna uratel si sa o montez pe cealalta din partea din fata de langa baterie , am vazut ca are 3 cabluri , am cautat si am gasit schema dar nu vad bine unde se conecteaza pinul 3 de la H12

 

spacer.png
-pinul 2 e masa

-pinul 1 se conecteaza la pozitia 3 de la T15 comfort. 
-pinul 3 nu vad unde se conecteaza🧐

M ar putea ajuta cineva ? 
va salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pin 3 la siguranta 

Dupa care trebuie sa modifici eeprom  confort , ca sa activezi goarna electronica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult ptr promptitudinea ta 👏, centralita confort e de pe aceeasi masina cu sirena si senzorii volumetrici , deci este codificata . Si la care siguranta se conecteaza? (merci mult de tot , poate vreo data am sa pot sa te ajut cu ceva)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi in diagrama ta, mai sus, in stanga, ai siguranta si cablajul rosu galben.

Este ok, daca modulul confort este de pe masina donatoare 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca trebuie conectat la S144/15amperi  , fiind aceeasi linie de alimentare ptr pinul 12 de la T15 confort, am zis bine ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata , am alarma oem instalata , operativa 100% , pacat ca nu are si inclinometric, dar asta e, daca e prevazuta asa, asta e !!!

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate cu vcds sa se modifice de asa natura ca la deschiderea masinii cu cheia din butucul de la sofer sa nnu se dezactiveze alarma ?

Ma refer la situatia daca incearca sa o fure (de exemplu) si cu o surubelnita “buna” reusesti sa dai butucul peste cap si automat se deschide masina si alarma se dezactiveaza. 
La bmw e optiunea de a se dezactiva mecanic sau mecanic/remoto , la passat este optiunea asta ? Va salut !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B5.5 ul? 😁 nu cred ca isi bate cineva capul cu el sa il fure.

Da, mai mult ca sigur se poate, dar trebuie gasite adresele din eeprom si modificate 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, stiu ca sunt sanse minime de a l fura  😂 , chestia e sa ajung sa schimb optiunea asta. 
Stii cumva cum si mai exact si unde trebuie sa intru ptr a modifica ? Multumesc mult ptr timpul tau!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa iti caut adresele, cand am un pic de timp 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ziua buna familia , ar mai fi o intrebare ; 

La usile din fata am vazut ca au cate un led rosu , in partea superioara ,la baza geamului. Ieri cand am desfacut portiera am vazut ca mifa nu era conectata, dupa ce l am conectat ledul functioneaza perfect , problema o am la cealalta portiera , cand am desfacut sa vad  , nu am gasit nici o mufa care sa corespunda ledului. 


Este si portiera dreapta prevazuta cu led ptr passat alarma din fabrica 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, numai la sofer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!