Jump to content

T3 - Adaptari specifice


B20JGG
 Share

Postare recomandată

salut! te sfatuiesc sa nu izolezi cu vata minerala deoarece retine umezeala! daca ai bani izoleaza cu DYNAMAT ,iar daca nu eu am folosit izopren de 1 cm sau de 0,5 cm,din acela care se pune sub parchet cu folie de aluminiu  si apoi peste el poti lipi poliestiren de 2,5 ,dupa care lipesti folie de plasic si apoi panourile (tapiteria) !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 hours ago, darius76 said:

salut! te sfatuiesc sa nu izolezi cu vata minerala deoarece retine umezeala! daca ai bani izoleaza cu DYNAMAT ,iar daca nu eu am folosit izopren de 1 cm sau de 0,5 cm,din acela care se pune sub parchet cu folie de aluminiu  si apoi peste el poti lipi poliestiren de 2,5 ,dupa care lipesti folie de plasic si apoi panourile (tapiteria)
 

Mersi, am sa tin cont!

As vrea sa imi mai raspunzi la cateva intrebari, in masura in care nu te irita prea tare :)

Imi poti spune ce rezultate ai obtinut dpdv,sonor cat si termic, in urma izolarii? Sunt diferente semnificative?

A fost redus sunetul din exterior semnificativ ? Calitatea sunetului in masina este imbunatatita?

Cam cat timp si bani ai investit, aproximativ in aceasta operatie? Ai izolat toata masina (Plafon, pardoseala, pereti laterali, haion,bord) ?

Folia aluminizata pt parchet ai utilizat-o in scopul insonorizarii, iar polistirenul pt izolarea termica, right ?

Ce adeziv ai utilizat pentru fixarea materialului?

Am gasit si eu o alternativa destul de ieftina si asta, si anume pasla. Oare sa fie mai eficienta decat izolatorul de parchet cu folie de aluminu? Ma gandesc totusi sa folosesc si DYNAMAT, insa doar pentru partea din spate a masinii, pentru a reduce zgomotul de la motor..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Un gand apasator nu-mi da pace in ultima vreme, gandul veniri iernii ^_^
Ma gandeam sa-mi sporesc umpic confortul pe timpul iernii, si sa-mi pun siroco.
Ma puteti ajuta cu niste sfaturi cu privire la alegerea unuia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am pus unul pe gaz dintr-o rulotaIMG_20161116_075846.jpgIMG_20161116_075258.jpgIMG_20161116_075245.jpg

Sorbul de aer este în camera motorului

 

Modificat de Coada
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ma poate ajuta si pe mine cineva cu dimensiunile marcate in foto pt a imi construi partea din fata a suportului grupului difrential fata?multumesc

s-l1600 - Copy.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/17/2016 at 10:54 PM, Coada said:

Eu am pus unul pe gaz dintr-o rulotaSorbul de aer este în camera motorului

 

Bun si asa, dar pentru mine, unul pe motorina ar insemna o grija in minus :)

Mai am o dilema, vreau sa-mi pun niste roti mai mari, astfel va trebui sa le si omologhez. Pentru acest demers, este nevoie de prezenta proproietarului din acte?

Modificat de coldeai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa ma redirectionati catre aria tehnica!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ce motoare pe benzina de generatie mai noua se potrivesc pe o cutie de viteze de T3, fie ea pentru benzina sau pentru diesel? Am un T3 diesel pe care as vrea sa pun un motor de 2.000 - 3.000 cmc benzina si nu stiu daca exista ceva care s-ar potrivi. Stiu de varianta cu motoarele Subaru dar acolo este nevoie si de o placa adaptoare pentru cutie si se ajunge la costuri mari. Caut un motor de aprox. 400 euro in dezmembrari care sa se potriveasca pe cutia de viteze a T3-ului.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motor de Vw T4 de 2.0 benzina se potriveste sigur pe cutie si la suporti, are aceleasi prinderi ca cel de 1,9 d .

 

Dar sincer nu recomand asa ceva, un 2.0 benzina , vorbesc pentru ca am avut t4 2,0, consuma in oras intre 12-14,iar afara 8-9-10 depinde cat te dai la ea, cea mai buna varianta pentru t3 este 1,9 td sau 1,9 tdi este mai mult decat necesarul pt t3, parerea mea !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are putere acest motor de 2.0 de pe T4? Cu duba incarcata + o masina pe remorca, crezi ca se descurca la o urcare pe serpentine? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorul de vw t4 2.0 are 84 cp, ce pot sa spun despre el este ca, am mers extern cu 5 persoane si bagaje cu 160 km/h fara probleme cu t4, iar despre munte ce pot sa spun, am urcat la cota 2000 cu 5 persoane, bagaje si rulota fara probleme, era buna ca masina, dar ma nemultumea consumul si am vandut-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Cutiile automate pe t3 sunt foarte rare. Schimbătorul de viteze se găsește pe ebay. Dar ce cutie sa pun? Știe cineva? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut ! o intrebare care ma nedumereste , se poate pune chiulasa de 1,6 td pe motor de 1,9 td cod aaz ? se pare ca pe masina mea la motorul 1,9 td aaz este asemenea chiulasaP1180019.thumb.JPG.1dbe22c425a2aa575943acaf28e89a88.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
MariusIulian2002

Aveti idee daca un volan de T2 se potriveste pe un T3 din 1989? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am achiziționat recent o caseta de direcție cu servo pt t3 si am o problema cu axul care merge spre volan. Intrebarea mea este daca se potriveste si alta conexiune între ele eventual de la alt vw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
  • Administrator

Poate intereseaza pe careva acest sistem de servodirectie

image.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

servodorectia asta electrica are un singur neajuns ,lipsa semnalului de la vss!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!