Jump to content

Aparatoare noroi roti


rviorel
 Share

Postare recomandată

maine pun niste poze cand le montez numai sa fie vreme buna. intai ma duc sa spal masina sa vina perfect acolo asezate pt ca am numai noroi. oricum le-am pus un pic asa sa vad cum vin. intra perfect in locasurile alea park sunt turnate. vin insotite de holsuruburi si cleme speciale de prindere si instructiuni de montare. nu trebuie facuta nici o modificare sau dat gauri. ma gandesc sa pun niste saibe mai late decat capaul holsurubului ca sa fie fixate mai bine in caz de le ating sa nu iasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 126
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bbogdanmircea

    16

  • andvav86

    8

  • Clodius

    5

  • Ch33sus

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu vreau poze cu ele nemontate

pe ambele fețe

mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-63910-0-46014800-1289297671_thumb.j

pe spate

care mai vrea lasati id si va trimit

si inca

sii

si cam atat

cam asa

sfarsit montata singur in parcare a durat cam o ora si jumate..

post-63910-0-57462100-1289297638_thumb.j

post-63910-0-41518100-1289297654_thumb.j

post-63910-0-55765900-1289297882_thumb.j

post-63910-0-66022600-1289297892_thumb.j

post-63910-0-02624000-1289297991_thumb.j

post-63910-0-06706300-1289298024_thumb.j

post-63910-0-42634700-1289298061_thumb.j

post-63910-0-79411500-1289298190_thumb.j

post-63910-0-42690300-1289298207_thumb.j

post-63910-0-95018900-1289298261_thumb.j

post-63910-0-71437300-1289298274_thumb.j

post-63910-0-61066700-1289298324_thumb.j

post-63910-0-79093200-1289298338_thumb.j

post-63910-0-87339100-1289298351_thumb.j

post-63910-0-32622300-1289298720_thumb.j

post-63910-0-12022800-1289298804_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul ramane cam mare totusi. Asteptam impresii dupa prima utilizare. Sa inteleg ca nu a fost necesar sa gauresti nimic???

Montura este destul de solida?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astept si eu sa vad cum se comporta dupa ce le agat. alea de pe fata sunt facute dintr-un cauciuc mai moale alea de pe spate sunt mai rigide sunt facute dintr-un platic mai tare dar nu casant. sunt ff bine prinse in holsuruburi plus cleme speciale.

Modificat de andvav86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am de astea,luate de pe ahw-shop si-s montate din martie...tot este ca-n prima zi deocamdata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ch33sus la tine cum sunt aparatorile difera la material alea de pe fata cu cele de pe spate. ma refer ca cele de pe fata sunt mai moi mai flexibile iar cele de pe spate sunt mai tari mai rigide. am vazut azi la cineva pe un golf tot aparatori de astea oem dar aveau sigla vw cu alb. ale mele sunt simple.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Astazi mi-am montat si eu pe fata niste aparatori ieftine poloneze luate din bazar.

O sa postez poze cu ele montate dupa ce ajung la Iasi.

Ce m-a surprins a fost cantitatea de pamant pe care am scos-o din spate de la aparatorile de plastic.

Mai multe am povestit aici:

montare aparatori noroi jurnalul meu de bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andvav86: si ale mele sunt simple,fara nici o sigla pe ele si da.parca cele de pe fata sunt putin putin mai flexibile decat cele de pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Eu am luat ceva aparatori de noroi universale cu 22 RON perechea, si se aseaza destul de ok pe masina. Nu sunt ca cele OEM, dar merge.

post-31670-0-86360700-1290969026_thumb.j

post-31670-0-80125700-1290969071_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca stii ca le-ai pus invers nu? alea mai mari se pun pe spate si alea mai mici pe fata...doar daca ai vrut tu sa fie invers dar arata destul de caraghios in spate cu alea mici mici si in fata cu alea imense :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

radurus poti sa faci niste poze mai de aproape din interior si din lateral la aparatorile de pe spate?

eu am pus doar pe fata dar pe spate am vazut ca in interior unde e aparatoare e scobita cumva si nu stiu cum as putea sa pun aparatoarea ca sa stea ok

O sa pun niste poze ca sa intelegeti mai bine ce vreau sa zic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa era codul pus pe ele cele lungi fata si cele scurte spate. Daca sunt invers nu e nimic ca nu se stropesc lateralele asa de tare. Cat despre prinderea celor e pe spate am pus niste distantiere de cam 2 cm., si le-am prins cu holsuruburi lungi. Am sa fac si niste poze.Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se vad urat tare. mai bine le inversezi plus ca o sa le atingi tot timpul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca asteptam poze sa vedem cum le-ai montat pe cele de pe spate cu distanterele alea.

Eu inca sunt in cautare de niste soooortuuuuri lungi si late pentru spate, cele puse pe fata sunt prea mititile pentru a le monta pe spate si sa fie eficiente asta este sigur.

Am vazut ceva in bazar cu emblema vw pe ele si erau plate total dar mi se pareau prea penale sincer sa fiu.

Cele OEM vin foarte bine pe spate, dar si alea mi se pare destul de scurte pentru spate, adica am vazut montate pe un Golf si nu cred ca adauga mai mult de 5 cm in jos protectie la roata.

Prin Iasi e zapada mazga, cand se curata oleaca masina le fac niste poze si le analizez sa vad cum au rezistat la conditii grele, urcat borduri pe 10 cm de zapada etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici prea lungi pe spate nu sunt bune. cand vrei sa parchezi cu spatele si ai o burdura... vezi cum le agati si ai ce injura. am patit eu prima data dupa ce le-am montat (eu eram obisnuit sa dau cu spatele pana dau cu cauciucu putin in bordura) si ale mele sunt originale costa ceva banuti. acum cand parchez tot timpul deschid portiera si ma uit in spate sa nu le ating.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Poate ajuta pe careva, un mic diy. Pe mine m-a ajutat desi nu am aceleasi aparatori sau masina.

http://volkswagenownersclub.com/vw/archive/index.php/t-2701.html

Mi-am luat pt un golf4 scurt de la reprezentanta cu aprox. 250 RON si le-am montat singur, f usor de montat. La reprezentanta mi-au cerut 200 pt montat, nu reusesc sa inteleg pt ce cer banii astia ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus si eu aparatori originale la O1.Pe spate aveam deja

Arata bine! 140 RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Inca odata intrebare pentru cei care ati montat neoriginale pe spate: din ce ati facut distantierele ca sa arate si sa fie ok? Eu ma gandeam sa fac din tabla de aluminiu sau inox niste U uri tot asa de 2 cm gaurite pe care sa le prind de suruburile care tin contraaripa aia de plastic iar in cealalta parte sa prind aparatorile de ele cu pop nituri sau surub si piulita. Dar si varianta cu distantiere de plastic sau cauciuc bagate intre aparatori si contraaripa si holsuruburi mai lungi pare si ea foarte buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus si eu aparatori originale la O1.Pe spate aveam deja

Arata bine! 140 RON

Am pus si eu pe fata, pe original Skoda, 74RON.

Cod KEA 075 003

Pt spate cica nu sint pe stoc la fabrica. Urmeaza...

Pe spate e cu 001.

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

pt passat ul din semnatura unde pot gasi niste aparatori?sunt din bucuresti....nu tin neaparat sa fie oem.Driver.gif

apropo...cum este prinderea in generakl la ele?e nevoie de bormasina?

Modificat de vitalie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in general nu ai nevoie de bormasina. aparatorile se prind cu suruburile care tin acel plastic pe interiorul aripii.

in fc de model mai dai o gaura sau nu.

de ce vrei aparatori?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.din respect pentru cei din spatele meu

2.as proteja in felul acesta plasticul acela care la o piatra mai mare se poate crapa

3.aspect mai frumos, cel putin passat ul ui din semnatura , estetic vorbind, ii sta mai bine cu aparatoare pe spate.Driver.gif

Modificat de vitalie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

plasticul ce se sparge e acela de sub bara spate,prelungiea aia?

cu aspectul,treaba e in fc de gusturile fiecaruia.

respect pt cei din spate e adevarat dar efectele sunt mici la cat jeg e pe sosele.

chiar ieri mergeam pe autostrada si un TIR ce depasea a aruncat galeti de nisip in aer,mai mult datorita curentilor de aer.

si eu as pune pe timp de toamna-primavara dar din cauza pretului destul de mare la cele originale si calitatea proasta a celor din targ,am renuntat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!