Jump to content

Ce facem daca am pierdut talonul?


mmneg
 Share

Postare recomandată

Am impresia ca am pierdut talonul :-(

Ce e de facut?

Cum ramane cu ITP-ul care era facut prin februarie martie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe baza cartii de identitate iti scoti un nou talon ....

Informatii detaliate gasesti la Udriste ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te duci la service-ul unde ai facut revizia si poti sa-ti iei dovada...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Nu stiu daca am postat bine, dar am nevoie si de parerea voastra. Am pierdut Certificatul de inmatriculare al masinii. Am depus la politie toate actele inclusiv cartea de indentitate a masinii. La ridicarea adeverintei cu drep de circulatie am observat ca in cartea masinii am fost trecut din nou ca proprietar. Am intrebat pe gabor daca e normal sa fiu trecut din nou si mia zis ca nu, dar nu ma afecteaza cu nimik - s-a gresit. Va intreb pe voi,daca credeti ca ma va afecta, masina avea 2 proprietari acum are 3 in carte ( eu de 2 ori :) )? Politia Romana ... nu mai comentez. Si ce sa fac ? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai ce sa faci! O sa explici la vanzare de ce apari de 2 ori in cartea masinii si gata!(mai ales ca e vb de aceeasi persoana cu aceeasi adresa) In rest urmezi pasii pentru a obtine un nou talon. Cartea nu se schimba!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum ca sunt trecut inca o data in cartea masinii, apare situatia ca masina a foat radiata si scoasa din circulatie, iar acum am inmatriculat-o din nou, naspa tare. Eu cred ca, cartea de indentitate a masinii se poate schimba: 1. daca se pierde si ast, 2. in carte se pot trece maxim 6 cumparatori , al 7 ce se intampla cu el... . Cred ca se schimba si cartea. Cati nervi am :)..... Cred ca voi merge din nou la politie sa vad ce zic si cum rezolv problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot face toate actele din nou, dar incepi cu radiere al cerere si inscriere apoi din nou, deci va trebui sa platesti din nou toate taxele, sa treaca de rar , certificat carte taxa de prima inmatriculare taxa de nr ca le ia pe cele vechi etc.

Ce treaba are ce conteaza cati propietari are sau a avut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am fost trecut de 2 ori pe o carte..si la vanzarea masinii am explicat de ce sunt trecut de 2 ori pe carte.

Daca iti faci griji ca nu o sa incapa proprietarii pe carte, atunci :rolleyes: stai linistit. Nu o sa apuci tu sa vezi asa ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la Politie si de fiecare data cand schimbi certificatul de inmatriculare se trece proprietaru in carte, certificatul are o alta serie,mi-e greu sa cred ... In legatura cu mai multi proprietari pe carte, eu am un principiu , cumpar masina doar de la primul proprietar si sa nu aiba peste 40 000km in bord ( o pasarica de-a mea) :rolleyes:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Scuzati ca o sa deviez de la subiect zilele . zilele astea proprietarul(vecin de scara ) de la fosta mea masina ia fost ridicat talonul de catre politie datorita faptului ca l-au prins fara rovinieta , inca masina este pe numele meu . Trebuie sa ma prezint eu la politie ????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam da, sau mai exista varianta de a face o imputernicire pentru vecinul tau, in care sa specifici ca doresti ca el sa ridice talonul si bla bla-urile de rigoare, succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ca tot se vorbeste despre certificate de inmatriculare, ce parere aveti, poti circula cu o copie legalizata a certificatului de inmatriculare? Asta ca sa eviti cumva furtul masinii cu talonul in ea. Talonul original sta acasa sau la firma dupa caz cu cealalta cheie si tu mergi cu copia. O comenta ceva politia? Ca sa nu mai stai aoleu am uitat actele in masina.......etc.

Valabil si cand pleci in alte parti, ca tot se fura masini prin Bulgaria !!!!!!

Modificat de qqq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Trebuie in original, Se poate interpreta ca ai facut o copie legalizata, iar dupa aceea originalul ti-a fost retinut,

Daca iti fura masina, ce mai conteaza un certificat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iti fura masina, ce mai conteaza un certificat?

Daca ai casco pe masina si in momentul in care aceasta ti se fura, si faci reclamatia la asigurator, nu ai talonul, cartea precum si toate cheile originale declarate, nu vei fi despagubit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba de o problema clasica prezenta peste tot in Romania care ma calca pe nervi de ani de zile. Adica un "organ" al statului sfideaza sau nu are incredere intr-un alt "organ" al statului. In cazul de fata Politia in Notarul care ti-a legalizat copia.

In prima faza talonul nu trebuie tinut in masina ci in portmoneu. Culmea ar fi ca sa mai lasam si cheile in contact.

PS: Notarul nu este chiar angajatul statului dar intalnim si cazuri concrete la tot pasul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai casco pe masina si in momentul in care aceasta ti se fura, si faci reclamatia la asigurator, nu ai talonul, cartea precum si toate cheile originale declarate, nu vei fi despagubit.

certificat faci unul nou. Cartea masinii oricum nu o porti dupa tine, o tii acasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Asa cum a zis initiatorul topicului, am impresia ca am pierdut talonul...si permisul de conducere. Abia ce le recuperasem de la Royal Mail care nu au reusit intr-o luna sa livreze la 300km de London..ma rog. Mai scotocesc prin casa maine dar slabe sanse sa fie aici.

Locuiesc in Belgistan (Belgia), masina e inmatriculata in RO si am pierdut talonul si permisul de conducere. Incotro o apuc? Bine, maine ma duc la militie poate vreun samaritean le-a gasit si depus la ei dar ma indoiesc. Cum fac sa le refac?

E.U. zice asa: http://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/driving/loss/resident_en.htm. Adicatelea tre'be sa aplic aici pt unul belgistanez daca tot am rezidenta? Probabil ca as putea sa aplic si in RO dar evident ma avantajeaza aici. Sa zicem ca m-am lamurit, o sa intreb si autoritatile dar cum fac cu talonul masinii. Acum am doar cartea ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspund tot eu

Pentru permis vedeti AICI

Pentru talon AICI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Update: daca sunteti in strainezia trebuie sa stiti ca statul roman prin ambasada din tara in care va aflati va taxeaza 60 euro pentru autentificarea procurii si 50 euro pentru un atestat din care reiese ca am permis de conducere valabil emis in RO. Mi-au mai luat 100 euro pentru pasaportul copilului si am completat o tona de hartii si cereri..ba ca e suficient ca noi parintii sa prezentam pasapoartele, ba ca trebuie si CI-urile (desi in formulare scrie clar: legitimat/a cu pasaport.....)

Macar nu m-au pus sa bat iar 200km si mi le-au trimis prin posta. Doar pentru pasaport va trebui sa ma deplasez IAR la Bruxelles :ceuameni:

La un maimutoi de notar belgistanez era mai ieftin sa fac procura dar nu accepta autoritatile romane decat apostilata si nu-mai-stiu-cum ca m-au zapacit de creieri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut ... aveti idee ce acte sunt necesare in cazul in care am pierdut talonul? Si mai am o intrebare ... cum se procedeaza apoi cu ITP-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Poate te ajuta:

http://www.avocatnet.ro/content/forum%7CdisplayTopicPage/topicID_152002/pierdut-talon-auto.html

Cat despre ITP cred ca poti sa iei o dovada de la service-ul la care ai facut ITP-ul.

Aceiasi problema cred ca o am si eu. Nu mai gasesc talonul. La mine situatia este si mai complicata pentru a masina inca mai este in leasing, iar CIV-ul masinii in original este la firma de leasing. Iar in cazul asta nici eu nu stiu cum sa procedez, ma gadesc ca pana nu inchei tot creditul (mai am doua rate) firma de leasing nu cred ca vrea sa imi dea CIV-ul original sa merg la politie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
patrudaniel

salut 

am si eu o intrebare.

am luat un golf 3 de curand, am fiscal , am cartea dar nu am talonul.

intre timp proprietarul a plecat din tara si eu am pierdut talonul masinii, dar am procura pe numele meu. Cum pot sa scot alt talon avand in vedere ca nu am sansa sa ma intalnesc cu proprietarul ca sa il scotea el.

Cu procura pe numele meu, masina este ca si a mea. Pot sa ma duc eu la politie sa scot talon nou?

eu sunt din pitesti masina este pe valcea inscrisa.

multumesc mult.

cu respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!