Jump to content

Nu se mai deschide portbagajul


vw_boy
 Share

Postare recomandată

salut. am si eu o problemutza. sper ca nu s-a mai discutat despre asta...

nu se mai deschide portbagajul... :lol:

sa fiu mai explicit:

-din exterior doar cu cheia prin metoda traditionala... introduci cheia

-din interior actionez butonul corespunzator si bag viteza spre portbagaj.... am vreo 1-1.5 secunde ca sa-l deschid ca se blocheaza iar.

mentionez faptul ca butonul de pe cheie nu are nici un efect...ma gandesc ca la actionarea lui ar trebui sa se deschida portbagaju...

sper sa ma ajutati...e cam nasol sa fugi ca nebunu din masina spre portbagaj... mai ales iarna...sau sa ceri ajutorul unui pieton ca sa deschizi potbagajul...unu in masina altu langa portbagaj...

p.s. masina din semnatura e variant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 371
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    65

  • C o s m i n

    34

  • kelu

    22

  • Al Bundy

    17

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am o altfel de problema... dupa drumuri mai lungi sau dupa ce ascult muzica cu bass-ul mai tare, apas pe buton, indiferent care, se aude zgomotul acela de deschidere dar nu ii da drumul la portbagaj. Trebuie sa ma las tare pe el de cateva ori si apoi poate se deschide sau daca nu... asta este.. mai tarziu dupa ce dau intr-o gaura ceva mai mare cat sa se zguduie masina. Ma gandesc ca este din reglaje dar nu m-am bagat sa umblu la reglaje pt ca mi-a fost frica sa nu il dereglez si apoi sa intre praf in portbagaj, etc... daca stiti careva cum se regleaza sau ce este de facut postati si voi ceva instructiuni.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-din interior actionez butonul corespunzator si bag viteza spre portbagaj.... am vreo 1-1.5 secunde ca sa-l deschid ca se blocheaza iar.

Teoretic capacul la portbagaj ar trebui impins cativa milimetrii in sus si de cheder, dar cred ca si de telescoape, in momentul in care tu eliberezi "piedica" de la portbagaj.

mentionez faptul ca butonul de pe cheie nu are nici un efect...ma gandesc ca la actionarea lui ar trebui sa se deschida portbagaju...

butonul din telecomanda trebuie apasat mai mult de 2 secunde

...e cam nasol sa fugi ca nebunu din masina spre portbagaj... mai ales iarna...sau sa ceri ajutorul unui pieton ca sa deschizi potbagajul...

daca lasi ceva interesant in portbagaj, cred ca se vor gasi cativa care sa-l deschida cu mare placare, oricum haioasa scena :lol:

Modificat de Rumplestilskin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu sporadic aceasta problema : este de la motorasul care actioneaza tija ce deschide portbagajul. Este largit lagarul prin care culiseaza, sau periile de la contacti nu-si mai fac treaba. Am facut multe teste cu el scos, dupa ce am dat jos capitonajul si tot angrenajul. Problema este ca-i capsat si trebuie schimbat. Cod : 3B0959781D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca tre sa mai aduc niste precizari dupa opiniile pe care le-am vazut...

nu cred ca ar fi vorba de o defectiune ci mai degraba de o setare...

de ce spun asta?

-cand actionez butonul din interior( de pe portiera) se aude sunetul de deschidere al portbagajului si daca ajung repede la portbagaj (1-2 sec) il pot deschide...am depasit timpu limita... ceau-bau...

-daca folosesc butonul de pe cheie nu se aude absolut nici un sunet si nici nu se intampla nimic...

asta ma face sa cred ca poate tre setat ceva...la cheie sau altceva...

sunt doar prea optimist sau chiar am o "defectiune majora"?

mai astept si alte pareri. mersi anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact aceeasi problema o am si eu. Nu cred ca e vorba de setare, mecanicii pe la care am fost mi-au zis ca e motorasul dus. Eu deocamdata il deschid cu cheia, cand o sa simt ca am vreo 300 roni in plus in buzunar o sa schimb piesa respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atata costa nenorocitul ala de motoras? :blink:

cred ca o sa folosesc cheia o vreme...

sau raidurile spre portbagaj.... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiam ca e vreo 200, cu tot cu manopera se apropie de 300 roni cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca portbagajul se deschide din interior sau cu cheia, atunci e o problema la un contact (probabil chiar la acel "butonas" ascuns de cauciuc pe care se apasa ca sa se deschida portbagajul).

Sfatul meu: desfa portbagajul intr-un wekend, scoate-i captusala, scoate primele piese cu care iei contact atunci cand deschizi portbagajul (butonasul acela in speta - se scoate dintr-o mufa asa ca nu sunt probleme cu firele), si da-i jos orice urma de coroziune.

Probabil ca va merge ca nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitati-va in cartea tehnica si o sa vedeti acolo cum se face se invarte cu cheia intr-una din alea trei pozitii pe care le are iala nu stiu exact care, cred ca pe mijloc si se lasa asa apoi se inchide masina din telecomanda si se deschde iarasi.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitati-va in cartea tehnica si o sa vedeti acolo cum se face se invarte cu cheia intr-una din alea trei pozitii pe care le are iala nu stiu exact care, cred ca pe mijloc si se lasa asa apoi se inchide masina din telecomanda si se deschde iarasi.

Bafta!

Si Passat-ul lu' taica-meu are problema asta cu deschiderea. Problema o reprezinta sistemul care declanseaza motorasul care e foarte ruginit, corodat (adica clanta exterioara, sa intelegeti).

Am desfacut tot pana acolo, unde are 2 suruburi care au in cap o bucata de tabla patrataprin care are filet surubul si se roteste in gol, nici cu slujbe nu am reusit sa o scoatem, ca sa fi putut da jos clanta aia sau cum ii ziceti si o curatam bine , o puneam la loc si se rezolva.

Daca stie careva unde pot gasi procedura de desfacere exacta, adica poate merge si altfel decat am incercat noi, eventual un link ceva. Multam :) Si bafta la rezolvat problemele astea suparatoare de deschidere haion. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

:)

Salve

Sunt de curand posesorul unui Passat berlina 2002 si masina pare Ok (cel putin vizual) dar are totusi o mare problema. Nu pot descuia usa portbagajului decat folosind cheia in broasca. In alte modalitati nu vrea nici in ruptul capului. Daca a avut cineva aceeasi problema poate i-mi da un sfat sa ma trimite la un om care se pricepe.

Va multumesc anticipat

HAVE A NICE DAy!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca indicat ar fi o scanare cu VAG-comul, la capota prtbagajului este un microintrerupator (daca stiu eu bine) care s-ar putea sa fie defect.Sa ne ti la curent. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca butucul are trei pozitii in care poti scoate cheia. Orizontal, vertical si oblic. In una se deschide din telecomanda, alta de la buton si a treia numai de la cheie. Nu stiu exact care pozitie corespunde la care posibilitate, dar scrie in manual. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca indicat ar fi o scanare cu VAG-comul, la capota prtbagajului este un microintrerupator (daca stiu eu bine) care s-ar putea sa fie defect.Sa ne ti la curent. Bafta.

MULTUMESC FAIN

SUNTETI BAIETI DE TREABA

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Exact aceeasi problema am si eu (am masina de 3 luni). Din cate am inteles de la un prieten care a avut tot passat variant, dupa ce ai descuiat din telecomanda, apuci manerul ushii si trebuie sa se deschida (de fiecare data). La mine insa nu vrea mereu. Culmea este ca nevasta-mea reusheshte de fiecare data. O fi shtiind ea sa puna mana pe unde nu reushesc eu? :rolleyes: Lasand gluma la o parte, portbagajul ba se deschide, ba nu (aleator). In rest am incercat faza cu fugitul la portbagaj, dar cele 1,5 secunde nu imi sunt suficiente. Asha ca tot cu cheia ma descurc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu aceeasi problema si s-a dovedit o a fi o problema de reglaj. La mine nu se mai misca manerul care deschide portbagajul din exterior (parea blocat). Manerul este prins in doua suruburi, care au un de arculet presare. Am desfacut acele suruburi pana a inceput manerul se miste din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact aceeasi problema am si eu (am masina de 3 luni). Din cate am inteles de la un prieten care a avut tot passat variant, dupa ce ai descuiat din telecomanda, apuci manerul ushii si trebuie sa se deschida (de fiecare data). La mine insa nu vrea mereu. Culmea este ca nevasta-mea reusheshte de fiecare data. O fi shtiind ea sa puna mana pe unde nu reushesc eu? :icon_cool: Lasand gluma la o parte, portbagajul ba se deschide, ba nu (aleator). In rest am incercat faza cu fugitul la portbagaj, dar cele 1,5 secunde nu imi sunt suficiente. Asha ca tot cu cheia ma descurc.

am avut si eu aceeasi problema dar AM REZOLVAT-O!, fara mecanici si 300 ron.

ceea ce s/a stricat nu este motorasul ci o rotita din plastic care este invartita de motoras si care trage o tija ce deschide portbagajul. personal am adaugat la rotita din plastic una de fier de aceeasi marime si problema s-a reolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

putin off-topic...la mine, de 1 an decand am masina nu merge deschis haionul din interior,din acel buton situat pe usa soferului.Am citit in cartea tehnica despre cele 3 pozitii ale cheii in broasca dar degeaba, e posibil sa fie arsa vreo siguranta? Sau ce poate sa nu fie ok de nu pot deschide din interior haionul? In rest..la mine merge atat din telecomanda cheii cat si cu cheia in broasca. Poate capat si eu vreu raspuns..:lol: Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut aceeasi problema dupa ce am schimbat yala de pe hayon. Ideea e ca de la mecanismul de deschidere vine o tija metalica cu file la un capat. Se regleaza relativ simplu, in 5 min. Mai mult (dar nu cu mult) dureaza sa dai capitonajul jos.

Si la mine mergea aleator, si dupa ce a reglat-o am inteles de ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am venit din parcare. Problema dupa cum veti vedea din poze, nu era de natura electrica sau piese defecte ci pur si simplu din cauza oxidului de la piesele cadmiate care au reactionat probabil cu solventul de la spalari cu presiune (infiltrari). Deci am desfacut capitonajul din cele 4 shuruburi (2 in lateral sus langa luneta, si 2 in adanciturile de unde apuci sa tragi haionul in jos sa-l inchizi) Cele din acele adancituri au nishte capacele patrate de plastic care se scot frumos cu shurubelnitza. Deci dupa ce am desfacut tot, am scos manerul din protectia sa de cauciuc, am spalat frumos cu solutie amestec pentru carburant (MEC) si am uns totul cu vaselina proaspata. Problema a fost arcul din laterala care era imbacsit cu unsoare alba uscata (probabil pe baza de silicon) si care nu mai facea servici absolut deloc. Dupa ce am montat totul la loc merge... k uns :D

Multumesc in special lui sorinc care mi-a dat detalii PM despre cum se desface capitonajul. In schimb acele shuruburi sunt pentru fixarea manerului. Acum dupa ce am desfacut si am vazut ce si cum, consider ca nu sunt probleme deosebite. Sper k pozele mele sa va indemne sa umblatzi si voi acolo fara frica. Bafta si numai bine!

post-13662-1184269323_thumb.jpg

post-13662-1184269337_thumb.jpg

post-13662-1184269344_thumb.jpg

post-13662-1184269355_thumb.jpg

post-13662-1184269365_thumb.jpg

post-13662-1184269377_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la toata lumea, daca tot vorbim de usa de la portbaj sa va intreb si eu ceva ( ca sa nu mai deschid alt topic). La mine la variant se deschide fara nici o problema si din cheie si din butonul de la usa si din butonul de pe telecomanda. Problema mea este ca desi se deschide usor in momentul in care apas butonul de deschidere, se deschide usa dar nu se departateaza de cadru(nu o impinge afara pistonasele sau ce o mai fi pe acolo). Se poate remedia? Cand am luat-o din Germania a mers parca o zi dar dupa aia nu a mai mers . :cheers: Safe

Modificat de radu sarbu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutari ! De cateva zile la masina din semnatura imi apare pe computerul de bord "portbagaj deschis" cu toate ca e inchis si nu mai merge inchis si deschis din telecomanda, interior sau de la butonul de deschidere (cel care este actionat de mana), merge numai cu cheia bagata in broasca ( pe sistemul mecanic) . Initial am crezut ca este vorba de switchul din portbagaj (cel de la mecanismul de inchidere) si dupa ce l-am verificat am constatat ca n-are nimic switchul . Am verificat si sigurantele si sunt toate bune. Nu stiu ce sa-i mai fac ...

Modificat de liviu_petrasc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu aceeasi problema si am rezolvat-o. Am dat motorasul jos, l-am conectat la 12V si l-am uns cu ulei (incet pentru a patrunde in interior). Prima data a tr sa-l fortez un pic. Acum merge "ca uns"... Butonul de deschidere de pe prtiera nu functioneaza insa am inteles ca asta este o boala a ac estui tip de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost mai,,destept": dupa cumparare mi-am pus si o alarma Viper. Cel care mi-a pus alarma mi-a lasat-o si pe cea veche si aici intervine timpenia mea: le activam pe amindoua si dupa citeva zile am ars motorasul. Deschideam portbagajul doar din cheie. L-am cuparat (150 ron+ montarea 25 lei) si totul e o.k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!