Jump to content

Consum Lupo!


doru LUPO
 Share

Postare recomandată

hi ... da stiu ce zici ... si sunt constient de treaba asta ... dar ma bucur acuma pe moment. oricum... nu prea am detector de radar si nu sunt genul sa se rishte aiurea ... dar cand e sa fie spatiu si vizibilitate imi place sa ii dau mai mult in ture :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 226
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • lupo_bv

    22

  • doru LUPO

    13

  • Polifem

    10

  • andreea22

    10

Neata!

Fara suparare, dar as vrea sa ramane m in zona cosumului daca se poate!

Have fun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, tocmai am avut o discutie aprinsa cu un "cunoscator" in ale motoarelor pe subiectul ca nu exista masina care sa consume la 150 km/h 5 litri de carburant.

Poate aveti vreun link sau vreo poza(nu neaparat cu Lupo) ca sa pot scoate la imprimanta.

Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, tocmai am avut o discutie aprinsa cu un "cunoscator" in ale motoarelor pe subiectul ca nu exista masina care sa consume la 150 km/h 5 litri de carburant.

Poate aveti vreun link sau vreo poza(nu neaparat cu Lupo) ca sa pot scoate la imprimanta.

Ms

Oricum ar fi, daca nu concepe asa ceva.... e greu sa-l convingi.

Eu unul, sunt destul de sigur ca nu depasesc 5l chiar si la 150Km/h, mai ales daca mergi constant cu viteza asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LUPO 1.4 FSI.

consum oras.6-6.5 mers pe eco

consum afara>am alimentat 30litri de benzina am facut Bucuresti constanta si retur,+50km prin oras, in total cam 550km cu 20l-23l .pe calculator imi arata la intoarcere 4.7(autostrada a fost parcursa cu 120-130km/h)

drum bucuresti -Brasov medie 4.2 mers normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ha .... am scos consum 6 ... mediu ... cu un drum dus intors pana la predeal :) + restul de km in bucuresti :) ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Dupa o pauza destul de lunga mai revin si eu cu niste informatii despre consumul masinii mele.

Consumurile la care voi face referire au fost facute in perioada 9-20 februarie 2007. Aceeasi motorina sprint diesel de la OMV folosita pe o distanta de 725 km din care 110 extra-urban. Consum mediu de 4.97 L/100 km.

Din 20 februarie pana azi 881 km din care 471 extra-urban. Consum de 4.8 L/ 100 km, cu 15 L motorina euro 4 petrom, 15 L euro 5 lukoil si restu cred ca e euro 3 (2.96 ron/ litru) tot de la lukoil.

Rezultatul testului de 3.074 km din care 1011 km extra si restul urban, in procente 32.88 %. Adjudecat 4.8 L/100 km. Acesta este un consum mediu cu diverse tipuri de motorina, in speciale euro 3 de la petrom. Consider ca valoare de 4,4 L/100 km pt un regim mixt, declarata de producator nu este fantezista, ci chiar reala si in cazul Romaniei. Mai ales ca avem de aface cu masina ce are peste 190.000 km!

Stilul de condus pe care l-am abordat a fost unul normal fara a merge subturat sau eu stiu cum. Am folosit frana de motor cand a fost nevoie sa cobor dealuri, dar in rest foarte putin.

Pe viitor vreau sa fac testul dar pe un singur tip de motorina, pentru ca pana acum le-am cam amestecat si nu prea imi mai dau sema care e mai "buna". Cand ma refer la o motorina buna ma gandesc nu neaparat la consumul pe care il are ci mai mult la cat ma costa 100 Km de mers cu motorina respectiva, la felul in care se comporta masina, etc. Acum de exemplu asa o medie imi spune ca 100km ma costa 15 ron.

HAVE FUN!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:huh: Salut , am un Lupo 1.4 TDI (2003) si sunt multumit pana acum de ea. Consumul meu este de 4.4 l mot Euro 4/100 km (450 km cu 20 l, regim 70% extra, 20% intra si 10% munte la RANCA cca 50 km de Tg Jiu).

Are careva idee care sunt cauciucurile cele mai inalte ce se pot pune (pe capacul rez apar roti R14 si R15). M-ar ajuta la consum, viteza maxima , trecere peste gropi, obstacole.

Pentru colegul ce cauta debitmetru , nu stiu daca a gasit , se pare ca sunt la fel pt toate motoarele Diesel , dar totusi cauta la http://www.dezmembrarimasini.ro/idc-3690-D...ele-VW....html#

Autor: Vall Book

Email: bkvall, http://www.dezmembrarimasini.ro/idc-3690-D...ele-VW....html#

Domiciliu: Romania, Bucuresti Bucuresti

Telefoane: 0040744197052

sau pe site-ul http://www.dezmembrarimasini.ro/cautare-piese.html

Modificat de adi Lupo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postez si eu rezultatele obtinute de 3L-ul prietenei mele:

Ruta: Bucuresti-Galati

Autostrada: viteza medie 140-150, viteza maxima 180 , consum mediu 5.4 litrii la suta

Medie totala: viteza medie 120-130, consum 4.3 litrii la suta

Consider ca daca nu aveam excesele de pe autostrada aveam un consum la vreo 3.6-3.7 litrii la suta cu o viteza medie de 90-100 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucurest- Dragasani-Balcesti ~ 2*250KM bagat motorina de 500.000, mi-a ajuns dus-intors cam la fix, condus la dus cu 160.000 km constant pe autostrada, la intors cu 90-100km/h (tot pe asutostrada) in rest viteza 60-80km/h in fctie de drum...viteza media nu stiu exact, adata viitoare o sa fiu mai atent....

Oricum mi se pare ok... 10Ron / 100km

Motorina a fost euro4 de la carefour militari, si chiar mi s-a parut ca merge bine....

Modificat de jondo1ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Au trecut 831 km, decand am decis sa verific consumul cu motorina de 2,96 ron de la lukoil. Distanta am parcurs-o in felul urmator: 150 km extraurban (22%), iar in oras 681 km (78%). Consumul mediu 4.5 L/100 km. Nu e nici foarte rau , dar nici foarte bine, e OK, ca si costuri/100 km undeva la 13,3 ron. In cazul in care e relevant masina are 190.895 km (reali sper)

HAVE FUN!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut !

Acum o saptamana i-am luat sotiei un VW lupo 3L, motor de 1.2 65 HP, tiptronic

in oras, cu nesfarsitele asteptari de la semafoarele de prin Bucuresti, a juns la 4.2, consum mediu.

Afara, alergata pe autostrada cu 120-140, arata tot 4.2, si dupa inca 300 Km, pana la portile de fier II, a coborat la 3.6, pentru aprox. 390 Km.

Am alimentat si am resetat.

La intoarcere, am facut un ocol, am ajuns prin Rm Valcea, si la intrare pa autostrada, la OMV, dupa 420 Km, arata 3.3; dupa cei 100 km de autostrada, cu 120-130, a urcat la 3.6;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu vreau sa-mi iau un Lupo strict pt consum mic. Adica vreau sa iau masina cu motorul cel mai economic. Care este acest motor pe Lupo? Din ce am citit aici nu sunt perfect lamurit. Se stie care este acest motor sau treaba este relativa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Sa inteleg ca te intreseaza un consum mic. P ai atunci raspunsul e simplu 1,2 TDI. Dar intretinerea este destul de costisitoare fiind vorba de un motor TDi destul de rar, piesele s-ar putea sa nu fie deloc ieftine (ma refer la cele ce au legatura cu motorul). In plus scade consumul dar creste pretul de achizitie al masinii, raportat la un motor de 1,7 SDI ca in cazul meu. Consumurile inregistrate de mine le poti verifica citind topicul. Limitele motorului de 1,7 SDI apar in momentul in care te intreseaza viteza, aici s-ar putea sa ai omica problema cu toate ca autostrada o poti face linistit cu 130 km/ora la un cosum de maxim 4,5-4,7. Daca vrei sa utilizezi masina in regim urban o sa obtii un consum ce rareori o sa depaseasca 5,5 l/100 km. Pe drumurile dintre orase, ma refer la drumurile unde viteza maxima este100 si in sate mici nu zici ca iti consuma la mine ia cam 3,7 in ultimul timp.

Revenind la fiabilitatea motorului (ma scuzati ca sunt off topic) pot spune ca aceste consumuri nu se realizeaza la o masina care abia a iesit din rodaj, ci este vorba de o masina ce are 201.250 km, pe bord, reali Dumnezeu stie. Si o ingrijesc cam ca pe dacia din '79 de am avut-o innainte. Cred ca am folosit tot tacamul de tipuri de motorina, si tot merge de unge, si scoate consumuri destul de mici, fara sa ma chinui sa merg la consum!

Bafta in ceea ce alegi!

PS: Daca totusi ti se pare prea lenta masina te astept la Pitesti sa o incerciu pe a mea. (invitatie valabila pana vineri ca parasesc tara pentru 1 an)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Lupo 1.0 MPI:

- 310 km, din care 270 Cluj-Bv + 40 km in Bv, aer conditioat>85% din drum = 20.5l bezina fara plumb de 95 => 6.6l/100km

- 270 km, dstata Bv-Cj, aer conditionat<2-3% din timp=13,5l benzina fara plumb de 98 => 5l/100 km

Testul facut asa: rezervor plin in Cj, umplut in Bv, diferenta=consumul Cj-Bv... la fel si la intors.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare!

Mai dau si eu semn de viata dupa cateva luni de absenta pe site, dar sa revin la topic consum realizat pe ultimii 4000 de km din care 95% facuti in extra urban 3,55 l/100 km. Traseul Pitesti-Vilnius (Lituania) dus-intors. Prin Europa nu am avut un consum mai mare de 3,4 dar a mai crescut consumul in Romania. De mers am mers desul de repede, dar fara exagerari adica maxim 120 km/h. Grad de incarcare al masinii ...... pai 3 persoane si bagajele aferente.

Ma declar multumit de consumul masinii. Apropo masina e destul de uzata nu e chiar noua am cam 210.000 km pe bord, acum nu se stie daca reali sau nu.

Have fun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Salut

Ma bag si eu desi am un SEAT AROSA din 2001

L-am luat de putin timp din Cluj

Consumul a fost cam de 7% pe drumul Cluj -Sibiu...mi se pare cam mare consumul avand in vedere ca motorul este de 999

E adevarat ca media de viteza a fost cam de 100-120 ..

Poate sa consume asa mult din cauza tobei sport?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Depinde FOARTE mult de stilul de condus. Medie de viteza de 100-120 nu prea poti sa scoti pe acest drum cu o asemenea masinuta :icon_cool: , eventual viteza maxima. Daca intr-adevar ai mers cu 140-150 ca sa scoti o asemenea medie, ma mir ca nu ti-a consumat mai mult :Driver: . Parerea mea: chiar si eu, care din cate vad am un lupo care consuma cam mult pentru forumul acesta, cred ca a ta consuma chiar prea mult :( . Un 6% ar fi ok in conditiile in care o conduci destul de sportiv si sunt 2 oameni plus bagaje.

NU(!) va mai luati dupa ce arata computerul de bord legat de consumul mediu. Nu e greu sa faceti un calcul referitor la benzina si kilometri, si e MULT mai exact.

Ok... o sa fac incepand de azi niste drumuri Cluj Brasov Cluj Dragasani Cluj... peste 1500 km... o sa va tin la curent ulterior cu consumul rezultat pe timp de iarna.

Hai bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde FOARTE mult de stilul de condus. Medie de viteza de 100-120 nu prea poti sa scoti pe acest drum cu o asemenea masinuta :lol: , eventual viteza maxima. Daca intr-adevar ai mers cu 140-150 ca sa scoti o asemenea medie, ma mir ca nu ti-a consumat mai mult :lol: . Parerea mea: chiar si eu, care din cate vad am un lupo care consuma cam mult pentru forumul acesta, cred ca a ta consuma chiar prea mult :( . Un 6% ar fi ok in conditiile in care o conduci destul de sportiv si sunt 2 oameni plus bagaje.

NU(!) va mai luati dupa ce arata computerul de bord legat de consumul mediu. Nu e greu sa faceti un calcul referitor la benzina si kilometri, si e MULT mai exact.

Ok... o sa fac incepand de azi niste drumuri Cluj Brasov Cluj Dragasani Cluj... peste 1500 km... o sa va tin la curent ulterior cu consumul rezultat pe timp de iarna.

Hai bafta.

Si eu sunt cam dezamagit de consum... Cel de la care mi l-am cumparat (Lupo pe benzina, motor de 999, 67.000 de km, masina din oct. 2002 ruata in Germania, cu carte de service) imi spunea de un consum de aprox. 4%. Ei bine, i-am facut un plin, si am resetat indicatorul de km la 0. La 105 km am mai facut odata plinul. Mi-a mai luat 8.6 l. Cei 105 km au fost parcursi de la Sibiu la Medias si inapoi. Viteza in afara localitatilor 80-100, in localitati 50-60. Sa fie din stilul de condus, sau sa aiba masina vreo hiba? Mie mi se pare un consum total exagerat. Am avut o Skoda 120 L din 1980, cu motor de 1100, care lua 10 L in oras, dar era o masina de 27 de ani...

Modificat de cristi - sibiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt cam dezamagit de consum... Cel de la care mi l-am cumparat (Lupo pe benzina, motor de 999, 67.000 de km, masina din oct. 2002 ruata in Germania, cu carte de service) imi spunea de un consum de aprox. 4%. Ei bine, i-am facut un plin, si am resetat indicatorul de km la 0. La 105 km am mai facut odata plinul. Mi-a mai luat 8.6 l. Cei 105 km au fost parcursi de la Sibiu la Medias si inapoi. Viteza in afara localitatilor 80-100, in localitati 50-60. Sa fie din stilul de condus, sau sa aiba masina vreo hiba? Mie mi se pare un consum total exagerat. Am avut o Skoda 120 L din 1980, cu motor de 1100, care lua 10 L in oras, dar era o masina de 27 de ani...

Putin off-topic: cam putini km pentru o masina de 5 ani vechime... incearca o verificare a nr. de km la reprezentanta. Daca a mai fost dusa in service in Germania in reteaua de service VW, ar trebui sa fie inregistrari. Eu fac 10000-15000 in Romania/an, dar in Vest din cate stiu se fac mult mai multi. Verifica daca poti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. In urma cu ceva timp am inceput sa caut date despre Seat Arosa/Vw Lupo (identice tehnic..nu? ), ma intereseaza achizitionarea in viitorul apropiat unei astfel de masinute, deoarece masina care se afla in posesia mea momentan nu e cel mai fericit mod de a te deplasa intr-un cluj supraaglomerat. As dori pe aceasta cale sa aflu parerea voastra despre cat de fiabile sunt aceste masinute, media dintre consumurile declarate de voi situandu'se undeva in jurul a 7l / 100 km.

Multumesc anticipat,

Tudor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt foarte multumit de Arosa ..si mai ales de consum .. Am facut un calcul ..nu a sarit de 5.8 acum iarna ..si nu am avut niciodata probleme cu ea (o am din mai) ..

La curbe se comporta bine ..frane la fel ..am schimbat pana acum doar consumabilele..

Din pacate dupa ce se duce zapada o sa o vand ..pentru ca visul meu este un Lupo GTI sau Arosa FR (1.4 16v)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In oras, depinde de numarul de drumuri... La drumuri de maxim 10 km si cu motor rece o sa ai un consum cam de 8%... poate si mai mult pe timp de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Diferenta dintre motoarele de 1000 cm si cele 1400 cm la consum este mare? :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!