Jump to content

Tratamente Acustice Eficiente Pentru Portiere


fuscobal
 Share

Postare recomandată

Vad ca nimeni nu a vorbit inca despre materialul "Aluband" care este o alternativa mult mai ieftina si dupa spusele unora identica sau chiar mai buna in privinta performantelor cu firme mari, dedicate gen Dynamat( la care probabil costul de productie este infim in comparatie cu cel de vanzare).Materialele arata identic,au aceasi compozitie(bitum+foita de aluminiu) sa fie oare atat de mare diferenta de pret datorita firmei?Am achizitionat astazi aluband la pretul de 100RON dimensiuni(10 cm X 2000 cm) si maine il voi monta si voi reveni cu impresii.Mie unul mi se pare o afacere buna,chiar daca nu e la fel de bun ca Dynamat,pot sa pun 3 straturi de Aluband la pretul unui strat de Dynamat,si atunci sigur va depasi performantele.Sunt adeptul calitatii sonore si inteleg ca pentru un anumit nivel de performanta trebuie sa cumperi ceva bun(evident scump) insa unele preturi mi se pare exagerate pentru anumite produse care la baza constituie ceva simplu ...doar mai frumos colorat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vorbesti de Aluband-ul Den Braven s-a mai discutat in topicul Izolare fonica, materiale, preturi, unde o amplasam.

Eu am folosit mult... dar in constructii, in special la hidroizolatii/etansari la acoperisuri. Sincer, ma indoiesc ca are aceleasi calitati ca si Dynamat-ul chiar si pus in trei straturi... pentru simplul motiv ca are o finalitate/destinatie diferita, inca din faza de proiectare/conceptie. Sunt pe aici colegi foarte priceputi in domeniu care ar putea sa-ti explice mai bine decat mine diferentele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ma insel s-au facut niste teste cu astea 2. Au fost puse pe o placa si incinse la temperatura mare dedesubt. Aluband s-a dezlipic cu mult inaintea dynamat-ului. Intr-un material ca Dynamat e ceva tehnologie si chiar daca arata la fel diferentele pot fi mari !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok,am revenit cu impresii dupa cum am promis,am pus Aluband in 2 straturi pe portierele fata dupa cum urmeaza:

-prin gaura de la difuzor,pe panoul exterior si interior cat mi-a incaput mana(cam jumatate de portiera)

-tot panoul interior(pe care vine prinsa fata de usa)

-pe fata de usa(cea de plastic)

Eu zic ca diferentele se simt,nu am ascultat un golf facut cu dynamat insa iata ce am observat dupa:

-referitor la muzica,sunetul este mai "cald" si mai clar iar bass-ul dat de woofer(cel de pe usa) este mult mai adanc

-vibratiile din portiera diminuate simtitor

-zgomot la rulaj mai scazut

-un sunet mult mai diferit(spre bine) la trantirea usii :frigbaitata:

-stand afara langa masina ,cu muzica la maxim si usile inchise,sunetul vine prin portierele spate(cele neinsonorizate)

Nu inteleg ce ai vrut sa spui cu temperatura de dezlipire,pe folia de Aluband scrie ca functionaza pana la 90 de grade celsius...greu de atins intr-o portiera,cu ce ma ajuta ca dynamatul se dezlipeste la 200 de grade?

In fine,repet,efectele se fac simtite si este o alternativa mult mai ieftina.

Modificat de Hifonics
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce te-ai chinuit sa bagi mana prin gaura difuzorului si n-ai dat jos tabla exterioara ? Dureaza 10 minute sa dai jos tabla exterioara si ai acces perfect spre toate colturile ! Am vazut materiale (n-o sa le numesc aici) care dupa o perioada de timp fie s-au dezlipit singure de pe portiera fie s-au descompus si s-au scurs prin usa (s-au topit) !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce te-ai chinuit sa bagi mana prin gaura difuzorului si n-ai dat jos tabla exterioara ? Dureaza 10 minute sa dai jos tabla exterioara si ai acces perfect spre toate colturile ! Am vazut materiale (n-o sa le numesc aici) care dupa o perioada de timp fie s-au dezlipit singure de pe portiera fie s-au descompus si s-au scurs prin usa (s-au topit) !

Asta voi afla in timp...cat despre tabla exterioara,sincer nu m-am prins cum se da jos si nu m-am incumetat,am inteles ca pusul la loc e mai problematic decat datul jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte simplu si de dat jos si de pus la loc. Ai suruburi in partea de jos si in spatele garniturii de plastic dispre spatele portierei. Mai ai un surub la aceeasi cota verticala cu manerul usii de unde se scoate incuietoarea si manerul !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Si dupa lipirea materialelor mai pica bine toate reperele? Se euprapun gaurile?

La fel cu fata de tabla. Mai pica ea ca din fabrica?

Sau daca ma poate ajuta cineva (pe PM) cu o recomandare unde anume as putea face antifonarea usilor (firma, persoana fizica) ca mie imi este putin teama (ca la orice inceput) sa nu stric ceva si dupa aia sa ma coste mai mult.

Multumesc

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de picat pica la fel ca inainte daca decupezi gaurile care trebuie in materialul fonoizolant !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare, as fi interesat si eu de acest tratament acustic :lol: ma intereseaza cat m-ar costa pentru un golf 4 usile fata+spate ceva mai ieftin asa de criza ca bugetul ii cam subtirel...si inca o chestie, cum se aplica aceste folii??? Se aplica una langa alta sau se poate lasa distanta intre folii de exemplu pun o folie las loc vreo 10cm dupa mai pun o folie si tot asa???

Oricum ma intereseaza ceva mai low cost!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dynamat si STP sunt singurele pe care le recomand. Daca vrei fata+spate facute cum trebuie ajungi la minim 1000 RON dar se poate si mai mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

eu mi-am facut isonorizarea cu polietilena expandata chimic lipita cu antifon direct pe tabla interioara a portierei iar ptr baraitul de la boxe in plasticul de la usi am facut cate o garnitura inel ptr fiecare dif din acelasi material. temperatura -60 +90C si nu o dizolva nimic. Si e si ieftinacu 60 lei am luat 8mp de 1 cm grosime si o cutie de antivon cu 25 lei/5kg si am izolat tot bussu! spor la treaba!

Modificat de forceturbo
Respecta regulamentul forumului si regulile limbii romane.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim pentru tot suportul fuscobal am citit tot topicul si sunt incantat de calitatea inforamtilor, ai fost un izvor pur si bogat de cunostinte foarte necesare si utile, eu am bineinteles aceasi problema cu vibratile portierelor, am leon facelift si din pacate difuzoarele sunt prinse in cochilia prinsa de fata de plastic a portierei, imi este ciuda trebuie sa recunosc de nu mai pot, am prins noile difuzoare de niste inele fabricate custom din aluminiu cu gauri date exact pentru a fii prinse exact in acelasi loc in fata de usa in care erau prinse adaptoarele de fabrica pentru ca nu am vrut sa dau gauri aiurea sau sa modific in vreun fel integritatea portierelor, la nivel mediu al volumului inca nu se simt vibratiile si am un bas foarte placut si curat, insa cand dau volumul un pic mai tare si pun membrana in miscare "sunetele" datorate vibratilor in portiere strica toata distractia si placerea, ma intreb acuma daca exista vreun posesor de leon care si-a montat difuzoarele direct de portiera sau e cineva in masura sa confirme ca se poate fara sa tai fata de usa sau mai stiu eu ce interventii? O sa pun si niste poze cu prinderea difuzoarelor, inca o intrebare ar fi daca e ok ca am facut inele din aluminiu si nu am folosit MDF, practic e mai rigid si mai dens aluminiul ca mdf-ul, corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp am aflat ca nu se pot monta la leon difuzoarele direct de portiera insa am gasit alte solutii in urma unor sfaturi primite, pur si simplu scot joasele din usi prin reglaje din player, raman doar medii si inalte ca sa nu mai vibreze portiera si pun sun sub. de calitate in portbagaj, cred ca e o solutie mult mai putin costisitoare si mai putin riscanta decat sa investesc o gramada de bani in insonorizare si sa risc sa nu elimin vibratile in totalitate sau sa reapara, totusi portierele nu sunt o incinta dedicata pentru basi, cred ca e mai intelept asa, si sitemele orientate catre sq tot in felul asta se obtin din cate am citi acuma poate ma insel, va rog sa ma corectati!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca la difuzoarele din portiere sa le pui cu ajutorul unor bucse de cauciuc si sa inchizi difuzorul cu o cutie de plastic . Daca difuzorul este cu membrana de cauciuc (un inel de cauciuc care leaga practic membrana de carcasa ) umpli cutia din spatele difuzorului cu vata .

post-58507-1267874618_thumb.jpg

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna idee! nu trebuie sa faca contact direct difuzorul cu fata de usa din plastic.Eu am facut un inel de dimensiunea difuzorului si l-am pus intre el si fata de usa. Inelul respectiv l-am facut din polietilena dar cred ca si un cauciuc moale ar ajuta

Regulament Art.2. Pe l
Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu face contact direct, difuzorul e prins direct pe inelul adaptor, am folosit garnitura de cauciuc de 5 mm inainte de a prinde difuzorul de inel, deci nu e direct pe inel, exista garnitura intre, si se simte enorm diferenta, am testat si fara!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cunoaste careva un tip/firma care sa realizeze insonorizari auto? Preturi rezonabile. Ceva mai mult pt comfortul din habitaclu, in vederea reducerii zgomotului in mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Daca ai timp fa-ti singur operatia de isonorizare ... materialele le poti achizitiona din comert -- daca nu sunt cateva firma care ar putea sa te ajute ( intreabal pe Googu )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zengy, subwooferul reda frecvente subjoase (ideal sub 80Hz pentru masina) si nu are treaba cu difuzoarelede joase din usi. Un subwoofer nu va compensa niciodata gama de frecvente 80-500Hz pe care o reda un difuzor de mid-bass. Cele 2 trebuie sa se completeze unele pe altele. Cu alte cuvinte, daca nu reusesti sa scoti vibratiile din usi (am desfacut usa de leon 2 si arata cam uratel), tai din crossover difuzoarele la 80Hz (nu stiu daca ai filtrare activa sau pasiva) ! Mid-bass-ul este partea cel mai greu de redat intr-o masina iar pentru rezultate senzationale, singura cale este refacerea fetei de usa de la 0 cu fibra de sticla foarte groasa (1-2cm in zona difuzorului) + antifonare cu diferite densitati si grosimi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Sal, va rog, spuneti-mi , ce fel de boxa se afla in portiera fata , sus, la un G 5??? Cred ca este "dusa" boxa si as vrea sa caut sa cumpar cu acelasi diametru si putere ca si cealalta boxa, ma intereseaza tot ce trebuie sa caut in comert ptr achizitionarea boxei de sus , din usa fata a unui G 5. Ms anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un difuzor de medii de 10cm dar nu stiu sa-ti zic daca are sau nu vreo prindere mai speciala decat ce se gaseste prin comert !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms ptr raspuns, dimensiunea am aflat-o, ma intereseaza si puterea boxei, ptr a sti ce sa cer, daca are vreo prindere speciala.

Modificat de rata
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puterea consumata in general de difuzoarele de fabrica este in general de maxim 15W.

Daca te apuci sa schimbi componentele ori cumperi un sistem cu totul pe 3 cai ori cauti filtre pentru componente pentru ca nu le poti inlocui pe cele de fabrica cu unele aftermaket pur si simplu fiindca difera punctele de taiere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori sa inlocuiesc decat o boxa , dar se pare ca nu gasesc aftermaket, nu stiu la reprezentanta cat ar costa doar o boxa, dar o sa mg sa ma interesez. Ms de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!