Jump to content

Noul meu Roomster


Marius Ciocan
 Share

Postare recomandată

Marius Ciocan
....Uitam sa va spun, manerul dintre scaunele din fata pe mine m-a incomodat foarte mult azi la condus, efectiv nu am putut sa schimb din aIIa in aIIIa, nu spun ca altora le poate iesi , sau poate cu timpul o sa pot si eu, insa nefiind obisnuit cu asa ceva , este o senzatie rara, asa ca l-am dat pe spate si mi-am continuat drumul.....

Exact in situatia asta este sotia mea. Nu poate sofa cu manerul acela deloc. Eu m-am obisnuit cu el intr-o saptamana... Inca ma mai incurca doar cand trebuie sa-mi pun centura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 169
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Marius Ciocan

    24

  • biborteni

    20

  • rojoaries

    13

  • shmer

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

Nu inteleg cum va incurca cotiera. Mie mi se pare fantastica, cu ea lasata jos schimb vitezele cu un deget. Aveti grija ca si eu m-am pacalit in prima zi, poate n-ati lasat-o jos de tot. Intr-adevar, in pozitia "penultima" ca sa zic asa, incurca mult la condus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

A.M.R. 10 zile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius Ciocan
Salut,

Nu inteleg cum va incurca cotiera. Mie mi se pare fantastica, cu ea lasata jos schimb vitezele cu un deget. Aveti grija ca si eu m-am pacalit in prima zi, poate n-ati lasat-o jos de tot. Intr-adevar, in pozitia "penultima" ca sa zic asa, incurca mult la condus.

Merci de sfat. Functioneaza :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seaqra la toti

Vad ca Marius mi-a luat-o inainte. Ai avut mare dreptate, eu chiar imi luasem adio de a utiliza manerul, am urmat sfatul tau si merge de minune, un pic probleme la frana de mana insa ma descurc. Sa -ti dea dumnezeu sanatate.

In rest, totul OK, masina merge , inca ma obisnuiesc cu ea. Am facut o alegere buna.

NOapte buna si mai "vorbim", as mai sta insa am 1/2 ora de cand am venit de la munca, sunt frant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ei, ce e "linistea" asta? Toata lumea se plimba, nu are nimeni probleme...ok, dar sa stim si noi cei care asteptam ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum suntem putini cei care am ales roomster. in celelate topic-uri se scrie zilnic :rolleyes:. teoretic eu mai am de asteptat 2-3 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, suntem printre putinii pe care nu i-a oripilat design-ul ciudat :icon_thumright:

al meu se fabrica in sapt 22, tot teoretic, deci sunt pe ultima suta

si apropo, cate lazi de bere credeti ca incap intr-un room?

post-11912-1180377030_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum suntem putini cei care am ales roomster. in celelate topic-uri se scrie zilnic :lol:. teoretic eu mai am de asteptat 2-3 saptamani.

Citeam pe undeva ca in primul trimestru din 2007 in Romania s-au vandut 160 de Roomie, ceea ce e destul de putin... :cheers:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@drapar

Nu cred ca mare majoritate a populatiei e pregatita pt Roomster. Design-ul e unul nou pt care mai mult ca sigur ca nu toti (romanii in general) sunt pregatiti.... in fine, eu cand vad un Roomster pe strada tot timpul incetinesc si ma uit la el ce bine ii sta in trafic. Parca lipsea asa o masina din traficul cotidian...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius Ciocan
...si apropo, cate lazi de bere credeti ca incap intr-un room?

Lazi de bere ca lazi de bere dar de o scara de 2.2 (sau 2.4) m ce zici? Am luat-o de la Brico. Am lasat acasa scaunele din spate si pe cel din fata l-am culcat. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei, ce e "linistea" asta? Toata lumea se plimba, nu are nimeni probleme...ok, dar sa stim si noi cei care asteptam :P

Probleme?

e totusi masina noua.....cu km putini......

eu am ridicat-o joia trecuta si abia am facut 700 km cu ea

din punctul meu de vedere e super ok,singurul lucru care ma deranjeaza este suspensia un pic cam rigida

consum mediu 6,5 cu aerul in functiune,dar cam 500km sint facuti in afara bucurestiului

spatiu de depozitare la greu........

pe sosea sta surprinzator de bine ,nici macar un tir in viteza nu ii face vint lateral........

mai multe dupa ce ma intorc din concediu de la greci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bucur radrom ca avem motorizare identica. macar suntem deja 2 la fel intre putinii posesori de roomster.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

good, s-a mai animat treaba ;)

si iata si raspunsul cu lazile de bere : 30

post-11912-1180436224_thumb.jpg

post-11912-1180436230_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul meu este ca merita, voi plati pentru ea 18500 in 8 ani, insa merita toti bani...

Well..dupa calculele mele...8x12x262€=25152€ (in jur de 8€ pe zi). Tinand cont ca nu ai avut de dat nici un avans...nu pare un mod dezavantajos de a cumpara o masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost azi la dealer si am aflat ca transportul e programat pt 1 iunie (e trecut deja de 12 p.m. :P ), asa ca livrarea ar fi pe saptamana viitoare.

mi-ar placea sa va spuneti parerea, chiar daca poate s-au mai abordat subiectele astea prin forum, acum nu mai am rabdare&timp sa recitesc

imi recomanda sa fac casco la Astra, ce au o cota de prima anuala de 4,35%, adica 585 euro/an, cu posibilitatea de plata la fiecare 3 luni. mi-ar completa cica polita la sediul skoda, as pleca "asigurat" si ar trebui sa platesc in termen de vreo 2 sapt valoarea ei. si RCA tot la Astra cred.

am intrebat de covorase de cauciuc, imi recomanda sa iau de la ei, originale skoda, care se potrivesc. voi de care ati luat?

voi cate ceasuri analogice aveti pe bord? in revista de prezentare scrie ca versiunile sport, style, comfort (toate se vand la noi) ar avea 4 ceasuri analogice. in cj este expus un model comfort care are doar 2, turometrul si vitezometrul. unde or fi restul, evaporate?!

sper ca alarma va ramane cea comandata la fabrica :icon_thumright:. daca soseste in weekend, luni cica masina ar intra in service. :P nush cum sa verific tot ce ar trebui sa fie pe masina...cu rabdare? sunt cam suspicios din fire...

Modificat de shmer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius Ciocan

2 ceasuri analogice.

Am luat de la ei covorase, set de plase portbagaj, stingator. Cu stingatorul m-am inghimpat.

Pe masina or sa fie toate...relax. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Casco il poti face la o companie care stii ca nu te tine pe drumuri prea mult. Astra nu se numara printre ele din ce am citit pe forum. Posibilitatea de rate o ai la orice companie. Pleci asigurat doar in cazul in care ai chitanta cum ca ai platit cel putin prima rata. Chestia cu doua saptamini e valabila in cazul in care nu ai platit rata la timp.In decursul a doua saptamini de la data respectiva esti totusi asigurat. ( de fapt cred ca ei te pun sa platesti mereu cu doua saptamini inainte ca sa nu fie probleme de genul asta)

RCA-u in schimb (si nu e frumos asa) poti sa-l faci linistit oriunde e mai ieftin. (nu tu esti cel care, in caz de ceva, se va folosi de asigurarea ta RCA).

Cu verificatul e simplu: iti faci lista de acasa si la fata locului incearca sa fii cit mai obiectiv si sa nu te lasi coplesit prea mult de emotii. Verifica cu mina ta tot ce trebuie. Inclusiv acorda-ti timp pentru inspectii vizuale la vopsea si la interior. Nu te grabi ! Cam asta e secretul. In rest ai garantie pentru astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine factura de livrare a Roomster-ului de la Skoda m-a costat 640 RON (covorase + stingator + vesta + becuri + sigurante + trusa + sorturi roti).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tereza, tu ai style benzina 86 cai, la fel cu modelul meu. ai luat-o de pe stoc sau ai comandat cu optiunile dorite? cate ceasuri ai pe bord, 2 sau 4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat comanda pe 30.03 pentru a prinde reducerea de 1.000 euro cu TVA. Masina era pe stoc la Satu Mare (gata configurata). Este luata in leasing, total 13.685 cu TVA, motor 1,4 de 86 CP, vopsea argintie metalizata, proiectoare ceata, oglinzi electrice si incalzite, jante aliaj (de 480 euro fara TVA), climatronic, bandouri laterale negre, plafoniera spate, suport ochelari, pachet fumatori. Am 2 ceasuri la bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de informatii. se pare ca asa vin, fara cele 2 ceasuri de jos, desi in revista de prezentare sunt date. adevarul ca nu scrie despre ele la dotari nici pe site nici in oferte. cred ca e numai revista tradusa asa. dotarile style, sport, comfort din cehia nu cred ca sunt identice cu cele de la noi. eu mai am o speranta, am facut comanda (am prins si eu reducerea, 28.03), si poate vine cu 4 :D ... :P

Modificat de shmer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt doar 2 ceasuri, nivelul de benzina si temperatura lichidului de racire sunt afisate pe display-ul computerului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nivelul de benzina apare pe display-ul central, temperatura nu. Am inteles ca pentru nivelul lichidului de racire exista un martor luminos la bord care fie nu se aprinde (torul este OK), fie este galben sau rosu (functie de nivelul lichidului sau existenta unei probleme la sistemul de racire - daca e rosu e nasol). Referitor la cele 4 ceasuri la bord am inteles ca sunt disponibile numai daca alegi ca dotare optionala MAXI-DOT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate e ca la New Beetle. Cand ai motorul rece ti se aprinde un martor albastru, cand temperatura este normala nu ai nici un bec aprins iar in rest martorul rosu si galben au aceeasi insemnatate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!