Jump to content

Noul meu Roomster


Marius Ciocan
 Share

Postare recomandată

Buna seara,

Pot spune ca nu ma incadrez in "romani care isi iau casa sau masina sa se faleasca in tara", deci nu voi cumpara nimic doar pentru a impresiona. Am nevoie de masina, aici daca nu ai masina esti un om mort, majoritatea intreprinderilor sunt amplasate in poligoane industriale la 15-25 km sau mai mult de oras, deci esti nevoit sa mergi la servici cu masina proprie. Masina o sa aleg cu mare grija deoarece este o investitie, voi fi nevoi sa platesc cativa ani buni pentru ea si nu vreaa sa fac o greseala. De acea m-am inscris in acest forum pentru informatii si ajutor din partea voastra.

Si azi am mai vorbit despre ce motor sa leg si raspunsul a fost 1.9, nu aleg masina pt cei 105 cp, ci pt motor. Am trecut azi p la Skoda pt drive test insa inchisese, poate maine. Si poate la un drive test nu apare totul, deoarece o soliciti foarte putin, aici o Skoda 1.4 /80cp imi iese la 16560 euro, culoare metalizata, inmatriculare si impozit inclus, iar 1.9/105cp la 18360 euro,preturi cu o reducere de 1510 respectiv 1400 euro, iar banca nu da asa usor trebuie sa ai girant un spaniol cu propietate si poate ai obtine daca vi cu sotia ( sotul )insa trebuie sa ai salariu bun , asta pentru sume mai mari pentru sume mai mici ai posibilitati insa aici cum esti un emigrant trebuie sa spuna un pic nu si apoi paote ai un da. Eu nu ma las, vreau sa-mi iau un roomster.

Multumesc in continuare pentru faturi, sunt bine venite.

Sa fiti iubiti.

Preturile sunt fara optiuni, deci dotarea standard si au deja reducerile facute , sunt preturile pe care trebuie sa le platesc. mai am de pus dupa acea asigurarea masinii care cred ca o asa depaseasca 600 euro, asigurarea personala, si toate taxele aferente la banca: comision si ce or mai fi. Dobanda intre 7 -9%/ an depinde de banca ,dobanda fixa.Iar majoritatea bancilor vor sa platesti in 5 ani cu toate ca se poate ajunge la 10 nu ai sanse. vorbesc de un imprumut pt masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 169
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Marius Ciocan

    24

  • biborteni

    20

  • rojoaries

    13

  • shmer

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Insa nu uita ca la un TDI conteaza cuplul motor si nu o diferenta de 10 CP.

Exact, in cazul concret de fata, intre 1.4TDI 70 si cel de 80 saltul valorii cuplului maxim este de 40Nm (155, 195). Deci merita !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cam cat dureaza cu adevarat asteptarea la Room? Nu cea declarata de ei de 8 sapt. (avia). M-am hotarat la un 1,9 TDI si incep sa am emotii. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cam cat dureaza cu adevarat asteptarea la Room? Nu cea declarata de ei de 8 sapt. (avia). M-am hotarat la un 1,9 TDI si incep sa am emotii. :icon_cheesygrin:

8 saptamani si 4 zile la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea e programata pt. fabricatie in sapt. 21., adica 21-27 Mai. Mi s-a spus ca e de asteptat inca 2 sapt. pana vine in tara. A.M.R. vreo 50 de zile :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca am de asteptat pana in jur de 1 iulie... :(

Mai tineti-ma de vorba pana atunci. :lol:

Modificat de biborteni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pune nimeni niste poze cu masina? va rog eu frumos... ma bate un gand asa si as vrea sa vad cum arata acoperisul din sticla (partial) si interiorul in general. in ext am mai vazut prin is vreo cateva si imi place dar interiorul nu am apucat sa-l studiez. pls cateva poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am citit tot continutul si nu am remarcat pozele alea. oricum, daca mai face cineva poze sau mai are deja sunt convins ca nu numai mie mi-ar placea sa le vad

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multe poze (int, ext, accesorii, detalii) gasesti (si) aici http://oldpartner.skoda-auto.com/

Interiorul este spatios si mie mi-au placut si design-ul si materialele, care zic eu ca sunt ok pt o masina din categoria asta. La Style bordul si usile sunt in 2 culori-negru+gri, eu am ales Sport, care e clasic-negru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, sau pot spune "o buna noua zi", deoarece la voi este trecut de ora 24.00.

M-am hotarat. Voi lua 1.9/105 CP , l-a sfatul celor de aici si al celor din forum si a informatiilor referitoare la cele doua motoare 1.4/1.9 gasite pe internet . Am fost pentru contractare. ramane sa ma hotarasc perioada 6 sau 8 ani. pe 6 ajung pana in 320 euro/luna. ca extraoptiuni geamurile inchise spate, iar culoarea bejcapucino, metalizat, . Ramane sa vad daca voi obtine creditul.Va voi tine la curent.

Aveti grija la drum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) merita sa iei o masina cu credit pe 8 ani ? :) E groaznic de mult... Cat platesti avans ? Sau e fara avans ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara,

Daca merita sa iau o masina pe 8 ani? De ce nu? NU voi da nici un avans, pentru ca nu vreau nu pentru ca nu am, iar motivul este urmatorul. De ce sa dau niste bani acum si poate intr-o luna doua sau jumatate de an am nevoie de ei si v-a trebui sa dau din colt in colt ca nu am cu ce sa-mi rezolv problemele, iar alt credit este posibil ca nu voi obtine, viata nu este chiar asa de roza, este bine sa ai ceva pus deoparte pentru urgente, la banca voi plati incet incet, azi am salariu de 1000 , peste juma de an poate am 1200, peste un an doi poate am mai mult sau mai putin, iar peste 8 ani cine stie ce se poate intampala, castig la loto ( daca v-a juca cineva pentru mine caci eu nu joc ) si o sa-mi cumpar doua masini nu una. Viata isi urmeaza cursul, este adevarat ca masina peste 8 ani nu v-a mai fi 18500 euro ci mai mult insa poti sa-mi spui ce valoare vor avea bani peste 8 ani. Nimeni nu stie , sunt numai presupuneri.

Raspunsul final: merita. Daca voi lua masina in 5 ani sau mai putin rata este mai mare automat deci cu diferenta intre cele doua pot face altceva, ex: consumul lunar de motorina, si de ce sa nu dorm eu linistit noapte negandindu-ma ca trebuie sa dau luna viiitoare 350-400 euro rata, ci 250-260 / 8 ani. Eu cred ca diferenta se vede. Gandeste-te ca in romania venitul pe cap de familie pentru multi este sub 100, sau egal, deci eu cu aceasta 100 pot face ceva. Insa totul depinde daca iti aproba banca. Azi am fost de am depus actele urmeaza cel tarziu marti sa am un raspuns , se aproba sau nu si daca da pe cati ani, dupa acea vad in cat timp vine masina.

Nu vreau sa ma intelegi cresit, nu spun ca este bine sa ai credit pe 8 ani insa o casa o iei pe 30, poti fi sigur ca lumea nu se schimba in 30 ani si pretul pe care il platesti acum poate nu il vei lua atunci. Totul se roteste, azi esti sus maine poate cazi. Asta este parerea mea si nu spun ca toti trebuie sa gandeasca ca mine. Mie imi este mai usor asa decat intr-un timp mai scurt.

Salutari si................

Nu uitati ca acasa mereu asteapta cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiind o achizitie fara avans (cum NU se practica in Romania), acum am inteles de ce ai preferat o varianta asa lunga de creditare :lol:

Bafta la cumparare ! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara,

Azi am obtinut creditul pentru masina, a fost cam greu deoarece am luat creditul numai cu salariul meu, contract de munca fix ,fara girant, urmand sa fac o asigurare de viata si sa semnez niste acte la notariat. 18.000 euro, atat am putut obtine, masina urca la 19780 inclus impozit si inmatriculare 400, din care am reducere 1580,mai am de platit 18200, diferenta de 200 euro o dau ca avans. Credit pe 8 ani cu 6.5% dobanda . Rata lunara 248 euro.

Sunt foarte multumim. Am renuntat la geamurile fumurii deoarece trebuie sa astept cel putin 2 luni iar eu am nevoie de masina urgent si fara aceasta optiune pot sa o am saptamana viitoare pe sambata.

MUltumesc tuturor si ne mai "auzim".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari.

Am o veste buna pentru mine. Am vorbit cu dealer-ul vineri si mi-a spus ca mi-au programa masina cu o saptamana mai repede. Asa ca, AMR aprox. 30 de zile...PFUiiii ce grea e asteptarea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari. si eu am deja comanda la un roomster. deocamdata livrarea e programata in sapt 11-15 iunie (+/- 1 sapt), desi am ales-o in perioada cand era reducerea de 1000 euro. dureaza ceva ce-i drept, dar ma asteptam sa fie asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@shmer: Ce dotari ai ales ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interiorul este albastru style. dintre dotarile optionale, am ramas la airbaguri cortina, a 3-a tetiera spate, alarma auto (+obligat telecomanda pt inchidere) si ESP (care include ASR). cam atat :vaidecapulmeu:

Modificat de shmer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine v-am regasit,

Vineri am semnat actele pentru masina, am obtinut creditul nu la dobanda care o stiam , este putin mai mare, mi-a fost urcata deoarece nu am avut girant si nici nu am dat avans. Voi plati 262 euro lunar, fata de 247 . Nu am avut alt mod de a obtine masina, puteam sa renunt acum, sa pun mai multi bani deoparte asta insemnand sa astept un an doi, asa ca am riscat totul in acest moment, sper ca in final sa iasa bine, masina nu am reusit sa o iau saptamana aceasta poate urmatoarea, deoarece s-au incurcat treburile cu obtinerea creditului si semnarea actelor la banca si notariat. Dar cum se spune "mai bine mai tarziu decat niciodata".

Pe saptamana viitoare si poate reusesc sa va spun ca am Roomster-ul.

Sa fiti iubiti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo rojoaries, asteptam impresiile tale si poze, poze! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara,

In sfarsit am luat masina, primele impresii: sunt super multumit, dupa ce am condus un Renault Laguna 2.2/80cp, seat ibiza 1.9/70 cp, Roomster este ceva special, ieri am coborat din el apoi am urcat in Seat, diferenta este uimitoare, se conduce foarte usor, azi am reusit sa merg pe autostrada , nu mult insa la 120 km/h nu se simte. sunt multumit pentru alegerea facuta.

Atasez primele fotografii

post-12004-1178993440_thumb.jpg

post-12004-1178993468_thumb.jpg

post-12004-1178993496_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca toate merg cum vreau eu maine vreau sa o scot la drum lung. Sfatul meu este ca merita, voi plati pentru ea 18500 in 8 ani, insa merita toti bani, cel putin asta imi da impresia, si ceva ce ma uimeste, inca nu sunt multe pe sosele pe unde umblu, inca nu este scoasa la lumina, noi cei ce am spart gheata am facut o alegere buna, chiar daca parerile altora nu sunt la fel cu ale noastre. NU stiu cum este un motor 1.4/80cp, deoarece nu am mai mers sa fac drivetest, insa celor ce vor lua acest motor le spun ca merita si acesta, am vorbit cu cel care mi-a vandut masina si mi-a spus ca a vandut ceva POLO in trei cilindri asa ca acest motor este bun, totul depinde ce vrei de la masina. Uitam sa va spun, manerul dintre scaunele din fata pe mine m-a incomodat foarte mult azi la condus, efectiv nu am putut sa schimb din aIIa in aIIIa, nu spun ca altora le poate iesi , sau poate cu timpul o sa pot si eu, insa nefiind obisnuit cu asa ceva , este o senzatie rara, asa ca l-am dat pe spate si mi-am continuat drumul.

Multa sanatate la toti si nu uitati ce v-am spus cu veva timp in urma:

Soseaua are doua sensuri, unul este drumul de intoarcere la familie. Ganditi de doua ori inainte sa depasiti o masina, sa apasati pe acceleratie, fiti voi , insa cu gandul la cei de acasa. merita sa ajungi si cineva sa te imbrtiseze si sa-ti spuna : bine ai venit acasa. este un dar care nu merita sa-l pierdem

.

Tinem legatura.

post-12004-1178993987_thumb.jpg

post-12004-1178994027_thumb.jpg

post-12004-1178994111_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!