Jump to content

Aaa Auto


vios70
 Share

Postare recomandată

Un pic off-topic, despre manarelile cu masini SH. Country Managerul din Cehia de la firma pentru care lucrez a trebuit sa-si schimbe masina de firma, un Passat B5.5. L-a dus la dealer-ul unde trebuia sa o duca, urmand sa primeasca curand alta noua. Masina avea vreo 135.000 km la bord. Asta se intampla intr-o vineri. Intre timp si-a dat seama ca isi uitase in torpedou niste ochelari de soare scumpi, ceva de firma, si a vrut sa si-i recupereze. S-a dus luni la dealer, acesta i-a spus unde e masina, tipul s-a dus, si-a recuperat ochelarii si i-au cazut ochii pe kilometraj. Si erau numai 95.000 km. :P Nice! Scurt, de vineri pana luni.

Si asta in Cehia, care se presupune ca este cea mai dezvoltata tara din Europa de Est. Si la unul dintre cei mai mari dealeri (firma pentru care lucrez este printre cele mai mari din lume, asa ca nu se incurca cu firme marunte). Pai atunci la noi, ce pretentii sa ai? :D

Scuze de :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 114
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • sol1

    6

  • scuterone

    6

  • vios70

    5

  • alxrro

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am un prieten care a lut de la AAA Auto anul trecut prin vara, parca, un Matiz din 2004 cu 19000 km la bord cu aprox 5000 euro. (+- cateva sute nu stiu exact, o sa-l intreb cand vorbesc cu el). Eh totu a mers OK, km nu stiu daca au fost modificati dar sa fim seriosi... la un matiz luat din romania in 2 ani cati km sa faci?...

Cand a luat-o a fost cosmetizata bine si desi i s-a spus ca n-a avut accidente la o curatare atent mi-a spus ca bara fata a fost harsaita binisor... Bateria a picat la 1 sapt dupa ce a fost luata si are prob cu radioul.

Deci parerea mea ca a fost totul OK, tinand cont ca masina nu are probleme (cele mentionate mi se pare minore). A luat de la AAA Auto deoarece a vrut sa fie in rate si si-a achitat parte din rate cu un Cielo mai vechi. El este multumuit :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e destul de greu sa schimbi km la atatea tipuri de masini -in primul rand trebuie sa te pricepi si in al doilea rand trebuie sa detii o gramada de scule, vorbitit de dat km inapoi parca vine Arabela cu inelu si hop km inapoi.Masinile le cumpara cu km schimbati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e destul de greu sa schimbi km la atatea tipuri de masini -in primul rand trebuie sa te pricepi si in al doilea rand trebuie sa detii o gramada de scule, vorbitit de dat km inapoi parca vine Arabela cu inelu si hop km inapoi.Masinile le cumpara cu km schimbati.

Cam tot e greu pe lumea asta, daca e sa o luam asa. Insa cand afacerea sunt masinile, cred ca stiu ei.

Daca vine fara km "micsorati", se aplica un tratament de "intinerire", care da si rezultate. Oricum tartamentul se aplica "by default" ca sa "dea bine" masina.

Asa ca hai sa nu o mai dam de gard.

P.S.: nu stiu daca copiii mei vor prinde vremurile cand majoritatea masinilor sh sa nu fie "aranjate", indiferent unde si de cine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut azi un opel cu nr provizorii cu stiker aaa... era mai mult chit pe masina aia decit tabla, deci se poarta si cu masini rasturnate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P L-am vazut un pic mai devreme pe Realitatea pe Miodrag Stanoevici, country manager AAA Auto Romania, cum se bucura de taxa de prima inmatriculare, zicand ca asta scoate de pe piata micii intreprinzatori in ale SH, care au invadat piata de harburi. Din ce am citit pe aici inteleg ca tocmai cei de la AAA sunt plini de bube. Iar taxa asta parca era pentru protejarea mediului si nu afaceristilor, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar taxa asta parca era pentru protejarea mediului si nu afaceristilor, nu?

Oare? :P Eu stiu ce sa zic ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu mi-am vandut masina cu peste 1000 de euro in plus fata de cat imi ofereau ei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa va spun si eu patania mea cu AAAAuto: anul trecut m-am dus la ei sa iau o masina ma gandeam la un opel astra si vroiam sa fie neaparat dupa 2000. Testez acolo vreo 2 (test drive) nu m-ai incantat de loc ziceai ca au 300.000 km (eu aveam o dacie 1310) pana la urma ma hotarasc la ceva mai scump un golf 4 din 2001 tiptronic, esp etc era 9750 cu 80.000 km am fost incantat de pret si de dotari si de kilometraj. Nu am mai stat pe ganduri si am cumparat-o. in sapt urmatoare ma duc cu o cunostinta buna de-a mea (omu era inspector la RAR) la un service sau nu stiu exact cu ce se mai ocupau aia in orice caz imi spun ca masina asta a fost intr-un anume service in romania pt i reparatie si avea 180.000 km. Mi-a picat cerul in cap! i-am cerut omului sa-mi dea dovada ca are 180000 dar a zis ca nu se baga in asa ceva ca poate doar sa confirme telefonic daca vreau. in orice caz cei de la AAAAuto spun ca ei nu sunt raspunzatori de km masinii, asa scrie si pe site-ul lor asa ca nu prea am avut ce face. multumesc lui Dumnezeu, masina deocamdata nu are probleme si am facut deja 12000 km cu ea. Cam atat am vrut sa spun despre teapa vietii mele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, extrem de neplacut.

Dar daca masina merge bine, fa-i reviziile la timp, baga consumabile de calitate (daca poti originale) in ea, carburant bun si cred ca inca muuuulti km nu ar trebui sa ai probleme.

Asta e , invatatura de minte se cheama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum pe site-ul lor scrie ca nu-s responsabili pt km??? In unele tari se face puscarie pentru ca umblii la kilometrajul masinii si ei isi permit sa scrie asta pe site? si mai spun ca sunt dealer serios... Mi se pare normal ca ei sa verifice cumva kilometrajul masinii, se gaseste istoricul masinilor in sistemul de la reprezentanta oficiala. (asta in cazul ca nu-l aranjeaza ei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de testele facute in Vitan...sunt cu dus si-ntors.

Imi povestea cineva despre o Octavia, care a iesit super bine la testele acelea.

In schimb, cand a ajuns cu ea intr-un service (dupa ce o cumparase) i s-a spus ca masina era praf.

Fusese busita rau, si i s-a schimbat toata caroseria, dar la piese...suferea din greu.

Eh, in cazul asta testele au iesit bine, caroseria era noua, dar restul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare ce va face sa credeti ca testele de la Autovit sunt pe bune ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chestia cu caroseria schimbata e cam ciudata pentru ca trebuie sa fie inscrisa in CIV.

Oricum, pentru cine a decis sa ia o masina SH, foarte mare atentie, trebuie verificate si rasverificate masina si actele, cat mai multe perechi de ochi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In unele tari se face puscarie pentru ca umblii la kilometrajul masinii (...)

Aici se face o confuzie. Nu ai cum sa faci puscarie pt asa ceva, pt ca este masina mea personala, si daca vreau pun km la 0 la fiecare schimb de ulei. Nu este masina firmei, nu este masina sefului, nu este masina partidului, ci masina mea personala, si ii pun km la cat vor muschii mei. In schimb, in unele tari poti sa intri la bulau daca incerci sa vinzi o masina cu 300.000 km, si ii spui proprietarului ca ai 100.000, cat are in bord. Pe un site obscur din romania (anunturi-auto.ro) la nr de kilometri ai doua rubrici: km in bord si km reali. Mi se pare corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sharanel, in america daca umblii la kilometraj e "delict federal" si ajungi direct la zdup valabil in toate statele nu numai in ala in care s-a comis.

ODOMETER TAMPERING IS ILLEGAL UNDER STATE AND FEDERAL LAW

Violators of state and federal odometer tampering laws can be sentenced to jail for up to 3 years in prison and/or be ordered to pay up to a $50,000 fine per violation.

Victims of odometer fraud, whether they be consumers or automobile dealers, have the right to sue under both state and federal law. Victims must prove:

1. That the odometer mileage was misrepresented on the vehicle,

2. The person or entity who made or was responsible for the misrepresentation, and

3. That there was an intent to defraud.

The court will award the victim 3 times his/her actual damages, or a minimum amount of $1,500 (whichever is greater), plus court costs and reasonable attorney fees.

THE LAW PROHIBITS:

* Disconnecting or resetting the odometer with intent to change the mileage reading.

* Operating a vehicle with a nonfunctional odometer (with the intent to defraud).

* Advertising, selling, using, or installing a device which causes an odometer to register incorrectly.

* Knowingly falsifying the odometer disclosure statement.

* Failing to attach a written notice of odometer service to the left door frame of the vehicle, or removing or altering such a notice.

* A dealer or distributor from accepting an incomplete odometer disclosure statement.

* Conspiring with any other person to violate the odometer fraud statutes or related regulations.

asta e un exemplu clar ca asa ceva nu este tolerat in tarile civilizate. mai sunt multe state (si din Europa) cu aceasta politica. Legea din america ti-o trage si daca ti-a murit kilometrajul si nu-l repari. Ceea ce zici tu e poezie. Pentru asta exista jurnalier, sa-l resetezi cand vrea muschiul tau, dar kilometrajul general ... te duce la ... studii

RECORD RETENTION: Dealers, auctions, and lease companies must keep mileage records for five (5) years.

LAWFUL REPAIR: When an odometer is broken, it is illegal to repair, replace, or reset the odometer to show a different mileage reading than the actual mileage on the vehicle. If the mileage reading on the repaired or replaced gauge cannot be adjusted to reflect the true mileage, the odometer must be set to zero and a sticker indicating the true mileage before service must be attached to the left door frame of the motor vehicle. When the vehicle is sold, the disclosure statement must indicate the odometer error.

imi pare rau ca am inserat atat de mult dar e super interesant, parerea mea... respectul pentru consumator, inchipuiti-va AAA auto functionand in cadrul asta legislativ.... cred ca in 10 zile se muta in Congo... din pacate nici la noi nu e o diferenta mare din punctul asta de vedere. Nu stiu daca stiti dar in america masinile nu sunt inmatriculate la politie, nu exista rar etc. dealeru iti scoate o foaie la imprimanta - talonul si tu mai ai o foaie cu numerele care de dau pe persoana nu pe masina. se cupleaza cele 2 foi si iata "registration" eu am fost curios de controlul statului asupra furturilor, smenurilor etc avand in vedere ca e asa lejera treaba. Mi s-a spus ca nu e nici o problema ca nimeni nu risca 20 de ani de inchisoare nici dealeru nici proprietarul. la fel si cu revizia... nu e obligatorie, nimeni nu face ITP dar daca s-a intamplat ceva, iar intri la racoare... faci ce vrei dar suporti consecintele. cea mai libera tara este si cea mai restrictiva dar nu prin lege ci prin pedeapsa in culpa

Modificat de aviasol
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare ce va face sa credeti ca testele de la Autovit sunt pe bune ?

ai fost macar sa vezi ce testeaza si cum?

o arunci asa in tramvai dar pun pariu ca habar nu ai ce testeaza aia acolo si cum SI cu ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sharanel, in america daca umblii la kilometraj e "delict federal" si ajungi direct la zdup valabil in toate statele nu numai in ala in care s-a comis.

cred ca nu e o pb ca umbli la kilometraj atita timp cit milometrajul e intact :huh:

bomboana pe coliva e pt alea in leasing, care au nr de mile anuale prestabilite ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare! ma bag si eu in discutia cu km...in opinia mea, infractiunea apare abia in momentul in care incerci sa o vinzi cuiva, pana atunci neexistand elementele constitutive ale unei fapte penale. Daca vrei sa-ti dai km inapoi e treaba ta, daca asta te face sa te simti mai bine. In cazul in care incerci sa inseli pe cineva, abia atunci sunt probleme...parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai fost macar sa vezi ce testeaza si cum?

o arunci asa in tramvai dar pun pariu ca habar nu ai ce testeaza aia acolo si cum SI cu ce.

Cea mai mare parete a lor e ok. Dar sunt si cazuri in care "fraierul" e pescuit tocmai pe baza acestor teste!

LE:care dintr-o martoaga iese un armasar.

Modificat de wolfydRg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai mare parete a lor e ok. Dar sunt si cazuri in care "fraierul" e pescuit tocmai pe baza acestor teste!

LE:care dintr-o martoaga iese un armasar.

nu prea inteleg ce vrei sa spui ...poti sa fii mai explicit?

La noi chestia cu KM schimbati se numeste inselaciune si se pedepseste conform legii. Pt a proba infractiunea de inselaciune pe factura de cumparare si pe contract trebuie specificat numarul de KM + veti cere de la vanzator o hartie prin care acesta confirma ca sunt km reali si ca masina cumparata din Germania a fost cumparata la KM aia (- 2500~3000).Daca acestia sunt mai mici decat ce au service-urile in baza lor de date ~ atunci se mai face si o verificare la dealerul din Germania de unde provine masina.Daca dealerul din Germania face pe jmecheru si nu vrea sa furnizeze informatiile de care aveti nevoie , antunci va veti adresa politiei germane printr-o scrisoare in limba germana cu rol de reclamatie tradusa si legalizata din romana trimisa de un cetatean al UE(respectiv dumneavoastra) in care veti descrie cum a fost cumparata masina de la dealerul din Romania cu KM cutare si dupa ce ati facut verificare la service masina a avut alti km + ca dealerul din Romania v-a confirmat ca masina asa a fost adusa din Germania la KM aia si din asta rezulta ca KM au fost schimbati din Germania.Fiti sigur ca dealerul din Germania sau politia va furniza o copie dupa documentul care atesta cati KM a avut masina in momentul vanzarii catre dealerul roman si care "atesta" ca km au fost schimbati in Romania. CU toate actele in mana va duceti la dealerul de la care ati cumparat masina il invitati la o cafea si ii spuneti sa va dea suma de XXXX Euro reprezentand diferenta dintre pretul de piata real al masinii si pretul platit de dvs. + suma de XXXX Euro reprezentand daune morale pt ca va luat drept prost. Daca o da cotita va duceti la politie si ii faceti reclamatie si puteti sa-l dati si in judecata pt daune. Toate documentele trebuie traduse si legalizate germana-romana sau romana-germana.E destul de simplu' :lol: mai multe nu va spun ca-mi zgarie astia masinile in targ. :lol:

Daca KM au fost schimbati in Germania atunci intervin EU :lol: cu avocat din Germania pt ca e rost de cascaval mult .Am o experinta destul de "bogata" cu sume "extrase" de la baietii din DE care cred ca in Romania acu' sa inventat roata.

Va vaitati ca .. :) pe forumu' asta ca masinile din targ au km schimbati ca sunt varza ca nu stiu ce da de masinile cu KM reali si in perfecta stare tehnica nu va apropiati ca vezi domle e scuuump domle e scump.

Modificat de scuterone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@scuterone, fenomenul e altul, la noi in GL sunt ffff multe masini in targ de vanzare, nu stiu cum se face ca toate au 60~80k la bord, masini superdotate si la niste preturi derizorii, clientii stiu sigur ca acel kilometraj a fost dat inapoi, macar vreo 200k asa, dar le place sa creada ca masina lor e "noua" si buna si mai e si ieftina pe deasupra... asta e, e placerea omului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuterone - ai CEA mai mare dreptate, si sunt fff bune sfaturile tale; cat despre o masina buna, abia de iti lasa ala la negocieri ceva, acol, sa se simta romanu bine ca a negociat, pe cand la jafuri obtiiinstant ultimul pret.

Nu va mai povestesc acum cand am mers eu in piata sa-mi vand masina - si pe A6-le meu din 95 ceream cat un passat din 2000, si bineinteles ca nu l-am vandut in piata - vb lui scuterone - scump, dom'le, scump, cand e la promotie ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
le place sa creada ca masina lor e "noua" si buna si mai e si ieftina pe deasupra... asta e, e placerea omului...

Ai perfecta dreptate si chestia asta e valabila peste tot in tara asta nu numai in Galati .

Traim in rromanica si asta ne ocupa tot timpul .

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inseamna ca astia de la AAA Auto o sa si-o ia rau de tot de la colegul scuterone daca se duce pe la ei prin parc si verifica ceva masini.

Modificat de geocara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!