Jump to content

Transformarea Carkit 6310 Pentru Alt Nokia


adrg
 Share

Postare recomandată

Imi place partea cu amplasarea, incarcarea si pozitionarea firelor/microfonului. NU imi placeca nu am un 6310i si as vrea sa il transform pentru E50. Daca as avea ceva cunostinte in domeniu as face o mufa de tranzitie de la 6310 la E50. IDEI?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ar interesa pe multi dintre noi.

Daca este vorba despre un car kit care a fost pt Nokia si pe care vrei sa il utilizezi in continuare pt nokia, cred ca se poate.

Va trebui insa sa iti procuri cablurile ce se potrivesc telefonului tau si holder pt telefonul tau.

cand iti vei da seama ca te duce cu totul cam pe la acelasi pret ca si un Car Kit buetooth... probabil ca iti vei mai schimba preferintele:(.

Parerea mea este ca cel mai bine ar fi sa gasim o solutie nu extrem de scumpa prin care sa putem face legatura dintre un receptor bluetooth si modulul de car kit al masinii.

Acest lucru din pacate am ciudata impresie ca nu prea se poate:(

Oricum sunt si eu interesat.

10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic ai avea nevoie de o mufa compatibila cu carkitul, o mufa compatibila cu telefonul, faci conexiunile intre pini si gata. acum, greu mi se pare sa faci rost de o mufa de carkit pentru E50, ca cealalta merge de la orice 5110 defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am pe masina car-kit de 6310i, am un asemenea telefon dar nu il folosesc decat la drum lung. Telefonul meu de zi cu zi este un Nokia 6233 si as dori si eu sa pot adapta car-kitul la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

masina cumparata sh a venit si cu un car kit nokia, unitatea centrala fiind HFU-2. Personal am un N70 care intra holder, dar nu se potriveste la mufa. Din cate am vazut pe site-ul nokia, exista un adaptor "Nokia Converter CA-55" care este compatibil cu toate telefoanele dotate cu Pop-Port. Cand voi avea timp am sa incerc sa ma uit dupa un asemenea adaptor sa vad ce se poate face cu el.

marius.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca postul meu ar sta mai bine la "anunturi" da poate aici ii prinde bine, eu vreau sa cumpar un adaptor CULLMAN(OEM) pentru 6310i si vad ca voi aveti, daca va hotarati la Bluetooth sunt dispus sa dau 100 doua de roni. Mercic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e un pic cam greu de scos de pe masina. microfonul la mine vine pe undeva prin bord, prin stalpul de la parbriz, etc. Parca nu as desface toate astea ca sa il scot.

mai vedem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU am mai reusit sa editez de mai sus

Iaca ce am mai gasit, din nefericire nu pe plaiuri mioritice

http://www.allmobileaccessories.co.uk/buy/...y-adaptor.shtml

http://www.mobilefun.co.uk/product/5134.htm

Si acum sa revenim la alte idei:

NU reuseste nimeni sa faca din asta http://pinouts.ru/CellularPhones-Nokia/nok...10_pinout.shtml

asta

http://pinouts.ru/CellularPhones-Nokia/nok...op_pinout.shtml

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu va bagati labutele pe acolo ca BULITI tot de la car kit, spun din proprie exp

acum e doar suport car kit si era sa stric si telefonul NU MERGEEEEEE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt adrg

Nu e nevoie sa desfaci nimic. Am si eu car kit, ma intereseaza doar adaptorul, partea finala cu cablul ala spiralat. Are mufa imediat ce intra sub bord, se desface super simplu in 10 secunde. Daca te intereseaza, negociem pretul.

Mercic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dosar Penal

Din cate am vazut eu nici un cablu nu este spiralat si sunt 2 :)) ; unul o fi de la antena, dar atunci de unde o fi al treilea care sta spanzurat prin scrumiera?

Daca nu fac rost in timp util de un adaptor ca cel din link-ul de mai sus, sunt dispus sa discutam.

Leocumeteo1: din link-urile de mai sus, este evident ca se poate. Eu doar sper sa gasesc pe cineva care se pricepe sa le faca cum trebuie, eu unul nu ma pricep.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve.... Am studiat un pic problema si am aflat ca: modelele de carkit anterioare lui E50 (deci cele de 62xx, 63xx) folosesc o interfatza M-BUS pentru comunicatzia telefon-centrala. Cele de la N50 incoace merg pe USB. In afara de pinii de microfon/difuzor nu se potriveste nimic. Informatzia este foarte sigura, de la un om care se ocupa cu asta. Deci, pacat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa obtin prin febr un adaptor ca cel prezentat (din CA). atunci facem probe cu toate nokiile de pe lume.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Sper sa obtin prin febr un adaptor ca cel prezentat (din CA). atunci facem probe cu toate nokiile de pe lume.

este foarte simplu dar.... scump.... va trebuie: http://www.price.ro/preturi_nokia_ca-55_37562.htm - cablul adaptor si bineinteles: http://www.buyphone.ro/telefoane/Accesorii...kia__CR_66.html - suportul de telefon - NU VA JUCATI CU ADAPTARI!!! NU MERG!!! am incercat eu :)

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si totusi, parca l-as face sa functioneze cu n70-ul pe care il am

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este foarte simplu dar.... scump.... va trebuie: http://www.price.ro/preturi_nokia_ca-55_37562.htm - cablul adaptor si bineinteles: http://www.buyphone.ro/telefoane/Accesorii...kia__CR_66.html - suportul de telefon - NU VA JUCATI CU ADAPTARI!!! NU MERG!!! am incercat eu :)

Bafta!

Dar sigur se potrivesc alea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Resuscitez topicu, m-ar interesa daca a reusit cineva sa conecteze E50 sau N70 prin intermediul vechiului car kit, ptr 6310 de ex. Personal asta posed, alaturi de o navi RNS-D.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ma intereseaza si pe mine UNDE se gaseste carkit-ul. Am un B5 din 2002, 1.9 TDI, si a venit cu el montat din fabricatie. E pentru 6310 si vreau sa-l schimb pentru Bluetooth; in mintea mea asta inseamna schimbarea boxului si eliminarea cablului catre telefon si a suportului. Restul de circuite ar trebui sa fie la fel.

Deci, stie careva unde se gaseste unitatea de carkit pusa din fabrica pe un Passat?

Sar'na

Modificat de mihailmoise
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut, eu am dat torpedoul jos si este exact in partea stanga cum stai pe scaunul din dreapta langa casetofon,daca dai torpedoul jos il gasesti sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

salutare baieti...eu am uncarkit in care merg numai telefoane mai vechi...gen nokia 5100....am cumparat un fel de adaptor care se pune peste acesta sa faca trecerea pt tel noi gen nokia 6230....totul e ok ( se incarca primeste curent) insa cand ma suna cineva nu se declupeaza boxele adica nu aud cand suna...parca ar suna pe mute....iar daca vad si ii raspund...celalalt aude tot ce zic ...insa eu nu aud nimic...deci nu se cupleza boxele cu toate ca la nokia 5100 se cupleaza deci sunt functionale ....are cienava vreo ideee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Si eu am pe masina car-kit de 6310i, am un asemenea telefon dar nu il folosesc decat la drum lung. Telefonul meu de zi cu zi este un Nokia 6233 si as dori si eu sa pot adapta car-kitul la el.

Salut,

Kitul care upgradeaza carkitul tau (daca e Nokia, dedicat generatiei 6310, adica Cark 91) consta din cablu adaptor (se conecteaza la unitatea de control al carkitului si la holder) si un holder pentru Nokia 6233. Este adaptorul CA-55, despre care scrie Mars13 mai sus. Ambele sunt disponibile, adaptorul la 51.5 euro plus TVA, holder la 43 euro + TVA, factura binenteles la toate.

E scumputz. In locul tau m-as orienta spre un carkit Parrot, la banii astia ai unBluetooth universal in masina, indiferent de ce telefon vei avea in viitor. Vezi site-ul importatorului, www.communicar.ro

DosarPenal - nu stiu -sincer- de unde iti poti lua Cullman! Nu am auzit sa fie disponibil in Romania, iar eu cu asta ma ocup :ceuameni: (vezi linkul de mai sus)

Dusul - esti sigur ca e carkit Nokia?

Mihailmoise - uita-te pe holder sau pe alt accesoriu ce tine de carkit, ce model e? Nu ajunge <de fabrica> ..., risti sa strici totul daca incepi sa te bagi in el!

Verificati-va carkiturile inainte sa bagati banii si timp si efort in niste accesorii care mai apoi se dovedesc a fi incompatibile cu ce aveti! Daca nu sunteti siguri, mergeti la cunoscatori, va consiliaza ei - instalatori etc... Daca nu, mai bine alegeti o varianta noua, de preferat cu Bluetooth (compatibil cu orice tel cu Bluetooth).

O zi buna tuturor :(

Gydo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

A incercat pana acum cineva varianta cu adaptorul Bluetooth ? Cred ca aceasta ar fi singura varianta pentru a conecta orice telefon la carkit-ul masini.

http://cgi.ebay.de/Neu-Nokia-Cark-91-Bluet...=item1e593ce689

Cel mai aproape de minunata noastra tara am gasit in Germanica 89 Euro + Shipping 17 Euro - 106 EURO (~aproximativ costul unui tel Nokia 6310i)

"Ladies and Gentlemen, here I auctioneer a Bluetooth adapter for the Handyhalterung Nokia of a Cark 91 free intercom. They can use now its free intercom Nokia Cark 91 further even if They no more suitable mobile phone for it possess. Put simply for the Bluetooth adapters into the MCC-1 and already you know mounting plate inside up to two different mobile phones with the Bluetooth adapters couple (a condition is, which possesses its mobile phone Bluetooth). They know from now on each Bluetooth telephone present at the market all the same whether Nokia, Siemens or whatever mark always with this plant use. It has the same points of engaging, the same contact strip and the same back Design (inclusive. Recess for the antenna plug) like a Cark-91 - compatible telephone. It is supplied via the load plug of the Handyhalterung with river and communicates over the contact pins of the mounting plate. They will see: It was simpler never, to adapt existing fixed internals on the free speech enterprise with completely different telephone. Note: In the case of doubt you identify its Cark-91 free intercom over the vehicle identification plate on the lower surface of your black box/electronics box. On the side, where the screws are, an adhesive with the label Nokia type HFU-2 must be. Alternatively you check on the back of the Handyhalters, there are usually a white vehicle identification plate with the label Nokia type MCC-1. This article is compatible for original Nokia free intercom Cark-91 I tried all other Handyhalterungen out of all free intercoms, THB, Mercedes Benz, BMW, Opel and everything do not have a function. Therefore this Bluetooth adapter is functional only in Nokia Cark 91 free intercom. The adapter is new, original packed with operating instructions (in English, the use is however very simple)"

post-1836-1263067040_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

sunt si eu interesat de transformarea unui carkit pt. nokia 6310i, intrunul pentru E51

a facut cineva asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!