Jump to content
Sign in to follow this  
BogMW

Roll up/down windows din cheie - Inchidere/deschidere automata a geamurilor din cheie/telecomanda

Recommended Posts

F l o r i n
On 10/24/2017 at 9:38 AM, narcis_wbi said:

Salut!
Am cumparat de curand un cablu de pe Ebay, (vag com 409.1) m-am chinuit vreo 3 zile sa il instalez (versiune inregistrata) VCDS Lite 1.2 si nu reusesc sa activez roll up/down window. Am tot cautat pe net/forum si peste tot scrie de varianta cu "coding 07" si schimbat niste biti in long cooding dar eu nu am in program butonul, eu am Recode in locul lui. Poate cineva sa ma ajute/indrume cum as putea face? Masina in cauza este un Polo 2006. Banuiesc ca modulul confort suporta acest lucru, cu cheia in broasca functioneaza geamurile dar din buton nu. Am atasat si o poza cum arata programul (este poza luata de pe net, nu e masina mea acolo)

Multumesc!

vcds-lite-1.2-kkl-slika-23438536.jpg

numai cu VDS Pro si modificarea valorilor din eeprom/adresele - citeste in topic, ca o sa gasesti tot ce ai nevoie

polodriver

La modul comfort 1Q1937049F (polo 9n3 2007) am vreo sansa sa activez aceasta functie? E cineva din Constanta sau împrejurimi care poate activa contracost?

Paul GSM

La un Passat 2011 break cu inchidere din buton a portbagajului si deschiderea acestuia din cheie se poate coda cu VCDS (sau alt program) sa se si inchide din cheie (telecomanda) la o apasare lunga sau scurta a butonului ?

Stiu ca la Audi merge dar la Passat nu te lasa sa treci de codul de securitatea (nu accepta 12345) modulul 6D.

Al Bundy

Din ce stiu eu, nu se poate doar din codare. Doar cu un modul aditional.

profollie
On 11/20/2014 at 2:01 PM, Turbocip said:

Se rezolva cu vds pro sau odis !

Am primit odis pt 2 zile. Teoretic ar trebui sa mearga cu programul in ceha, doar ca mi s a blocat softul. Cu odis cum pot rezolva? Ajunge doar o adaptare cu odis, si pe urma cu programul in ceha si kkl? Sau odis citeste si scrie epromul de la modul comfort dupa modificarea adreselor descrise mai sus?

Edited by profollie

F l o r i n

odis engineering

profollie
On 11/28/2014 at 7:47 PM, terrabyt said:

Cum ai vrea sa iti urce geamurile? automat sau cat timp tii apasat pe telecomanda? Se poate si una si alta, dar trebuie ori desfacut modulul si programat manual ori pe usb cu vas5054.

am vas 5054 pe usb si odis engineering 5.0.14. O gramada de flash data dvd uri, in total 160 GB, 1 saptamana am descarcat tot ce am gasit pt odis, dar se pare ca pe niciun dvd nu gasesc flash file pt comfort modulul meu, *1C0959799B*.*.

Nu reusesc nicicum sa salvez dumpul sa pot modifica adresele. Eventual un pic de ajutor cu un dump pt modulul meu daca aveti, mi ar prinde tare bine. Sau se poate reseta dumpul original cu odis engineering si pe urma cu programelul ceh, momentan neputand pt ca se blocheaza la citirea unei adrese? Va rog nu-mi spuneti de search, ca de 1 sapt tot caut pe forum, dar pt odis nu gasesc decat pt vds pro. Va  multumesc anticipatodis.thumb.png.0d5edd9ed242aa4f026b5311aa342128.png

Edited by profollie

Turbocip

Vorbeste cu terabyt si iti face el in 5 min.

ce sa faci cu odis ?

terrabyt

profollie un pic le cam incurci. Meniu in care intri tu este pt updatarea programului flash, la confort tau nu exista sau nu am auzit eu .sgo pt el.

Pt ce vrei tu trebuie sa modifici serial eep, procedura este exact ca la vds pro, te loghezi mai intai cu 19283, apoi alegi serial eep, dupa care iti alegi adresele care vrei sa le citesti(parca odis te lasa multiplu de 16 bytes) dai click pe valoare si o sa vezi ca le poti edita, apoi dai write  cells.  Iti atasez o poza exact cu adresa  pt rollup din telecomanda( 1109 hex-4361 dec.) 

odis confort.JPG

profollie

Asa a functionat. Greseala mea a fost ca nu am ales direct serial eep dupa logare, ci pe rand, astfel aparand peste tot doar 00. Multumesc frumos pt ajutor. 

MitzaBiciclista

Salut, de curând am achiziționat și eu un modul keyless entry cu tot cu funcție Roll down windows însă nu îmi dau seama unde trebuie legat firul pentru această funcție, any help? Treaba asta merge cu cheia în butuc dar as vrea să meargă și de pe telecomandă

terrabyt

Pai pune si tu o schema a respectivului modul sa vedem ce fire ai pe acolo. 

Turbocip

Normal ai o schema care iti spune ce sa legi - unde sa legi. Mai ales daca e dedicat.

MitzaBiciclista

Nu mai am hârtia cu care a venit exact însă schema atașată este exact la fel cu cea care a fost pe hârtie, in general arată doar ce fir se leagă pentru fiecare funcție, închiderea am rezolvat-o, funcționează perfect. Cred că trebuie să leg laptopul la mașina și să-i activez funcția de remote windows roll, dar tot cred că trebuie legat undeva și cablul ăla separat pentru geamuri care vine de la modul ( cel verde ).

Mașina își dă seama că este încuiată / descuiată cu modulul, pâlpâie becul din ușa șoferului când e închisă.

Screenshot_20180707-113438~2.png

Edited by MitzaBiciclista

terrabyt

Pai e simpla treaba , firul verde il legi pe firul care inchie masina,  iar alb sau alb/negru( nu imi dauseama care este inchis) nu il mai legi.