Jump to content

Roll up/down windows din cheie - Inchidere/deschidere automata a geamurilor din cheie/telecomanda


BogMW
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Azi rezolvat si eu . Multumesc dom' doctor . :D Raman dator .

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma adaug si eu in lista celor ce au reusit sa faca inchiderea/deschiderea geamurilor din telecomanda masinii. E vorba de un Golf4, an 2003, luna mai. Masina are 4 geamuri electrice, fara alarma din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge. Golf 5 Trendline, 2 usi. An fabricatie 2004. Nu cunosc daca au fost modificare aduse pentru a merge, masina este sh.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, deci a mers doar pentru cei cu telecomanda OE si doar prin buton tinut apasat si de la distanta mica de masina.

Practic, nu am intzeles, a reusit sa faca cineva sa activeze ridicarea completa a geamurilor odata cu inchiderea masinii (apasare scurta de buton)?

Altfel, merge si din cheie (tinuta in pozitia inchis respectiv deschis) atat timp cat geamurile urca/coboara si nu vad un mare castig de confort ca se poate face si din telecomanda. Ceea ce ar fi cu adevarat util ar fi ridicarea completa a geamurilor sincrona cu inchiderea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
si de la distanta mica de masina.

Mi-am lungit antena de la modulul confort si-acum merge telecomanda de la cca 40 - 45 m .:)

Ceea ce ar fi cu adevarat util ar fi ridicarea completa a geamurilor sincrona cu inchiderea masinii.

Nu stiu sa fi facut cineva asta doar din " umblat " prin registri la calculator indiferent de programul folosit . Si n-am gasit nicio referinta la asa ceva nici pe vortex si nici in alta parte .

Ar exista ceva , dar ... costa . :)

http://www.szkvw.com/

Per total eu zic ca e destul si ce-am reusit , respectiv cu tinut apasat sa se ridice geamurile . Decat deloc ... :)

Parerea mea .

LE : Sunt curios daca unealta de pe site-ul de mai sus poate fi folosita DOAR 1 data si DOAR pe o masina . Daca n-ar fi asa , am putea cumpara una si s-o folosim la mai multe masini . :D

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desigur este un feature frumos, doar ca eu din motive de neglijenta mi-am lasat masina o noapte si jumatate de zi cu ambele geamuri coborate full. Norocul meu a fost ca nu a plouat si nu a observat nimeni. Si tot din neglijenta cred ca situatia este repetabila, oricat mi-as spune eu ca voi avea grija :), deci feature-ul pe care eu il consider util este un soi de anti-prost :), pentru ca degeaba pot eu sa inchid geamurile de la 5km distanta daca nu am cunostiinta ca le-am lasat coborate sau incomplet ridicate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

:offtopic:

Eu zic , ca merita sa incercam , daca mai sunt doritori . Daca suntem 5 , ce-avem de pierdut ? Cate 10-12 eu de caciula . :)

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il cunosc personal pe baiatul de la http://www.szkvw.com/ . L-am tot tras de limba dar nu vrea sa-mi dezvaluie cum sa fac sa activez "auto roll-up". Oricum nu el ci fratele lui e cu ideile, el doar le pune in practica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

Mai baieti ... modulul ala kvw100 sau cum se cheama el face o singura masina si e descris in linkul ala cum va functiona dupa update. se vede acolo ca masinile cu id-ul modului confort care incep cu 1j0 din 98-2001 nu suporta acest feature decat cum l-am descris eu in acest topic; concluzia este ca la cele dupa 2002 se poate; nu am prea avut timp sa ma uit dupa aceasta setare dar o voi face zilele astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personajul explica acolo ca dupa ce ai introdus acel modul, vei primi un beep lung si apoi, in mai putin de un minut - se vehicula undeva aprox. 40 secunde - adaptarea este facuta.

Oare acel modul nu cumva poate sa rescrie si o parte din firmware-ul modulului de comfort?

Incerc sa-mi dau seama ce se pot face in aceste 40 de secunde, deoarece cred ca autorul nu a introdus in mod intentionat delay-uri, doar asa ca sa ne induca in eroare...

Aici poate Lorand ne poate spune mai multe... Adica:

1. Se poate oare modifica firmware-ul unui ECU, in speta cel de comfort, prin portul OBD? Ceva asemanator cu flash-tuningul pentru engine?

2. Daca da, la ce viteza se face oare aceasta? Este suficient 40 secunde?

3. Daca nu, se va scrie probabil memoria seriala unde se pastreaza diferite setari. Acesta pare sa fie de cel putin 16K, deoarece pentru modulele 1J0xxx, sunt locatii pe la 12820 care se modifica, deci cel putin 16K, ca sa fie urmatoarea putere a lui 2.

Si presupun ca scrierea acestei memorii se face la viteza mica de 9600. Este suficient in cazul protocolului standard, la 9600, 40 secunde sa se scrie 16K de memorie, sau dureaza mai putin?

Pun aceste intrebari deoarece incerc sa-mi dau seama ce se poate modifica: ori firmware-ul, ori memoria seriala, ori amandoua.

Acum intrebari pentru cei care lucreaza intensiv cu portul OBD si cu programarea memoriilor flash ale modulelor:

1. V-ati facut ceva tool-uri cu ajutorul carora sa spionati comunicatia prin portul OBD?

2. Aveti, cu alte cuvinte, cum sa aflati ce face acel modul odata introdus in portul OBD?

3. Presupunand un raspuns pozitiv la intrebarile 1 si 2, cat de sigura este aceasta operatiune de spionare, deoarece avem la dispozitie doar o incercare/modul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. am incercat azi fara succes rescrierea unor registrii dupa ce am citit o groaza de balarii.

2. ce spui tu acolo e ... foarte relativ pt ca in aceste zeci de secunde o parte sunt mancate de procedeul de logare in modulul confort, cred ca si citirea si identifiarea unor parametri ca nu cred ca e o scriere chioara. Si da probabil ca sunt delayuri pt a induce in eroare, pt ca pe pag principala a kvw100 scrie ca la unele modele nu merge decat cum ne merge si noua astazi deci nu face altceva decat facem noi... si chiar m-ar mira sa rescrie tot flashul pt o setare de asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Logarea comunicatiei e foarte simpla. E nevoie de un al doilea PC, o alta interfata seriala si un soft de logare a comunicatiei pe portul COM. Faci un cablu Y, adica 1 mufa tata OBD si in partea cealalta 2 mufe OBD mama.

Pe de alta parte se poate face si altceva. Citesti eepromul din modulul de comfort inainte si dupa interventie si vezi ce s-a schimbat.

L.E.: documentiatie despre protocolul KWP1281 este destula pe net, iti trebuie timp si rabdare sa descifrezi ce ai logat

L.E. II: in cele 40 de secunde se pot intampla multe. De ex poate sa incarce in loader in MCU, loader care sa-i permita sa faca cam ce vrea prin memoriile modulului (asa lucreaza unele instrumente ce se folosesc la rescrierea ECU motor).

Modificat de kisslorand
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, cam toti care au postat aici au VW-uri...

Cine are Ibiza si stie daca se poate face treaba asta fara sa rescriu EEPROM-ul sau alte din astea?

Ca mi-e greu sa cred ca merge la un Polo si la o Ibiza nu... :beerchug:

Multzam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu la ideea cu cititul eepromului inainte si dupa interventie. Concluzia ...ar trebui un modul kvw , testat si citit eepromul ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu la ideea cu cititul eepromului inainte si dupa interventie. Concluzia ...ar trebui un modul kvw , testat si citit eepromul ....

He he.... Uite ce spun unii care au folosit modulul KVW100 de la chinez... Dupa acest "mod", modulul de comfort intra intr-un "lock mode" si nu mai poate fi modificat ulterior deloc...

Deci, cine se mai inghesuie sa mai foloseasca un modul KVW100?? :blink: :blink: :)

Locking of the CCM module after using KVW100!!!

Modificat de alex_pescaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Dupa acest "mod", modulul de comfort intra intr-un "lock mode" si nu mai poate fi modificat ulterior deloc... Deci, cine se mai inghesuie sa mai foloseasca un modul KVW100??

Ha ?! Are dreptate tipul . Cat de idiot sa fii sa-mi faci asa ceva dupa ce eu cumpar ceva de la tine ? De ce sa-mi blochezi modulul ? :D :D

:D O fi trecut si chinezul prin rromanica inainte de a vinde chestia asta ? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vazusem la un moment dat pe vortex ca se poate si prin inchidere normala, adica apesi o singura data pe buton si se inchid si geamurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

scuze daca pun o intrebare tampita, dar am citit toate posturile si tot n-am aflat raspunsul ... :)

cum se poate face sa se inchida geamurile din telecomanda de fabrica?

si...cum se poate face sa bipaie cand pui alarma (de fabrica)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
scuze daca pun o intrebare tampita, dar am citit toate posturile si tot n-am aflat raspunsul ... :)

cum se poate face sa se inchida geamurile din telecomanda de fabrica?

si...cum se poate face sa bipaie cand pui alarma (de fabrica)

Ca sa " bipaie " trebuie activat din VagCom .

Ca sa inchizi /deschizi geamurile + trapa din telecomanda ai 2 variante : Rescrierea eeprom cu programul folosit de Redman , Alex_Pescaru , Cipos si altii sau montajul de la Alientech .

Sau cu modulul chinezului , dar nu te sfatuiesc . ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am un passat 2006 si se pare ca sunt norocos, pt ca in urma citirii acestui topic am descoperit ca am activata aceasta functie, e interesant dar merge doar daca tii apasat in continuu pe butonul respectiv,de inchidere sau deschidere.Oricum daca uiti geamul deschis si ai iesit din masina e f utila functia...

Modificat de Bogdan724
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau si eu sa pot inchide geamurile pe masina mea un golf 4.Am vazut demonstratie la audi a4 si mi-a placut mult! asa ca as vrea sa mearga si la golfu meu care are alarma de fabrica. Cat ma costa ? si cine poata sa o faca? redman? asta se face in bucuresti? Cum pot sa iau legatura cu cel care face asta? ma poate contacta el?

Modificat de Heliu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!