Jump to content

Roll up/down windows din cheie - Inchidere/deschidere automata a geamurilor din cheie/telecomanda


BogMW
 Share

Postare recomandată

Nu merge sub Windows - nici emulat si nici cu adaptor usb-serial ( cel putin la mine nu a mers )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru ajutor turbocip. Sunt foarte incantat de activarea acestei functii. Asa cu ti-am spus, as mai vrea ceva in plus: sa activam pe fiecare buton din usa si "soft-toch" (one-touch). La sofer am deja, dar as vrea sa aiba si restul, asfel incat sa nu mai trebuiasca sa tina apasat/ridicat butonul de pe usa pana de deschide/inchide geamul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie schimbate butoanele pt si de pe spate/dreapta fata pt asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Roger - m-am documentat despre ceea ce am vorbit zilele trecute si implica cateva modificari la cablaj / + activarea din modulul confort

O sa iti dau PM cu ce am gasit ca sa vedem cum o rezolvam.

Daca o rezolvam o sa postam procedura pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ceea ce zice Fabian mi-era teama. Nu cred ca exista alte butoane OEM pt modelul meu, care sa faca treaba asta. Daca tu spui ca doar trebuie umblat la fire + niste setari, atunci e ok. As avea timp saptamana viitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am zis ca la fire ,,, trebuie niste rezistoare puse ,,, nu stiu exact - de aceea inca ma abtin / lasa-ma sa ma documentez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca va deveni publica metoda...ca suntem mai multi cititori interesati :rolleyes:

Pe aici se discuta asa ceva :

http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=162624&page=2

:icon_thumright:

si chestia cu "rezistoarele" :http://forums.tdiclub.com/showpost.php?p=1568792&postcount=10

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am zis ca la fire ,,, trebuie niste rezistoare puse ,,, nu stiu exact - de aceea inca ma abtin / lasa-ma sa ma documentez.

Salut,

As dori sa-mi activez si eu functia pls PM cu detalii.

THX

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am functia activata de roll up/down din telecomanda, dar m-ar interesa si operatiunea cealalta > auto rear windows !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am vazut, activarea functiei la geamurile din spate, necesita mai multe interventii si SW si HW. Nu am inteles daca acele modificari au efect si la actionarea din telecomanda. Daca e doar pentru comutatoarele din portiere mi se pare ca e prea multa munca pentru un rezultat destul de "mic"...Parerea mea :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am inteles daca acele modificari au efect si la actionarea din telecomanda.

Ce treaba are cu actionarea din telecomanda !!! Ideea e ca geamurile coboara/urca din telecomanda doar atat timp cat tii butonul telecomenzii apasat. Auto up/down din telecomanda nu exista.

In ceea ce priveste functia de auto rear windows, operatiunile au loc la nivelul switch-ului din portiera soferului. Nici eu nu am citit prea tare, dar nu cred ca se mai umbla si la switchurile de pe celelalte 2 portiere spate. Pentru ca ideea e " auto rear windows" care trebuie sa mearga din partea soferului, de aia si spune omul acolo ca lipsesc niste butonele "albe" la switch-ul de la sofer(din dreptul butoanelor pentru geamurile din spate !!).

PS : Portiera dreapta fata are auto roll up/down doar de la switch-ul soferului, nu si de la switch-ul de la portiera dreapta fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. - cheia e tip briceag?

2. - daca bagi cheia in usa si ti pe deschis iti coboara geamurile?

In cazul in care sunt indeplinite cele de mai sus, se poate adapta pe masina ta inchidere/deschidere geamuri din telecomanda.

Daca ai drum prin TM si vrei activata functia, gasesti nr. mele de tel. la profil.

Cheia , de exemplu la Seat nu e briceag - dar merge fara probleme activata functia - deci trebuie sa ai doar inchiderea pe cheie - nu trebuie neaparat sa fie tip BRICEAG

Modificat de turbocip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Auto up/down din telecomanda nu exista.

Ba exista doar ca nu se stie inca de catre muritorii de rand (a se citi noi) cum se face asta. Cauta dupa "KVW100" si o sa vezi ca se poate rezolva, tot soft, si acea optiune. Dar si asta s-a mai discutat si am spus-o chiar eu aici : http://vwforum.ro/index.php?showtopic=10740&st=0 si altii in alta parte in nenumarate forme si limbi.

Pentru auto rear windows, traducerea in romana, indiferent daca se face din engleza sau din spaniola este ca ptr a rezolva componenta hardware trebuie un comutator, nou sau second, care sa fie defrisat pentru a face rost de componente ptr modificarea celui de pe masina :icon_thumright: .Abia dupa asta urmeaza componenta software a operatiunii.

La cat mi-a cerut mie la dezmembrari pe unul (150 ron) si la cat de des urc si cobor geamurile pe spate am considerat ca nu exista nici o justificare in a insista in directia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...La cat mi-a cerut mie la dezmembrari pe unul (150 ron) si la cat de des urc si cobor geamurile pe spate am considerat ca nu exista nici o justificare in a insista in directia asta.

Cam asta am vrut si eu sa subliniez in postul de mai sus :icon_thumright:

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana hotarasc altii cam ar costa operatiunea, pe mine ma intereseaza cum se executa. Parerile "atat costa si nu merita" sunt offtopic.

Kvw100 poate face mai mult rau decat bine, poate bloca modulul confort pe veci chiar. Şi face dec

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, exact asa "am visa"; sa apesi mai lung si apoi sa-ti vezi de treaba si geamul sa urce sau sa coboare in continuare. Si culmea, KVW100 chiar face asta, nesimtitul dracului ! Ce mai face suplimentar e alta poveste.

Modificat de ady2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:(

Si pentru 250 lei oare nu ar merita achizitionarea unui asemenea dispozitiv?

Scuze de :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ady 2006 stiu la ce te referi, la asta banuiesc >

. Insa aici nu mai tine de modulul confort, sau codarea lui, ci de alarma care e pe masina. E ca la masinile mai noi carora alarma le sesizeaza geamurile deschise la incuierea masinii si le inchide(ALARMA prin modulul confort !!). Daca te mai uiti bine in filmulet auto roll are pe telecomanda doar la urcarea geamului, deci de fapt atunci cand incuie masina. Cand vrea sa coboare toate geamurile, o face tot tinand apasat pe butonul de deschidere de la telecomanda >> non-stop :(

Mai exact ca sa intelegi : cand urca toate geamurile, la inceputul filmuletului, el avea deja geamurile coborate. Incuie masina, iar alarma ii sesizeaza geamurile deschise si i le inchide pe toate.

KVW100 nu face decat sa activeze posibilitatea urcarii / coborarii geamurilor din telecomanda fara interventia prin laptop cu VDSPRO (care e cea mai sigura si REVERSIBILA)

KVW100 nu poate face sa urce geamurile automat la incuierea masinii, ci doar o alarma, una mai smechera la care mai e atasat un releu sau alt modul, care face acest lucru. Mai nou acest gen de alarme sunt si cu senzor de presiune la geamuri sa nu iti gatui copilul din greseala la incuierea masinii, sau sa iti prinzi mana. :beerchug: .

Ideea e belea ca la incuiere sa urce geamurile, dar nu vreau sa schimb alarma OEM. Daca as putea adauga vreun modul la ea ar fi mai simplu si mai eficient.

PS : Apropo ce ziceam de releu : http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=396556

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Io cam incep sa ma-nervez.Asta in pur stil ardelenesc.

Daca tu stii mai bine decat producatorul si decat o garamada de alte persoane care dezbat de multa vreme functionarea modului confort dupa aplicarea modificarilor soft, atat prin intermediul vds-pro cat si prin intermediul KVW100, eu ma retrag din discutie.

Cum pe tine oricum nu te pot lamuri las pe altii sa traga proprile concluzii studiind informatiile oferite de urmatoarele link-uri:

http://www.szkvw.com/english/

http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=149207

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca ori nu ai citit topicul, ori nu ai citit ce am scris ultima oara mai sus, ori nu ma fac eu inteles.

KVW100 activeaza acea functie, stiam de el ok ?!?. Dar nu poate KVW100 sa iti codifice modulul confort in asa fel incat la o simpla(sau dubla apasare de buton de telecomanda) sa coboare sau sa urce geamurile singure fara sa tii apasat butonul respectiv sau corespondent(inchidere > urcare, deschidere > coborare). Ce vezi tu acolo ca apasa odata pe butonul de inchidere si ia degetul de pe el, iar geamurile urca singure nu tine doar de KVW100. KVW100 modifica codificarea modulului confort care sesizeaza apasarea prelungita pe un anume buton al telecomenzii si in consecinta urca sau coboara geamurile din telecomanda. In cazul de fata, pe care banuiesc eu ca te si bazezi, este ca apasa o data si geamurile urca singure este datorita alarmei de pe masina. Retine inca odata : acest lucru este posibil datorita alarmei conectate la modulul confort si care sesizand incuierea usilor ridica geamurile automat.

De ce nu coboara geamurile singure din apasarea o singura data la descuiere ci doar tinand apasat.

Reciteste topicul si nu te mai enerva degeaba. Daca nu intelegi ce zic, intreaba pe altii mai priceputi ca mine. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin (o data la 3 luni :P )

cine e curajosul care imi rezolva si mie codarea cu VDS-PRO pt roll up/down? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@FABIAn RuSu

In postul 206 am spus ca te pot ajuta cu informatii DAR pentru controlerul 6Q0 959 433 E...Ai mai facut rost de o interfata pe serial?

Incearca urmatoarele valori:

ads. old new

04361 10 2

04362 10 2

04363 10 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interfata nu am insa daca ma ajuta ady2006 putem incerca :icon_thumright:

LE: cuiuda> daca te orienteaza mai bine: 4 geamuri electrice+trapa

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!