Jump to content
Sign in to follow this  
razvanT

Amortizoare

Recommended Posts

Cristi 78
3 hours ago, rayn said:

Pentru Sachs nu exista decat 2 coduri-310 950 (ulei) si 312 617 (gas).Recomandarea  mea ar fi sa le schimbi si pe fata daca masina are 200 000 km chiar daca sunt facuti in Germania.Doar nu crezi ca masina aia a levitat.Daca vrei un amortizor moale alege ulei daca vrei ceva mai ferma alege gas.

Poate ala al meu nu se mai fabrica, nu stiu exact, dar a existat si se fabrica in Mexic, unde a fost facuta si masina(vezi poza 1 preluata de pe net). Masina e destul de teapana, asa ca nu m-as baga sa le schimb inca pe cele de pe fata (poate or fi fost schimbate, ca e posibil sa fi picat mai repede din cauza greutatii mai mari pe fata, habar n-am).  In catalogul lor scrie ca 310 950 sunt tot  pe gaz (vezi poza 2)

# Deenman

Sunt coduri diferite la ele sau cum le deosebesti pe cele performance? Mie imi dau doar 2 coduri 310 950 pentru masini cu suspensie normala ( a mea, care este break) si 312617 ( pentru suspensie sport).

PS: acum am vazut ca nu am bifat sachs performance in catalog.

PS1  Am bifat si tot nu-mi da alte amortizoare, decat cele 2. 

998.JPG

1001.JPG

Edited by Cristi 78
  • Haha 1

rayn

Sachs 310950 le am eu montate  de curand pe masina si sunt presiune ulei,cele gas fac acel ''fasss'' peste denivelari.Intotdeauna cele dedicate pentru suspensie standard sunt ulei ,cele pentru suspensie sport sunt gas.Daca ai Golf Variant pune Sachs 312 267.

Cristi 78

312 267 e pentru fata, te refereai la 312 617 cumva?

rayn

Da ''my bad'' 312 617 este vorba.

deenman

Cat e diferenta de bani intre sachs normale sau performance ? de curiozitate.

Cristi 78

Intre timp am pimit raspuns de la nemtii de la ZF si ei im spun ca pot inlocui originalul cu 310 950. Daca astea sunt pe ulei, inseamna ca si cele originale tot pe ulei erau, ca se vede cum s-a scurs putin lichid pe el (banuiesc ca la gaz nu se vede nimic). Chiar daca am Golf Variant parca nu as pune pentru sport, ca nu car saci de cartofi sau ciment, pun mai multa greutate pe spate doar cand plec in vacanta, in rest portbagajul e gol, si nu as vrea sa simt orice denivelare. 

Pana la urma performance, sunt cele pentru suspensie sport? Prntru ca diferenta intre 310 950 si 312 617 e de 21 de lei.

Multumesc pentru lamuriri rayn

1002.JPG

yeeeeman

Si alea pe gas au ulei inauntru.