Jump to content

Amortizoare


razvanT
 Share

Postare recomandată

3 hours ago, rayn said:

Pentru Sachs nu exista decat 2 coduri-310 950 (ulei) si 312 617 (gas).Recomandarea  mea ar fi sa le schimbi si pe fata daca masina are 200 000 km chiar daca sunt facuti in Germania.Doar nu crezi ca masina aia a levitat.Daca vrei un amortizor moale alege ulei daca vrei ceva mai ferma alege gas.

Poate ala al meu nu se mai fabrica, nu stiu exact, dar a existat si se fabrica in Mexic, unde a fost facuta si masina(vezi poza 1 preluata de pe net). Masina e destul de teapana, asa ca nu m-as baga sa le schimb inca pe cele de pe fata (poate or fi fost schimbate, ca e posibil sa fi picat mai repede din cauza greutatii mai mari pe fata, habar n-am).  In catalogul lor scrie ca 310 950 sunt tot  pe gaz (vezi poza 2)

# Deenman

Sunt coduri diferite la ele sau cum le deosebesti pe cele performance? Mie imi dau doar 2 coduri 310 950 pentru masini cu suspensie normala ( a mea, care este break) si 312617 ( pentru suspensie sport).

PS: acum am vazut ca nu am bifat sachs performance in catalog.

PS1  Am bifat si tot nu-mi da alte amortizoare, decat cele 2. 

998.JPG

1001.JPG

Modificat de Cristi 78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sachs 310950 le am eu montate  de curand pe masina si sunt presiune ulei,cele gas fac acel ''fasss'' peste denivelari.Intotdeauna cele dedicate pentru suspensie standard sunt ulei ,cele pentru suspensie sport sunt gas.Daca ai Golf Variant pune Sachs 312 267.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat e diferenta de bani intre sachs normale sau performance ? de curiozitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp am pimit raspuns de la nemtii de la ZF si ei im spun ca pot inlocui originalul cu 310 950. Daca astea sunt pe ulei, inseamna ca si cele originale tot pe ulei erau, ca se vede cum s-a scurs putin lichid pe el (banuiesc ca la gaz nu se vede nimic). Chiar daca am Golf Variant parca nu as pune pentru sport, ca nu car saci de cartofi sau ciment, pun mai multa greutate pe spate doar cand plec in vacanta, in rest portbagajul e gol, si nu as vrea sa simt orice denivelare. 

Pana la urma performance, sunt cele pentru suspensie sport? Prntru ca diferenta intre 310 950 si 312 617 e de 21 de lei.

Multumesc pentru lamuriri rayn

1002.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Spuneti-mi va rog frumos ce marca de amortizoare imi recomandati pt un VW T5 Multivan?

 

As vrea ceva cat se poate de aproape de cele de fabrica,nu vreau sa fie prea moi sa tari si fie fiabile.

 

De la magazinul de piese auto,am primit Japan parts ca fiind ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele originale probabil sunt Sachs. De ce nu ai lua tot Sachs?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu le-am cumparat,am zis sa intreb inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut. Stie careva ce coduri de amortizoare ( eventual si rulmenti plus protectii amortizoare) sunt la Skoda Octavia 1,6 TDI 110Ps 2016. Firma o sa fie Sachs. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intri pe site-urile mari de piese auto, introduci datele masinii si obtii lista cu piese pe categorii

Dupa ce dai comanda consilierii de vanzari iti vor comunica compatibilitatea cu masina ta in baza VIN

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!